2016 CVOTC HP#3 Last Chance Oly Qualifier
Chula Vista OTC
Chula Vista , CA
June 18, 2016 - June 19, 2016

Men's 100 meter Heats

Heat 1
Top 15 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Daveon Collins OPEN Seattle Speed 6.  10.74 q +2.0 q
2.    Justin Peters OPEN Unattached 8.  11.00 q +2.0 q
3.    Trenten Merrill OPEN Altis 9.  11.59 q +2.0 q
3.    Syaariq Lachica Unattached 9.  11.59 q +2.0 q
5.    Kionte Store Paralympic 11.  12.12 q +2.0 q
DNS    Brandon Craig Unattached DNS  DNS +2.0
DNS    Edward Baca Unattached DNS  DNS +2.0


Men's 100 meter Heats

Heat 2
Top 15 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Calesio Newman OPEN Double Pillar Athletics 1.  10.13 q +0.8 q
2.    Carlin Isles Unattached 2.  10.15 q +0.8 q
3.    Remontay McClain OPEN Nike 3.  10.17 q +0.8 q
4.    Carl Horsley Unattached 4.  10.23 q +0.8 q
5.    Tatenda Tsumba Unattached 5.  10.32 q +0.8 q
6.    LaShawn Butler CVE 7.  10.76 q +0.8 q
DNS    Jonathan Demus OPEN Unattached DNS  DNS +0.8


Men's 100 meter Heats
Top 15 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind 

1.    Calesio Newman OPEN Double Pillar Athletics H2 -1. 10.13 q +0.8 q
2.    Carlin Isles Unattached H2 -2. 10.15 q +0.8 q
3.    Remontay McClain OPEN Nike H2 -3. 10.17 q +0.8 q
4.    Carl Horsley Unattached H2 -4. 10.23 q +0.8 q
5.    Tatenda Tsumba Unattached H2 -5. 10.32 q +0.8 q
6.    Daveon Collins OPEN Seattle Speed H1 -1. 10.74 q +2.0 q
7.    LaShawn Butler CVE H2 -6. 10.76 q +0.8 q
8.    Justin Peters OPEN Unattached H1 -2. 11.00 q +2.0 q
9.    Trenten Merrill OPEN Altis H1 -3. 11.59 q +2.0 q
9.    Syaariq Lachica Unattached H1 -3. 11.59 q +2.0 q
11.    Kionte Store Paralympic H1 -5. 12.12 q +2.0 q
DNS    Brandon Craig Unattached H1 -DNS DNS +2.0
DNS    Jonathan Demus OPEN Unattached H2 -DNS DNS +0.8
DNS    Edward Baca Unattached H1 -DNS DNS +2.0


Women's 100 meter Heats

Heat 1
Top 12 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Tanisha Hawkins OPEN Natural Fitness 6.  11.61 q +1.2 q
2.    Valexsia Droughn Unattached 8.  11.87 q +1.2 q
3.    Cheria Morgan OPEN Unattached 9.  11.99 q +1.2 q
4.    Cyntrail Pierce OPEN Natural Fitness 10.  12.04 q +1.2 q
5.    Scout Bassett OPEN Nike/US Paralympics 11.  16.52 q +1.2 q
DNS    Lexis Lambert OPEN Unattached DNS  DNS +1.2


Women's 100 meter Heats

Heat 2
Top 12 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Melanise Chapman Unattached 2.  11.52 q +1.8 q
2.    Alexis Faulknor OPEN Unattached 4.  11.60 q +1.8 q
3.    Uchechi Anunkor OPEN Unattached 7.  11.71 q +1.8 q
DNS    Marvellous Iheukwumere Altis DNS  DNS +1.8
DNS    Dominique Booker OPEN Shore AC DNS  DNS +1.8
DNS    Jasmine Todd Unattached DNS  DNS +1.8


Women's 100 meter Heats

Heat 3
Top 12 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Lekeisha Lawson Unattached 1.  11.22 q +1.5 q
2.    Jessica Davis Adidas/Evo 3.  11.57 q +1.5 q
3.    Ashton Purvis CVE 4.  11.60 q +1.5 q
DNS    Mandy White OPEN Nike DNS  DNS +1.5
DNS    Dezrea Bryant Nike DNS  DNS +1.5
DNS    English Gardner OPEN Nike DNS  DNS +1.5


Women's 100 meter Heats
Top 12 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind 

1.    Lekeisha Lawson Unattached H3 -1. 11.22 q +1.5 q
2.    Melanise Chapman Unattached H2 -1. 11.52 q +1.8 q
3.    Jessica Davis Adidas/Evo H3 -2. 11.57 q +1.5 q
4.    Ashton Purvis CVE H3 -3. 11.60 q +1.5 q
4.    Alexis Faulknor OPEN Unattached H2 -2. 11.60 q +1.8 q
6.    Tanisha Hawkins OPEN Natural Fitness H1 -1. 11.61 q +1.2 q
7.    Uchechi Anunkor OPEN Unattached H2 -3. 11.71 q +1.8 q
8.    Valexsia Droughn Unattached H1 -2. 11.87 q +1.2 q
9.    Cheria Morgan OPEN Unattached H1 -3. 11.99 q +1.2 q
10.    Cyntrail Pierce OPEN Natural Fitness H1 -4. 12.04 q +1.2 q
11.    Scout Bassett OPEN Nike/US Paralympics H1 -5. 16.52 q +1.2 q
DNS    Marvellous Iheukwumere Altis H2 -DNS DNS +1.8
DNS    Lexis Lambert OPEN Unattached H1 -DNS DNS +1.2
DNS    Dominique Booker OPEN Shore AC H2 -DNS DNS +1.8
DNS    Jasmine Todd Unattached H2 -DNS DNS +1.8
DNS    Mandy White OPEN Nike H3 -DNS DNS +1.5
DNS    Dezrea Bryant Nike H3 -DNS DNS +1.5
DNS    English Gardner OPEN Nike H3 -DNS DNS +1.5


Men's 200 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Brandon Craig Unattached 11.  23.28 +0.7
2.    Robert Brown CVE 12.  24.65 +0.7
3.    Kionte Store Paralympic 13.  24.75 +0.7
DNS    Justin Peters OPEN Unattached DNS  DNS +0.7
DNS    Edward Baca Unattached DNS  DNS +0.7


Men's 200 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Donovan Toban Unattached 8.  22.01 +1.1
2.    David Brown Paralympcs 9.  22.29 +1.1
3.    Mason Rhodes Paralympics 10.  22.31 +1.1
DNS    Robbie Gallaugher OPEN Unattached DNS  DNS +1.1
DNS    Roland Slade CVE DNS  DNS +1.1


Men's 200 meter Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Joey Hughes CVE 3.  21.16 +1.1
2.    Matthew Watson Unattached 4.  21.18 +1.1
3.    Kind Butler OPEN Unattached 5.  21.2 +1.1
4.    Jonathan Demus OPEN Unattached 7.  21.99 +1.1
DNS    Josh Mance OPEN Unattached DNS  DNS +1.1


Men's 200 meter Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Daveon Collins OPEN Seattle Speed 1.  20.73 +1.0
2.    Tatenda Tsumba Unattached 2.  20.97 +1.0
3.    LaShawn Butler CVE 6.  21.66 +1.0
DNS    Carl Horsley Unattached DNS  DNS +1.0
DNS    Remontay McClain OPEN Nike DNS  DNS +1.0


Men's 200 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time  Wind 

1.    Daveon Collins OPEN Seattle Speed S4 -1. 20.73 +1.0
2.    Tatenda Tsumba Unattached S4 -2. 20.97 +1.0
3.    Joey Hughes CVE S3 -1. 21.16 +1.1
4.    Matthew Watson Unattached S3 -2. 21.18 +1.1
5.    Kind Butler OPEN Unattached S3 -3. 21.2 +1.1
6.    LaShawn Butler CVE S4 -3. 21.66 +1.0
7.    Jonathan Demus OPEN Unattached S3 -4. 21.99 +1.1
8.    Donovan Toban Unattached S2 -1. 22.01 +1.1
9.    David Brown Paralympcs S2 -2. 22.29 +1.1
10.    Mason Rhodes Paralympics S2 -3. 22.31 +1.1
11.    Brandon Craig Unattached S1 -1. 23.28 +0.7
12.    Robert Brown CVE S1 -2. 24.65 +0.7
13.    Kionte Store Paralympic S1 -3. 24.75 +0.7
DNS    Robbie Gallaugher OPEN Unattached S2 -DNS DNS +1.1
DNS    Justin Peters OPEN Unattached S1 -DNS DNS +0.7
DNS    Carl Horsley Unattached S4 -DNS DNS +1.0
DNS    Josh Mance OPEN Unattached S3 -DNS DNS +1.1
DNS    Roland Slade CVE S2 -DNS DNS +1.1
DNS    Edward Baca Unattached S1 -DNS DNS +0.7
DNS    Remontay McClain OPEN Nike S4 -DNS DNS +1.0


Women's 200 meter Timed Finals
Overall     Year  Team  Time  Wind 

1.    Lexis Lambert OPEN Unattached 23.01 +2.1
2.    Ashton Purvis Unattached 23.32 +2.1
3.    Jessica Davis Adidas/Evo 23.68 +2.1
4.    Dominique Booker OPEN Shore AC 23.86 +2.1
5.    Marvellous Iheukwumere Altis 23.88 +2.1
6.    Echos Blevins Unattached 23.91 +2.1


Men's 400 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Matthew Watson Unattached 3.  46.94
2.    Selasi Lumax Unattached 5.  47.61
3.    Emmanuel Mwewa OPEN Unattached 6.  47.73
4.    Jaquan Holland OPEN Unattached 7.  49.06
DNS    James Howell Unattached DNS  DNS
DNS    Edward Baca Unattached DNS  DNS


Men's 400 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Joey Hughes CVE 1.  46.03
2.    Josh Mance OPEN Unattached 2.  46.03
3.    James Howell Unattached 4.  47.57
DNF    Kind Butler OPEN Unattached DNF  DNF


Men's 400 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Joey Hughes CVE S2 -1. 46.03
2.    Josh Mance OPEN Unattached S2 -2. 46.03
3.    Matthew Watson Unattached S1 -1. 46.94
4.    James Howell Unattached S2 -3. 47.57
5.    Selasi Lumax Unattached S1 -2. 47.61
6.    Emmanuel Mwewa OPEN Unattached S1 -3. 47.73
7.    Jaquan Holland OPEN Unattached S1 -4. 49.06
DNF    Kind Butler OPEN Unattached S2 -DNF DNF
DNS    James Howell Unattached S1 -DNS DNS
DNS    Edward Baca Unattached S1 -DNS DNS


Women's 400 meter Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Joy Eaton Unattached 54.67
2.    Echos Blevins Unattached 55.19
3.    Kate Wilson Evo Track Club 56.97
4.    Nkechi Odili-Obi Unattached 1:07.72
DNS    Magnolia Howell Unattached DNS
DNS    Monica Hargrove CVE DNS
DNS    Jasmine Rowe Paralympics DNS


Women's 100 Meter Hurdles Timed Finals
Overall     Year  Team  Time  Wind 

1.    Heather Miller-Koch CVE 13.12 +2.5
2.    Sharon Day-Monroe OPEN ASICS 13.34 +2.5
3.    Amber Rosario OPEN Wes Williams Elite 14.10 +2.5
4.    Tia Knight Unattached 14.25 +2.5


Men's 110 Meter Hurdles Timed Finals
Overall     Year  Team  Time  Wind 

1.    Ronald Brookins CVE 13.35 +2.4
2.    Logan Taylor OPEN Double Pillar 13.47 +2.4
3.    Lloyd Sicard Unattached 13.66 +2.4
4.    Syaariq Lachica Unattached 14.57 +2.4
5.    Dean Laing OPEN Unattached 14.71 +2.4


Men's 400 Meter Hurdles Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Alie Beauvais Brooks/Evo 53.57


Women's 400 Meter Hurdles Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Kate Wilson Evo Track Club 1:00.18
2.    Angel Perkins Unattached 1:02.11


Men's Long Jump Finals

Flight 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English   Wind 

1.    Ronald Brookins CVE 4.  7.66 25-01.50
2.    Donovan Toban Unattached 8.  7.46 24-05.75
3.    Sydney Rush-Dunigan CTG Development 9.  7.38 24-02.50
4.    Tyler Ruiz Philippines 10.  7.29 23-11.00
5.    Robbie Gallaugher OPEN Unattached 11.  7.22 23-08.25
6.    Lex Gilette CVE 12.  6.68 21-11.00
7.    Trenten Merrill OPEN Altis 13.  6.46 21-02.25
8.    Ahkeel Whitehead CVE 14.  5.35 17-06.75
DNS    Ahkeel Whitehead Paralympcs DNS  DNS DNS


Men's Long Jump Finals

Flight 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English   Wind 

1.    Ronald Taylor CVE 1.  8.04 26-04.50
2.    Ted Hooper OPEN Unattached 2.  7.84 25-08.75
3.    Melvin Echard OPEN Altis 3.  7.69 25-02.75
4.    Elbert Maxwell OPEN aGSTC 5.  7.64 25-00.75
5.    Craig Mattox OPEN Unattached 6.  7.61 24-11.50
6.    Kemonie Briggs OPEN LEAP Squad Track Club 7.  7.58 24-10.50
DNS    Adoree Jackson Unattached DNS  DNS DNS
DNS    Tyron Stewart CVE DNS  DNS DNS
DNS    Will Claye CVE DNS  DNS DNS


Men's Long Jump Finals
Overall     Year  Team Flight  Metric  English  Wind 

1.    Ronald Taylor CVE F2 -1.  8.04  26-04.50
2.    Ted Hooper OPEN Unattached F2 -2.  7.84  25-08.75
3.    Melvin Echard OPEN Altis F2 -3.  7.69  25-02.75
4.    Ronald Brookins CVE F1 -1.  7.66  25-01.50
5.    Elbert Maxwell OPEN aGSTC F2 -4.  7.64  25-00.75
6.    Craig Mattox OPEN Unattached F2 -5.  7.61  24-11.50
7.    Kemonie Briggs OPEN LEAP Squad Track Club F2 -6.  7.58  24-10.50
8.    Donovan Toban Unattached F1 -2.  7.46  24-05.75
9.    Sydney Rush-Dunigan CTG Development F1 -3.  7.38  24-02.50
10.    Tyler Ruiz Philippines F1 -4.  7.29  23-11.00
11.    Robbie Gallaugher OPEN Unattached F1 -5.  7.22  23-08.25
12.    Lex Gilette CVE F1 -6.  6.68  21-11.00
13.    Trenten Merrill OPEN Altis F1 -7.  6.46  21-02.25
14.    Ahkeel Whitehead CVE F1 -8.  5.35  17-06.75
DNS    Adoree Jackson Unattached F2 -DNS  DNS  DNS
DNS    Tyron Stewart CVE F2 -DNS  DNS  DNS
DNS    Ahkeel Whitehead Paralympcs F1 -DNS  DNS  DNS
DNS    Will Claye CVE F2 -DNS  DNS  DNS


Women's Long Jump Finals

Flight 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English   Wind 

1.    Shana Woods CVE 4.  6.23 20-05.25
2.    Toni Smith CVE 5.  6.12 20-01.00
3.    Sharon Day-Monroe OPEN ASICS 6.  5.94 19-05.75
4.    Jelena McNown OPEN Unattached 7.  5.74 18-10.00
5.    Katie Walker Unattached 9.  4.61 15-01.50
DNS    Scout Bassett OPEN Nike/US Paralympics DNS  DNS DNS
DNS    Alitta Boyd OPEN Unattached DNS  DNS DNS


Women's Long Jump Finals

Flight 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English   Wind 

1.    Heather Miller-Koch CVE 1.  6.55 21-05.75
2.    Chantel Malone CVE 2.  6.48 21-03.00
3.    Alexis Faulknor OPEN Unattached 3.  6.31 20-08.50
4.    Cyntrail Pierce OPEN Natural Fitness 8.  5.69 18-08.00
DNS    Jasmine Todd Unattached DNS  DNS DNS
DNS    Malaina Payton CVE DNS  DNS DNS
DNS    Whitney Gipson CVE DNS  DNS DNS


Women's Long Jump Finals
Overall     Year  Team Flight  Metric  English  Wind 

1.    Heather Miller-Koch CVE F2 -1.  6.55  21-05.75
2.    Chantel Malone CVE F2 -2.  6.48  21-03.00
3.    Alexis Faulknor OPEN Unattached F2 -3.  6.31  20-08.50
4.    Shana Woods CVE F1 -1.  6.23  20-05.25
5.    Toni Smith CVE F1 -2.  6.12  20-01.00
6.    Sharon Day-Monroe OPEN ASICS F1 -3.  5.94  19-05.75
7.    Jelena McNown OPEN Unattached F1 -4.  5.74  18-10.00
8.    Cyntrail Pierce OPEN Natural Fitness F2 -4.  5.69  18-08.00
9.    Katie Walker Unattached F1 -5.  4.61  15-01.50
DNS    Jasmine Todd Unattached F2 -DNS  DNS  DNS
DNS    Malaina Payton CVE F2 -DNS  DNS  DNS
DNS    Whitney Gipson CVE F2 -DNS  DNS  DNS
DNS    Scout Bassett OPEN Nike/US Paralympics F1 -DNS  DNS  DNS
DNS    Alitta Boyd OPEN Unattached F1 -DNS  DNS  DNS


Men's Triple Jump Finals
Overall     Year  Team  Metric  English  Wind 

1.    Ryan Sanders OPEN Unattached  15.74  51-07.75
2.    Damon Dees OPEN Unattached  14.83  48-07.75
3.    Keinan Briggs LEAP Squad Track Club  14.67  48-01.50
4.    Idiato Jeremiah Unattached  14.66  48-01.25
5.    Kyron Blaise Unattached  13.94  45-08.75
FOUL    Michael Johnson Jr OPEN Unattached  FOUL  FOUL
PASS    David McFadgen OPEN Unattached  PASS  PASS
DNS    Will Claye CVE  DNS  DNS
DNS    Donald Scott CVE  DNS  DNS


Women's Triple Jump Finals

Flight 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English   Wind 

1.    Toni Smith CVE 5.  13.60 44-07.50
2.    Keri Emanuel Unattached 7.  13.57 44-06.25
3.    Blessing Ufodiama OPEN Unattached 8.  13.42 44-00.25
4.    Alitta Boyd OPEN Unattached 9.  13.09 42-11.25
5.    Faith Anumba OPEN Unattached 11.  12.52 41-01.00
6.    Jasmine Pickett OPEN Unattached 12.  12.26 40-02.75
7.    Pascale Delaunay Unattached 13.  11.90 39-00.50
DNS    Madeline LeDuc Unattached DNS  DNS DNS


Women's Triple Jump Finals

Flight 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English   Wind 

1.    Andrea Geubelle OPEN Unattached 1.  14.15 46-05.00
2.    Nadia Eke CPTC new balance 2.  13.82 45-04.00
3.    April Sinkler CVE 3.  13.75 45-01.25
4.    Crystal Manning OPEN Unattached 4.  13.72 45-00.25
5.    Lynnika Pitts OPEN Unattached 6.  13.58 44-06.75
6.    Kenna Wolter OPEN Thinking Feet TC 10.  12.84 42-01.50
FOUL    Tori Franklin OPEN Unattached FOUL  FOUL FOUL
FOUL    Ciarra Brewer Unattached FOUL  FOUL FOUL
DNS    Amanda Smock CVE DNS  DNS DNS


Women's Triple Jump Finals
Overall     Year  Team Flight  Metric  English  Wind 

1.    Andrea Geubelle OPEN Unattached F2 -1.  14.15  46-05.00
2.    Nadia Eke CPTC new balance F2 -2.  13.82  45-04.00
3.    April Sinkler CVE F2 -3.  13.75  45-01.25
4.    Crystal Manning OPEN Unattached F2 -4.  13.72  45-00.25
5.    Toni Smith CVE F1 -1.  13.60  44-07.50
6.    Lynnika Pitts OPEN Unattached F2 -5.  13.58  44-06.75
7.    Keri Emanuel Unattached F1 -2.  13.57  44-06.25
8.    Blessing Ufodiama OPEN Unattached F1 -3.  13.42  44-00.25
9.    Alitta Boyd OPEN Unattached F1 -4.  13.09  42-11.25
10.    Kenna Wolter OPEN Thinking Feet TC F2 -6.  12.84  42-01.50
11.    Faith Anumba OPEN Unattached F1 -5.  12.52  41-01.00
12.    Jasmine Pickett OPEN Unattached F1 -6.  12.26  40-02.75
13.    Pascale Delaunay Unattached F1 -7.  11.90  39-00.50
FOUL    Tori Franklin OPEN Unattached F2 -FOUL  FOUL  FOUL
FOUL    Ciarra Brewer Unattached F2 -FOUL  FOUL  FOUL
DNS    Madeline LeDuc Unattached F1 -DNS  DNS  DNS
DNS    Amanda Smock CVE F2 -DNS  DNS  DNS


Men's High Jump Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Ricky Robertson CVE  2.29  7-06.25
2.    Bryan McBride CVE  2.21  7-03.00
3.    Deante Kemper OPEN Unattached  2.16  7-01.00
4.    Darius Purcell Unattached  2.16  7-01.00
5.    Samuel Saidi Unattached  2.11  6-11.00
6.    Jeremy Eckert OPEN Running Room  2.06  6-09.00
7.    Jeff Skiba OPEN Unattached  1.96  6-05.25
NM    Donte Nall OPEN Unattached  NM  NM
NM    Jules Sharpe OPEN Unattached  NM  NM


Women's High Jump Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Susan Jackson OPEN Heights Performance  1.75  5-09.00
NM    Crystal Spencer Unattached  NM  NM


Men's Pole Vault Finals

Flight 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English 

1.    Alexander Bishop Unattached 2.  5.40 17-08.50
2.    Paulo Benavides Unattached 9.  5.10 16-08.75
3.    Kasey Burlingham AZPVA 10.  4.95 16-03.00
4.    Kyle Brown OPEN Unattached 11.  4.95 16-03.00
5.    Brett Guimard CVE 12.  4.00 13-01.50
NM    Chad Stoermer OPEN Altis NM  NM NM
NM    Zachariah Augenstein 17 - 18 Unattached NM  NM NM


Men's Pole Vault Finals

Flight 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English 

1.    Joey Uhle CVE 1.  5.70 18-08.50
2.    Dylan Duvio OPEN Unattached 2.  5.40 17-08.50
2.    Tyler Wallace OPEN Ultimate A.C. 2.  5.40 17-08.50
4.    Adam Bragg Princeton 5.  5.40 17-08.50
4.    John Prader OPEN Altis - NRR 5.  5.40 17-08.50
6.    Michael Woepse Unattached 7.  5.40 17-08.50
7.    Derick Hinch CVE 8.  5.40 17-08.50
NM    Mike Arnold OPEN Unattached NM  NM NM
NM    Dustin Deleo Unattached NM  NM NM
NM    Josh Dangel CVE NM  NM NM


Men's Pole Vault Finals
Overall     Year  Team Flight  Metric  English 

1.    Joey Uhle CVE F2 -1.  5.70  18-08.50
2.    Dylan Duvio OPEN Unattached F2 -2.  5.40  17-08.50
2.    Alexander Bishop Unattached F1 -1.  5.40  17-08.50
2.    Tyler Wallace OPEN Ultimate A.C. F2 -2.  5.40  17-08.50
5.    Adam Bragg Princeton F2 -4.  5.40  17-08.50
5.    John Prader OPEN Altis - NRR F2 -4.  5.40  17-08.50
7.    Michael Woepse Unattached F2 -6.  5.40  17-08.50
8.    Derick Hinch CVE F2 -7.  5.40  17-08.50
9.    Paulo Benavides Unattached F1 -2.  5.10  16-08.75
10.    Kasey Burlingham AZPVA F1 -3.  4.95  16-03.00
11.    Kyle Brown OPEN Unattached F1 -4.  4.95  16-03.00
12.    Brett Guimard CVE F1 -5.  4.00  13-01.50
NM    Mike Arnold OPEN Unattached F2 -NM  NM  NM
NM    Dustin Deleo Unattached F2 -NM  NM  NM
NM    Chad Stoermer OPEN Altis F1 -NM  NM  NM
NM    Josh Dangel CVE F2 -NM  NM  NM
NM    Zachariah Augenstein 17 - 18 Unattached F1 -NM  NM  NM


Women's Pole Vault Finals

Flight 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English 

1.    Allison Koressel Unattached 6.  4.20 13-09.25
2.    Rachel Baxter 11 - 12 Unattached 8.  4.20 13-09.25
3.    Natasha Kolbo Risen Performance 9.  4.10 13-05.50
4.    Allison Stokke OPEN Altis 10.  3.95 12-11.50
5.    Mallory Gilbert OPEN Altis 11.  3.80 12-05.50
6.    Trista Smith 13 - 14 Risen Performance 12.  3.65 11-11.75
7.    Katherine Chang OPEN Unattached 13.  3.50 11-05.75
8.    Theresa Kroll Unattached 14.  3.50 11-05.75
NM    Mandissa Marshall Unattached NM  NM NM


Women's Pole Vault Finals

Flight 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English 

1.    Kristen Hixson Unattached 1.  4.65 15-03.00
2.    Kylie Hutson Nike 2.  4.65 15-03.00
3.    Kristen Brown CVE 3.  4.45 14-07.25
4.    Melinda Withrow OPEN Mountain West Track Club 4.  4.35 14-03.25
5.    April Bennett CVE 5.  4.35 14-03.25
6.    Tori PeŁa Unattached 6.  4.20 13-09.25
NM    Kourtney Ross CVE NM  NM NM
NM    Mary Saxer OPEN Nike/NYAC NM  NM NM
NM    Brysun Stately Unattached NM  NM NM


Women's Pole Vault Finals
Overall     Year  Team Flight  Metric  English 

1.    Kristen Hixson Unattached F2 -1.  4.65  15-03.00
2.    Kylie Hutson Nike F2 -2.  4.65  15-03.00
3.    Kristen Brown CVE F2 -3.  4.45  14-07.25
4.    Melinda Withrow OPEN Mountain West Track Club F2 -4.  4.35  14-03.25
5.    April Bennett CVE F2 -5.  4.35  14-03.25
6.    Tori PeŁa Unattached F2 -6.  4.20  13-09.25
6.    Allison Koressel Unattached F1 -1.  4.20  13-09.25
8.    Rachel Baxter 11 - 12 Unattached F1 -2.  4.20  13-09.25
9.    Natasha Kolbo Risen Performance F1 -3.  4.10  13-05.50
10.    Allison Stokke OPEN Altis F1 -4.  3.95  12-11.50
11.    Mallory Gilbert OPEN Altis F1 -5.  3.80  12-05.50
12.    Trista Smith 13 - 14 Risen Performance F1 -6.  3.65  11-11.75
13.    Katherine Chang OPEN Unattached F1 -7.  3.50  11-05.75
14.    Theresa Kroll Unattached F1 -8.  3.50  11-05.75
NM    Kourtney Ross CVE F2 -NM  NM  NM
NM    Mandissa Marshall Unattached F1 -NM  NM  NM
NM    Mary Saxer OPEN Nike/NYAC F2 -NM  NM  NM
NM    Brysun Stately Unattached F2 -NM  NM  NM


Men's Javelin Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Benjamin Woodruff American Big Guys  71.91  235-11
2.    DeWalt Mix Masters Unattached  45.89  150-06.75
3.    Hagan Landry Paralympcs  33.23  109-00.25
DNS    Jeff Skiba OPEN Unattached  DNS  DNS
DNS    Sean Furey CVE  DNS  DNS
DNS    Timothy VanLiew OPEN Unattached  DNS  DNS
DNS    Ryan Young CVE  DNS  DNS
DNS    Brent Lagace Unattached  DNS  DNS
DNS    Sam Crouser CVE  DNS  DNS


Women's Javelin Finals

Flight 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English 

DNS    Angela Madsen Paralympics DNS  DNS DNS


Women's Javelin Finals

Flight 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English 

1.    Leigh Petranoff OPEN Nike 1.  50.32 165-01
2.    Sharon Day-Monroe OPEN ASICS 2.  46.80 153-06.50
3.    Charlotte Maher 15 - 16 Unattached 3.  38.01 124-08.50


Women's Javelin Finals
Overall     Year  Team Flight  Metric  English 

1.    Leigh Petranoff OPEN Nike F2 -1.  50.32  165-01
2.    Sharon Day-Monroe OPEN ASICS F2 -2.  46.80  153-06.50
3.    Charlotte Maher 15 - 16 Unattached F2 -3.  38.01  124-08.50
DNS    Angela Madsen Paralympics F1 -DNS  DNS  DNS


Men's Shot Put Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Ryan Crouser CVE  21.85  71-08.25
2.    Darell Hill CVE  21.16  69-05
3.    Ryan Whiting Unattached  21.06  69-01.25
4.    Jordan Clark CVE  20.22  66-04
5.    Darien Moore OPEN Iron Wood TC  19.63  64-04.75
6.    Mario Cota OPEN Unattached  19.32  63-04.75
7.    Mostafa Hassan 15 - 16 CSU  19.12  62-08.75
8.    Sultan Alhebshi Unattached  18.21  59-09
9.    Hagan Landry Paralympcs  10.46  34-03.75
DNS    Joe Kovacs CVE  DNS  DNS
NM    Richard Garrett CVE  NM  NM


Women's Shot Put Finals

Flight 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English 

DNS    Angela Madsen Paralympics DNS  DNS DNS


Women's Shot Put Finals

Flight 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English 

1.    Tia Brooks CVE 1.  19.35 63-05.75
2.    Torie Owers 15 - 16 Unattached 2.  16.79 55-01
3.    Stamatia Scarvelis Unattached 3.  16.02 52-06.75


Women's Shot Put Finals
Overall     Year  Team Flight  Metric  English 

1.    Tia Brooks CVE F2 -1.  19.35  63-05.75
2.    Torie Owers 15 - 16 Unattached F2 -2.  16.79  55-01
3.    Stamatia Scarvelis Unattached F2 -3.  16.02  52-06.75
DNS    Angela Madsen Paralympics F1 -DNS  DNS  DNS


Men's Discus Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Mario Cota OPEN Unattached  63.35  207-10
2.    Andrew Evans CVE  62.91  206-04.75
3.    Jared Schuurmans CVE  62.28  204-04
4.    Rutger Smith Unattached  61.85  202-11
5.    Jeremy Campbell Paralympics  60.63  198-11
6.    Jacob Armbrust OPEN Unattached  59.80  196-02.25
7.    Colin Quirke OPEN Unattached  58.87  193-01.75
8.    Jordan Williams OPEN Unattached  56.54  185-06
9.    James Dennis OPEN Unattached  55.03  180-06.50
FOUL    Bryan Powlen OPEN GBTC  FOUL  FOUL
DNS    Rodney Brown CVE  DNS  DNS
DNS    Mike Torie OPEN Ironwood TC  DNS  DNS


Women's Discus Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Whitney Ashley CVE  60.99  200-01.25
2.    Liz Podominick CVE  60.03  196-11.50
3.    Rachel Longfors Altis  57.63  189-01
4.    Krishna Poonia OPEN INDIA  57.15  187-06
5.    Anna Jelmini OPEN Altis  56.68  185-11.50
6.    Jere Summers OPEN Weight city  54.76  179-08
7.    Monique Griffiths OPEN Unattached  53.48  175-05.50
8.    Laura Bobek Altis  51.77  169-10.25
DNS    Rachel Longfors CVE  DNS  DNS
DNS    Alma Pollorena Unattached  DNS  DNS


Men's Hammer Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Conor Mccullough Unattached  74.79  245-04.50
2.    Albert Hughes III OPEN Unattached  65.05  213-05
3.    Kai Wong CVE  18.81  61-08.50


Women's Hammer Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Britney Henry CVE  69.62  228-05
2.    Stamatia Scarvelis Unattached  60.62  198-10.50
3.    Amanda Gricus Cal Coast Track Club  60.07  197-01
4.    Dansica Dobosy Unattached  59.72  195-11.25
5.    Monique Griffiths OPEN Unattached  56.88  186-07.25


Women's 600 meter Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Annabel Personnel 11 - 12 Unattached 1:37.69
2.    Kym Crosby Paralympics 1:45.70
DNS    Shannon Leinert CVE DNS
DNS    Raquel Lambdin CVE DNS
DNS    Samantha Murphy CVE DNS


Men's 600 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

DNS    Erik Hightower Paralympics DNS  DNS
DNS    Austin Pruitt Paralympics DNS  DNS


Men's 600 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Brandon Johnson CVE 1.  1:18.39
DNF    Hunter Woohall Paralympics DNF  DNF
DNF    Mason Rhodes Paralympics DNF  DNF
DNS    Josh Mance OPEN Unattached DNS  DNS
DNS    Markeith Price CVE DNS  DNS


Men's 600 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Brandon Johnson CVE S2 -1. 1:18.39
DNF    Hunter Woohall Paralympics S2 -DNF DNF
DNF    Mason Rhodes Paralympics S2 -DNF DNF
DNS    Josh Mance OPEN Unattached S2 -DNS DNS
DNS    Erik Hightower Paralympics S1 -DNS DNS
DNS    Austin Pruitt Paralympics S1 -DNS DNS
DNS    Markeith Price CVE S2 -DNS DNS


Men's 100 meter Final

Heat 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Trenten Merrill OPEN Altis 6.  11.34 +2.3
2.    Kionte Store Paralympic 7.  11.88 +2.3
DNS    Justin Peters OPEN Unattached DNS  DNS +2.3
DNS    Syaariq Lachica Unattached DNS  DNS +2.3


Men's 100 meter Final

Heat 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Carlin Isles Unattached 1.  10.15 +1.5
2.    Tatenda Tsumba Unattached 2.  10.18 +1.5
3.    Carl Horsley Unattached 3.  10.19 +1.5
4.    Remontay McClain OPEN Nike 4.  10.23 +1.5
5.    Daveon Collins OPEN Seattle Speed 5.  10.36 +1.5
DNS    LaShawn Butler CVE DNS  DNS +1.5
DNS    Calesio Newman OPEN Double Pillar Athletics DNS  DNS +1.5


Men's 100 meter Final
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind 

1.    Carlin Isles Unattached H2 -1. 10.15 +1.5
2.    Tatenda Tsumba Unattached H2 -2. 10.18 +1.5
3.    Carl Horsley Unattached H2 -3. 10.19 +1.5
4.    Remontay McClain OPEN Nike H2 -4. 10.23 +1.5
5.    Daveon Collins OPEN Seattle Speed H2 -5. 10.36 +1.5
6.    Trenten Merrill OPEN Altis H1 -1. 11.34 +2.3
7.    Kionte Store Paralympic H1 -2. 11.88 +2.3
DNS    Justin Peters OPEN Unattached H1 -DNS DNS +2.3
DNS    LaShawn Butler CVE H2 -DNS DNS +1.5
DNS    Syaariq Lachica Unattached H1 -DNS DNS +2.3
DNS    Calesio Newman OPEN Double Pillar Athletics H2 -DNS DNS +1.5


Women's 100 meter Final

Heat 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Uchechi Anunkor OPEN Unattached 7.  11.64 +1.1
2.    Cheria Morgan OPEN Unattached 8.  11.91 +1.1
3.    Valexsia Droughn Unattached 9.  11.92 +1.1
4.    Cyntrail Pierce OPEN Natural Fitness 10.  12.19 +1.1
DNS    Scout Bassett OPEN Nike/US Paralympics DNS  DNS +1.1


Women's 100 meter Final

Heat 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Lekeisha Lawson Unattached 1.  11.07 +1.5
2.    Jessica Davis Adidas/Evo 2.  11.32 +1.5
3.    Melanise Chapman Unattached 3.  11.42 +1.5
4.    Alexis Faulknor OPEN Unattached 4.  11.48 +1.5
5.    Tanisha Hawkins OPEN Natural Fitness 5.  11.57 +1.5
6.    Ashton Purvis CVE 6.  11.58 +1.5


Women's 100 meter Final
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind 

1.    Lekeisha Lawson Unattached H2 -1. 11.07 +1.5
2.    Jessica Davis Adidas/Evo H2 -2. 11.32 +1.5
3.    Melanise Chapman Unattached H2 -3. 11.42 +1.5
4.    Alexis Faulknor OPEN Unattached H2 -4. 11.48 +1.5
5.    Tanisha Hawkins OPEN Natural Fitness H2 -5. 11.57 +1.5
6.    Ashton Purvis CVE H2 -6. 11.58 +1.5
7.    Uchechi Anunkor OPEN Unattached H1 -1. 11.64 +1.1
8.    Cheria Morgan OPEN Unattached H1 -2. 11.91 +1.1
9.    Valexsia Droughn Unattached H1 -3. 11.92 +1.1
10.    Cyntrail Pierce OPEN Natural Fitness H1 -4. 12.19 +1.1
DNS    Scout Bassett OPEN Nike/US Paralympics H1 -DNS DNS +1.1


Coed's Wheelchair 400 Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Erik Hightower Paralympics 50.67
2.    Austin Pruitt Paralympics 54.68


Coed's Wheelchair 600 Timed Finals
Overall     Year  Team  Time 

1.    Austin Pruitt Paralympics 1:19.59
2.    Erik Hightower Paralympics 1:21.61


Coed's Seated Shot Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Angela Madsen Paralympics  8.13  26-08.00


Coed's Seated Disc Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Angela Madsen Paralympics  18.74  61-05.75


Coed's Seated Jav Finals
Overall     Year  Team  Metric  English 

1.    Angela Madsen Paralympics  16.19  53-01.50