2017 BYU Indoor Invitational
BYU - Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 6, 2017 - January 7, 2017

Girl's 800 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Laurie Murphy So Bountiful HS 21.  2:38.34
2.    Ruth Wright Fr Davis HS 24.  2:39.56
3.    Mckenna Sprouse Jr Unattached 28.  2:40.52
4.    Tilly Vasquez Fr Davis HS 33.  2:44.09
5.    Abby Lawrence Sr Davis HS 36.  2:45.29
6.    Jacque Smith So Davis HS 38.  2:45.82
7.    Reagan Abplanalp Jr Uintah HS 46.  2:50.77
8.    Rylie Dutson So Uintah HS 55.  2:58.65
9.    Clara Thompson So Davis HS 69.  3:34.43
10.    Caitlyn Carver So Pleasant Grove HS 70.  3:44.56
DQ    Laryn Naegle So Viewmont HS DQ  DQ
3+ consecutive steps (2:53.335)


Girl's 800 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Abi Waddoups So Davis HS 19.  2:37.30
2.    Kaitlyn Gee So Springville HS 34.  2:44.09
3.    Jasmin Balahadia Fr Davis HS 40.  2:47.13
4.    Emma Clove Sr Davis HS 42.  2:47.37
5.    Kate Schulte Jr West HS 49.  2:56.14
6.    Emily Wallgren So Skyridge HS 53.  2:57.32
7.    Rebecca Cromar So Salem Hills HS 56.  3:00.04
8.    Isabella Van Brocklin So Davis HS 58.  3:01.19
9.    Kylee Hoffman So Davis HS 61.  3:03.44
10.    Megan Gentry So Bountiful HS 67.  3:17.71
11.    Fay Hudson Fr Woods Cross HS 71.  3:50.11


Girl's 800 meter Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Roselind Schraedel So Davis HS 43.  2:47.87
2.    Whitney Walpole Fr Davis HS 47.  2:53.03
3.    Khari Cox Fr Unattached 52.  2:57.16
4.    Macy Griffin So Davis HS 59.  3:02.55
5.    Jaysi Porter So Davis HS 60.  3:03.35
6.    Alissa Allen Fr Skyridge HS 62.  3:04.51
7.    Whitlee Rosquist Fr Juab HS 63.  3:04.75
8.    Abby Tew So Bountiful HS 65.  3:09.86
9.    Tara Jones Fr Davis HS 66.  3:16.90
10.    Kellie Haddon Sr Davis HS 68.  3:17.78


Girl's 800 meter Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Lori Bronson Fr Unattached 27.  2:40.33
2.    Ally Olcott Sr Unattached 31.  2:41.62
3.    Maura Williams So Juab HS 39.  2:45.91
4.    Amanda Ruvalcaba Sr Davis HS 45.  2:49.36
5.    Sydney Hedquist Fr Davis HS 48.  2:54.47
6.    Haley Bean Sr Timpanogos HS 50.  2:56.64
7.    Hannah McGurk So Davis HS 51.  2:56.75
8.    Whitney Slater Jr Juab HS 54.  2:58.35
9.    Erin Berry Jr Davis HS 57.  3:00.47
10.    Emma Oliver So Davis HS 64.  3:09.10
DNS    Eliza Hafen Sr Davis HS DNS  DNS


Girl's 800 meter Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Nicole Sheridan Jr Pleasant Grove HS 13.  2:33.43
2.    Anna Sanford Jr Highland HS-ID 15.  2:35.06
3.    Madeline English Jr Davis HS 22.  2:38.45
4.    Faith Wagstaff Jr Woods Cross HS 26.  2:40.15
5.    Kate Stuart Jr Davis HS 32.  2:43.92
6.    Jill Parry Jr Unattached 35.  2:44.25
7.    Madelyn Johnson So Davis HS 37.  2:45.41
8.    Jennifer Farfan Jr West Jordan HS 41.  2:47.21
9.    Grace Butler So Skyridge HS 44.  2:48.68
DNS    Sarah Ferrell Sr Davis HS DNS  DNS
DNS    Louisa Twitchell Sr Davis HS DNS  DNS


Girl's 800 meter Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Grace Neuenschwander Sr Davis HS 8.  2:29.66
2.    Sarah Waddoups Jr Davis HS 10.  2:31.71
3.    Jacelin Clayton So Mountain View HS 14.  2:34.38
4.    Jennica Robinson So Davis HS 16.  2:35.15
5.    Haylee Downey Sr Davis HS 17.  2:35.84
6.    Amria Farnsworth Sr Woods Cross HS 18.  2:36.97
7.    Gan Bartholomew Sr Skyridge HS 20.  2:37.98
8.    Sara Miller Jr Davis HS 23.  2:39.02
9.    Malaree Wood Sr Davis HS 25.  2:39.77
10.    Amelia Tew Sr Bountiful HS 29.  2:40.91
11.    Ella Park So Springville HS 30.  2:41.61


Girl's 800 meter Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Helena Miyazawa So Mountain View HS 1.  2:22.64
2.    Aubrey Argyle Sr Davis HS 2.  2:23.59
3.    Alissa Fielding Jr Mountain View HS 3.  2:24.60
4.    Haley Tanne Jr Pleasant Grove HS 4.  2:24.96
5.    Kelli Holiday So Ten Sleep HS-WY 5.  2:26.51
6.    Allie Warner Jr Mountain View HS 6.  2:28.23
7.    Kennedy Powell Jr Union HS 7.  2:29.38
8.    Alicia Halverson So Davis HS 9.  2:30.37
9.    SeOnna Southwick So Unattached 11.  2:31.74
10.    Jenna Connell Sr Davis HS 12.  2:31.91


Girl's 800 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Helena Miyazawa So Mountain View HS S7 -1. 2:22.64
2.    Aubrey Argyle Sr Davis HS S7 -2. 2:23.59
3.    Alissa Fielding Jr Mountain View HS S7 -3. 2:24.60
4.    Haley Tanne Jr Pleasant Grove HS S7 -4. 2:24.96
5.    Kelli Holiday So Ten Sleep HS-WY S7 -5. 2:26.51
6.    Allie Warner Jr Mountain View HS S7 -6. 2:28.23
7.    Kennedy Powell Jr Union HS S7 -7. 2:29.38
8.    Grace Neuenschwander Sr Davis HS S6 -1. 2:29.66
9.    Alicia Halverson So Davis HS S7 -8. 2:30.37
10.    Sarah Waddoups Jr Davis HS S6 -2. 2:31.71
11.    SeOnna Southwick So Unattached S7 -9. 2:31.74
12.    Jenna Connell Sr Davis HS S7 -10. 2:31.91
13.    Nicole Sheridan Jr Pleasant Grove HS S5 -1. 2:33.43
14.    Jacelin Clayton So Mountain View HS S6 -3. 2:34.38
15.    Anna Sanford Jr Highland HS-ID S5 -2. 2:35.06
16.    Jennica Robinson So Davis HS S6 -4. 2:35.15
17.    Haylee Downey Sr Davis HS S6 -5. 2:35.84
18.    Amria Farnsworth Sr Woods Cross HS S6 -6. 2:36.97
19.    Abi Waddoups So Davis HS S2 -1. 2:37.30
20.    Gan Bartholomew Sr Skyridge HS S6 -7. 2:37.98
21.    Laurie Murphy So Bountiful HS S1 -1. 2:38.34
22.    Madeline English Jr Davis HS S5 -3. 2:38.45
23.    Sara Miller Jr Davis HS S6 -8. 2:39.02
24.    Ruth Wright Fr Davis HS S1 -2. 2:39.56
25.    Malaree Wood Sr Davis HS S6 -9. 2:39.77
26.    Faith Wagstaff Jr Woods Cross HS S5 -4. 2:40.15
27.    Lori Bronson Fr Unattached S4 -1. 2:40.33
28.    Mckenna Sprouse Jr Unattached S1 -3. 2:40.52
29.    Amelia Tew Sr Bountiful HS S6 -10. 2:40.91
30.    Ella Park So Springville HS S6 -11. 2:41.61
31.    Ally Olcott Sr Unattached S4 -2. 2:41.62
32.    Kate Stuart Jr Davis HS S5 -5. 2:43.92
33.    Tilly Vasquez Fr Davis HS S1 -4. 2:44.09
34.    Kaitlyn Gee So Springville HS S2 -2. 2:44.09
35.    Jill Parry Jr Unattached S5 -6. 2:44.25
36.    Abby Lawrence Sr Davis HS S1 -5. 2:45.29
37.    Madelyn Johnson So Davis HS S5 -7. 2:45.41
38.    Jacque Smith So Davis HS S1 -6. 2:45.82
39.    Maura Williams So Juab HS S4 -3. 2:45.91
40.    Jasmin Balahadia Fr Davis HS S2 -3. 2:47.13
41.    Jennifer Farfan Jr West Jordan HS S5 -8. 2:47.21
42.    Emma Clove Sr Davis HS S2 -4. 2:47.37
43.    Roselind Schraedel So Davis HS S3 -1. 2:47.87
44.    Grace Butler So Skyridge HS S5 -9. 2:48.68
45.    Amanda Ruvalcaba Sr Davis HS S4 -4. 2:49.36
46.    Reagan Abplanalp Jr Uintah HS S1 -7. 2:50.77
47.    Whitney Walpole Fr Davis HS S3 -2. 2:53.03
48.    Sydney Hedquist Fr Davis HS S4 -5. 2:54.47
49.    Kate Schulte Jr West HS S2 -5. 2:56.14
50.    Haley Bean Sr Timpanogos HS S4 -6. 2:56.64
51.    Hannah McGurk So Davis HS S4 -7. 2:56.75
52.    Khari Cox Fr Unattached S3 -3. 2:57.16
53.    Emily Wallgren So Skyridge HS S2 -6. 2:57.32
54.    Whitney Slater Jr Juab HS S4 -8. 2:58.35
55.    Rylie Dutson So Uintah HS S1 -8. 2:58.65
56.    Rebecca Cromar So Salem Hills HS S2 -7. 3:00.04
57.    Erin Berry Jr Davis HS S4 -9. 3:00.47
58.    Isabella Van Brocklin So Davis HS S2 -8. 3:01.19
59.    Macy Griffin So Davis HS S3 -4. 3:02.55
60.    Jaysi Porter So Davis HS S3 -5. 3:03.35
61.    Kylee Hoffman So Davis HS S2 -9. 3:03.44
62.    Alissa Allen Fr Skyridge HS S3 -6. 3:04.51
63.    Whitlee Rosquist Fr Juab HS S3 -7. 3:04.75
64.    Emma Oliver So Davis HS S4 -10. 3:09.10
65.    Abby Tew So Bountiful HS S3 -8. 3:09.86
66.    Tara Jones Fr Davis HS S3 -9. 3:16.90
67.    Megan Gentry So Bountiful HS S2 -10. 3:17.71
68.    Kellie Haddon Sr Davis HS S3 -10. 3:17.78
69.    Clara Thompson So Davis HS S1 -9. 3:34.43
70.    Caitlyn Carver So Pleasant Grove HS S1 -10. 3:44.56
71.    Fay Hudson Fr Woods Cross HS S2 -11. 3:50.11
DQ    Laryn Naegle So Viewmont HS S1 -DQ DQ
3+ consecutive steps (2:53.335)
DNS    Sarah Ferrell Sr Davis HS S5 -DNS DNS
DNS    Eliza Hafen Sr Davis HS S4 -DNS DNS
DNS    Louisa Twitchell Sr Davis HS S5 -DNS DNS