2017 BYU Indoor Invitational
BYU - Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 6, 2017 - January 7, 2017

Boy's Long Jump Finals

Flight 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English 

1.    Xakai Harry Jr Davis HS 1.  6.60 21-07.75
      6.23
20-05.25
  6.58
21-07.00
  6.60
21-07.75
  6.34
20-09.50
  6.53
21-05.00
  6.46
21-02.25
           
2.    Paul Blackhurst Jr Lone Peak HS 12.  5.76 18-10.75
      5.76
18-10.75
  4.64
15-02.75
  5.37
17-07.50
                       
3.    Dawson Stokes Jr Maple Mountain HS 13.  5.65 18-06.50
      5.53
18-01.75
  5.65
18-06.50
  5.39
17-08.25
                       
4.    Mason Draper Sr Unattached 17.  5.41 17-09.00
      FOUL
FOUL
  5.38
17-07.75
  5.41
17-09.00
                       
5.    Garrett Stone Jr Copper Hills HS 18.  5.39 17-08.25
      FOUL
FOUL
  5.39
17-08.25
  FOUL
FOUL
                       
6.    Lincoln Nielsen So Davis HS 20.  5.37 17-07.50
      4.74
15-06.50
  5.06
16-07.25
  5.37
17-07.50
                       
7.    Max Roberts Jr Timpanogos HS 21.  5.36 17-07.00
      5.06
16-07.25
  5.23
17-02.00
  5.36
17-07.00
                       
8.    Jace Jones Sr Payson HS 22.  5.36 17-07.00
      5.11
16-09.25
  4.71
15-05.50
  5.36
17-07.00
                       
9.    Saul Corona Sr West HS 26.  4.83 15-10.25
      4.83
15-10.25
  4.80
15-09.00
  4.60
15-01.00
                       
FOUL    Ryan King Jr Woods Cross HS FOUL  FOUL FOUL
      FOUL
FOUL
  PASS
PASS
  PASS
PASS
                       
DNS    Vic Ostergaard Fr Wasatch HS DNS  DNS DNS
                                       


Boy's Long Jump Finals

Flight 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English 

1.    Joe Nelson Sr Unattached 3.  6.56 21-06.25
      5.21
17-01.00
  6.56
21-06.25
  6.23
20-05.25
  6.29
20-07.75
  6.01
19-08.50
  PASS
PASS
           
2.    Justin Harmon Sr American Fork HS 6.  6.23 20-05.25
      FOUL
FOUL
  6.23
20-05.25
  6.13
20-01.25
  FOUL
FOUL
  FOUL
FOUL
  6.10
20-00.25
           
3.    Porter Ellis So Lone Peak HS 14.  5.58 18-03.75
      5.42
17-09.50
  FOUL
FOUL
  5.58
18-03.75
                       
4.    Quade Bunker Jr Salem Hills HS 15.  5.46 17-11.00
      5.18
17-00.00
  5.46
17-11.00
  5.36
17-07.00
                       
5.    Jake Overfelt Sr Davis HS 24.  5.10 16-08.75
      FOUL
FOUL
  5.04
16-06.50
  5.10
16-08.75
                       
6.    Max Gruber Sr West HS 25.  4.98 16-04.00
      4.79
15-08.50
  FOUL
FOUL
  4.98
16-04.00
                       
7.    Seth Staley Sr Bingham HS 27.  4.75 15-07.00
      4.75
15-07.00
  4.44
14-06.75
  4.43
14-06.50
                       
8.    Hayden Munk So Unattached 28.  4.73 15-06.25
      FOUL
FOUL
  4.59
15-00.75
  4.73
15-06.25
                       
DNS    Kaden Norton Sr Lone Peak HS DNS  DNS DNS
                                       
DNS    Devin Zebelean Sr Mercury Track Club DNS  DNS DNS
                                       


Boy's Long Jump Finals

Flight 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English 

1.    Dylan Clements Sr Cedar HS 2.  6.57 21-06.75
      FOUL
FOUL
  6.21
20-04.50
  5.96
19-06.75
  FOUL
FOUL
  FOUL
FOUL
  6.57
21-06.75
           
2.    William Prettyman So East HS 4.  6.50 21-04.00
      6.50
21-04.00
  FOUL
FOUL
  5.86
19-02.75
  FOUL
FOUL
  FOUL
FOUL
  FOUL
FOUL
           
3.    Joshua Thomas Sr Richfield HS 5.  6.25 20-06.00
      6.07
19-11.00
  6.22
20-05.00
  PASS
PASS
  6.00
19-08.25
  6.25
20-06.00
  FOUL
FOUL
           
4.    Taylor Dallin Sr Timpanogos HS 7.  6.19 20-03.75
      6.19
20-03.75
  5.78
18-11.50
  6.09
19-11.75
  5.76
18-10.75
  5.08
16-08.00
  6.07
19-11.00
           
5.    Holden Peterson Sr Pleasant Grove HS 8.  6.09 19-11.75
      6.09
19-11.75
  5.94
19-05.75
  6.05
19-10.25
  FOUL
FOUL
  6.07
19-11.00
  FOUL
FOUL
           
6.    Tyler Browning Sr Morgan HS 9.  5.93 19-05.50
      5.80
19-00.25
  5.93
19-05.50
  5.88
19-03.50
  5.88
19-03.50
  5.73
18-09.50
  5.87
19-03.00
           
7.    Hunter Munk Sr Unattached 10.  5.88 19-03.50
      5.36
17-07.00
  5.84
19-02.00
  5.88
19-03.50
                       
8.    Kyle Henderson Jr Uintah HS 11.  5.79 19-00.00
      5.79
19-00.00
  5.66
18-06.75
  5.45
17-10.50
                       
9.    MJ Williams Jr Bountiful HS 16.  5.44 17-10.25
      5.44
17-10.25
  FOUL
FOUL
  4.91
16-01.25
                       
10.    Carter Hardy Sr Davis HS 19.  5.38 17-07.75
      5.38
17-07.75
  4.72
15-05.75
  5.15
16-10.75
                       
11.    Parker Beardall Sr Salem Hills HS 23.  5.26 17-03.00
      5.26
17-03.00
  5.05
16-06.75
  5.14
16-10.25
                       
DNS    Dakota Tidwell Sr Bingham HS DNS  DNS DNS
                                       
DNS    Trey Young Sr Beaver HS DNS  DNS DNS
                                       


Boy's Long Jump Finals
Overall     Year  Team Flight  Metric  English 

1.    Xakai Harry Jr Davis HS F1 -1.  6.60  21-07.75
      6.23
20-05.25
  6.58
21-07.00
  6.60
21-07.75
  6.34
20-09.50
  6.53
21-05.00
  6.46
21-02.25
           
2.    Dylan Clements Sr Cedar HS F3 -1.  6.57  21-06.75
      FOUL
FOUL
  6.21
20-04.50
  5.96
19-06.75
  FOUL
FOUL
  FOUL
FOUL
  6.57
21-06.75
           
3.    Joe Nelson Sr Unattached F2 -1.  6.56  21-06.25
      5.21
17-01.00
  6.56
21-06.25
  6.23
20-05.25
  6.29
20-07.75
  6.01
19-08.50
  PASS
PASS
           
4.    William Prettyman So East HS F3 -2.  6.50  21-04.00
      6.50
21-04.00
  FOUL
FOUL
  5.86
19-02.75
  FOUL
FOUL
  FOUL
FOUL
  FOUL
FOUL
           
5.    Joshua Thomas Sr Richfield HS F3 -3.  6.25  20-06.00
      6.07
19-11.00
  6.22
20-05.00
  PASS
PASS
  6.00
19-08.25
  6.25
20-06.00
  FOUL
FOUL
           
6.    Justin Harmon Sr American Fork HS F2 -2.  6.23  20-05.25
      FOUL
FOUL
  6.23
20-05.25
  6.13
20-01.25
  FOUL
FOUL
  FOUL
FOUL
  6.10
20-00.25
           
7.    Taylor Dallin Sr Timpanogos HS F3 -4.  6.19  20-03.75
      6.19
20-03.75
  5.78
18-11.50
  6.09
19-11.75
  5.76
18-10.75
  5.08
16-08.00
  6.07
19-11.00
           
8.    Holden Peterson Sr Pleasant Grove HS F3 -5.  6.09  19-11.75
      6.09
19-11.75
  5.94
19-05.75
  6.05
19-10.25
  FOUL
FOUL
  6.07
19-11.00
  FOUL
FOUL
           
9.    Tyler Browning Sr Morgan HS F3 -6.  5.93  19-05.50
      5.80
19-00.25
  5.93
19-05.50
  5.88
19-03.50
  5.88
19-03.50
  5.73
18-09.50
  5.87
19-03.00
           
10.    Hunter Munk Sr Unattached F3 -7.  5.88  19-03.50
      5.36
17-07.00
  5.84
19-02.00
  5.88
19-03.50
                       
11.    Kyle Henderson Jr Uintah HS F3 -8.  5.79  19-00.00
      5.79
19-00.00
  5.66
18-06.75
  5.45
17-10.50
                       
12.    Paul Blackhurst Jr Lone Peak HS F1 -2.  5.76  18-10.75
      5.76
18-10.75
  4.64
15-02.75
  5.37
17-07.50
                       
13.    Dawson Stokes Jr Maple Mountain HS F1 -3.  5.65  18-06.50
      5.53
18-01.75
  5.65
18-06.50
  5.39
17-08.25
                       
14.    Porter Ellis So Lone Peak HS F2 -3.  5.58  18-03.75
      5.42
17-09.50
  FOUL
FOUL
  5.58
18-03.75
                       
15.    Quade Bunker Jr Salem Hills HS F2 -4.  5.46  17-11.00
      5.18
17-00.00
  5.46
17-11.00
  5.36
17-07.00
                       
16.    MJ Williams Jr Bountiful HS F3 -9.  5.44  17-10.25
      5.44
17-10.25
  FOUL
FOUL
  4.91
16-01.25
                       
17.    Mason Draper Sr Unattached F1 -4.  5.41  17-09.00
      FOUL
FOUL
  5.38
17-07.75
  5.41
17-09.00
                       
18.    Garrett Stone Jr Copper Hills HS F1 -5.  5.39  17-08.25
      FOUL
FOUL
  5.39
17-08.25
  FOUL
FOUL
                       
19.    Carter Hardy Sr Davis HS F3 -10.  5.38  17-07.75
      5.38
17-07.75
  4.72
15-05.75
  5.15
16-10.75
                       
20.    Lincoln Nielsen So Davis HS F1 -6.  5.37  17-07.50
      4.74
15-06.50
  5.06
16-07.25
  5.37
17-07.50
                       
21.    Max Roberts Jr Timpanogos HS F1 -7.  5.36  17-07.00
      5.06
16-07.25
  5.23
17-02.00
  5.36
17-07.00
                       
22.    Jace Jones Sr Payson HS F1 -8.  5.36  17-07.00
      5.11
16-09.25
  4.71
15-05.50
  5.36
17-07.00
                       
23.    Parker Beardall Sr Salem Hills HS F3 -11.  5.26  17-03.00
      5.26
17-03.00
  5.05
16-06.75
  5.14
16-10.25
                       
24.    Jake Overfelt Sr Davis HS F2 -5.  5.10  16-08.75
      FOUL
FOUL
  5.04
16-06.50
  5.10
16-08.75
                       
25.    Max Gruber Sr West HS F2 -6.  4.98  16-04.00
      4.79
15-08.50
  FOUL
FOUL
  4.98
16-04.00
                       
26.    Saul Corona Sr West HS F1 -9.  4.83  15-10.25
      4.83
15-10.25
  4.80
15-09.00
  4.60
15-01.00
                       
27.    Seth Staley Sr Bingham HS F2 -7.  4.75  15-07.00
      4.75
15-07.00
  4.44
14-06.75
  4.43
14-06.50
                       
28.    Hayden Munk So Unattached F2 -8.  4.73  15-06.25
      FOUL
FOUL
  4.59
15-00.75
  4.73
15-06.25
                       
FOUL    Ryan King Jr Woods Cross HS F1 -FOUL  FOUL  FOUL
      FOUL
FOUL
  PASS
PASS
  PASS
PASS
                       
DNS    Vic Ostergaard Fr Wasatch HS F1 -DNS  DNS  DNS
                                       
DNS    Dakota Tidwell Sr Bingham HS F3 -DNS  DNS  DNS
                                       
DNS    Trey Young Sr Beaver HS F3 -DNS  DNS  DNS
                                       
DNS    Kaden Norton Sr Lone Peak HS F2 -DNS  DNS  DNS
                                       
DNS    Devin Zebelean Sr Mercury Track Club F2 -DNS  DNS  DNS