2017 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 19, 2017 - May 20, 2017

Boy's 200 M 2A Heats

Heat 1
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Turner Koyle Jr Millard HS 3.  22.65 q +1.4 q
2.    Ron Esplin Jr Enterprise HS 6.  22.99 q +1.4 q
3.    Izaak Butler Fr Manti HS 13.  23.83 +1.4
4.    Conner Peterson Fr South Sevier HS 17.  24.36 +1.4
5.    Tyler Nielson Sr Rockwell CHS 19.  24.80 +1.4
DNS    John Oswald Sr Enterprise HS DNS  DNS +1.4
DNS    Lincoln Augenstein So Summit Academy HS DNS  DNS +1.4


Boy's 200 M 2A Heats

Heat 2
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Braiden Ivie Fr Emery HS 2.  22.59 q +0.7 q
2.    Tristen Woolstenhulme Sr North Summit HS 5.  22.97 q +0.7 q
3.    Jonathan Wellman Jr Maeser Prep Acad 7.  23.15 q +0.7 q
4.    Caleb Koopmans Sr Enterprise HS 10.  23.49 +0.7
5.    Keeper Farnsworth Sr South Sevier HS 12.  23.67 +0.7
6.    Dillon Smith Sr Beaver HS 14.  23.87 +0.7
7.    Tryston Peery Sr Summit Academy HS 16.  24.21 +0.7


Boy's 200 M 2A Heats

Heat 3
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Dallin Draper Jr Delta HS 1.  21.92 q -0.3 q
2.    Logan Cox Sr Emery HS 4.  22.85 q -0.3 q
3.    Kimball Morley So American Leadership Acad 8.  23.28 q -0.3 q
4.    Nathan Nielson Sr San Juan HS 9.  23.30 q -0.3 q
5.    Jaxon Wardle Jr Millard HS 11.  23.65 -0.3
6.    Trent Elmore So Grand County HS 15.  23.95 -0.3
7.    Cole Peterson Sr North Summit HS 18.  24.45 -0.3


Boy's 200 M 2A Heats
Top 9 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind 

1.    Dallin Draper Jr Delta HS H3 -1. 21.92 q -0.3 q
2.    Braiden Ivie Fr Emery HS H2 -1. 22.59 q +0.7 q
3.    Turner Koyle Jr Millard HS H1 -1. 22.65 q +1.4 q
4.    Logan Cox Sr Emery HS H3 -2. 22.85 q -0.3 q
5.    Tristen Woolstenhulme Sr North Summit HS H2 -2. 22.97 q +0.7 q
6.    Ron Esplin Jr Enterprise HS H1 -2. 22.99 q +1.4 q
7.    Jonathan Wellman Jr Maeser Prep Acad H2 -3. 23.15 q +0.7 q
8.    Kimball Morley So American Leadership Acad H3 -3. 23.28 q -0.3 q
9.    Nathan Nielson Sr San Juan HS H3 -4. 23.30 q -0.3 q
10.    Caleb Koopmans Sr Enterprise HS H2 -4. 23.49 +0.7
11.    Jaxon Wardle Jr Millard HS H3 -5. 23.65 -0.3
12.    Keeper Farnsworth Sr South Sevier HS H2 -5. 23.67 +0.7
13.    Izaak Butler Fr Manti HS H1 -3. 23.83 +1.4
14.    Dillon Smith Sr Beaver HS H2 -6. 23.87 +0.7
15.    Trent Elmore So Grand County HS H3 -6. 23.95 -0.3
16.    Tryston Peery Sr Summit Academy HS H2 -7. 24.21 +0.7
17.    Conner Peterson Fr South Sevier HS H1 -4. 24.36 +1.4
18.    Cole Peterson Sr North Summit HS H3 -7. 24.45 -0.3
19.    Tyler Nielson Sr Rockwell CHS H1 -5. 24.80 +1.4
DNS    John Oswald Sr Enterprise HS H1 -DNS DNS +1.4
DNS    Lincoln Augenstein So Summit Academy HS H1 -DNS DNS +1.4