2017 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 19, 2017 - May 20, 2017

Boy's 400 M 2A Heats

Heat 1
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Turner Koyle Jr Millard HS 1.  49.92 q
2.    Kimball Morley So American Leadership Acad 5.  52.00 q
3.    Eisley Scholes Sr North Summit HS 8.  52.84 q
4.    Brady Boren So Emery HS 13.  53.67
5.    Chandler Staheli Sr Enterprise HS 14.  54.05
6.    Justin Wynn Sr Rockwell CHS 17.  55.84
7.    Jarom Johnson So Kanab HS 19.  57.42


Boy's 400 M 2A Heats

Heat 2
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Tristen Woolstenhulme Sr North Summit HS 2.  50.38 q
2.    Logan Cox Sr Emery HS 3.  51.30 q
3.    Jaden Sterner So Manti HS 6.  52.05 q
4.    Osvaldo Olivera So American Preparatory Acad 9.  53.08 q
5.    David Salinas Jr Rockwell CHS 12.  53.26
6.    Sam Garrison Jr Maeser Prep Acad 16.  55.32
DNS    Clint Tolbert Jr Delta HS DNS  DNS


Boy's 400 M 2A Heats

Heat 3
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Dallin Draper Jr Delta HS 4.  51.71 q
2.    Jacob Arts So Maeser Prep Acad 7.  52.18 q
3.    Baylor Harding Sr Summit Academy HS 10.  53.16
4.    Max Mickelson Sr Manti HS 11.  53.18
5.    Carter Call Jr Maeser Prep Acad 15.  54.24
6.    Brayden Butler Jr Wasatch Academy 18.  55.94
DNS    Ron Esplin Jr Enterprise HS DNS  DNS


Boy's 400 M 2A Heats
Top 9 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time 

1.    Turner Koyle Jr Millard HS H1 -1. 49.92 q
2.    Tristen Woolstenhulme Sr North Summit HS H2 -1. 50.38 q
3.    Logan Cox Sr Emery HS H2 -2. 51.30 q
4.    Dallin Draper Jr Delta HS H3 -1. 51.71 q
5.    Kimball Morley So American Leadership Acad H1 -2. 52.00 q
6.    Jaden Sterner So Manti HS H2 -3. 52.05 q
7.    Jacob Arts So Maeser Prep Acad H3 -2. 52.18 q
8.    Eisley Scholes Sr North Summit HS H1 -3. 52.84 q
9.    Osvaldo Olivera So American Preparatory Acad H2 -4. 53.08 q
10.    Baylor Harding Sr Summit Academy HS H3 -3. 53.16
11.    Max Mickelson Sr Manti HS H3 -4. 53.18
12.    David Salinas Jr Rockwell CHS H2 -5. 53.26
13.    Brady Boren So Emery HS H1 -4. 53.67
14.    Chandler Staheli Sr Enterprise HS H1 -5. 54.05
15.    Carter Call Jr Maeser Prep Acad H3 -5. 54.24
16.    Sam Garrison Jr Maeser Prep Acad H2 -6. 55.32
17.    Justin Wynn Sr Rockwell CHS H1 -6. 55.84
18.    Brayden Butler Jr Wasatch Academy H3 -6. 55.94
19.    Jarom Johnson So Kanab HS H1 -7. 57.42
DNS    Ron Esplin Jr Enterprise HS H3 -DNS DNS
DNS    Clint Tolbert Jr Delta HS H2 -DNS DNS