2017 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 19, 2017 - May 20, 2017

Boy's 800 M 1A Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Christian Conrad Sr EskDale HS 5.  2:06.93 4  
2.    Elby Cinnamond Fr Telos Academy 7.  2:07.81 2  
3.    Adam Bunker So Monticello HS 9.  2:09.10    
4.    Carson Belnap Fr Altamont HS 10.  2:09.79    
5.    Matt Rowley Jr Duchesne HS 14.  2:14.80    
6.    Vince Palfreyman So EskDale HS 15.  2:18.65    
7.    Huntter Sherman Sr Pinnacle HS 16.  2:19.94    
8.    Deondre Benn Fr Whitehorse HS 17.  2:20.53    


Boy's 800 M 1A Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Bryson Barnes Fr Milford HS 1.  2:01.06 10  
2.    Austin Dean Sr Valley HS 2.  2:03.58 8  
3.    Jonah Gonder Sr Manila HS 3.  2:05.29 6  
4.    Trevor Wolfley Jr Panguitch HS 4.  2:05.77 5  
5.    Michael Spotten Jr Duchesne HS 6.  2:07.34 3  
6.    Owen Sullivan Sr Oakley School 8.  2:08.82 1  
7.    Acey Orton So Panguitch HS 11.  2:09.81    
8.    Jonah Schoppe Sr Panguitch HS 12.  2:10.56    
9.    Hunter Lorenz So Parowan HS 13.  2:11.32    


Boy's 800 M 1A Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Bryson Barnes Fr Milford HS S2 -1. 2:01.06 10  
2.    Austin Dean Sr Valley HS S2 -2. 2:03.58 8  
3.    Jonah Gonder Sr Manila HS S2 -3. 2:05.29 6  
4.    Trevor Wolfley Jr Panguitch HS S2 -4. 2:05.77 5  
5.    Christian Conrad Sr EskDale HS S1 -1. 2:06.93 4  
6.    Michael Spotten Jr Duchesne HS S2 -5. 2:07.34 3  
7.    Elby Cinnamond Fr Telos Academy S1 -2. 2:07.81 2  
8.    Owen Sullivan Sr Oakley School S2 -6. 2:08.82 1  
9.    Adam Bunker So Monticello HS S1 -3. 2:09.10    
10.    Carson Belnap Fr Altamont HS S1 -4. 2:09.79    
11.    Acey Orton So Panguitch HS S2 -7. 2:09.81    
12.    Jonah Schoppe Sr Panguitch HS S2 -8. 2:10.56    
13.    Hunter Lorenz So Parowan HS S2 -9. 2:11.32    
14.    Matt Rowley Jr Duchesne HS S1 -5. 2:14.80    
15.    Vince Palfreyman So EskDale HS S1 -6. 2:18.65    
16.    Huntter Sherman Sr Pinnacle HS S1 -7. 2:19.94    
17.    Deondre Benn Fr Whitehorse HS S1 -8. 2:20.53    


Men & Women's 1A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Panguitch HS 111     
2.  Valley HS 64     
3.  Monticello HS 58     
4.  Milford HS 50     
5.  Parowan HS 48     
6.  Wayne HS 37     
7.  Duchesne HS 36     
8.  Bryce Valley HS 35 .5   
9.  Tabiona HS 35     
10.  Altamont HS 27     
10.  Saint Joseph CHS 27     
12.  Piute HS 20     
13.  Rich HS 14     
14.  Escalante HS 11     
15.  Tintic HS 9 .5   
16.  Oakley School 9     
17.  Manila HS 8     
17.  Mount Vernon Acad 8     
19.  West Ridge Acad 6     
20.  EskDale HS 4     
20.  Wendover HS 4     
22.  Telos Academy 2