2017 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 19, 2017 - May 20, 2017

Boy's 800 M 2A Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Ty Funk Jr Emery HS 8.  2:05.71 1  
2.    Caysen Crum Jr Beaver HS 10.  2:07.03    
3.    Logan Bateman Fr Rowland Hall 12.  2:07.73    
4.    Gideon Gren Fr North Summit HS 13.  2:09.07    
5.    Garrett Chamberlain Sr San Juan HS 14.  2:09.96    
6.    Jonathan Killpack Sr Maeser Prep Acad 15.  2:14.22    
7.    Dustin Bistline So Kanab HS 16.  2:15.53    
8.    Brayden Butler Jr Wasatch Academy 17.  2:16.16    
9.    Jack Scaife Sr Rowland Hall 18.  2:17.54    


Boy's 800 M 2A Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Conner Cox Sr Millard HS 1.  1:57.37 10  
2.    Dj Matthews Sr Summit Academy HS 2.  2:01.87 8  
3.    Dax Brough Jr Delta HS 3.  2:01.91 6  
4.    Jared Grant Sr South Sevier HS 4.  2:01.95 5  
5.    Evan Allred Jr Maeser Prep Acad 5.  2:02.81 4  
6.    Ryan Lewis Jr Grand County HS 6.  2:02.89 3  
7.    Jordan Cheney Jr Manti HS 7.  2:05.06 2  
8.    Jace Richins Sr North Summit HS 9.  2:06.80    
9.    Jaden Sterner So Manti HS 11.  2:07.70    


Boy's 800 M 2A Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Conner Cox Sr Millard HS S2 -1. 1:57.37 10  
2.    Dj Matthews Sr Summit Academy HS S2 -2. 2:01.87 8  
3.    Dax Brough Jr Delta HS S2 -3. 2:01.91 6  
4.    Jared Grant Sr South Sevier HS S2 -4. 2:01.95 5  
5.    Evan Allred Jr Maeser Prep Acad S2 -5. 2:02.81 4  
6.    Ryan Lewis Jr Grand County HS S2 -6. 2:02.89 3  
7.    Jordan Cheney Jr Manti HS S2 -7. 2:05.06 2  
8.    Ty Funk Jr Emery HS S1 -1. 2:05.71 1  
9.    Jace Richins Sr North Summit HS S2 -8. 2:06.80    
10.    Caysen Crum Jr Beaver HS S1 -2. 2:07.03    
11.    Jaden Sterner So Manti HS S2 -9. 2:07.70    
12.    Logan Bateman Fr Rowland Hall S1 -3. 2:07.73    
13.    Gideon Gren Fr North Summit HS S1 -4. 2:09.07    
14.    Garrett Chamberlain Sr San Juan HS S1 -5. 2:09.96    
15.    Jonathan Killpack Sr Maeser Prep Acad S1 -6. 2:14.22    
16.    Dustin Bistline So Kanab HS S1 -7. 2:15.53    
17.    Brayden Butler Jr Wasatch Academy S1 -8. 2:16.16    
18.    Jack Scaife Sr Rowland Hall S1 -9. 2:17.54    


Men & Women's 2A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Delta HS 128     
2.  Millard HS 72     
3.  Beaver HS 60     
4.  Manti HS 54     
5.  Emery HS 49     
6.  North Summit HS 41     
7.  Grand County HS 35     
8.  Enterprise HS 32 .5   
9.  South Summit HS 31     
10.  Summit Academy HS 30     
11.  Maeser Prep Acad 25     
12.  San Juan HS 24     
13.  North Sevier HS 14     
14.  American Preparatory Acad 10     
15.  South Sevier HS 7     
16.  Kanab HS 6 .5   
17.  Gunnison Valley HS 3     
18.  American Leadership Acad 2