2017 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 19, 2017 - May 20, 2017

Girl's 800 M 2A Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Ella Vitek Fr Rowland Hall 9.  2:29.58    
2.    Sadie Boyer Sr North Summit HS 10.  2:30.28    
3.    Makenzi Crittenden Sr North Summit HS 11.  2:30.70    
4.    Sheilah Cheruiyot So Wasatch Academy 13.  2:32.94    
5.    Haylie Chase Jr Maeser Prep Acad 15.  2:33.81    
6.    Jessica Walker Jr San Juan HS 16.  2:34.10    
7.    Sophia Almeida Jr Beaver HS 17.  2:34.14    
8.    Kayla Sanders Jr Delta HS 18.  2:36.61    
9.    Ashley Lagat Fr Wasatch Academy 19.  2:37.88    
10.    Megan Rasich So Rowland Hall 21.  2:42.06    
DNS    Mackenzie Jones Fr South Sevier HS DNS  DNS    


Girl's 800 M 2A Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Sadie Sargent Jr North Summit HS 1.  2:18.26 10  
2.    Madeline Norris Jr Maeser Prep Acad 2.  2:20.11 8  
3.    Samantha Williams Jr Beaver HS 3.  2:21.99 6  
4.    Peyton Torgerson Sr North Sevier HS 4.  2:21.99 5  
5.    Maggie Zwahlen Jr North Summit HS 5.  2:22.54 4  
6.    Madison Norris Jr Manti HS 6.  2:22.69 3  
7.    Astrid Lindgren Sr Rowland Hall 7.  2:23.99 2  
8.    Allison Yardley Sr Enterprise HS 8.  2:27.75 1  
9.    Ashlin Goble Jr North Sevier HS 12.  2:31.11    
10.    Clara Morley Fr American Leadership Acad 14.  2:33.65    
11.    Jayelen Knowles Sr Grand County HS 20.  2:38.83    


Girl's 800 M 2A Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Sadie Sargent Jr North Summit HS S2 -1. 2:18.26 10  
2.    Madeline Norris Jr Maeser Prep Acad S2 -2. 2:20.11 8  
3.    Samantha Williams Jr Beaver HS S2 -3. 2:21.99 6  
4.    Peyton Torgerson Sr North Sevier HS S2 -4. 2:21.99 5  
5.    Maggie Zwahlen Jr North Summit HS S2 -5. 2:22.54 4  
6.    Madison Norris Jr Manti HS S2 -6. 2:22.69 3  
7.    Astrid Lindgren Sr Rowland Hall S2 -7. 2:23.99 2  
8.    Allison Yardley Sr Enterprise HS S2 -8. 2:27.75 1  
9.    Ella Vitek Fr Rowland Hall S1 -1. 2:29.58    
10.    Sadie Boyer Sr North Summit HS S1 -2. 2:30.28    
11.    Makenzi Crittenden Sr North Summit HS S1 -3. 2:30.70    
12.    Ashlin Goble Jr North Sevier HS S2 -9. 2:31.11    
13.    Sheilah Cheruiyot So Wasatch Academy S1 -4. 2:32.94    
14.    Clara Morley Fr American Leadership Acad S2 -10. 2:33.65    
15.    Haylie Chase Jr Maeser Prep Acad S1 -5. 2:33.81    
16.    Jessica Walker Jr San Juan HS S1 -6. 2:34.10    
17.    Sophia Almeida Jr Beaver HS S1 -7. 2:34.14    
18.    Kayla Sanders Jr Delta HS S1 -8. 2:36.61    
19.    Ashley Lagat Fr Wasatch Academy S1 -9. 2:37.88    
20.    Jayelen Knowles Sr Grand County HS S2 -11. 2:38.83    
21.    Megan Rasich So Rowland Hall S1 -10. 2:42.06    
DNS    Mackenzie Jones Fr South Sevier HS S1 -DNS DNS    


Men & Women's 2A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  North Summit HS 160     
2.  North Sevier HS 64     
3.  Enterprise HS 55     
4.  American Leadership Acad 51     
4.  Delta HS 51     
6.  Millard HS 43     
7.  Gunnison Valley HS 37     
8.  Maeser Prep Acad 33     
9.  Manti HS 32     
10.  Beaver HS 21     
11.  Rowland Hall 14     
11.  South Sevier HS 14     
13.  Emery HS 13     
14.  Wasatch Academy 10     
15.  Grand County HS 9     
16.  Kanab HS 6     
17.  Summit Academy HS 5     
18.  San Juan HS 3     
18.  Layton Christian Acad 3