2017 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 19, 2017 - May 20, 2017

Boy's 800 M 4A Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Brennan Benson Jr Timpanogos HS 10.  1:56.99    
2.    Christian Warren Jr Ogden HS 12.  1:58.38    
3.    Kaden Taylor Sr Woods Cross HS 13.  1:58.53    
4.    Zack DeGraw Sr Olympus HS 15.  1:58.95    
5.    Blake Nielson Jr Bountiful HS 16.  1:59.59    
6.    Clayton VanDyke Sr Uintah HS 17.  2:00.07    
7.    Kellis Johnson Sr Payson HS 18.  2:00.14    
8.    Denver Perry Sr Bonneville HS 19.  2:00.19    
9.    Kobe Mickelson Sr Skyridge HS 20.  2:00.39    
10.    Zac Hastings So Hillcrest HS 21.  2:02.89    
DNS    Devin Pancake Jr Springville HS DNS  DNS    
DNS    Nate Osterstock Sr Olympus HS DNS  DNS    


Boy's 800 M 4A Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Haden Penrod Sr Springville HS 1.  1:52.83 10  
2.    Heston Andersen Sr Spanish Fork HS 2.  1:53.20 8  
3.    Max Spence Sr Olympus HS 3.  1:53.59 6  
4.    Brandon Williams Jr Orem HS 4.  1:54.00 5  
5.    Travis Feeny Sr Ogden HS 5.  1:54.09 4  
6.    Christopher Kauffman Sr Skyridge HS 6.  1:54.65 3  
7.    Thomas Pickford Sr Provo HS 7.  1:55.06 2  
8.    Jima Rout Jr Olympus HS 8.  1:55.23 1  
9.    Aidan Troutner Jr Timpview HS 9.  1:55.72    
10.    Jiraa Riding Sr Orem HS 11.  1:57.49    
11.    Brandon Garnica Jr Springville HS 14.  1:58.90    
DNS    Garrett Barton Sr Ogden HS DNS  DNS    


Boy's 800 M 4A Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Haden Penrod Sr Springville HS S2 -1. 1:52.83 10  
2.    Heston Andersen Sr Spanish Fork HS S2 -2. 1:53.20 8  
3.    Max Spence Sr Olympus HS S2 -3. 1:53.59 6  
4.    Brandon Williams Jr Orem HS S2 -4. 1:54.00 5  
5.    Travis Feeny Sr Ogden HS S2 -5. 1:54.09 4  
6.    Christopher Kauffman Sr Skyridge HS S2 -6. 1:54.65 3  
7.    Thomas Pickford Sr Provo HS S2 -7. 1:55.06 2  
8.    Jima Rout Jr Olympus HS S2 -8. 1:55.23 1  
9.    Aidan Troutner Jr Timpview HS S2 -9. 1:55.72    
10.    Brennan Benson Jr Timpanogos HS S1 -1. 1:56.99    
11.    Jiraa Riding Sr Orem HS S2 -10. 1:57.49    
12.    Christian Warren Jr Ogden HS S1 -2. 1:58.38    
13.    Kaden Taylor Sr Woods Cross HS S1 -3. 1:58.53    
14.    Brandon Garnica Jr Springville HS S2 -11. 1:58.90    
15.    Zack DeGraw Sr Olympus HS S1 -4. 1:58.95    
16.    Blake Nielson Jr Bountiful HS S1 -5. 1:59.59    
17.    Clayton VanDyke Sr Uintah HS S1 -6. 2:00.07    
18.    Kellis Johnson Sr Payson HS S1 -7. 2:00.14    
19.    Denver Perry Sr Bonneville HS S1 -8. 2:00.19    
20.    Kobe Mickelson Sr Skyridge HS S1 -9. 2:00.39    
21.    Zac Hastings So Hillcrest HS S1 -10. 2:02.89    
DNS    Devin Pancake Jr Springville HS S1 -DNS DNS    
DNS    Nate Osterstock Sr Olympus HS S1 -DNS DNS    
DNS    Garrett Barton Sr Ogden HS S2 -DNS DNS    


Men & Women's 4A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Springville HS 70 .5   
2.  Olympus HS 66 .75   
3.  Salem Hills HS 55     
4.  East HS 43     
5.  Orem HS 40     
6.  Alta HS 37     
7.  Bountiful HS 34     
8.  Ogden HS 30     
9.  Spanish Fork HS 29     
9.  Timpanogos HS 29     
9.  Corner Canyon HS 29     
12.  Skyridge HS 27 .75   
12.  Timpview HS 27 .75   
14.  Hillcrest HS 17     
15.  Maple Mountain HS 16 .25   
16.  Box Elder HS 16     
16.  Payson HS 16     
18.  Wasatch HS 14     
19.  Uintah HS 12     
20.  Highland HS 7     
21.  Kearns HS 4     
22.  Provo HS 2