2017 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 19, 2017 - May 20, 2017

Boy's Long Jump 2A Finals

Flight 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English   Wind  Score

1.    Izaak Butler Fr Manti HS 2.  6.11 20-00.50 nwi 8  
      FOUL
FOUL
nwi
  6.11
20-00.50
nwi
  5.59
18-04.00
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
2.    Sam Hatch So American Preparatory Acad 3.  6.10 20-00.25 nwi 6  
      5.88
19-03.50
nwi
  5.79
19-00.00
nwi
  6.10
20-00.25
nwi
  6.10
20-00.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
3.    Jarod Durtschi Jr Manti HS 6.  6.03 19-09.50 nwi 3  
      5.78
18-11.50
nwi
  6.03
19-09.50
nwi
  5.92
19-05.00
nwi
  5.77
18-11.25
nwi
  5.99
19-07.75
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
4.    Walter LeBaron Jr Beaver HS 7.  5.99 19-07.75 nwi 2  
      5.91
19-04.75
nwi
  5.74
18-10.00
nwi
  5.86
19-02.75
nwi
  5.56
18-03.00
nwi
  5.71
18-08.75
nwi
  5.99
19-07.75
nwi
           
5.    Stanton Anthony Jr Maeser Prep Acad 12.  5.68 18-07.50 nwi    
      5.66
18-06.75
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  5.68
18-07.50
nwi
                       
6.    Isaiah Green Jr Summit Academy HS 13.  5.56 18-03.00 nwi    
      5.56
18-03.00
nwi
  5.17
16-11.50
nwi
  5.07
16-07.50
nwi
                       
7.    Marcus Fielding Sr North Sevier HS 14.  5.46 17-11.00 nwi    
      5.34
17-06.25
nwi
  5.27
17-03.50
nwi
  5.46
17-11.00
nwi
                       
8.    Dalton Richins Sr North Summit HS 15.  5.45 17-10.50 nwi    
      5.44
17-10.25
nwi
  5.45
17-10.50
nwi
  5.34
17-06.25
nwi
                       
9.    Hunter Higgs Fr North Sevier HS 17.  5.34 17-06.25 nwi    
      5.14
16-10.25
nwi
  5.34
17-06.25
nwi
  4.55
14-11.25
nwi
                       
10.    Ben Sherman Jr Rockwell CHS 18.  5.26 17-03.00 nwi    
      5.26
17-03.00
nwi
  4.79
15-08.50
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
                       


Boy's Long Jump 2A Finals

Flight 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English   Wind  Score

1.    Cole Marshall Jr Beaver HS 1.  6.51 21-04.25 nwi 10  
      6.18
20-03.25
nwi
  6.43
21-01.25
nwi
  6.51
21-04.25
nwi
  6.44
21-01.50
nwi
  6.40
21-00.00
nwi
  6.43
21-01.25
nwi
           
2.    Calvin Hunsaker Sr North Summit HS 4.  6.07 19-11.00 nwi 5  
      5.29
17-04.25
nwi
  5.54
18-02.00
nwi
  5.92
19-05.00
nwi
  5.62
18-05.25
nwi
  6.07
19-11.00
nwi
  5.98
19-07.50
nwi
           
3.    Tyler Marshall Sr Millard HS 5.  6.05 19-10.25 nwi 4  
      FOUL
FOUL
nwi
  6.05
19-10.25
nwi
  5.90
19-04.25
nwi
  5.87
19-03.00
nwi
  5.95
19-06.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
4.    Jaxon Wardle Jr Millard HS 8.  5.89 19-04.00 nwi 1  
      FOUL
FOUL
nwi
  5.74
18-10.00
nwi
  5.89
19-04.00
nwi
  5.42
17-09.50
nwi
  5.76
18-10.75
nwi
  5.72
18-09.25
nwi
           
5.    Trey Brough Fr Delta HS 9.  5.80 19-00.25 nwi    
      5.80
19-00.25
nwi
  5.34
17-06.25
nwi
  5.62
18-05.25
nwi
  5.39
17-08.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  5.80
19-00.25
nwi
           
6.    Jackson Dean Sr South Summit HS 10.  5.79 19-00.00 nwi    
      5.79
19-00.00
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  5.79
19-00.00
nwi
                       
7.    Dillon Smith Sr Beaver HS 11.  5.73 18-09.50 nwi    
      5.58
18-03.75
nwi
  5.73
18-09.50
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
                       
8.    Nolan Ramirez So Grand County HS 16.  5.43 17-09.75 nwi    
      FOUL
FOUL
nwi
  5.15
16-10.75
nwi
  5.43
17-09.75
nwi
                       
9.    Ruben Villalpando Jr Grand County HS 19.  5.17 16-11.50 nwi    
      FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  5.17
16-11.50
nwi
                       
DNS    Dallin Draper Jr Delta HS DNS  DNS DNS    
                                       


Boy's Long Jump 2A Finals
Overall     Year  Team Flight  Metric  English  Wind Score

1.    Cole Marshall Jr Beaver HS F2 -1.  6.51  21-04.25 nwi 10  
      6.18
20-03.25
nwi
  6.43
21-01.25
nwi
  6.51
21-04.25
nwi
  6.44
21-01.50
nwi
  6.40
21-00.00
nwi
  6.43
21-01.25
nwi
           
2.    Izaak Butler Fr Manti HS F1 -1.  6.11  20-00.50 nwi 8  
      FOUL
FOUL
nwi
  6.11
20-00.50
nwi
  5.59
18-04.00
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
3.    Sam Hatch So American Preparatory Acad F1 -2.  6.10  20-00.25 nwi 6  
      5.88
19-03.50
nwi
  5.79
19-00.00
nwi
  6.10
20-00.25
nwi
  6.10
20-00.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
4.    Calvin Hunsaker Sr North Summit HS F2 -2.  6.07  19-11.00 nwi 5  
      5.29
17-04.25
nwi
  5.54
18-02.00
nwi
  5.92
19-05.00
nwi
  5.62
18-05.25
nwi
  6.07
19-11.00
nwi
  5.98
19-07.50
nwi
           
5.    Tyler Marshall Sr Millard HS F2 -3.  6.05  19-10.25 nwi 4  
      FOUL
FOUL
nwi
  6.05
19-10.25
nwi
  5.90
19-04.25
nwi
  5.87
19-03.00
nwi
  5.95
19-06.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
6.    Jarod Durtschi Jr Manti HS F1 -3.  6.03  19-09.50 nwi 3  
      5.78
18-11.50
nwi
  6.03
19-09.50
nwi
  5.92
19-05.00
nwi
  5.77
18-11.25
nwi
  5.99
19-07.75
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
7.    Walter LeBaron Jr Beaver HS F1 -4.  5.99  19-07.75 nwi 2  
      5.91
19-04.75
nwi
  5.74
18-10.00
nwi
  5.86
19-02.75
nwi
  5.56
18-03.00
nwi
  5.71
18-08.75
nwi
  5.99
19-07.75
nwi
           
8.    Jaxon Wardle Jr Millard HS F2 -4.  5.89  19-04.00 nwi 1  
      FOUL
FOUL
nwi
  5.74
18-10.00
nwi
  5.89
19-04.00
nwi
  5.42
17-09.50
nwi
  5.76
18-10.75
nwi
  5.72
18-09.25
nwi
           
9.    Trey Brough Fr Delta HS F2 -5.  5.80  19-00.25 nwi    
      5.80
19-00.25
nwi
  5.34
17-06.25
nwi
  5.62
18-05.25
nwi
  5.39
17-08.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  5.80
19-00.25
nwi
           
10.    Jackson Dean Sr South Summit HS F2 -6.  5.79  19-00.00 nwi    
      5.79
19-00.00
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  5.79
19-00.00
nwi
                       
11.    Dillon Smith Sr Beaver HS F2 -7.  5.73  18-09.50 nwi    
      5.58
18-03.75
nwi
  5.73
18-09.50
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
                       
12.    Stanton Anthony Jr Maeser Prep Acad F1 -5.  5.68  18-07.50 nwi    
      5.66
18-06.75
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  5.68
18-07.50
nwi
                       
13.    Isaiah Green Jr Summit Academy HS F1 -6.  5.56  18-03.00 nwi    
      5.56
18-03.00
nwi
  5.17
16-11.50
nwi
  5.07
16-07.50
nwi
                       
14.    Marcus Fielding Sr North Sevier HS F1 -7.  5.46  17-11.00 nwi    
      5.34
17-06.25
nwi
  5.27
17-03.50
nwi
  5.46
17-11.00
nwi
                       
15.    Dalton Richins Sr North Summit HS F1 -8.  5.45  17-10.50 nwi    
      5.44
17-10.25
nwi
  5.45
17-10.50
nwi
  5.34
17-06.25
nwi
                       
16.    Nolan Ramirez So Grand County HS F2 -8.  5.43  17-09.75 nwi    
      FOUL
FOUL
nwi
  5.15
16-10.75
nwi
  5.43
17-09.75
nwi
                       
17.    Hunter Higgs Fr North Sevier HS F1 -9.  5.34  17-06.25 nwi    
      5.14
16-10.25
nwi
  5.34
17-06.25
nwi
  4.55
14-11.25
nwi
                       
18.    Ben Sherman Jr Rockwell CHS F1 -10.  5.26  17-03.00 nwi    
      5.26
17-03.00
nwi
  4.79
15-08.50
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
                       
19.    Ruben Villalpando Jr Grand County HS F2 -9.  5.17  16-11.50 nwi    
      FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  5.17
16-11.50
nwi
                       
DNS    Dallin Draper Jr Delta HS F2 -DNS  DNS  DNS    
                                       


Men & Women's 2A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Delta HS 128     
2.  Millard HS 72     
3.  Beaver HS 60     
4.  Manti HS 54     
5.  Emery HS 49     
6.  North Summit HS 41     
7.  Grand County HS 35     
8.  Enterprise HS 32 .5   
9.  South Summit HS 31     
10.  Summit Academy HS 30     
11.  Maeser Prep Acad 25     
12.  San Juan HS 24     
13.  North Sevier HS 14     
14.  American Preparatory Acad 10     
15.  South Sevier HS 7     
16.  Kanab HS 6 .5   
17.  Gunnison Valley HS 3     
18.  American Leadership Acad 2