2017 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 19, 2017 - May 20, 2017

Girl's Long Jump 2A Finals

Flight 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English   Wind  Score

1.    Grace Crystal So North Summit HS 6.  4.82 15-09.75 nwi 3  
      FOUL
FOUL
nwi
  4.43
14-06.50
nwi
  4.69
15-04.75
nwi
  4.82
15-09.75
nwi
  4.52
14-10.00
nwi
  4.50
14-09.25
nwi
           
2.    Rachael Richins Sr North Summit HS 7.  4.79 15-08.50 nwi 2  
      4.66
15-03.50
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  4.35
14-03.25
nwi
  4.79
15-08.50
nwi
  4.73
15-06.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
3.    Jericha Fox Jr Summit Academy HS 10.  4.60 15-01.00 nwi    
      4.41
14-05.50
nwi
  4.43
14-06.50
nwi
  4.60
15-01.00
nwi
                       
4.    Kaylie Jenson So South Sevier HS 12.  4.57 15-00.00 nwi    
      4.43
14-06.50
nwi
  4.57
15-00.00
nwi
  4.47
14-08.00
nwi
                       
5.    Linley White Jr Beaver HS 13.  4.49 14-08.75 nwi    
      4.48
14-08.50
nwi
  4.49
14-08.75
nwi
  4.29
14-01.00
nwi
                       
6.    Katelyn Hurst Fr Emery HS 14.  4.24 13-11.00 nwi    
      3.93
12-10.75
nwi
  4.06
13-03.75
nwi
  4.24
13-11.00
nwi
                       
7.    Abby Mason Jr Grand County HS 15.  3.63 11-11.00 nwi    
      FOUL
FOUL
nwi
  3.51
11-06.25
nwi
  3.63
11-11.00
nwi
                       
DNS    Yamileth Garcia Sr American Preparatory Acad DNS  DNS DNS    
                                       


Girl's Long Jump 2A Finals

Flight 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English   Wind  Score

1.    Jaslyn Gardner Jr Enterprise HS 1.  5.14 16-10.25 nwi 10  
      5.04
16-06.50
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  4.68
15-04.25
nwi
  5.14
16-10.25
nwi
  4.94
16-02.50
nwi
  5.01
16-05.25
nwi
           
2.    Samantha Windley Sr Maeser Prep Acad 2.  4.91 16-01.25 nwi 8  
      4.68
15-04.25
nwi
  4.37
14-04.00
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  4.91
16-01.25
nwi
  4.64
15-02.75
nwi
  4.67
15-03.75
nwi
           
3.    Katherine Nielson Jr Delta HS 3.  4.85 15-11.00 nwi 6  
      4.76
15-07.50
nwi
  4.72
15-05.75
nwi
  4.66
15-03.50
nwi
  4.60
15-01.00
nwi
  4.85
15-11.00
nwi
  3.93
12-10.75
nwi
           
4.    Madeline Pruden So American Leadership Acad 4.  4.83 15-10.25 nwi 5  
      4.73
15-06.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  4.83
15-10.25
nwi
  4.81
15-09.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
5.    Peyton Torgerson Sr North Sevier HS 5.  4.83 15-10.25 nwi 4  
      FOUL
FOUL
nwi
  4.37
14-04.00
nwi
  4.83
15-10.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  4.73
15-06.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
6.    Natalie Wall Sr Millard HS 8.  4.75 15-07.00 nwi 1  
      4.45
14-07.25
nwi
  4.37
14-04.00
nwi
  4.75
15-07.00
nwi
  4.55
14-11.25
nwi
  4.28
14-00.50
nwi
  4.51
14-09.50
nwi
           
7.    Adrianne Rowser Fr North Summit HS 9.  4.63 15-02.25 nwi    
      4.37
14-04.00
nwi
  4.63
15-02.25
nwi
  4.42
14-06.00
nwi
  4.54
14-10.75
nwi
  4.38
14-04.50
nwi
  4.47
14-08.00
nwi
           
8.    Ashlee Nielson Jr Delta HS 11.  4.59 15-00.75 nwi    
      FOUL
FOUL
nwi
  4.59
15-00.75
nwi
  4.40
14-05.25
nwi
                       


Girl's Long Jump 2A Finals
Overall     Year  Team Flight  Metric  English  Wind Score

1.    Jaslyn Gardner Jr Enterprise HS F2 -1.  5.14  16-10.25 nwi 10  
      5.04
16-06.50
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  4.68
15-04.25
nwi
  5.14
16-10.25
nwi
  4.94
16-02.50
nwi
  5.01
16-05.25
nwi
           
2.    Samantha Windley Sr Maeser Prep Acad F2 -2.  4.91  16-01.25 nwi 8  
      4.68
15-04.25
nwi
  4.37
14-04.00
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  4.91
16-01.25
nwi
  4.64
15-02.75
nwi
  4.67
15-03.75
nwi
           
3.    Katherine Nielson Jr Delta HS F2 -3.  4.85  15-11.00 nwi 6  
      4.76
15-07.50
nwi
  4.72
15-05.75
nwi
  4.66
15-03.50
nwi
  4.60
15-01.00
nwi
  4.85
15-11.00
nwi
  3.93
12-10.75
nwi
           
4.    Madeline Pruden So American Leadership Acad F2 -4.  4.83  15-10.25 nwi 5  
      4.73
15-06.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  4.83
15-10.25
nwi
  4.81
15-09.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
5.    Peyton Torgerson Sr North Sevier HS F2 -5.  4.83  15-10.25 nwi 4  
      FOUL
FOUL
nwi
  4.37
14-04.00
nwi
  4.83
15-10.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  4.73
15-06.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
6.    Grace Crystal So North Summit HS F1 -1.  4.82  15-09.75 nwi 3  
      FOUL
FOUL
nwi
  4.43
14-06.50
nwi
  4.69
15-04.75
nwi
  4.82
15-09.75
nwi
  4.52
14-10.00
nwi
  4.50
14-09.25
nwi
           
7.    Rachael Richins Sr North Summit HS F1 -2.  4.79  15-08.50 nwi 2  
      4.66
15-03.50
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  4.35
14-03.25
nwi
  4.79
15-08.50
nwi
  4.73
15-06.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
8.    Natalie Wall Sr Millard HS F2 -6.  4.75  15-07.00 nwi 1  
      4.45
14-07.25
nwi
  4.37
14-04.00
nwi
  4.75
15-07.00
nwi
  4.55
14-11.25
nwi
  4.28
14-00.50
nwi
  4.51
14-09.50
nwi
           
9.    Adrianne Rowser Fr North Summit HS F2 -7.  4.63  15-02.25 nwi    
      4.37
14-04.00
nwi
  4.63
15-02.25
nwi
  4.42
14-06.00
nwi
  4.54
14-10.75
nwi
  4.38
14-04.50
nwi
  4.47
14-08.00
nwi
           
10.    Jericha Fox Jr Summit Academy HS F1 -3.  4.60  15-01.00 nwi    
      4.41
14-05.50
nwi
  4.43
14-06.50
nwi
  4.60
15-01.00
nwi
                       
11.    Ashlee Nielson Jr Delta HS F2 -8.  4.59  15-00.75 nwi    
      FOUL
FOUL
nwi
  4.59
15-00.75
nwi
  4.40
14-05.25
nwi
                       
12.    Kaylie Jenson So South Sevier HS F1 -4.  4.57  15-00.00 nwi    
      4.43
14-06.50
nwi
  4.57
15-00.00
nwi
  4.47
14-08.00
nwi
                       
13.    Linley White Jr Beaver HS F1 -5.  4.49  14-08.75 nwi    
      4.48
14-08.50
nwi
  4.49
14-08.75
nwi
  4.29
14-01.00
nwi
                       
14.    Katelyn Hurst Fr Emery HS F1 -6.  4.24  13-11.00 nwi    
      3.93
12-10.75
nwi
  4.06
13-03.75
nwi
  4.24
13-11.00
nwi
                       
15.    Abby Mason Jr Grand County HS F1 -7.  3.63  11-11.00 nwi    
      FOUL
FOUL
nwi
  3.51
11-06.25
nwi
  3.63
11-11.00
nwi
                       
DNS    Yamileth Garcia Sr American Preparatory Acad F1 -DNS  DNS  DNS    
                                       


Men & Women's 2A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  North Summit HS 160     
2.  North Sevier HS 64     
3.  Enterprise HS 55     
4.  American Leadership Acad 51     
4.  Delta HS 51     
6.  Millard HS 43     
7.  Gunnison Valley HS 37     
8.  Maeser Prep Acad 33     
9.  Manti HS 32     
10.  Beaver HS 21     
11.  South Sevier HS 14     
11.  Rowland Hall 14     
13.  Emery HS 13     
14.  Wasatch Academy 10     
15.  Grand County HS 9     
16.  Kanab HS 6     
17.  Summit Academy HS 5     
18.  San Juan HS 3     
18.  Layton Christian Acad 3