2017 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 19, 2017 - May 20, 2017

Boy's Long Jump 4A Finals

Flight 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English   Wind  Score

1.    Zachary Davis Jr Wasatch HS 6.  6.44 21-01.50 nwi 3  
      6.27
20-06.75
nwi
  6.25
20-06.00
nwi
  6.44
21-01.50
nwi
  6.20
20-04.00
nwi
  6.32
20-08.75
nwi
  6.01
19-08.50
nwi
           
2.    Fredrick Charles Jr Judge Memorial CHS 9.  6.27 20-06.75 nwi    
      5.95
19-06.25
nwi
  6.17
20-03.00
+1.2
  6.27
20-06.75
nwi
  5.98
19-07.50
nwi
  6.04
19-09.75
nwi
  6.09
19-11.75
nwi
           
3.    Ben Hartvigsen Sr East HS 20.  5.93 19-05.50 nwi    
      5.60
18-04.50
nwi
  5.93
19-05.50
nwi
  5.58
18-03.75
nwi
                       
4.    Brooklyn Hale Sr Orem HS 24.  5.79 19-00.00 nwi    
      5.39
17-08.25
nwi
  5.79
19-00.00
nwi
  5.56
18-03.00
nwi
                       
5.    Chase Oliva Sr Box Elder HS 25.  5.77 18-11.25 nwi    
      4.87
15-11.75
nwi
  5.77
18-11.25
nwi
  5.75
18-10.50
nwi
                       
6.    Charles Gobles Sr Woods Cross HS 26.  5.73 18-09.50 nwi    
      5.73
18-09.50
nwi
  5.13
16-10.00
nwi
  5.72
18-09.25
nwi
                       
7.    Chandler Paskett Sr Kearns HS 27.  5.72 18-09.25 nwi    
      5.43
17-09.75
nwi
  5.72
18-09.25
nwi
  5.53
18-01.75
nwi
                       
8.    James Pembroke Sr Highland HS 28.  5.26 17-03.00 nwi    
      FOUL
FOUL
nwi
  5.26
17-03.00
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
                       
DNS    Joshua Davis Sr Alta HS DNS  DNS DNS    
                                       
DNS    Isaac Bullard Jr Box Elder HS DNS  DNS DNS    
                                       


Boy's Long Jump 4A Finals

Flight 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English   Wind  Score

1.    Wyatt Biesenbach Sr Salem Hills HS 7.  6.32 20-08.75 +1.4 2  
      6.04
19-09.75
nwi
  6.07
19-11.00
-0.9
  6.32
20-08.75
+1.4
  6.15
20-02.25
nwi
  6.28
20-07.25
nwi
  6.26
20-06.50
nwi
           
2.    Hyrum Parry Jr Box Elder HS 8.  6.29 20-07.75 nwi 1  
      5.70
18-08.50
nwi
  6.29
20-07.75
nwi
  6.26
20-06.50
+2.0
  FOUL
FOUL
nwi
  6.08
19-11.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
3.    Kyle Henderson Jr Uintah HS 10.  6.27 20-06.75 +0.7    
      6.00
19-08.25
+0.5
  6.17
20-03.00
+0.6
  6.27
20-06.75
+0.7
  FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  6.08
19-11.25
nwi
           
4.    Clayton Schmidt Jr Skyridge HS 11.  6.25 20-06.00 +2.4    
      3.32
10-10.75
+0.6
  5.67
18-07.25
nwi
  6.25
20-06.00
+2.4
                       
5.    Taylor Dallin Sr Timpanogos HS 13.  6.22 20-05.00 nwi    
      6.10
20-00.25
-0.6
  6.22
20-05.00
nwi
  5.89
19-04.00
+0.1
                       
6.    Dallas Eyere So Spanish Fork HS 15.  6.16 20-02.50 -0.4    
      6.10
20-00.25
-0.8
  6.16
20-02.50
-0.4
  FOUL
FOUL
+0.8
                       
7.    Jordan McCann Jr Skyridge HS 17.  5.98 19-07.50 nwi    
      5.98
19-07.50
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
+0.1
                       
8.    Deng Deng So Judge Memorial CHS 18.  5.94 19-05.75 nwi    
      FOUL
FOUL
+1.6
  5.94
19-05.75
nwi
  FOUL
FOUL
+1.6
                       
9.    Brydin Daniels Sr Cyprus HS 22.  5.81 19-00.75 -1.5    
      FOUL
FOUL
nwi
  5.81
19-00.75
-1.5
  FOUL
FOUL
+1.0
                       
10.    Brett Dawson Jr Timpanogos HS 23.  5.79 19-00.00 nwi    
      5.71
18-08.75
nwi
  5.63
18-05.75
nwi
  5.79
19-00.00
nwi
                       


Boy's Long Jump 4A Finals

Flight 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English   Wind  Score

1.    William Prettyman So East HS 1.  6.94 22-09.25 nwi 10  
      6.94
22-09.25
nwi
  PASS
PASS
nwi
  PASS
PASS
nwi
  6.57
21-06.75
nwi
  6.58
21-07.00
nwi
  6.73
22-01.00
nwi
           
2.    Joshua Hartvigsen So East HS 2.  6.73 22-01.00 nwi 8  
      6.73
22-01.00
nwi
  6.37
20-10.75
nwi
  6.54
21-05.50
-1.0
  6.43
21-01.25
nwi
  6.68
21-11.00
nwi
  6.44
21-01.50
nwi
           
3.    Kayden Hossfeld Jr Olympus HS 3.  6.66 21-10.25 nwi 6  
      FOUL
FOUL
+0.5
  FOUL
FOUL
+1.8
  6.44
21-01.50
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  6.66
21-10.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
4.    Parker Farnworth So Maple Mountain HS 4.  6.59 21-07.50 nwi 5  
      6.00
19-08.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  6.59
21-07.50
nwi
  6.19
20-03.75
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  6.55
21-05.75
nwi
           
5.    Gideon Argyle So Payson HS 5.  6.54 21-05.50 +1.6 4  
      6.54
21-05.50
+1.6
  6.34
20-09.50
nwi
  6.35
20-10.00
nwi
  6.30
20-08.00
nwi
  6.16
20-02.50
nwi
  6.30
20-08.00
nwi
           
6.    Ethan Belot Jr Maple Mountain HS 12.  6.24 20-05.75 nwi    
      6.24
20-05.75
nwi
  5.76
18-10.75
nwi
  6.06
19-10.50
nwi
                       
7.    Donald Brand Jr Corner Canyon HS 14.  6.21 20-04.50 +1.1    
      6.21
20-04.50
+1.1
  6.19
20-03.75
nwi
  6.10
20-00.25
nwi
                       
8.    Chaz Ah You Sr Timpview HS 16.  6.03 19-09.50 +0.7    
      5.89
19-04.00
+0.9
  6.03
19-09.50
+0.7
  FOUL
FOUL
nwi
                       
9.    Landon Featherstone Sr Corner Canyon HS 19.  5.93 19-05.50 +0.2    
      5.75
18-10.50
nwi
  5.70
18-08.50
nwi
  5.93
19-05.50
+0.2
                       
10.    Ethan Lott Jr Timpview HS 21.  5.84 19-02.00 +1.8    
      FOUL
FOUL
+1.6
  FOUL
FOUL
+1.5
  5.84
19-02.00
+1.8
                       


Boy's Long Jump 4A Finals
Overall     Year  Team Flight  Metric  English  Wind Score

1.    William Prettyman So East HS F3 -1.  6.94  22-09.25 nwi 10  
      6.94
22-09.25
nwi
  PASS
PASS
nwi
  PASS
PASS
nwi
  6.57
21-06.75
nwi
  6.58
21-07.00
nwi
  6.73
22-01.00
nwi
           
2.    Joshua Hartvigsen So East HS F3 -2.  6.73  22-01.00 nwi 8  
      6.73
22-01.00
nwi
  6.37
20-10.75
nwi
  6.54
21-05.50
-1.0
  6.43
21-01.25
nwi
  6.68
21-11.00
nwi
  6.44
21-01.50
nwi
           
3.    Kayden Hossfeld Jr Olympus HS F3 -3.  6.66  21-10.25 nwi 6  
      FOUL
FOUL
+0.5
  FOUL
FOUL
+1.8
  6.44
21-01.50
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  6.66
21-10.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
4.    Parker Farnworth So Maple Mountain HS F3 -4.  6.59  21-07.50 nwi 5  
      6.00
19-08.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  6.59
21-07.50
nwi
  6.19
20-03.75
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  6.55
21-05.75
nwi
           
5.    Gideon Argyle So Payson HS F3 -5.  6.54  21-05.50 +1.6 4  
      6.54
21-05.50
+1.6
  6.34
20-09.50
nwi
  6.35
20-10.00
nwi
  6.30
20-08.00
nwi
  6.16
20-02.50
nwi
  6.30
20-08.00
nwi
           
6.    Zachary Davis Jr Wasatch HS F1 -1.  6.44  21-01.50 nwi 3  
      6.27
20-06.75
nwi
  6.25
20-06.00
nwi
  6.44
21-01.50
nwi
  6.20
20-04.00
nwi
  6.32
20-08.75
nwi
  6.01
19-08.50
nwi
           
7.    Wyatt Biesenbach Sr Salem Hills HS F2 -1.  6.32  20-08.75 +1.4 2  
      6.04
19-09.75
nwi
  6.07
19-11.00
-0.9
  6.32
20-08.75
+1.4
  6.15
20-02.25
nwi
  6.28
20-07.25
nwi
  6.26
20-06.50
nwi
           
8.    Hyrum Parry Jr Box Elder HS F2 -2.  6.29  20-07.75 nwi 1  
      5.70
18-08.50
nwi
  6.29
20-07.75
nwi
  6.26
20-06.50
+2.0
  FOUL
FOUL
nwi
  6.08
19-11.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
9.    Fredrick Charles Jr Judge Memorial CHS F1 -2.  6.27  20-06.75 nwi    
      5.95
19-06.25
nwi
  6.17
20-03.00
+1.2
  6.27
20-06.75
nwi
  5.98
19-07.50
nwi
  6.04
19-09.75
nwi
  6.09
19-11.75
nwi
           
10.    Kyle Henderson Jr Uintah HS F2 -3.  6.27  20-06.75 +0.7    
      6.00
19-08.25
+0.5
  6.17
20-03.00
+0.6
  6.27
20-06.75
+0.7
  FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  6.08
19-11.25
nwi
           
11.    Clayton Schmidt Jr Skyridge HS F2 -4.  6.25  20-06.00 +2.4    
      3.32
10-10.75
+0.6
  5.67
18-07.25
nwi
  6.25
20-06.00
+2.4
                       
12.    Ethan Belot Jr Maple Mountain HS F3 -6.  6.24  20-05.75 nwi    
      6.24
20-05.75
nwi
  5.76
18-10.75
nwi
  6.06
19-10.50
nwi
                       
13.    Taylor Dallin Sr Timpanogos HS F2 -5.  6.22  20-05.00 nwi    
      6.10
20-00.25
-0.6
  6.22
20-05.00
nwi
  5.89
19-04.00
+0.1
                       
14.    Donald Brand Jr Corner Canyon HS F3 -7.  6.21  20-04.50 +1.1    
      6.21
20-04.50
+1.1
  6.19
20-03.75
nwi
  6.10
20-00.25
nwi
                       
15.    Dallas Eyere So Spanish Fork HS F2 -6.  6.16  20-02.50 -0.4    
      6.10
20-00.25
-0.8
  6.16
20-02.50
-0.4
  FOUL
FOUL
+0.8
                       
16.    Chaz Ah You Sr Timpview HS F3 -8.  6.03  19-09.50 +0.7    
      5.89
19-04.00
+0.9
  6.03
19-09.50
+0.7
  FOUL
FOUL
nwi
                       
17.    Jordan McCann Jr Skyridge HS F2 -7.  5.98  19-07.50 nwi    
      5.98
19-07.50
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
+0.1
                       
18.    Deng Deng So Judge Memorial CHS F2 -8.  5.94  19-05.75 nwi    
      FOUL
FOUL
+1.6
  5.94
19-05.75
nwi
  FOUL
FOUL
+1.6
                       
19.    Landon Featherstone Sr Corner Canyon HS F3 -9.  5.93  19-05.50 +0.2    
      5.75
18-10.50
nwi
  5.70
18-08.50
nwi
  5.93
19-05.50
+0.2
                       
20.    Ben Hartvigsen Sr East HS F1 -3.  5.93  19-05.50 nwi    
      5.60
18-04.50
nwi
  5.93
19-05.50
nwi
  5.58
18-03.75
nwi
                       
21.    Ethan Lott Jr Timpview HS F3 -10.  5.84  19-02.00 +1.8    
      FOUL
FOUL
+1.6
  FOUL
FOUL
+1.5
  5.84
19-02.00
+1.8
                       
22.    Brydin Daniels Sr Cyprus HS F2 -9.  5.81  19-00.75 -1.5    
      FOUL
FOUL
nwi
  5.81
19-00.75
-1.5
  FOUL
FOUL
+1.0
                       
23.    Brett Dawson Jr Timpanogos HS F2 -10.  5.79  19-00.00 nwi    
      5.71
18-08.75
nwi
  5.63
18-05.75
nwi
  5.79
19-00.00
nwi
                       
24.    Brooklyn Hale Sr Orem HS F1 -4.  5.79  19-00.00 nwi    
      5.39
17-08.25
nwi
  5.79
19-00.00
nwi
  5.56
18-03.00
nwi
                       
25.    Chase Oliva Sr Box Elder HS F1 -5.  5.77  18-11.25 nwi    
      4.87
15-11.75
nwi
  5.77
18-11.25
nwi
  5.75
18-10.50
nwi
                       
26.    Charles Gobles Sr Woods Cross HS F1 -6.  5.73  18-09.50 nwi    
      5.73
18-09.50
nwi
  5.13
16-10.00
nwi
  5.72
18-09.25
nwi
                       
27.    Chandler Paskett Sr Kearns HS F1 -7.  5.72  18-09.25 nwi    
      5.43
17-09.75
nwi
  5.72
18-09.25
nwi
  5.53
18-01.75
nwi
                       
28.    James Pembroke Sr Highland HS F1 -8.  5.26  17-03.00 nwi    
      FOUL
FOUL
nwi
  5.26
17-03.00
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
                       
DNS    Joshua Davis Sr Alta HS F1 -DNS  DNS  DNS    
                                       
DNS    Isaac Bullard Jr Box Elder HS F1 -DNS  DNS  DNS    
                                       


Men & Women's 4A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Springville HS 70 .5   
2.  Olympus HS 66 .75   
3.  Salem Hills HS 55     
4.  East HS 43     
5.  Orem HS 40     
6.  Alta HS 37     
7.  Bountiful HS 34     
8.  Ogden HS 30     
9.  Spanish Fork HS 29     
9.  Timpanogos HS 29     
9.  Corner Canyon HS 29     
12.  Skyridge HS 27 .75   
12.  Timpview HS 27 .75   
14.  Hillcrest HS 17     
15.  Maple Mountain HS 16 .25   
16.  Box Elder HS 16     
16.  Payson HS 16     
18.  Wasatch HS 14     
19.  Uintah HS 12     
20.  Highland HS 7     
21.  Kearns HS 4     
22.  Provo HS 2