2017 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 19, 2017 - May 20, 2017

Girl's Long Jump 4A Finals

Flight 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English   Wind  Score

1.    Nicole Critchfield Jr Corner Canyon HS 7.  5.05 16-06.75 nwi 2  
      4.94
16-02.50
nwi
  4.81
15-09.25
nwi
  4.75
15-07.00
nwi
  5.05
16-06.75
nwi
  5.01
16-05.25
nwi
  5.03
16-06.00
nwi
           
2.    Kylie Guymon Sr Wasatch HS 11.  4.91 16-01.25 nwi    
      4.91
16-01.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  4.75
15-07.00
nwi
                       
3.    Grace Ethington Jr Spanish Fork HS 13.  4.85 15-11.00 nwi    
      4.85
15-11.00
nwi
  4.27
14-00.00
nwi
  4.44
14-06.75
nwi
                       
4.    Sadie McGinn So Provo HS 14.  4.84 15-10.50 nwi    
      FOUL
FOUL
nwi
  4.84
15-10.50
nwi
  4.55
14-11.25
nwi
                       
5.    Adelai Moore Fr Murray HS 16.  4.79 15-08.50 nwi    
      4.78
15-08.25
nwi
  4.51
14-09.50
nwi
  4.79
15-08.50
nwi
                       
6.    Taygin DeHart So Olympus HS 17.  4.77 15-07.75 nwi    
      4.77
15-07.75
nwi
  4.50
14-09.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
                       
7.    Hannah Erickson Sr Murray HS 18.  4.71 15-05.50 nwi    
      4.38
14-04.50
nwi
  4.71
15-05.50
nwi
  4.65
15-03.00
nwi
                       
8.    Paige McKenna Jr Woods Cross HS 19.  4.64 15-02.75 nwi    
      4.56
14-11.50
nwi
  4.64
15-02.75
nwi
  4.53
14-10.25
nwi
                       
9.    Addy Larsen Jr Wasatch HS 20.  4.63 15-02.25 nwi    
      4.45
14-07.25
nwi
  4.63
15-02.25
nwi
  4.38
14-04.50
nwi
                       
10.    Grace Cobabe Jr Hillcrest HS 22.  4.46 14-07.50 nwi    
      FOUL
FOUL
nwi
  4.42
14-06.00
nwi
  4.46
14-07.50
nwi
                       
DNS    Sydney Roberts So Skyridge HS DNS  DNS DNS    
                                       


Girl's Long Jump 4A Finals

Flight 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English   Wind  Score

1.    Paige Young Sr Orem HS 1.  5.52 18-01.25 nwi 10  
      5.31
17-05.00
nwi
  5.30
17-04.75
nwi
  5.25
17-02.75
nwi
  5.18
17-00.00
nwi
  5.52
18-01.25
nwi
  5.44
17-10.25
nwi
           
2.    Daisy Barker Jr Ogden HS 2.  5.41 17-09.00 nwi 8  
      5.11
16-09.25
nwi
  5.23
17-02.00
nwi
  5.17
16-11.50
nwi
  5.17
16-11.50
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  5.41
17-09.00
nwi
           
3.    Caroline Iverson Sr Box Elder HS 3.  5.28 17-03.75 nwi 6  
      FOUL
FOUL
nwi
  5.12
16-09.50
nwi
  5.27
17-03.50
nwi
  4.72
15-05.75
nwi
  5.21
17-01.00
nwi
  5.28
17-03.75
nwi
           
4.    Taylor Abbott Jr Ogden HS 4.  5.18 17-00.00 nwi 5  
      5.07
16-07.50
nwi
  5.18
17-00.00
nwi
  5.11
16-09.25
nwi
  5.11
16-09.25
nwi
  5.13
16-10.00
nwi
  5.18
17-00.00
nwi
           
5.    Kennedy Clement Sr Springville HS 5.  5.14 16-10.25 nwi 4  
      5.14
16-10.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  4.95
16-03.00
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
6.    Lizzie Mitton Jr Timpview HS 6.  5.09 16-08.50 nwi 3  
      FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  5.05
16-06.75
nwi
  4.59
15-00.75
nwi
  4.97
16-03.75
nwi
  5.09
16-08.50
nwi
           
7.    Kendra Middleton Jr Timpanogos HS 8.  4.99 16-04.50 nwi 1  
      4.64
15-02.75
nwi
  4.67
15-03.75
nwi
  4.99
16-04.50
nwi
  4.59
15-00.75
nwi
  4.90
16-01.00
nwi
  4.82
15-09.75
nwi
           
8.    Julia Miller Jr Bountiful HS 9.  4.94 16-02.50 nwi    
      4.87
15-11.75
nwi
  4.94
16-02.50
nwi
  4.85
15-11.00
nwi
  4.74
15-06.50
nwi
  4.66
15-03.50
nwi
  4.64
15-02.75
nwi
           
9.    Taye Raymond Fr Orem HS 10.  4.93 16-02.00 nwi    
      4.93
16-02.00
nwi
  4.82
15-09.75
nwi
  4.83
15-10.25
nwi
                       
10.    Paisley Ballard So Salem Hills HS 12.  4.86 15-11.25 nwi    
      FOUL
FOUL
nwi
  4.86
15-11.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
                       
11.    Keeper Schaerrer Jr Timpanogos HS 15.  4.84 15-10.50 nwi    
      4.84
15-10.50
nwi
  4.44
14-06.75
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
                       
12.    Kyla Johnson So Uintah HS 21.  4.62 15-02.00 nwi    
      4.57
15-00.00
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  4.62
15-02.00
nwi
                       


Girl's Long Jump 4A Finals
Overall     Year  Team Flight  Metric  English  Wind Score

1.    Paige Young Sr Orem HS F2 -1.  5.52  18-01.25 nwi 10  
      5.31
17-05.00
nwi
  5.30
17-04.75
nwi
  5.25
17-02.75
nwi
  5.18
17-00.00
nwi
  5.52
18-01.25
nwi
  5.44
17-10.25
nwi
           
2.    Daisy Barker Jr Ogden HS F2 -2.  5.41  17-09.00 nwi 8  
      5.11
16-09.25
nwi
  5.23
17-02.00
nwi
  5.17
16-11.50
nwi
  5.17
16-11.50
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  5.41
17-09.00
nwi
           
3.    Caroline Iverson Sr Box Elder HS F2 -3.  5.28  17-03.75 nwi 6  
      FOUL
FOUL
nwi
  5.12
16-09.50
nwi
  5.27
17-03.50
nwi
  4.72
15-05.75
nwi
  5.21
17-01.00
nwi
  5.28
17-03.75
nwi
           
4.    Taylor Abbott Jr Ogden HS F2 -4.  5.18  17-00.00 nwi 5  
      5.07
16-07.50
nwi
  5.18
17-00.00
nwi
  5.11
16-09.25
nwi
  5.11
16-09.25
nwi
  5.13
16-10.00
nwi
  5.18
17-00.00
nwi
           
5.    Kennedy Clement Sr Springville HS F2 -5.  5.14  16-10.25 nwi 4  
      5.14
16-10.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  4.95
16-03.00
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
           
6.    Lizzie Mitton Jr Timpview HS F2 -6.  5.09  16-08.50 nwi 3  
      FOUL
FOUL
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  5.05
16-06.75
nwi
  4.59
15-00.75
nwi
  4.97
16-03.75
nwi
  5.09
16-08.50
nwi
           
7.    Nicole Critchfield Jr Corner Canyon HS F1 -1.  5.05  16-06.75 nwi 2  
      4.94
16-02.50
nwi
  4.81
15-09.25
nwi
  4.75
15-07.00
nwi
  5.05
16-06.75
nwi
  5.01
16-05.25
nwi
  5.03
16-06.00
nwi
           
8.    Kendra Middleton Jr Timpanogos HS F2 -7.  4.99  16-04.50 nwi 1  
      4.64
15-02.75
nwi
  4.67
15-03.75
nwi
  4.99
16-04.50
nwi
  4.59
15-00.75
nwi
  4.90
16-01.00
nwi
  4.82
15-09.75
nwi
           
9.    Julia Miller Jr Bountiful HS F2 -8.  4.94  16-02.50 nwi    
      4.87
15-11.75
nwi
  4.94
16-02.50
nwi
  4.85
15-11.00
nwi
  4.74
15-06.50
nwi
  4.66
15-03.50
nwi
  4.64
15-02.75
nwi
           
10.    Taye Raymond Fr Orem HS F2 -9.  4.93  16-02.00 nwi    
      4.93
16-02.00
nwi
  4.82
15-09.75
nwi
  4.83
15-10.25
nwi
                       
11.    Kylie Guymon Sr Wasatch HS F1 -2.  4.91  16-01.25 nwi    
      4.91
16-01.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  4.75
15-07.00
nwi
                       
12.    Paisley Ballard So Salem Hills HS F2 -10.  4.86  15-11.25 nwi    
      FOUL
FOUL
nwi
  4.86
15-11.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
                       
13.    Grace Ethington Jr Spanish Fork HS F1 -3.  4.85  15-11.00 nwi    
      4.85
15-11.00
nwi
  4.27
14-00.00
nwi
  4.44
14-06.75
nwi
                       
14.    Sadie McGinn So Provo HS F1 -4.  4.84  15-10.50 nwi    
      FOUL
FOUL
nwi
  4.84
15-10.50
nwi
  4.55
14-11.25
nwi
                       
15.    Keeper Schaerrer Jr Timpanogos HS F2 -11.  4.84  15-10.50 nwi    
      4.84
15-10.50
nwi
  4.44
14-06.75
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
                       
16.    Adelai Moore Fr Murray HS F1 -5.  4.79  15-08.50 nwi    
      4.78
15-08.25
nwi
  4.51
14-09.50
nwi
  4.79
15-08.50
nwi
                       
17.    Taygin DeHart So Olympus HS F1 -6.  4.77  15-07.75 nwi    
      4.77
15-07.75
nwi
  4.50
14-09.25
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
                       
18.    Hannah Erickson Sr Murray HS F1 -7.  4.71  15-05.50 nwi    
      4.38
14-04.50
nwi
  4.71
15-05.50
nwi
  4.65
15-03.00
nwi
                       
19.    Paige McKenna Jr Woods Cross HS F1 -8.  4.64  15-02.75 nwi    
      4.56
14-11.50
nwi
  4.64
15-02.75
nwi
  4.53
14-10.25
nwi
                       
20.    Addy Larsen Jr Wasatch HS F1 -9.  4.63  15-02.25 nwi    
      4.45
14-07.25
nwi
  4.63
15-02.25
nwi
  4.38
14-04.50
nwi
                       
21.    Kyla Johnson So Uintah HS F2 -12.  4.62  15-02.00 nwi    
      4.57
15-00.00
nwi
  FOUL
FOUL
nwi
  4.62
15-02.00
nwi
                       
22.    Grace Cobabe Jr Hillcrest HS F1 -10.  4.46  14-07.50 nwi    
      FOUL
FOUL
nwi
  4.42
14-06.00
nwi
  4.46
14-07.50
nwi
                       
DNS    Sydney Roberts So Skyridge HS F1 -DNS  DNS  DNS    
                                       


Men & Women's 4A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Box Elder HS 101     
2.  Orem HS 55     
3.  Provo HS 52     
4.  Timpanogos HS 45     
5.  Skyridge HS 43     
6.  Mountain View HS 36     
7.  Maple Mountain HS 34     
8.  Salem Hills HS 33     
9.  Judge Memorial CHS 26     
9.  Springville HS 26     
11.  Woods Cross HS 22     
11.  Ogden HS 22     
13.  Bountiful HS 21     
13.  Olympus HS 21     
15.  Timpview HS 17     
16.  Hillcrest HS 16     
17.  Corner Canyon HS 13     
18.  Spanish Fork HS 9     
19.  Alta HS 7     
20.  Wasatch HS 6     
21.  Murray HS 5     
21.  Skyline HS 5     
23.  Highland HS 4     
23.  Bonneville HS 4     
25.  Cyprus HS 1