2017 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 19, 2017 - May 20, 2017

Boy's 4x100 2A Timed Finals

Section 1
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Grand County HS A Grand County HS 4.  45.42 5  
  1.  Trent Elmore   2.  Connor Guerrero   3.  Kasey Kemp   4.  Stacy Randall   5.  Dakota Johnson   6.  Mackay Wakefield
2.    South Sevier HS A South Sevier HS 8.  46.03 1  
  1.  Keeper Farnsworth   2.  Tyson Chisholm   3.  Trevor Robinson   4.  Conner Peterson        
3.    North Sevier HS A North Sevier HS 9.  46.16    
  1.  Marcus Fielding   2.  Gabe Wilcox   3.  Kody Christensen   4.  Riley Ogden   5.  Hunter Higgs   6.  Max Asper
4.    Layton Christian Acad A Layton Christian Acad 12.  47.01    
  1.  Marcelo Holanda   2.  Christians Guitteruiz   3.  Fredrick Abraham   4.  Dustin Moffo   5.  Ulric Sutton    
5.    Rockwell CHS A Rockwell CHS 14.  48.32    
  1.  Ben Heinhold   2.  Marshall Sellers   3.  Ben Sherman   4.  Tyler Nielson   5.  Jordan Santiago   6.  Branden Smith
6.    American Preparatory Acad A American Preparatory Acad 15.  49.65    
  1.  Sam Hatch   2.  Phillip Nixon   3.  Jared Othorup   4.  Zakery Archuletta        


Boy's 4x100 2A Timed Finals

Section 2
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Enterprise HS A Enterprise HS 1.  43.93 10  
  1.  Ron Esplin   2.  Caleb Koopmans   3.  Jay Gardner   4.  John Oswald   5.  Jayson Holt   6.  Brandon Taylor
2.    San Juan HS A San Juan HS 2.  44.29 8  
  1.  Nathan Nielson   2.  Ethan Vess   3.  Garrett Chamberlain   4.  Jaxon Torgerson   5.  Brandon Helgerson   6.  Yakeisin Tso
3.    South Summit HS A South Summit HS 3.  44.69 6  
  1.  Kael Atkinson   2.  Parker Grajek   3.  Jared Dansie   4.  Hagen Miles   5.  Jackson Dean   6.  Wesley Jensen
4.    Delta HS A Delta HS 5.  45.68 4  
  1.  Brandon Cahoon   2.  Jake Day   3.  Trey Brough   4.  Trevor Burton   5.  Dallin Draper   6.  Dax Brough
5.    Summit Academy HS A Summit Academy HS 6.  45.84 3  
  1.  Isaiah Green   2.  Talmage Brown   3.  Baylor Harding   4.  Tryston Peery   5.  Mason Shafer   6.  Brodie Peery
6.    Maeser Prep Acad A Maeser Prep Acad 7.  46.00 2  
  1.  Sam Garrison   2.  Gavin Garner   3.  Carter Call   4.  Jonathan Wellman   5.  Jonathan Killpack   6.  Stanton Anthony
7.    North Summit HS A North Summit HS 10.  46.27    
  1.  Quinn Chappell   2.  Parker Brown   3.  Cole Peterson   4.  Dalton Richins   5.  Stockton Richins   6.  Eli Crittenden
8.    Manti HS A Manti HS 11.  46.36    
  1.  Cooper Parry   2.  Austin Robinson   3.  Max Mickelson   4.  Lance Fowles   5.  Landon Otten   6.  Keenan Moulton
9.    Millard HS A Millard HS 13.  47.34    
  1.  Nathan Despain   2.  Jayden Grose   3.  Sam Marshal   4.  Tyler Marshall   5.  Shade Woodard   6.  Carson Fox


Boy's 4x100 2A Timed Finals
Overall    Team Section  Time Score

1.    Enterprise HS A Enterprise HS S2 -1. 43.93 10  
  1.  Ron Esplin   2.  Caleb Koopmans   3.  Jay Gardner   4.  John Oswald   5.  Jayson Holt   6.  Brandon Taylor
2.    San Juan HS A San Juan HS S2 -2. 44.29 8  
  1.  Nathan Nielson   2.  Ethan Vess   3.  Garrett Chamberlain   4.  Jaxon Torgerson   5.  Brandon Helgerson   6.  Yakeisin Tso
3.    South Summit HS A South Summit HS S2 -3. 44.69 6  
  1.  Kael Atkinson   2.  Parker Grajek   3.  Jared Dansie   4.  Hagen Miles   5.  Jackson Dean   6.  Wesley Jensen
4.    Grand County HS A Grand County HS S1 -1. 45.42 5  
  1.  Trent Elmore   2.  Connor Guerrero   3.  Kasey Kemp   4.  Stacy Randall   5.  Dakota Johnson   6.  Mackay Wakefield
5.    Delta HS A Delta HS S2 -4. 45.68 4  
  1.  Brandon Cahoon   2.  Jake Day   3.  Trey Brough   4.  Trevor Burton   5.  Dallin Draper   6.  Dax Brough
6.    Summit Academy HS A Summit Academy HS S2 -5. 45.84 3  
  1.  Isaiah Green   2.  Talmage Brown   3.  Baylor Harding   4.  Tryston Peery   5.  Mason Shafer   6.  Brodie Peery
7.    Maeser Prep Acad A Maeser Prep Acad S2 -6. 46.00 2  
  1.  Sam Garrison   2.  Gavin Garner   3.  Carter Call   4.  Jonathan Wellman   5.  Jonathan Killpack   6.  Stanton Anthony
8.    South Sevier HS A South Sevier HS S1 -2. 46.03 1  
  1.  Keeper Farnsworth   2.  Tyson Chisholm   3.  Trevor Robinson   4.  Conner Peterson        
9.    North Sevier HS A North Sevier HS S1 -3. 46.16    
  1.  Marcus Fielding   2.  Gabe Wilcox   3.  Kody Christensen   4.  Riley Ogden   5.  Hunter Higgs   6.  Max Asper
10.    North Summit HS A North Summit HS S2 -7. 46.27    
  1.  Quinn Chappell   2.  Parker Brown   3.  Cole Peterson   4.  Dalton Richins   5.  Stockton Richins   6.  Eli Crittenden
11.    Manti HS A Manti HS S2 -8. 46.36    
  1.  Cooper Parry   2.  Austin Robinson   3.  Max Mickelson   4.  Lance Fowles   5.  Landon Otten   6.  Keenan Moulton
12.    Layton Christian Acad A Layton Christian Acad S1 -4. 47.01    
  1.  Marcelo Holanda   2.  Christians Guitteruiz   3.  Fredrick Abraham   4.  Dustin Moffo   5.  Ulric Sutton    
13.    Millard HS A Millard HS S2 -9. 47.34    
  1.  Nathan Despain   2.  Jayden Grose   3.  Sam Marshal   4.  Tyler Marshall   5.  Shade Woodard   6.  Carson Fox
14.    Rockwell CHS A Rockwell CHS S1 -5. 48.32    
  1.  Ben Heinhold   2.  Marshall Sellers   3.  Ben Sherman   4.  Tyler Nielson   5.  Jordan Santiago   6.  Branden Smith
15.    American Preparatory Acad A American Preparatory Acad S1 -6. 49.65    
  1.  Sam Hatch   2.  Phillip Nixon   3.  Jared Othorup   4.  Zakery Archuletta        


Men & Women's 2A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Delta HS 128     
2.  Millard HS 72     
3.  Beaver HS 60     
4.  Manti HS 54     
5.  Emery HS 49     
6.  North Summit HS 41     
7.  Grand County HS 35     
8.  Enterprise HS 32 .5   
9.  South Summit HS 31     
10.  Summit Academy HS 30     
11.  Maeser Prep Acad 25     
12.  San Juan HS 24     
13.  North Sevier HS 14     
14.  American Preparatory Acad 10     
15.  South Sevier HS 7     
16.  Kanab HS 6 .5   
17.  Gunnison Valley HS 3     
18.  American Leadership Acad 2