2017 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 19, 2017 - May 20, 2017

Boy's Medley 1A Timed Finals

Section 1
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Duchesne HS A Duchesne HS 5.  3:59.20 4  
  1.  Gavin Davis   2.  Brock Ford   3.  Matt Rowley   4.  Michael Spotten   5.  Kade Lamborn   6.  Kaden Bleazard
2.    Monument Valley HS A Monument Valley HS 10.  4:10.35    
  1.  Trey Littlehat   2.  Rodrick Cly   3.  Karl Laws   4.  Chad Valentine   5.  Michael John   6.  Kody Smith
3.    West Ridge Acad A West Ridge Acad 11.  4:12.51    
  1.  Diondre Daniel   2.  Martin Huddleston   3.  Jared Mauchley   4.  Chris Melling        
4.    Saint Joseph CHS A Saint Joseph CHS 12.  4:13.36    
  1.  Bob Schoof   2.  Danny Donlevy   3.  Billy Mutegetsi   4.  Dax Hernadez   5.  Donald Stroud    
5.    Panguitch HS A Panguitch HS 13.  4:15.73    
  1.  Dallen Torgersen   2.  Kevin Bridges   3.  Logan Houston   4.  Hagen Miller   5.  Jevin Savage   6.  Kyle Heaton


Boy's Medley 1A Timed Finals

Section 2
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Milford HS A Milford HS 1.  3:44.73 10  
  1.  Gaige Hardy   2.  Colton Pomerinke   3.  Jake Hardy   4.  Bryson Barnes   5.  Cole Wilson   6.  Gus Thompson
2.    Bryce Valley HS A Bryce Valley HS 2.  3:49.04 8  
  1.  Roman Platt   2.  Austyn Brinkerhoff   3.  Taten Leech   4.  Easton Syrett   5.  Trayten Tebbs   6.  Kristopher Nez
3.    Valley HS A Valley HS 3.  3:51.60 6  
  1.  Travis Lee   2.  Jaron Palmer   3.  Cameron Franklin   4.  Austin Dean   5.  Eli Esplin   6.  Danny Goulding
4.    Wayne HS A Wayne HS 4.  3:53.43 5  
  1.  Landon Chappell   2.  Logan Stevens   3.  Wyatt VanOrden   4.  Barlow Pace   5.  Stran Beeler   6.  Bryant Pace
5.    Parowan HS A Parowan HS 6.  4:00.22 3  
  1.  Gabriel Carlson   2.  Brandon Harris   3.  Ryan Jeffries   4.  Hunter Lorenz   5.  Kaden Gale   6.  Jonathan Fitzgerald
6.    Altamont HS A Altamont HS 7.  4:01.92 2  
  1.  Parker Rust   2.  Kaleb Thacker   3.  Devin Lindsay   4.  Carson Belnap   5.  Cody Layton   6.  Clayl Christensen
7.    Manila HS A Manila HS 8.  4:02.34 1  
  1.  Kaleb Branam   2.  MaKade Reed   3.  Ethan Clegg   4.  Jonah Gonder   5.  Charles Collett   6.  Cody Smith
8.    Rich HS A Rich HS 9.  4:02.92    
  1.  Wyatt Downing   2.  Aaron Smith   3.  Riley Ostler   4.  Daniel Gifford   5.  Kinnen Clark   6.  Drew Moldenhauer
DNF    Monticello HS A Monticello HS DNF  DNF    
  1.  Max Hedgelin   2.  Brayson Wilcox   3.  Lucas Hatch   4.  Weston Nebeker   5.  Spencer Knudsen   6.  Gage Wilcox


Boy's Medley 1A Timed Finals
Overall    Team Section  Time Score

1.    Milford HS A Milford HS S2 -1. 3:44.73 10  
  1.  Gaige Hardy   2.  Colton Pomerinke   3.  Jake Hardy   4.  Bryson Barnes   5.  Cole Wilson   6.  Gus Thompson
2.    Bryce Valley HS A Bryce Valley HS S2 -2. 3:49.04 8  
  1.  Roman Platt   2.  Austyn Brinkerhoff   3.  Taten Leech   4.  Easton Syrett   5.  Trayten Tebbs   6.  Kristopher Nez
3.    Valley HS A Valley HS S2 -3. 3:51.60 6  
  1.  Travis Lee   2.  Jaron Palmer   3.  Cameron Franklin   4.  Austin Dean   5.  Eli Esplin   6.  Danny Goulding
4.    Wayne HS A Wayne HS S2 -4. 3:53.43 5  
  1.  Landon Chappell   2.  Logan Stevens   3.  Wyatt VanOrden   4.  Barlow Pace   5.  Stran Beeler   6.  Bryant Pace
5.    Duchesne HS A Duchesne HS S1 -1. 3:59.20 4  
  1.  Gavin Davis   2.  Brock Ford   3.  Matt Rowley   4.  Michael Spotten   5.  Kade Lamborn   6.  Kaden Bleazard
6.    Parowan HS A Parowan HS S2 -5. 4:00.22 3  
  1.  Gabriel Carlson   2.  Brandon Harris   3.  Ryan Jeffries   4.  Hunter Lorenz   5.  Kaden Gale   6.  Jonathan Fitzgerald
7.    Altamont HS A Altamont HS S2 -6. 4:01.92 2  
  1.  Parker Rust   2.  Kaleb Thacker   3.  Devin Lindsay   4.  Carson Belnap   5.  Cody Layton   6.  Clayl Christensen
8.    Manila HS A Manila HS S2 -7. 4:02.34 1  
  1.  Kaleb Branam   2.  MaKade Reed   3.  Ethan Clegg   4.  Jonah Gonder   5.  Charles Collett   6.  Cody Smith
9.    Rich HS A Rich HS S2 -8. 4:02.92    
  1.  Wyatt Downing   2.  Aaron Smith   3.  Riley Ostler   4.  Daniel Gifford   5.  Kinnen Clark   6.  Drew Moldenhauer
10.    Monument Valley HS A Monument Valley HS S1 -2. 4:10.35    
  1.  Trey Littlehat   2.  Rodrick Cly   3.  Karl Laws   4.  Chad Valentine   5.  Michael John   6.  Kody Smith
11.    West Ridge Acad A West Ridge Acad S1 -3. 4:12.51    
  1.  Diondre Daniel   2.  Martin Huddleston   3.  Jared Mauchley   4.  Chris Melling        
12.    Saint Joseph CHS A Saint Joseph CHS S1 -4. 4:13.36    
  1.  Bob Schoof   2.  Danny Donlevy   3.  Billy Mutegetsi   4.  Dax Hernadez   5.  Donald Stroud    
13.    Panguitch HS A Panguitch HS S1 -5. 4:15.73    
  1.  Dallen Torgersen   2.  Kevin Bridges   3.  Logan Houston   4.  Hagen Miller   5.  Jevin Savage   6.  Kyle Heaton
DNF    Monticello HS A Monticello HS S2 -DNF DNF    
  1.  Max Hedgelin   2.  Brayson Wilcox   3.  Lucas Hatch   4.  Weston Nebeker   5.  Spencer Knudsen   6.  Gage Wilcox


Men & Women's 1A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Panguitch HS 111     
2.  Valley HS 64     
3.  Monticello HS 58     
4.  Milford HS 50     
5.  Parowan HS 48     
6.  Wayne HS 37     
7.  Duchesne HS 36     
8.  Bryce Valley HS 35 .5   
9.  Tabiona HS 35     
10.  Altamont HS 27     
10.  Saint Joseph CHS 27     
12.  Piute HS 20     
13.  Rich HS 14     
14.  Escalante HS 11     
15.  Tintic HS 9 .5   
16.  Oakley School 9     
17.  Manila HS 8     
17.  Mount Vernon Acad 8     
19.  West Ridge Acad 6     
20.  EskDale HS 4     
20.  Wendover HS 4     
22.  Telos Academy 2