2017 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 19, 2017 - May 20, 2017

Boy's Medley 2A Timed Finals

Section 1
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    South Sevier HS A South Sevier HS 8.  3:51.21 1  
  1.  Tyson Chisholm   2.  Conner Peterson   3.  Keeper Farnsworth   4.  Jared Grant   5.  Trevor Robinson    
2.    Rockwell CHS A Rockwell CHS 10.  3:57.78    
  1.  Ben Heinhold   2.  David Salinas   3.  Justin Wynn   4.  Dylan Beck   5.  Jordan Santiago   6.  Ben Sherman
3.    San Juan HS A San Juan HS 12.  3:59.68    
  1.  Ethan Vess   2.  Brandon Helgerson   3.  Grange Simpson   4.  Thomas Hook   5.  Garrett Chamberlain   6.  Jaxon Torgerson
4.    Kanab HS A Kanab HS 13.  4:11.62    
  1.  Porter Johnson   2.  Treg Reidhead   3.  Patrick Luo   4.  Clay Shakespear   5.  Jarom Johnson   6.  Kayden McDonald
5.    American Preparatory Acad A American Preparatory Acad 14.  4:24.94    
  1.  Andrew Ralph   2.  Mario Sotelo   3.  Jarek Archuletta   4.  Spencer Howes        
DNF    Enterprise HS A Enterprise HS DNF  DNF    
  1.  Skyler Staheli   2.  Cutler Cannon   3.  Kendall Jones   4.  Jarom Schill   5.  Dallin Shurtliff   6.  Kixx Lyons
DNS    Layton Christian Acad A Layton Christian Acad DNS  DNS    
  1.  Christians Guitteruiz   2.  Marcelo Holanda   3.  Ulric Sutton   4.  Sebastian Oliver        


Boy's Medley 2A Timed Finals

Section 2
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Millard HS A Millard HS 1.  3:40.69 10  
  1.  Jaxon Wardle   2.  Tyler Marshall   3.  Turner Koyle   4.  Conner Cox   5.  Shade Woodard   6.  Nathan Despain
2.    Grand County HS A Grand County HS 2.  3:44.94 8  
  1.  Stacy Randall   2.  Connor Guerrero   3.  Trent Elmore   4.  Ryan Lewis   5.  Dakota Johnson   6.  Taylor Horton
3.    Manti HS A Manti HS 3.  3:46.19 6  
  1.  Austin Robinson   2.  Max Mickelson   3.  Jaden Sterner   4.  Jordan Cheney   5.  Eli Butler   6.  Travis Thomson
4.    Maeser Prep Acad A Maeser Prep Acad 4.  3:47.52 5  
  1.  Jonathan Wellman   2.  Gavin Garner   3.  Jacob Arts   4.  Evan Allred   5.  Carter Call   6.  Sam Garrison
5.    Delta HS A Delta HS 5.  3:47.60 4  
  1.  Brandon Cahoon   2.  Jake Day   3.  Clint Tolbert   4.  Dax Brough   5.  Cael Rowley   6.  Trevor Burton
6.    Summit Academy HS A Summit Academy HS 6.  3:48.18 3  
  1.  Talmage Brown   2.  Isaiah Green   3.  Baylor Harding   4.  Dj Matthews   5.  Tryston Peery   6.  Lincoln Augenstein
7.    South Summit HS A South Summit HS 7.  3:50.49 2  
  1.  Jared Dansie   2.  Hagen Miles   3.  Jackson Dean   4.  Sam Galati   5.  Kael Atkinson   6.  Logan Davis
8.    North Summit HS A North Summit HS 9.  3:53.11    
  1.  Cole Peterson   2.  Eli Crittenden   3.  Quinn Chappell   4.  Gideon Gren   5.  Stockton Richins   6.  Seth Brown
9.    Emery HS A Emery HS 11.  3:59.58    
  1.  Keldan Guymon   2.  Mason Faimalo   3.  Brady Boren   4.  Griffin Livingston   5.  Chase Christiansen   6.  McKay Meccariello


Boy's Medley 2A Timed Finals
Overall    Team Section  Time Score

1.    Millard HS A Millard HS S2 -1. 3:40.69 10  
  1.  Jaxon Wardle   2.  Tyler Marshall   3.  Turner Koyle   4.  Conner Cox   5.  Shade Woodard   6.  Nathan Despain
2.    Grand County HS A Grand County HS S2 -2. 3:44.94 8  
  1.  Stacy Randall   2.  Connor Guerrero   3.  Trent Elmore   4.  Ryan Lewis   5.  Dakota Johnson   6.  Taylor Horton
3.    Manti HS A Manti HS S2 -3. 3:46.19 6  
  1.  Austin Robinson   2.  Max Mickelson   3.  Jaden Sterner   4.  Jordan Cheney   5.  Eli Butler   6.  Travis Thomson
4.    Maeser Prep Acad A Maeser Prep Acad S2 -4. 3:47.52 5  
  1.  Jonathan Wellman   2.  Gavin Garner   3.  Jacob Arts   4.  Evan Allred   5.  Carter Call   6.  Sam Garrison
5.    Delta HS A Delta HS S2 -5. 3:47.60 4  
  1.  Brandon Cahoon   2.  Jake Day   3.  Clint Tolbert   4.  Dax Brough   5.  Cael Rowley   6.  Trevor Burton
6.    Summit Academy HS A Summit Academy HS S2 -6. 3:48.18 3  
  1.  Talmage Brown   2.  Isaiah Green   3.  Baylor Harding   4.  Dj Matthews   5.  Tryston Peery   6.  Lincoln Augenstein
7.    South Summit HS A South Summit HS S2 -7. 3:50.49 2  
  1.  Jared Dansie   2.  Hagen Miles   3.  Jackson Dean   4.  Sam Galati   5.  Kael Atkinson   6.  Logan Davis
8.    South Sevier HS A South Sevier HS S1 -1. 3:51.21 1  
  1.  Tyson Chisholm   2.  Conner Peterson   3.  Keeper Farnsworth   4.  Jared Grant   5.  Trevor Robinson    
9.    North Summit HS A North Summit HS S2 -8. 3:53.11    
  1.  Cole Peterson   2.  Eli Crittenden   3.  Quinn Chappell   4.  Gideon Gren   5.  Stockton Richins   6.  Seth Brown
10.    Rockwell CHS A Rockwell CHS S1 -2. 3:57.78    
  1.  Ben Heinhold   2.  David Salinas   3.  Justin Wynn   4.  Dylan Beck   5.  Jordan Santiago   6.  Ben Sherman
11.    Emery HS A Emery HS S2 -9. 3:59.58    
  1.  Keldan Guymon   2.  Mason Faimalo   3.  Brady Boren   4.  Griffin Livingston   5.  Chase Christiansen   6.  McKay Meccariello
12.    San Juan HS A San Juan HS S1 -3. 3:59.68    
  1.  Ethan Vess   2.  Brandon Helgerson   3.  Grange Simpson   4.  Thomas Hook   5.  Garrett Chamberlain   6.  Jaxon Torgerson
13.    Kanab HS A Kanab HS S1 -4. 4:11.62    
  1.  Porter Johnson   2.  Treg Reidhead   3.  Patrick Luo   4.  Clay Shakespear   5.  Jarom Johnson   6.  Kayden McDonald
14.    American Preparatory Acad A American Preparatory Acad S1 -5. 4:24.94    
  1.  Andrew Ralph   2.  Mario Sotelo   3.  Jarek Archuletta   4.  Spencer Howes        
DNF    Enterprise HS A Enterprise HS S1 -DNF DNF    
  1.  Skyler Staheli   2.  Cutler Cannon   3.  Kendall Jones   4.  Jarom Schill   5.  Dallin Shurtliff   6.  Kixx Lyons
DNS    Layton Christian Acad A Layton Christian Acad S1 -DNS DNS    
  1.  Christians Guitteruiz   2.  Marcelo Holanda   3.  Ulric Sutton   4.  Sebastian Oliver        


Men & Women's 2A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Delta HS 128     
2.  Millard HS 72     
3.  Beaver HS 60     
4.  Manti HS 54     
5.  Emery HS 49     
6.  North Summit HS 41     
7.  Grand County HS 35     
8.  Enterprise HS 32 .5   
9.  South Summit HS 31     
10.  Summit Academy HS 30     
11.  Maeser Prep Acad 25     
12.  San Juan HS 24     
13.  North Sevier HS 14     
14.  American Preparatory Acad 10     
15.  South Sevier HS 7     
16.  Kanab HS 6 .5   
17.  Gunnison Valley HS 3     
18.  American Leadership Acad 2