Region 8 Track & Field Championships
Maple Mountain High School
Spanish Fork, UT
May 10, 2017 - May 11, 2017

Boy's 1600 meter Varsity Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Paul Young Sr Springville HS 18.  4:51.44    
2.    Jordon Scott So Spanish Fork HS 21.  4:56.58    
3.    Adam Skelton Sr Maple Mountain HS 23.  4:58.76    
4.    Joshua Spackman So Maple Mountain HS 24.  4:59.32    
5.    Spencer Bailey Fr Spanish Fork HS 25.  4:59.49    
6.    Curtis Stastny Jr Salem Hills HS 26.  5:00.25    
7.    Carter Wilkey Fr Salem Hills HS 27.  5:01.11    
8.    Carter Paxton So Springville HS 28.  5:03.02    
9.    Mason Heimburger So Wasatch High School 29.  5:03.95    
10.    Devan Ashcraft Sr Salem Hills HS 30.  5:05.95    
11.    Josh Horner Fr Wasatch High School 31.  5:07.84    
12.    Davy Powell So Uintah HS 33.  5:10.85    
13.    Dayton Merrell Fr Uintah HS 34.  5:10.86    
14.    Guts Wright Sr Spanish Fork HS 35.  5:12.32    
15.    Jake Benson Sr Wasatch High School 36.  5:14.41    
16.    Garrett Ritchie Sr Wasatch High School 37.  5:16.15    
17.    Brett Richards Fr Uintah HS 38.  5:30.59    
18.    Quinn Davis Jr Uintah HS 39.  5:34.48    
19.    Brendon Earl Jr Payson Track & Field 40.  6:45.58    
20.    Payden Powell Sr Uintah HS 41.  6:53.75    


Boy's 1600 meter Varsity Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Devin Pancake Jr Springville HS 1.  4:26.59 10  
2.    Haydon Cooper Sr Maple Mountain HS 2.  4:27.20 8  
3.    Joey Buck Sr Spanish Fork HS 3.  4:29.23 6  
4.    Wyatt Evans So Spanish Fork HS 4.  4:30.41 5  
5.    Brandon Morgan So Salem Hills HS 5.  4:33.18 4  
6.    Jacob Ellis Jr Wasatch High School 6.  4:38.42 3  
7.    Caleb Garnica Jr Springville HS 7.  4:39.20 2  
8.    Kathle Clark Tischner Jr Maple Mountain HS 8.  4:39.69 1  
9.    Eric Cooper Sr Wasatch High School 9.  4:42.08    
10.    Kenneth Merrell Sr Maple Mountain HS 10.  4:42.94    
11.    Adam Krieger So Springville HS 11.  4:43.72    
12.    Nicholas Paduano Sr Maple Mountain HS 12.  4:45.37    
13.    Spencer Brosnahan Sr Wasatch High School 13.  4:46.79    
14.    Zackary Dalley Jr Springville HS 14.  4:47.13    
15.    Tony Lundberg Sr Salem Hills HS 15.  4:48.80    
16.    Connor Hansen Jr Springville HS 16.  4:50.17    
17.    Kedric Palmer Jr Uintah HS 17.  4:50.23    
18.    Preston Stone So Salem Hills HS 19.  4:53.35    
19.    Daniel Chesnut Jr Salem Hills HS 20.  4:56.02    
20.    Garrett Dedrickson Fr Spanish Fork HS 22.  4:56.88    
21.    David Skelton Fr Maple Mountain HS 32.  5:08.70    


Boy's 1600 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Devin Pancake Jr Springville HS S2 -1. 4:26.59 10  
2.    Haydon Cooper Sr Maple Mountain HS S2 -2. 4:27.20 8  
3.    Joey Buck Sr Spanish Fork HS S2 -3. 4:29.23 6  
4.    Wyatt Evans So Spanish Fork HS S2 -4. 4:30.41 5  
5.    Brandon Morgan So Salem Hills HS S2 -5. 4:33.18 4  
6.    Jacob Ellis Jr Wasatch High School S2 -6. 4:38.42 3  
7.    Caleb Garnica Jr Springville HS S2 -7. 4:39.20 2  
8.    Kathle Clark Tischner Jr Maple Mountain HS S2 -8. 4:39.69 1  
9.    Eric Cooper Sr Wasatch High School S2 -9. 4:42.08    
10.    Kenneth Merrell Sr Maple Mountain HS S2 -10. 4:42.94    
11.    Adam Krieger So Springville HS S2 -11. 4:43.72    
12.    Nicholas Paduano Sr Maple Mountain HS S2 -12. 4:45.37    
13.    Spencer Brosnahan Sr Wasatch High School S2 -13. 4:46.79    
14.    Zackary Dalley Jr Springville HS S2 -14. 4:47.13    
15.    Tony Lundberg Sr Salem Hills HS S2 -15. 4:48.80    
16.    Connor Hansen Jr Springville HS S2 -16. 4:50.17    
17.    Kedric Palmer Jr Uintah HS S2 -17. 4:50.23    
18.    Paul Young Sr Springville HS S1 -1. 4:51.44    
19.    Preston Stone So Salem Hills HS S2 -18. 4:53.35    
20.    Daniel Chesnut Jr Salem Hills HS S2 -19. 4:56.02    
21.    Jordon Scott So Spanish Fork HS S1 -2. 4:56.58    
22.    Garrett Dedrickson Fr Spanish Fork HS S2 -20. 4:56.88    
23.    Adam Skelton Sr Maple Mountain HS S1 -3. 4:58.76    
24.    Joshua Spackman So Maple Mountain HS S1 -4. 4:59.32    
25.    Spencer Bailey Fr Spanish Fork HS S1 -5. 4:59.49    
26.    Curtis Stastny Jr Salem Hills HS S1 -6. 5:00.25    
27.    Carter Wilkey Fr Salem Hills HS S1 -7. 5:01.11    
28.    Carter Paxton So Springville HS S1 -8. 5:03.02    
29.    Mason Heimburger So Wasatch High School S1 -9. 5:03.95    
30.    Devan Ashcraft Sr Salem Hills HS S1 -10. 5:05.95    
31.    Josh Horner Fr Wasatch High School S1 -11. 5:07.84    
32.    David Skelton Fr Maple Mountain HS S2 -21. 5:08.70    
33.    Davy Powell So Uintah HS S1 -12. 5:10.85    
34.    Dayton Merrell Fr Uintah HS S1 -13. 5:10.86    
35.    Guts Wright Sr Spanish Fork HS S1 -14. 5:12.32    
36.    Jake Benson Sr Wasatch High School S1 -15. 5:14.41    
37.    Garrett Ritchie Sr Wasatch High School S1 -16. 5:16.15    
38.    Brett Richards Fr Uintah HS S1 -17. 5:30.59    
39.    Quinn Davis Jr Uintah HS S1 -18. 5:34.48    
40.    Brendon Earl Jr Payson Track & Field S1 -19. 6:45.58    
41.    Payden Powell Sr Uintah HS S1 -20. 6:53.75    


Men & Women's Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Springville HS 148     
2.  Maple Mountain HS 128     
3.  Salem Hills HS 121     
4.  Spanish Fork HS 65     
5.  Uintah HS 57     
6.  Wasatch High School 53     
7.  Payson Track & Field 44