2018 BYU Indoor Invitational
BYU Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 5, 2018 - January 6, 2018

Boy's 60 meter Heats

Heat 1
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jadyn Roberts Jr Timpanogos HS 12.  7.35
2.    Jaydon Ruchti Jr American Fork HS 56.  7.75
3.    Dylan Reaves Jr Optimal Performance TC 58.  7.77
4.    Kole Corbett Jr Bountiful HS 92.  8.25


Boy's 60 meter Heats

Heat 2
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Clayton Schmidt Sr Skyridge HS 10.  7.34
2.    Kolton Madsen Sr Desert Hills HS 42.  7.64
3.    Kaden Johnson Jr West Jordan HS 46.  7.68
4.    Kendrick Bolos Jr Fremont HS 61.  7.81


Boy's 60 meter Heats

Heat 3
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Parker Hightower Sr Gold Medal Athletics 11.  7.34
2.    Tim Kitiona Jr Mercury Track Club 32.  7.57
3.    Hunter Bosgieter So Unattached 45.  7.67
4.    Dustin Tidwell Jr Bingham HS 51.  7.71


Boy's 60 meter Heats

Heat 4
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Forest Rich Sr West Jordan HS 31.  7.54
2.    Drew Larkin Sr Desert Hills HS 52.  7.72
3.    Joshua Funk Sr Davis HS 62.  7.81
4.    Shay Kasteler Sr West Jordan HS 87.  8.11


Boy's 60 meter Heats

Heat 5
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Tyriece Graddy Sr Herriman HS 34.  7.57
2.    Hunter Mogensen Jr Unattached 43.  7.66
3.    Nicolas Session So East HS 64.  7.83
4.    Luke Jones 8 Cheetahs TC 86.  8.10


Boy's 60 meter Heats

Heat 6
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Tanner Cannon Sr Springville HS 38.  7.60
2.    Marshun Swinney Jr Snow Canyon HS 80.  7.99
3.    Chris Johnson Jr Skyridge HS 99.  8.48
DNS    Dawson Stokes Sr Maple Mountain HS DNS  DNS


Boy's 60 meter Heats

Heat 7
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Dawson Stokes Sr Maple Mountain HS 19.  7.42
2.    Dylan Vonmotz So Juab HS 66.  7.85
3.    Chris Ohman Sr Springville HS 79.  7.97
4.    Jacob Taylor Jr Skyridge HS 89.  8.14


Boy's 60 meter Heats

Heat 8
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jacob Moore So Spanish Fork HS 39.  7.61
2.    Karson Coker Sr Morgan HS 71.  7.89
3.    Trey Yarbrough Sr Montezuma-Cortez HS-CO 75.  7.93
4.    Justin Sutton So Herriman HS 77.  7.94


Boy's 60 meter Heats

Heat 9
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Stephen Ormsby Sr Gold Medal Athletics 44.  7.66
2.    Paul Baynes So Park City HS 48.  7.69
3.    Justin Wilford Sr Lehi HS 67.  7.85
4.    Payton Suitter So Bingham HS 68.  7.86


Boy's 60 meter Heats

Heat 10
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jared Atkin Jr Unattached 47.  7.68
2.    Kaleb Sitivong So Optimal Performance TC 54.  7.74
3.    Keilen Washington Fr Snow Canyon HS 74.  7.93
4.    Ryan Sherry So Park City HS 106.  8.96


Boy's 60 meter Heats

Heat 11
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Daxton Gillette Sr Unattached 12.  7.35
2.    Sidney Steen Fr East HS 41.  7.62
3.    Darrian Roby Jr Optimal Performance TC 55.  7.74
4.    Bryton Matheson So Juab HS 97.  8.42


Boy's 60 meter Heats

Heat 12
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Ethan Belot Sr Gold Medal Athletics 24.  7.47
2.    Isaiah Smith Sr Uintah HS 82.  8.03
3.    Coltin Fletcher So Juab HS 96.  8.41
4.    Timothy Harlow So Springville HS 100.  8.51


Boy's 60 meter Heats

Heat 13
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Silas Young Jr Stansbury HS 6.  7.19 q
2.    AJ Keil Jr Utah Sprint Academy 26.  7.48
3.    Xander Littlefield Jr Stansbury HS 59.  7.80
4.    Gabriel Dayton So Logan HS 78.  7.95


Boy's 60 meter Heats

Heat 14
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Garrett Stone Sr Copper Hills HS 28.  7.49
2.    Tyler Strong Sr Springville HS 29.  7.51
3.    Anthony Warren So West Jordan HS 81.  8.03
4.    Justus Bradley So Juab HS 95.  8.33


Boy's 60 meter Heats

Heat 15
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Chet Higby Sr Gold Medal Athletics 22.  7.46
2.    Connor Lehr Jr Optimal Performance TC 36.  7.58
3.    Bryan Payan Jr Woods Cross HS 93.  8.27
4.    Nathan Cobabe So Lehi HS 101.  8.52


Boy's 60 meter Heats

Heat 16
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Abram Miller Sr Stansbury HS 37.  7.59
2.    Lance Spjut Sr Optimal Performance TC 40.  7.62
3.    Harmon Hemming So Weber HS 53.  7.72
4.    Simon Hovanski So Maple Mountain HS 83.  8.04


Boy's 60 meter Heats

Heat 17
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Cortland Adair Jr Northridge HS 63.  7.82
2.    Carson Hill So Optimal Performance TC 70.  7.88
3.    Morgan Calder Jr Bingham HS 85.  8.09
4.    Wayne Weaver So Bingham HS 105.  8.82


Boy's 60 meter Heats

Heat 18
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Xakai Harry Sr Davis HS 14.  7.35
2.    Joshua Hartvigsen Jr East HS 30.  7.53
3.    Nick Hart Jr Hillcrest HS 59.  7.80
DNS    Haydn Sandstrom Jr Gold Medal Athletics DNS  DNS


Boy's 60 meter Heats

Heat 19
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Zachary Marsden Jr Desert Hills HS 20.  7.43
2.    Tyson Lee So Springville HS 69.  7.88
3.    Brandon Schellenberg Jr Maple Mountain HS 72.  7.89
4.    Jackson Woolsey Fr Morgan HS 103.  8.54


Boy's 60 meter Heats

Heat 20
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Porter Ellis Jr Lone Peak HS 27.  7.48
2.    Logan James Jr Lehi HS 34.  7.57
3.    Gene Nelson jr. Fr East HS 65.  7.85
4.    Kameron Reaves So Northridge HS 91.  8.19


Boy's 60 meter Heats

Heat 21
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Immanuel Brown Jr Optimal Performance TC 23.  7.46
2.    Aeden Glover Sr Lone Peak HS 33.  7.57
3.    Joao Silva Sr Hillcrest HS 50.  7.70
4.    Tyler Burtenshaw Jr Unattached 94.  8.30


Boy's 60 meter Heats

Heat 22
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Collin Reid Sr Maple Mountain HS 5.  7.14 q
2.    Liam Post Jr Herriman HS 7.  7.26 q
3.    Ethan Hickey So Park City HS 76.  7.94
FS    Jared Shipp Jr Skyridge HS FS  FS


Boy's 60 meter Heats

Heat 23
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    James Dunyon Sr Utah Sprint Academy 18.  7.40
2.    Zachary Lawrence Jr American Fork HS 84.  8.07
3.    Ford Doussett So Orem HS 90.  8.16
4.    Riley Walker Jr American Fork HS 104.  8.73


Boy's 60 meter Heats

Heat 24
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    William Prettyman Jr East HS 2.  7.07 q
2.    Heath Hemming Sr Weber HS 9.  7.33
3.    Turner Koyle Sr Gold Medal Athletics 16.  7.37
4.    Nate Seeley So Bingham HS 107.  9.97


Boy's 60 meter Heats

Heat 25
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Braiden Ivie So Gold Medal Athletics 3.  7.10 q
2.    Sean Holloway Sr Springville HS 8.  7.31 q
3.    Davin Olsen Sr Bingham HS 25.  7.47
4.    Daimion Davis 2 Skyridge HS 88.  8.13


Boy's 60 meter Heats

Heat 26
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Dominic Bentil Sr Lone Peak HS 4.  7.14 q
2.    Nicholas Howe Sr Woods Cross HS 49.  7.69
3.    Jared Macarilay Jr Bountiful HS 98.  8.46
4.    Sebastian Forbes So Copper Hills HS 102.  8.52


Boy's 60 meter Heats

Heat 27
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Dallin Draper Sr Gold Medal Athletics 1.  6.90 q
2.    William Hsu Jr Syracuse HS 57.  7.77
3.    Grady Clemons 8 Bountiful HS 108.  10.35


Boy's 60 meter Heats

Heat 28
Top 8 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kwaku Robinson Jr Woods Cross HS 15.  7.35
2.    Blain Ballard Jr Gold Medal Athletics 17.  7.37
3.    Wyatt Curnow So Viewmont HS 21.  7.43
4.    Max Swain Sr Viewmont HS 73.  7.92


Boy's 60 meter Heats
Top 8 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time 

1.    Dallin Draper Sr Gold Medal Athletics H27 -1. 6.90 q
2.    William Prettyman Jr East HS H24 -1. 7.07 q
3.    Braiden Ivie So Gold Medal Athletics H25 -1. 7.10 q
4.    Dominic Bentil Sr Lone Peak HS H26 -1. 7.14 q
5.    Collin Reid Sr Maple Mountain HS H22 -1. 7.14 q
6.    Silas Young Jr Stansbury HS H13 -1. 7.19 q
7.    Liam Post Jr Herriman HS H22 -2. 7.26 q
8.    Sean Holloway Sr Springville HS H25 -2. 7.31 q
9.    Heath Hemming Sr Weber HS H24 -2. 7.33
10.    Clayton Schmidt Sr Skyridge HS H2 -1. 7.34
11.    Parker Hightower Sr Gold Medal Athletics H3 -1. 7.34
12.    Daxton Gillette Sr Unattached H11 -1. 7.35
12.    Jadyn Roberts Jr Timpanogos HS H1 -1. 7.35
14.    Xakai Harry Sr Davis HS H18 -1. 7.35
15.    Kwaku Robinson Jr Woods Cross HS H28 -1. 7.35
16.    Turner Koyle Sr Gold Medal Athletics H24 -3. 7.37
17.    Blain Ballard Jr Gold Medal Athletics H28 -2. 7.37
18.    James Dunyon Sr Utah Sprint Academy H23 -1. 7.40
19.    Dawson Stokes Sr Maple Mountain HS H7 -1. 7.42
20.    Zachary Marsden Jr Desert Hills HS H19 -1. 7.43
21.    Wyatt Curnow So Viewmont HS H28 -3. 7.43
22.    Chet Higby Sr Gold Medal Athletics H15 -1. 7.46
23.    Immanuel Brown Jr Optimal Performance TC H21 -1. 7.46
24.    Ethan Belot Sr Gold Medal Athletics H12 -1. 7.47
25.    Davin Olsen Sr Bingham HS H25 -3. 7.47
26.    AJ Keil Jr Utah Sprint Academy H13 -2. 7.48
27.    Porter Ellis Jr Lone Peak HS H20 -1. 7.48
28.    Garrett Stone Sr Copper Hills HS H14 -1. 7.49
29.    Tyler Strong Sr Springville HS H14 -2. 7.51
30.    Joshua Hartvigsen Jr East HS H18 -2. 7.53
31.    Forest Rich Sr West Jordan HS H4 -1. 7.54
32.    Tim Kitiona Jr Mercury Track Club H3 -2. 7.57
33.    Aeden Glover Sr Lone Peak HS H21 -2. 7.57
34.    Tyriece Graddy Sr Herriman HS H5 -1. 7.57
34.    Logan James Jr Lehi HS H20 -2. 7.57
36.    Connor Lehr Jr Optimal Performance TC H15 -2. 7.58
37.    Abram Miller Sr Stansbury HS H16 -1. 7.59
38.    Tanner Cannon Sr Springville HS H6 -1. 7.60
39.    Jacob Moore So Spanish Fork HS H8 -1. 7.61
40.    Lance Spjut Sr Optimal Performance TC H16 -2. 7.62
41.    Sidney Steen Fr East HS H11 -2. 7.62
42.    Kolton Madsen Sr Desert Hills HS H2 -2. 7.64
43.    Hunter Mogensen Jr Unattached H5 -2. 7.66
44.    Stephen Ormsby Sr Gold Medal Athletics H9 -1. 7.66
45.    Hunter Bosgieter So Unattached H3 -3. 7.67
46.    Kaden Johnson Jr West Jordan HS H2 -3. 7.68
47.    Jared Atkin Jr Unattached H10 -1. 7.68
48.    Paul Baynes So Park City HS H9 -2. 7.69
49.    Nicholas Howe Sr Woods Cross HS H26 -2. 7.69
50.    Joao Silva Sr Hillcrest HS H21 -3. 7.70
51.    Dustin Tidwell Jr Bingham HS H3 -4. 7.71
52.    Drew Larkin Sr Desert Hills HS H4 -2. 7.72
53.    Harmon Hemming So Weber HS H16 -3. 7.72
54.    Kaleb Sitivong So Optimal Performance TC H10 -2. 7.74
55.    Darrian Roby Jr Optimal Performance TC H11 -3. 7.74
56.    Jaydon Ruchti Jr American Fork HS H1 -2. 7.75
57.    William Hsu Jr Syracuse HS H27 -2. 7.77
58.    Dylan Reaves Jr Optimal Performance TC H1 -3. 7.77
59.    Xander Littlefield Jr Stansbury HS H13 -3. 7.80
59.    Nick Hart Jr Hillcrest HS H18 -3. 7.80
61.    Kendrick Bolos Jr Fremont HS H2 -4. 7.81
62.    Joshua Funk Sr Davis HS H4 -3. 7.81
63.    Cortland Adair Jr Northridge HS H17 -1. 7.82
64.    Nicolas Session So East HS H5 -3. 7.83
65.    Gene Nelson jr. Fr East HS H20 -3. 7.85
66.    Dylan Vonmotz So Juab HS H7 -2. 7.85
67.    Justin Wilford Sr Lehi HS H9 -3. 7.85
68.    Payton Suitter So Bingham HS H9 -4. 7.86
69.    Tyson Lee So Springville HS H19 -2. 7.88
70.    Carson Hill So Optimal Performance TC H17 -2. 7.88
71.    Karson Coker Sr Morgan HS H8 -2. 7.89
72.    Brandon Schellenberg Jr Maple Mountain HS H19 -3. 7.89
73.    Max Swain Sr Viewmont HS H28 -4. 7.92
74.    Keilen Washington Fr Snow Canyon HS H10 -3. 7.93
75.    Trey Yarbrough Sr Montezuma-Cortez HS-CO H8 -3. 7.93
76.    Ethan Hickey So Park City HS H22 -3. 7.94
77.    Justin Sutton So Herriman HS H8 -4. 7.94
78.    Gabriel Dayton So Logan HS H13 -4. 7.95
79.    Chris Ohman Sr Springville HS H7 -3. 7.97
80.    Marshun Swinney Jr Snow Canyon HS H6 -2. 7.99
81.    Anthony Warren So West Jordan HS H14 -3. 8.03
82.    Isaiah Smith Sr Uintah HS H12 -2. 8.03
83.    Simon Hovanski So Maple Mountain HS H16 -4. 8.04
84.    Zachary Lawrence Jr American Fork HS H23 -2. 8.07
85.    Morgan Calder Jr Bingham HS H17 -3. 8.09
86.    Luke Jones 8 Cheetahs TC H5 -4. 8.10
87.    Shay Kasteler Sr West Jordan HS H4 -4. 8.11
88.    Daimion Davis 2 Skyridge HS H25 -4. 8.13
89.    Jacob Taylor Jr Skyridge HS H7 -4. 8.14
90.    Ford Doussett So Orem HS H23 -3. 8.16
91.    Kameron Reaves So Northridge HS H20 -4. 8.19
92.    Kole Corbett Jr Bountiful HS H1 -4. 8.25
93.    Bryan Payan Jr Woods Cross HS H15 -3. 8.27
94.    Tyler Burtenshaw Jr Unattached H21 -4. 8.30
95.    Justus Bradley So Juab HS H14 -4. 8.33
96.    Coltin Fletcher So Juab HS H12 -3. 8.41
97.    Bryton Matheson So Juab HS H11 -4. 8.42
98.    Jared Macarilay Jr Bountiful HS H26 -3. 8.46
99.    Chris Johnson Jr Skyridge HS H6 -3. 8.48
100.    Timothy Harlow So Springville HS H12 -4. 8.51
101.    Nathan Cobabe So Lehi HS H15 -4. 8.52
102.    Sebastian Forbes So Copper Hills HS H26 -4. 8.52
103.    Jackson Woolsey Fr Morgan HS H19 -4. 8.54
104.    Riley Walker Jr American Fork HS H23 -4. 8.73
105.    Wayne Weaver So Bingham HS H17 -4. 8.82
106.    Ryan Sherry So Park City HS H10 -4. 8.96
107.    Nate Seeley So Bingham HS H24 -4. 9.97
108.    Grady Clemons 8 Bountiful HS H27 -3. 10.35
FS    Jared Shipp Jr Skyridge HS H22 -FS FS
DNS    Dawson Stokes Sr Maple Mountain HS H6 -DNS DNS
DNS    Haydn Sandstrom Jr Gold Medal Athletics H18 -DNS DNS