2018 BYU Indoor Invitational
BYU Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 5, 2018 - January 6, 2018

Boy's 400 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Karson Coker Sr Morgan HS 40.  58.23
2.    Bailey Masters Jr Unattached 41.  58.42
3.    Sebastian Forbes So Copper Hills HS 65.  1:03.59
4.    Grady Clemons 8 Bountiful HS 71.  1:26.43


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Hector Cedillo Jr Olympus HS 19.  54.57
2.    Bridger Pack Jr Skyridge HS 30.  56.67
3.    Landon Bott Fr Woods Cross HS 54.  1:00.32
DNS    Silas Young Jr Stansbury HS DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Abram Miller Sr Stansbury HS 15.  54.40
2.    Lance Spjut Sr Optimal Performance TC 37.  58.07
3.    Matthew Johnston So Wasatch HS 59.  1:01.50
DNS    Nate Seeley So Bingham HS DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Ammon Clark So Bountiful HS 23.  55.21
2.    Isaac McDougal Fr West Jordan HS 60.  1:01.74
DQ    Connely Hill Fr Wasatch HS DQ  DQ
Broke before breakline (1:00.965)
DNS    Clayton Peterson Sr Payson HS DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Nathan Turner Jr Bountiful HS 35.  57.98
2.    Mitch Hadley So Bountiful HS 56.  1:00.75
3.    Ryan King Sr Woods Cross HS 58.  1:01.46
DNS    Bennet Hill 4 Wasatch HS DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jaime Blanco Jr West Jordan HS 16.  54.47
2.    Jake Hill Sr Wasatch HS 29.  56.55
3.    Dylan Vonmotz So Juab HS 44.  59.13
4.    Jake Foster So Bountiful HS 63.  1:03.33


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Tyler Oustrich So Lehi HS 39.  58.14
2.    Nick Olea Jr Woods Cross HS 55.  1:00.60
3.    Soren Mickelson Fr Bountiful HS 70.  1:09.87
DNS    Andrew Simonsen Sr Davis HS DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Ian Bonney Jr Gold Medal Athletics 7.  53.07
2.    Elijah Manwill So Northridge HS 57.  1:00.75
3.    Brigham Murdoch Jr Shelley HS-ID 62.  1:02.69
4.    David Dastrup So Richfield HS 69.  1:08.62


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Logan Phillips Fr Unattached 32.  56.78
2.    Carson Wilkins Jr Morgan HS 46.  59.26
3.    Coltin Fletcher So Juab HS 53.  1:00.25
4.    Jared Macarilay Jr Bountiful HS 66.  1:05.47


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 10
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Bryton Matheson So Juab HS 49.  59.52
2.    Evan Coon 8 Mercury Track Club 50.  59.54
3.    Gabriel Dayton So Logan HS 61.  1:02.33
4.    George Lewis So Bountiful HS 68.  1:06.28


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 11
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Andrew Williams Sr Bountiful HS 42.  58.82
2.    Tyler Uyeda So Olympus HS 43.  59.09
3.    Benjamin Hall So Timpanogos HS 48.  59.48
4.    Josh Campbell Jr Shelley HS-ID 52.  1:00.10


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 12
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Joao Silva Sr Hillcrest HS 25.  55.45
2.    Spencer Birchum So West Jordan HS 38.  58.08
3.    Michael Elmer Sr Provo HS 45.  59.18
4.    Robert Dean Sr West Jordan HS 64.  1:03.53


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 13
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Carson Cox Sr Davis HS 33.  57.30
2.    Aaron Miles Sr Davis HS 36.  58.06
3.    Asa Turok So Cheetahs TC 47.  59.39
DNS    Kenneth Moore Fr Hurricane HS DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 14
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Guillermo Cortes Sr Northridge HS 12.  54.22
54.216
2.    Gavin Clark Jr Fremont HS 17.  54.50
3.    Torin Turner So West HS 34.  57.74
4.    Dax Hernandez So Optimal Performance TC 67.  1:06.26


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 15
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Hunter Mogensen Jr Unattached 9.  53.72
2.    Anthony Jacobo Jr Northridge HS 28.  56.13
3.    Daniel Dastrup Sr Richfield HS 31.  56.67
4.    Justin Wilford Sr Lehi HS 51.  59.60


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 16
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jayden Van Valkenburg Sr Snow Canyon HS 21.  54.95
54.947
2.    Morgan Calder Jr Bingham HS 22.  54.96
54.960
3.    Kasey Hong So Mercury Track Club 24.  55.43
4.    Dylan Reaves Jr Optimal Performance TC 27.  56.09


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 17
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    AJ Keil Jr Utah Sprint Academy 10.  53.83
2.    Paul Baynes So Park City HS 13.  54.22
54.219
3.    Zarek Proffit So Snow Canyon HS 20.  54.89
DNS    Trey Yarbrough Sr Montezuma-Cortez HS-CO DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 18
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Andrei Hinckely Sr Wasatch HS 14.  54.34
2.    Jared Jensen Sr Snow Canyon HS 26.  55.81
DNS    Jaydon Ruchti Jr American Fork HS DNS  DNS
DNS    Jaden Sterner Jr Manti HS DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 19
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jace Jensen Jr Bountiful HS 4.  51.25
2.    Dustin Tidwell Jr Bingham HS 6.  52.23
3.    Xander Littlefield Jr Stansbury HS 11.  54.16
DNS    Jacob Moore So Spanish Fork HS DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 20
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Daxton Gillette Sr Unattached 3.  50.88
2.    Kam Radebaugh Jr Gold Medal Athletics 5.  51.98
3.    Connor Lehr Jr Optimal Performance TC 18.  54.53
DNS    Garrett Stone Sr Copper Hills HS DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 21
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Joshua Taylor Jr Skyridge HS 1.  50.26
2.    Nathan Kaufusi Jr Gold Medal Athletics 2.  50.87
3.    Trey Jackson Sr Lone Peak HS 8.  53.32
DNS    Dominic Bentil Sr Lone Peak HS DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Joshua Taylor Jr Skyridge HS S21 -1. 50.26
2.    Nathan Kaufusi Jr Gold Medal Athletics S21 -2. 50.87
3.    Daxton Gillette Sr Unattached S20 -1. 50.88
4.    Jace Jensen Jr Bountiful HS S19 -1. 51.25
5.    Kam Radebaugh Jr Gold Medal Athletics S20 -2. 51.98
6.    Dustin Tidwell Jr Bingham HS S19 -2. 52.23
7.    Ian Bonney Jr Gold Medal Athletics S8 -1. 53.07
8.    Trey Jackson Sr Lone Peak HS S21 -3. 53.32
9.    Hunter Mogensen Jr Unattached S15 -1. 53.72
10.    AJ Keil Jr Utah Sprint Academy S17 -1. 53.83
11.    Xander Littlefield Jr Stansbury HS S19 -3. 54.16
12.    Guillermo Cortes Sr Northridge HS S14 -1. 54.22
54.216
13.    Paul Baynes So Park City HS S17 -2. 54.22
54.219
14.    Andrei Hinckely Sr Wasatch HS S18 -1. 54.34
15.    Abram Miller Sr Stansbury HS S3 -1. 54.40
16.    Jaime Blanco Jr West Jordan HS S6 -1. 54.47
17.    Gavin Clark Jr Fremont HS S14 -2. 54.50
18.    Connor Lehr Jr Optimal Performance TC S20 -3. 54.53
19.    Hector Cedillo Jr Olympus HS S2 -1. 54.57
20.    Zarek Proffit So Snow Canyon HS S17 -3. 54.89
21.    Jayden Van Valkenburg Sr Snow Canyon HS S16 -1. 54.95
54.947
22.    Morgan Calder Jr Bingham HS S16 -2. 54.96
54.960
23.    Ammon Clark So Bountiful HS S4 -1. 55.21
24.    Kasey Hong So Mercury Track Club S16 -3. 55.43
25.    Joao Silva Sr Hillcrest HS S12 -1. 55.45
26.    Jared Jensen Sr Snow Canyon HS S18 -2. 55.81
27.    Dylan Reaves Jr Optimal Performance TC S16 -4. 56.09
28.    Anthony Jacobo Jr Northridge HS S15 -2. 56.13
29.    Jake Hill Sr Wasatch HS S6 -2. 56.55
30.    Bridger Pack Jr Skyridge HS S2 -2. 56.67
31.    Daniel Dastrup Sr Richfield HS S15 -3. 56.67
32.    Logan Phillips Fr Unattached S9 -1. 56.78
33.    Carson Cox Sr Davis HS S13 -1. 57.30
34.    Torin Turner So West HS S14 -3. 57.74
35.    Nathan Turner Jr Bountiful HS S5 -1. 57.98
36.    Aaron Miles Sr Davis HS S13 -2. 58.06
37.    Lance Spjut Sr Optimal Performance TC S3 -2. 58.07
38.    Spencer Birchum So West Jordan HS S12 -2. 58.08
39.    Tyler Oustrich So Lehi HS S7 -1. 58.14
40.    Karson Coker Sr Morgan HS S1 -1. 58.23
41.    Bailey Masters Jr Unattached S1 -2. 58.42
42.    Andrew Williams Sr Bountiful HS S11 -1. 58.82
43.    Tyler Uyeda So Olympus HS S11 -2. 59.09
44.    Dylan Vonmotz So Juab HS S6 -3. 59.13
45.    Michael Elmer Sr Provo HS S12 -3. 59.18
46.    Carson Wilkins Jr Morgan HS S9 -2. 59.26
47.    Asa Turok So Cheetahs TC S13 -3. 59.39
48.    Benjamin Hall So Timpanogos HS S11 -3. 59.48
49.    Bryton Matheson So Juab HS S10 -1. 59.52
50.    Evan Coon 8 Mercury Track Club S10 -2. 59.54
51.    Justin Wilford Sr Lehi HS S15 -4. 59.60
52.    Josh Campbell Jr Shelley HS-ID S11 -4. 1:00.10
53.    Coltin Fletcher So Juab HS S9 -3. 1:00.25
54.    Landon Bott Fr Woods Cross HS S2 -3. 1:00.32
55.    Nick Olea Jr Woods Cross HS S7 -2. 1:00.60
56.    Mitch Hadley So Bountiful HS S5 -2. 1:00.75
57.    Elijah Manwill So Northridge HS S8 -2. 1:00.75
58.    Ryan King Sr Woods Cross HS S5 -3. 1:01.46
59.    Matthew Johnston So Wasatch HS S3 -3. 1:01.50
60.    Isaac McDougal Fr West Jordan HS S4 -2. 1:01.74
61.    Gabriel Dayton So Logan HS S10 -3. 1:02.33
62.    Brigham Murdoch Jr Shelley HS-ID S8 -3. 1:02.69
63.    Jake Foster So Bountiful HS S6 -4. 1:03.33
64.    Robert Dean Sr West Jordan HS S12 -4. 1:03.53
65.    Sebastian Forbes So Copper Hills HS S1 -3. 1:03.59
66.    Jared Macarilay Jr Bountiful HS S9 -4. 1:05.47
67.    Dax Hernandez So Optimal Performance TC S14 -4. 1:06.26
68.    George Lewis So Bountiful HS S10 -4. 1:06.28
69.    David Dastrup So Richfield HS S8 -4. 1:08.62
70.    Soren Mickelson Fr Bountiful HS S7 -3. 1:09.87
71.    Grady Clemons 8 Bountiful HS S1 -4. 1:26.43
DQ    Connely Hill Fr Wasatch HS S4 -DQ DQ
Broke before breakline (1:00.965)
DNS    Andrew Simonsen Sr Davis HS S7 -DNS DNS
DNS    Kenneth Moore Fr Hurricane HS S13 -DNS DNS
DNS    Bennet Hill 4 Wasatch HS S5 -DNS DNS
DNS    Trey Yarbrough Sr Montezuma-Cortez HS-CO S17 -DNS DNS
DNS    Jaydon Ruchti Jr American Fork HS S18 -DNS DNS
DNS    Jaden Sterner Jr Manti HS S18 -DNS DNS
DNS    Jacob Moore So Spanish Fork HS S19 -DNS DNS
DNS    Garrett Stone Sr Copper Hills HS S20 -DNS DNS
DNS    Dominic Bentil Sr Lone Peak HS S21 -DNS DNS
DNS    Silas Young Jr Stansbury HS S2 -DNS DNS
DNS    Nate Seeley So Bingham HS S3 -DNS DNS
DNS    Clayton Peterson Sr Payson HS S4 -DNS DNS