2018 BYU Indoor Invitational
BYU Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 5, 2018 - January 6, 2018

Boy's 800 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Hector Cedillo Jr Olympus HS 19.  2:11.44
2.    Kaleb Bowles So Morgan HS 22.  2:12.22
3.    Carson Coleman So Davis HS 39.  2:18.82
4.    Stanley Robison Sr Provo HS 40.  2:19.19
5.    Nathan Taylor So Bountiful HS 56.  2:27.40
6.    Kade Hansen Fr Skyridge HS 57.  2:27.51
7.    Justin Wood Jr Bountiful HS 59.  2:28.09
8.    Landon Bott Fr Woods Cross HS 64.  2:34.95
9.    Sanford Duncan So Woods Cross HS 69.  2:38.53
10.    John Hess Jr Bountiful HS 71.  2:39.50
DNS    Sebastian Forbes So Copper Hills HS DNS  DNS


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Max Wehrli Jr Northridge HS 10.  2:07.11
2.    Brandon Morgan Jr Salem Hills HS 14.  2:07.63
3.    Connor Finlinson So Davis HS 38.  2:17.10
4.    Kyle Neuenschwander Jr Woods Cross HS 41.  2:19.58
5.    Alec Nussbaum Jr Unattached 44.  2:20.24
6.    Daniel Leszynski Fr Bountiful HS 60.  2:28.82
7.    Kobe Williams 1 Provo HS 68.  2:37.92
8.    Bryant Price So Pleasant Grove HS 74.  2:47.98
9.    Sam White Fr Bountiful HS 75.  3:01.44
DNS    James Limburg Fr Grantsville HS DNS  DNS


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Bryan Kingston Sr Woods Cross HS 47.  2:20.76
2.    Andrew Williams Sr Bountiful HS 50.  2:21.80
3.    Adam Mabey 7 Bountiful HS 61.  2:28.85
4.    Jackson Olsen Fr Woods Cross HS 63.  2:32.02
5.    Peter Bickel So Olympus HS 65.  2:35.42
6.    Jaden Jensen So Bountiful HS 66.  2:35.46
7.    Jason Thornell Jr Woods Cross HS 67.  2:37.53
8.    Nathan Chantry So Timpanogos HS 70.  2:39.35
9.    Michael Elmer Sr Provo HS 72.  2:39.58
10.    David Dastrup So Richfield HS 73.  2:43.87


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Dalton Mortensen Fr Bountiful HS 34.  2:15.28
2.    Ethan Mabey Fr Bountiful HS 35.  2:15.42
3.    Gabe Nuttall Fr Woods Cross HS 43.  2:20.10
4.    Jacob Stevenson Fr Bountiful HS 46.  2:20.30
5.    Jaggur Walker So Pleasant Grove HS 48.  2:21.04
6.    Tyler Johnson Fr Salem Hills HS 49.  2:21.79
7.    Evan Coon 8 Mercury Track Club 51.  2:23.37
8.    Wesley Thacker Jr Unattached 54.  2:25.56
9.    Scott Murphy Jr Bountiful HS 55.  2:27.12
10.    Cole Steenblik So Bountiful HS 58.  2:27.96


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Dawson Stokes Sr Maple Mountain HS 18.  2:11.26
2.    Jacob Halverson So Unattached 20.  2:11.56
3.    Jonathan McNair Sr Woods Cross HS 23.  2:12.34
4.    Nathan Critchfield Sr Unattached 26.  2:12.93
5.    Ethan Fullmer Jr Unattached 30.  2:13.83
6.    Jaren Camp Jr Millard HS 42.  2:19.79
7.    Torin Turner So West HS 52.  2:24.30
8.    Carson Field Jr Green Canyon HS 53.  2:24.67
DNS    Dylan Reaves Jr Optimal Performance TC DNS  DNS
DNS    Dax Hernandez So Optimal Performance TC DNS  DNS


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Carson Knight Jr Davis HS 17.  2:10.54
2.    Kooper Dibb Fr American Fork HS 21.  2:11.81
3.    Caden Wheeler Jr Davis HS 25.  2:12.53
4.    Jordon Scott Jr Spanish Fork HS 29.  2:13.47
5.    Daniel Dastrup Sr Richfield HS 31.  2:15.00
6.    Brenden Nuttall Sr Woods Cross HS 33.  2:15.13
7.    Jacob George Jr Cottonwood HS 37.  2:16.76
8.    Devin Fish Sr Orem HS 44.  2:20.24
9.    Branson Sharp Soph Green Canyon HS 62.  2:30.51
DNS    Trey Larsen So Gold Medal Athletics DNS  DNS


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jacob Hansen Sr Woods Cross HS 6.  2:03.91
2.    Bridger Altice Jr Northridge HS 7.  2:05.35
3.    Garrett DiReda So Unattached 8.  2:06.20
4.    Ryan Rummens So Woods Cross HS 12.  2:07.43
5.    Carson Cox Sr Davis HS 15.  2:09.76
6.    Zarek Proffit So Snow Canyon HS 24.  2:12.36
7.    Cade Arellano Sr Soda Spring HS-ID 27.  2:13.20
8.    Jayden Van Valkenburg Sr Snow Canyon HS 28.  2:13.38
9.    Andrei Hinckely Sr Wasatch HS 32.  2:15.07
10.    Tyler Dinkel So Unattached 36.  2:15.88


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Brandon Williams Sr Gold Medal Athletics 1.  1:56.14
2.    Dylan Tidwell Jr Bingham HS 2.  1:56.43
3.    Jason Davis Jr Woods Cross HS 3.  2:02.53
4.    Mitchell Clove Jr Davis HS 4.  2:02.77
5.    Jackson Pratt Sr Unattached 5.  2:03.45
6.    Zac Hastings Jr Hillcrest HS 9.  2:06.51
7.    Brian Schulz Jr. Sr Pleasant Grove HS 11.  2:07.16
8.    Spencer VanAusdal Sr Salem Hills HS 13.  2:07.47
9.    Garrett Crane Sr Copper Hills HS 16.  2:10.04
DNS    Joshua Taylor Jr Skyridge HS DNS  DNS


Boy's 800 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Brandon Williams Sr Gold Medal Athletics S8 -1. 1:56.14
2.    Dylan Tidwell Jr Bingham HS S8 -2. 1:56.43
3.    Jason Davis Jr Woods Cross HS S8 -3. 2:02.53
4.    Mitchell Clove Jr Davis HS S8 -4. 2:02.77
5.    Jackson Pratt Sr Unattached S8 -5. 2:03.45
6.    Jacob Hansen Sr Woods Cross HS S7 -1. 2:03.91
7.    Bridger Altice Jr Northridge HS S7 -2. 2:05.35
8.    Garrett DiReda So Unattached S7 -3. 2:06.20
9.    Zac Hastings Jr Hillcrest HS S8 -6. 2:06.51
10.    Max Wehrli Jr Northridge HS S2 -1. 2:07.11
11.    Brian Schulz Jr. Sr Pleasant Grove HS S8 -7. 2:07.16
12.    Ryan Rummens So Woods Cross HS S7 -4. 2:07.43
13.    Spencer VanAusdal Sr Salem Hills HS S8 -8. 2:07.47
14.    Brandon Morgan Jr Salem Hills HS S2 -2. 2:07.63
15.    Carson Cox Sr Davis HS S7 -5. 2:09.76
16.    Garrett Crane Sr Copper Hills HS S8 -9. 2:10.04
17.    Carson Knight Jr Davis HS S6 -1. 2:10.54
18.    Dawson Stokes Sr Maple Mountain HS S5 -1. 2:11.26
19.    Hector Cedillo Jr Olympus HS S1 -1. 2:11.44
20.    Jacob Halverson So Unattached S5 -2. 2:11.56
21.    Kooper Dibb Fr American Fork HS S6 -2. 2:11.81
22.    Kaleb Bowles So Morgan HS S1 -2. 2:12.22
23.    Jonathan McNair Sr Woods Cross HS S5 -3. 2:12.34
24.    Zarek Proffit So Snow Canyon HS S7 -6. 2:12.36
25.    Caden Wheeler Jr Davis HS S6 -3. 2:12.53
26.    Nathan Critchfield Sr Unattached S5 -4. 2:12.93
27.    Cade Arellano Sr Soda Spring HS-ID S7 -7. 2:13.20
28.    Jayden Van Valkenburg Sr Snow Canyon HS S7 -8. 2:13.38
29.    Jordon Scott Jr Spanish Fork HS S6 -4. 2:13.47
30.    Ethan Fullmer Jr Unattached S5 -5. 2:13.83
31.    Daniel Dastrup Sr Richfield HS S6 -5. 2:15.00
32.    Andrei Hinckely Sr Wasatch HS S7 -9. 2:15.07
33.    Brenden Nuttall Sr Woods Cross HS S6 -6. 2:15.13
34.    Dalton Mortensen Fr Bountiful HS S4 -1. 2:15.28
35.    Ethan Mabey Fr Bountiful HS S4 -2. 2:15.42
36.    Tyler Dinkel So Unattached S7 -10. 2:15.88
37.    Jacob George Jr Cottonwood HS S6 -7. 2:16.76
38.    Connor Finlinson So Davis HS S2 -3. 2:17.10
39.    Carson Coleman So Davis HS S1 -3. 2:18.82
40.    Stanley Robison Sr Provo HS S1 -4. 2:19.19
41.    Kyle Neuenschwander Jr Woods Cross HS S2 -4. 2:19.58
42.    Jaren Camp Jr Millard HS S5 -6. 2:19.79
43.    Gabe Nuttall Fr Woods Cross HS S4 -3. 2:20.10
44.    Devin Fish Sr Orem HS S6 -8. 2:20.24
44.    Alec Nussbaum Jr Unattached S2 -5. 2:20.24
46.    Jacob Stevenson Fr Bountiful HS S4 -4. 2:20.30
47.    Bryan Kingston Sr Woods Cross HS S3 -1. 2:20.76
48.    Jaggur Walker So Pleasant Grove HS S4 -5. 2:21.04
49.    Tyler Johnson Fr Salem Hills HS S4 -6. 2:21.79
50.    Andrew Williams Sr Bountiful HS S3 -2. 2:21.80
51.    Evan Coon 8 Mercury Track Club S4 -7. 2:23.37
52.    Torin Turner So West HS S5 -7. 2:24.30
53.    Carson Field Jr Green Canyon HS S5 -8. 2:24.67
54.    Wesley Thacker Jr Unattached S4 -8. 2:25.56
55.    Scott Murphy Jr Bountiful HS S4 -9. 2:27.12
56.    Nathan Taylor So Bountiful HS S1 -5. 2:27.40
57.    Kade Hansen Fr Skyridge HS S1 -6. 2:27.51
58.    Cole Steenblik So Bountiful HS S4 -10. 2:27.96
59.    Justin Wood Jr Bountiful HS S1 -7. 2:28.09
60.    Daniel Leszynski Fr Bountiful HS S2 -6. 2:28.82
61.    Adam Mabey 7 Bountiful HS S3 -3. 2:28.85
62.    Branson Sharp Soph Green Canyon HS S6 -9. 2:30.51
63.    Jackson Olsen Fr Woods Cross HS S3 -4. 2:32.02
64.    Landon Bott Fr Woods Cross HS S1 -8. 2:34.95
65.    Peter Bickel So Olympus HS S3 -5. 2:35.42
66.    Jaden Jensen So Bountiful HS S3 -6. 2:35.46
67.    Jason Thornell Jr Woods Cross HS S3 -7. 2:37.53
68.    Kobe Williams 1 Provo HS S2 -7. 2:37.92
69.    Sanford Duncan So Woods Cross HS S1 -9. 2:38.53
70.    Nathan Chantry So Timpanogos HS S3 -8. 2:39.35
71.    John Hess Jr Bountiful HS S1 -10. 2:39.50
72.    Michael Elmer Sr Provo HS S3 -9. 2:39.58
73.    David Dastrup So Richfield HS S3 -10. 2:43.87
74.    Bryant Price So Pleasant Grove HS S2 -8. 2:47.98
75.    Sam White Fr Bountiful HS S2 -9. 3:01.44
DNS    Dylan Reaves Jr Optimal Performance TC S5 -DNS DNS
DNS    Dax Hernandez So Optimal Performance TC S5 -DNS DNS
DNS    James Limburg Fr Grantsville HS S2 -DNS DNS
DNS    Joshua Taylor Jr Skyridge HS S8 -DNS DNS
DNS    Trey Larsen So Gold Medal Athletics S6 -DNS DNS
DNS    Sebastian Forbes So Copper Hills HS S1 -DNS DNS