2018 BYU Indoor Invitational
BYU Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 5, 2018 - January 6, 2018

Boy's 1 Mile Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Joshua Wintch Sr Stansbury HS 21.  4:50.30
2.    Carter Paxton Jr Springville HS 49.  5:01.12
3.    Brandon Morgan Jr Salem Hills HS 77.  5:08.20
4.    Carson Coleman So Davis HS 82.  5:08.99
5.    Richard Beazer Sr Stansbury HS 83.  5:09.11
6.    Creed Thompson Fr Skyridge HS 89.  5:10.77
7.    Matthew Tufts Sr Woods Cross HS 99.  5:13.34
8.    Spencer Page Fr Provo HS 125.  5:27.31
9.    Nathan Taylor So Bountiful HS 126.  5:28.11
10.    Koby Jensen Jr Skyridge HS 135.  5:32.82
11.    Carson Field Jr Green Canyon HS 143.  5:38.07
12.    Daniel Leszynski Fr Bountiful HS 152.  5:48.40
13.    Ben Snow Fr Hillcrest HS 155.  5:54.30
14.    Spencer Peterson Jr Salem Hills HS 156.  5:54.49
15.    Sebastian Forbes So Copper Hills HS 161.  6:03.95
16.    Alan Andrade Sr Hillcrest HS 164.  6:09.75
17.    Caden Olsen Fr Skyridge HS 168.  6:21.22
18.    John Hess Jr Bountiful HS 171.  6:27.15
DNF    Nick Norman Sr Stansbury HS DNF  DNF
DNS    Kage Hoon Fr Olympus HS DNS  DNS


Boy's 1 Mile Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Blaise Miller Sr Stansbury HS 27.  4:53.15
2.    Connor Finlinson So Davis HS 35.  4:55.61
3.    Scott Ruebush Sr Stansbury HS 57.  5:02.08
4.    Ethan Fullmer Jr Unattached 73.  5:06.82
5.    Kyle Neuenschwander Jr Woods Cross HS 74.  5:07.50
6.    Nathan Spencer Jr Orem HS 81.  5:08.83
7.    Kaleb Bowles So Morgan HS 87.  5:10.12
8.    Seth Brown Sr Unattached 95.  5:12.47
9.    Jackson Avery Sr Morgan HS 105.  5:15.68
10.    William Clark Sr Westlake HS 112.  5:17.66
11.    Justin Wood Jr Bountiful HS 124.  5:26.89
12.    Daniel Bennion So Wasatch HS 140.  5:35.02
13.    Zak Draper So West Jordan HS 158.  5:57.72
14.    Soren Mickelson Fr Bountiful HS 159.  5:59.45
15.    James Limburg Fr Grantsville HS 165.  6:10.87
16.    Greg Canals Fr Hillcrest HS 169.  6:22.93
17.    Bryson McNair 8 Woods Cross HS 170.  6:26.22
18.    Nick Morgan So Skyridge HS 172.  6:34.22
19.    Sam White Fr Bountiful HS 173.  6:42.05
DQ    Marshall Conley Jr Unattached DQ  DQ
3+ consecutive steps inside of curve (5:29.658)
DQ    Nathan Chantry So Timpanogos HS DQ  DQ
3+ consecutive steps inside of curve (6:18.354)


Boy's 1 Mile Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jason Buchanan So Pleasant Grove HS 129.  5:30.33
2.    Jacob Stevenson Fr Bountiful HS 133.  5:32.20
3.    Isaac Halverson 8 Unattached 134.  5:32.48
4.    Adam Mabey 7 Bountiful HS 137.  5:33.67
5.    Ethan Walker Jr Pleasant Grove HS 138.  5:33.86
6.    Branson Sharp Soph Green Canyon HS 141.  5:35.33
7.    Tyler Uyeda So Olympus HS 142.  5:37.94
8.    Gabe Nuttall Fr Woods Cross HS 144.  5:39.44
9.    Nahum Tadesse Jr Unattached 145.  5:39.86
10.    Jackson Olsen Fr Woods Cross HS 146.  5:40.15
11.    Calvin Gehring Fr Woods Cross HS 148.  5:40.95
12.    James Volante Jr Unattached 149.  5:41.38
13.    Ty Hawkes Jr Unattached 150.  5:42.59
14.    James Christian Fr Woods Cross HS 151.  5:44.28
15.    McKay Francom Fr Springville HS 154.  5:52.74
16.    Cole Harmon Fr Skyridge HS 157.  5:56.48
17.    Braxton Lillywhite 8 Bountiful HS 160.  6:01.69
18.    JD Logan Fr Skyridge HS 162.  6:04.38
19.    Parker Guzman So Hillcrest HS 163.  6:05.81
20.    Jaden Jensen So Bountiful HS 166.  6:12.34
21.    Jonas Jorgensen So Hillcrest HS 167.  6:13.11
DNF    Cooper Winegar Fr Bountiful HS DNF  DNF


Boy's 1 Mile Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jayce Thompson Sr Unattached 85.  5:09.35
2.    Jerin Palmer So Copper Hills HS 88.  5:10.77
3.    Rawson Spackman So Unattached 102.  5:15.12
4.    Westin Perry So Maple Mountain HS 103.  5:15.23
5.    Tyler Johnson Fr Salem Hills HS 107.  5:16.60
6.    Jacob Limburg fr Highland HS 109.  5:16.80
7.    Bentley Ackerson So Wasatch HS 110.  5:17.20
8.    Will Newell Sr Jordan HS 111.  5:17.40
9.    John Hunter Fr Provo HS 118.  5:21.21
10.    Michael Funk So Maple Mountain HS 121.  5:26.17
11.    Dawson Peters Jr West Jordan HS 122.  5:26.58
12.    Chandler Engar So Hillcrest HS 127.  5:28.71
13.    Robert Dean Sr West Jordan HS 128.  5:29.84
14.    Cole Steenblik So Bountiful HS 130.  5:30.62
15.    Jacob Gee Fr Springville HS 131.  5:31.34
16.    Scott Murphy Jr Bountiful HS 132.  5:31.63
17.    Spencer Birchum So West Jordan HS 136.  5:33.12
18.    Josh Benson So Wasatch HS 139.  5:34.85
19.    Brandon Johns Sr Unattached 147.  5:40.41
20.    Joseph Dean So West Jordan HS 153.  5:52.55
DQ    Luke Douglas Fr Timpanogos HS DQ  DQ
3+ consecutive steps inside of curve (5:32.868)


Boy's 1 Mile Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Samuel Bennett Jr Jordan HS 52.  5:01.40
2.    Tyler Dinkel So Unattached 54.  5:01.80
3.    Josh Campbell Jr Shelley HS-ID 59.  5:02.36
4.    Thomas Phillips Jr Unattached 68.  5:05.51
5.    Spencer Simko Sr Pleasant Grove HS 70.  5:05.92
6.    Luke Crossley Fr Roy HS 80.  5:08.60
7.    Parker Dillon Jr Unattached 91.  5:11.41
8.    William Francom So Springville HS 92.  5:11.73
9.    Zach Dustin Jr Woods Cross HS 94.  5:12.25
10.    Mike Haven So Davis HS 96.  5:12.51
11.    Andrew Roach So West HS 98.  5:13.04
12.    Ryan Turner So Westlake HS 101.  5:14.85
13.    Fielding Hokanson Sr Westlake HS 104.  5:15.50
14.    Andrew Williams Sr Bountiful HS 106.  5:16.47
15.    Josh Turley Jr Maple Mountain HS 113.  5:18.38
16.    Peter Evans Fr Pleasant Grove HS 114.  5:18.64
17.    Daniel Mason So Bountiful HS 116.  5:20.93
18.    Jay Call So Westlake HS 119.  5:24.43
19.    Nicolas Jones So Westlake HS 120.  5:24.54
20.    Dax Hernandez So Optimal Performance TC 174.  6:49.75


Boy's 1 Mile Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Brenden Nuttall Sr Woods Cross HS 16.  4:48.34
2.    Dallin Mason Sr Bountiful HS 18.  4:49.04
3.    Adam Krieger Jr Springville HS 33.  4:55.36
4.    Jarod Evans Sr Copper Hills HS 34.  4:55.49
5.    Clyn Hansen So Timpanogos HS 39.  4:56.97
6.    Jordan Gibson Sr Westlake HS 44.  4:57.75
7.    Dalton Mortensen Fr Bountiful HS 47.  4:58.89
8.    Kooper Dibb Fr American Fork HS 55.  5:01.84
9.    Skyler Spence So Olympus HS 58.  5:02.14
10.    Peyton Rice Fr Olympus HS 62.  5:03.64
11.    Ethan Mabey Fr Bountiful HS 63.  5:03.87
12.    Nathan Martin Sr Springville HS 65.  5:04.53
13.    Xander Griggs 1 Salem Hills HS 66.  5:04.61
14.    Ashton Hansen Jr Unattached 76.  5:07.72
15.    Carson Burian Fr Unattached 79.  5:08.46
16.    Andrew Hunting Jr Westlake HS 84.  5:09.31
17.    Brayden Johnson So Pleasant Grove HS 86.  5:09.35
18.    Brigham Ballard Jr Copper Hills HS 97.  5:12.90
19.    Kage Hoon Fr Olympus HS 100.  5:14.80
20.    Nate Diggins So Hillcrest HS 123.  5:26.71


Boy's 1 Mile Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kaleb Paulsen Jr Timpanogos HS 10.  4:42.99
2.    Eric Christen Jr Pleasant Grove HS 19.  4:49.39
3.    Tony Ortiz Sr Timpanogos HS 20.  4:50.17
4.    Josh Oblad So Stansbury HS 24.  4:51.65
5.    Luke Wilde So Davis HS 32.  4:54.86
6.    Nathan Critchfield Sr Unattached 41.  4:57.40
7.    Jacob Halverson So Unattached 45.  4:58.24
8.    Nathan Winters So Stansbury HS 48.  4:59.22
9.    Markus Brauer Jr Hillcrest HS 53.  5:01.58
10.    Connor Hansen Sr Springville HS 56.  5:02.01
11.    Ethan Glover Sr Westlake HS 60.  5:02.63
12.    David Skelton So Maple Mountain HS 61.  5:02.81
13.    Justin Canals Sr Hillcrest HS 64.  5:04.50
14.    Satchell Menendez Jr Skyridge HS 67.  5:05.19
15.    Jeddy Bennett Jr Jordan HS 71.  5:06.34
16.    Logan Evans Jr American Fork HS 72.  5:06.59
17.    Keelan Balderree Sr Westlake HS 75.  5:07.61
18.    Brigham Murdoch Jr Shelley HS-ID 78.  5:08.30
19.    Hayden Stout Sr Unattached 90.  5:11.00
20.    John Jensen Fr Maple Mountain HS 115.  5:18.86
21.    Spencer Manwaring Jr Copper Hills HS 117.  5:20.97


Boy's 1 Mile Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Carson Knight Jr Davis HS 8.  4:42.35
2.    Ben Berlin Sr Timpanogos HS 11.  4:43.32
3.    Garrett DiReda So Unattached 14.  4:45.92
4.    Garrett Crane Sr Copper Hills HS 15.  4:46.66
5.    Mitchell Clove Jr Davis HS 23.  4:50.96
6.    Kollin Murphy Sr Unattached 25.  4:52.21
7.    Ethan Hoenig Sr Olympus HS 26.  4:52.24
8.    Carson Belnap So Unattached 29.  4:53.88
9.    Clark Tischner Sr Maple Mountain HS 30.  4:53.97
10.    Spencer Robinson Sr Timpanogos HS 36.  4:56.23
11.    Jonathan McNair Sr Woods Cross HS 37.  4:56.73
12.    Ryan Rummens So Woods Cross HS 38.  4:56.96
13.    Ty Vickers 2 Herriman HS 42.  4:57.47
14.    Jordan Cheney Sr Manti HS 43.  4:57.54
15.    Cade Arellano Sr Soda Spring HS-ID 46.  4:58.30
16.    Kolten Bramall Sr Timpanogos HS 50.  5:01.30
17.    James Woodum Jr Westlake HS 51.  5:01.34
18.    Zack Dalley Sr Unattached 69.  5:05.73
19.    Skyler Koster So Orem HS 93.  5:11.78
20.    TJ Roberts Jr Springville HS 108.  5:16.67


Boy's 1 Mile Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jason Davis Jr Woods Cross HS 1.  4:34.55
2.    Jacob Hansen Sr Woods Cross HS 2.  4:34.87
3.    Logan Anderson Sr Westlake HS 3.  4:36.95
4.    Jackson Pratt Sr Unattached 4.  4:37.50
5.    Brandon Garnica Sr Springville HS 5.  4:37.50
6.    Curt Crossley Sr Roy HS 6.  4:41.38
7.    Max Wehrli Jr Northridge HS 7.  4:41.59
8.    Jima Rout Sr Olympus HS 9.  4:42.63
9.    Grayson Walker Sr Westlake HS 12.  4:44.53
10.    Bridger Altice Jr Northridge HS 13.  4:44.97
11.    Caleb Garnica Sr Springville HS 17.  4:48.67
12.    Caden Wheeler Jr Davis HS 22.  4:50.65
13.    Anthony Jacobo Jr Northridge HS 28.  4:53.60
14.    Carson Wilkins Jr Morgan HS 31.  4:54.13
15.    Spencer VanAusdal Sr Salem Hills HS 40.  4:57.23


Boy's 1 Mile Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Jason Davis Jr Woods Cross HS S9 -1. 4:34.55
2.    Jacob Hansen Sr Woods Cross HS S9 -2. 4:34.87
3.    Logan Anderson Sr Westlake HS S9 -3. 4:36.95
4.    Jackson Pratt Sr Unattached S9 -4. 4:37.50
5.    Brandon Garnica Sr Springville HS S9 -5. 4:37.50
6.    Curt Crossley Sr Roy HS S9 -6. 4:41.38
7.    Max Wehrli Jr Northridge HS S9 -7. 4:41.59
8.    Carson Knight Jr Davis HS S8 -1. 4:42.35
9.    Jima Rout Sr Olympus HS S9 -8. 4:42.63
10.    Kaleb Paulsen Jr Timpanogos HS S7 -1. 4:42.99
11.    Ben Berlin Sr Timpanogos HS S8 -2. 4:43.32
12.    Grayson Walker Sr Westlake HS S9 -9. 4:44.53
13.    Bridger Altice Jr Northridge HS S9 -10. 4:44.97
14.    Garrett DiReda So Unattached S8 -3. 4:45.92
15.    Garrett Crane Sr Copper Hills HS S8 -4. 4:46.66
16.    Brenden Nuttall Sr Woods Cross HS S6 -1. 4:48.34
17.    Caleb Garnica Sr Springville HS S9 -11. 4:48.67
18.    Dallin Mason Sr Bountiful HS S6 -2. 4:49.04
19.    Eric Christen Jr Pleasant Grove HS S7 -2. 4:49.39
20.    Tony Ortiz Sr Timpanogos HS S7 -3. 4:50.17
21.    Joshua Wintch Sr Stansbury HS S1 -1. 4:50.30
22.    Caden Wheeler Jr Davis HS S9 -12. 4:50.65
23.    Mitchell Clove Jr Davis HS S8 -5. 4:50.96
24.    Josh Oblad So Stansbury HS S7 -4. 4:51.65
25.    Kollin Murphy Sr Unattached S8 -6. 4:52.21
26.    Ethan Hoenig Sr Olympus HS S8 -7. 4:52.24
27.    Blaise Miller Sr Stansbury HS S2 -1. 4:53.15
28.    Anthony Jacobo Jr Northridge HS S9 -13. 4:53.60
29.    Carson Belnap So Unattached S8 -8. 4:53.88
30.    Clark Tischner Sr Maple Mountain HS S8 -9. 4:53.97
31.    Carson Wilkins Jr Morgan HS S9 -14. 4:54.13
32.    Luke Wilde So Davis HS S7 -5. 4:54.86
33.    Adam Krieger Jr Springville HS S6 -3. 4:55.36
34.    Jarod Evans Sr Copper Hills HS S6 -4. 4:55.49
35.    Connor Finlinson So Davis HS S2 -2. 4:55.61
36.    Spencer Robinson Sr Timpanogos HS S8 -10. 4:56.23
37.    Jonathan McNair Sr Woods Cross HS S8 -11. 4:56.73
38.    Ryan Rummens So Woods Cross HS S8 -12. 4:56.96
39.    Clyn Hansen So Timpanogos HS S6 -5. 4:56.97
40.    Spencer VanAusdal Sr Salem Hills HS S9 -15. 4:57.23
41.    Nathan Critchfield Sr Unattached S7 -6. 4:57.40
42.    Ty Vickers 2 Herriman HS S8 -13. 4:57.47
43.    Jordan Cheney Sr Manti HS S8 -14. 4:57.54
44.    Jordan Gibson Sr Westlake HS S6 -6. 4:57.75
45.    Jacob Halverson So Unattached S7 -7. 4:58.24
46.    Cade Arellano Sr Soda Spring HS-ID S8 -15. 4:58.30
47.    Dalton Mortensen Fr Bountiful HS S6 -7. 4:58.89
48.    Nathan Winters So Stansbury HS S7 -8. 4:59.22
49.    Carter Paxton Jr Springville HS S1 -2. 5:01.12
50.    Kolten Bramall Sr Timpanogos HS S8 -16. 5:01.30
51.    James Woodum Jr Westlake HS S8 -17. 5:01.34
52.    Samuel Bennett Jr Jordan HS S5 -1. 5:01.40
53.    Markus Brauer Jr Hillcrest HS S7 -9. 5:01.58
54.    Tyler Dinkel So Unattached S5 -2. 5:01.80
55.    Kooper Dibb Fr American Fork HS S6 -8. 5:01.84
56.    Connor Hansen Sr Springville HS S7 -10. 5:02.01
57.    Scott Ruebush Sr Stansbury HS S2 -3. 5:02.08
58.    Skyler Spence So Olympus HS S6 -9. 5:02.14
59.    Josh Campbell Jr Shelley HS-ID S5 -3. 5:02.36
60.    Ethan Glover Sr Westlake HS S7 -11. 5:02.63
61.    David Skelton So Maple Mountain HS S7 -12. 5:02.81
62.    Peyton Rice Fr Olympus HS S6 -10. 5:03.64
63.    Ethan Mabey Fr Bountiful HS S6 -11. 5:03.87
64.    Justin Canals Sr Hillcrest HS S7 -13. 5:04.50
65.    Nathan Martin Sr Springville HS S6 -12. 5:04.53
66.    Xander Griggs 1 Salem Hills HS S6 -13. 5:04.61
67.    Satchell Menendez Jr Skyridge HS S7 -14. 5:05.19
68.    Thomas Phillips Jr Unattached S5 -4. 5:05.51
69.    Zack Dalley Sr Unattached S8 -18. 5:05.73
70.    Spencer Simko Sr Pleasant Grove HS S5 -5. 5:05.92
71.    Jeddy Bennett Jr Jordan HS S7 -15. 5:06.34
72.    Logan Evans Jr American Fork HS S7 -16. 5:06.59
73.    Ethan Fullmer Jr Unattached S2 -4. 5:06.82
74.    Kyle Neuenschwander Jr Woods Cross HS S2 -5. 5:07.50
75.    Keelan Balderree Sr Westlake HS S7 -17. 5:07.61
76.    Ashton Hansen Jr Unattached S6 -14. 5:07.72
77.    Brandon Morgan Jr Salem Hills HS S1 -3. 5:08.20
78.    Brigham Murdoch Jr Shelley HS-ID S7 -18. 5:08.30
79.    Carson Burian Fr Unattached S6 -15. 5:08.46
80.    Luke Crossley Fr Roy HS S5 -6. 5:08.60
81.    Nathan Spencer Jr Orem HS S2 -6. 5:08.83
82.    Carson Coleman So Davis HS S1 -4. 5:08.99
83.    Richard Beazer Sr Stansbury HS S1 -5. 5:09.11
84.    Andrew Hunting Jr Westlake HS S6 -16. 5:09.31
85.    Jayce Thompson Sr Unattached S4 -1. 5:09.35
86.    Brayden Johnson So Pleasant Grove HS S6 -17. 5:09.35
87.    Kaleb Bowles So Morgan HS S2 -7. 5:10.12
88.    Jerin Palmer So Copper Hills HS S4 -2. 5:10.77
89.    Creed Thompson Fr Skyridge HS S1 -6. 5:10.77
90.    Hayden Stout Sr Unattached S7 -19. 5:11.00
91.    Parker Dillon Jr Unattached S5 -7. 5:11.41
92.    William Francom So Springville HS S5 -8. 5:11.73
93.    Skyler Koster So Orem HS S8 -19. 5:11.78
94.    Zach Dustin Jr Woods Cross HS S5 -9. 5:12.25
95.    Seth Brown Sr Unattached S2 -8. 5:12.47
96.    Mike Haven So Davis HS S5 -10. 5:12.51
97.    Brigham Ballard Jr Copper Hills HS S6 -18. 5:12.90
98.    Andrew Roach So West HS S5 -11. 5:13.04
99.    Matthew Tufts Sr Woods Cross HS S1 -7. 5:13.34
100.    Kage Hoon Fr Olympus HS S6 -19. 5:14.80
101.    Ryan Turner So Westlake HS S5 -12. 5:14.85
102.    Rawson Spackman So Unattached S4 -3. 5:15.12
103.    Westin Perry So Maple Mountain HS S4 -4. 5:15.23
104.    Fielding Hokanson Sr Westlake HS S5 -13. 5:15.50
105.    Jackson Avery Sr Morgan HS S2 -9. 5:15.68
106.    Andrew Williams Sr Bountiful HS S5 -14. 5:16.47
107.    Tyler Johnson Fr Salem Hills HS S4 -5. 5:16.60
108.    TJ Roberts Jr Springville HS S8 -20. 5:16.67
109.    Jacob Limburg fr Highland HS S4 -6. 5:16.80
110.    Bentley Ackerson So Wasatch HS S4 -7. 5:17.20
111.    Will Newell Sr Jordan HS S4 -8. 5:17.40
112.    William Clark Sr Westlake HS S2 -10. 5:17.66
113.    Josh Turley Jr Maple Mountain HS S5 -15. 5:18.38
114.    Peter Evans Fr Pleasant Grove HS S5 -16. 5:18.64
115.    John Jensen Fr Maple Mountain HS S7 -20. 5:18.86
116.    Daniel Mason So Bountiful HS S5 -17. 5:20.93
117.    Spencer Manwaring Jr Copper Hills HS S7 -21. 5:20.97
118.    John Hunter Fr Provo HS S4 -9. 5:21.21
119.    Jay Call So Westlake HS S5 -18. 5:24.43
120.    Nicolas Jones So Westlake HS S5 -19. 5:24.54
121.    Michael Funk So Maple Mountain HS S4 -10. 5:26.17
122.    Dawson Peters Jr West Jordan HS S4 -11. 5:26.58
123.    Nate Diggins So Hillcrest HS S6 -20. 5:26.71
124.    Justin Wood Jr Bountiful HS S2 -11. 5:26.89
125.    Spencer Page Fr Provo HS S1 -8. 5:27.31
126.    Nathan Taylor So Bountiful HS S1 -9. 5:28.11
127.    Chandler Engar So Hillcrest HS S4 -12. 5:28.71
128.    Robert Dean Sr West Jordan HS S4 -13. 5:29.84
129.    Jason Buchanan So Pleasant Grove HS S3 -1. 5:30.33
130.    Cole Steenblik So Bountiful HS S4 -14. 5:30.62
131.    Jacob Gee Fr Springville HS S4 -15. 5:31.34
132.    Scott Murphy Jr Bountiful HS S4 -16. 5:31.63
133.    Jacob Stevenson Fr Bountiful HS S3 -2. 5:32.20
134.    Isaac Halverson 8 Unattached S3 -3. 5:32.48
135.    Koby Jensen Jr Skyridge HS S1 -10. 5:32.82
136.    Spencer Birchum So West Jordan HS S4 -17. 5:33.12
137.    Adam Mabey 7 Bountiful HS S3 -4. 5:33.67
138.    Ethan Walker Jr Pleasant Grove HS S3 -5. 5:33.86
139.    Josh Benson So Wasatch HS S4 -18. 5:34.85
140.    Daniel Bennion So Wasatch HS S2 -12. 5:35.02
141.    Branson Sharp Soph Green Canyon HS S3 -6. 5:35.33
142.    Tyler Uyeda So Olympus HS S3 -7. 5:37.94
143.    Carson Field Jr Green Canyon HS S1 -11. 5:38.07
144.    Gabe Nuttall Fr Woods Cross HS S3 -8. 5:39.44
145.    Nahum Tadesse Jr Unattached S3 -9. 5:39.86
146.    Jackson Olsen Fr Woods Cross HS S3 -10. 5:40.15
147.    Brandon Johns Sr Unattached S4 -19. 5:40.41
148.    Calvin Gehring Fr Woods Cross HS S3 -11. 5:40.95
149.    James Volante Jr Unattached S3 -12. 5:41.38
150.    Ty Hawkes Jr Unattached S3 -13. 5:42.59
151.    James Christian Fr Woods Cross HS S3 -14. 5:44.28
152.    Daniel Leszynski Fr Bountiful HS S1 -12. 5:48.40
153.    Joseph Dean So West Jordan HS S4 -20. 5:52.55
154.    McKay Francom Fr Springville HS S3 -15. 5:52.74
155.    Ben Snow Fr Hillcrest HS S1 -13. 5:54.30
156.    Spencer Peterson Jr Salem Hills HS S1 -14. 5:54.49
157.    Cole Harmon Fr Skyridge HS S3 -16. 5:56.48
158.    Zak Draper So West Jordan HS S2 -13. 5:57.72
159.    Soren Mickelson Fr Bountiful HS S2 -14. 5:59.45
160.    Braxton Lillywhite 8 Bountiful HS S3 -17. 6:01.69
161.    Sebastian Forbes So Copper Hills HS S1 -15. 6:03.95
162.    JD Logan Fr Skyridge HS S3 -18. 6:04.38
163.    Parker Guzman So Hillcrest HS S3 -19. 6:05.81
164.    Alan Andrade Sr Hillcrest HS S1 -16. 6:09.75
165.    James Limburg Fr Grantsville HS S2 -15. 6:10.87
166.    Jaden Jensen So Bountiful HS S3 -20. 6:12.34
167.    Jonas Jorgensen So Hillcrest HS S3 -21. 6:13.11
168.    Caden Olsen Fr Skyridge HS S1 -17. 6:21.22
169.    Greg Canals Fr Hillcrest HS S2 -16. 6:22.93
170.    Bryson McNair 8 Woods Cross HS S2 -17. 6:26.22
171.    John Hess Jr Bountiful HS S1 -18. 6:27.15
172.    Nick Morgan So Skyridge HS S2 -18. 6:34.22
173.    Sam White Fr Bountiful HS S2 -19. 6:42.05
174.    Dax Hernandez So Optimal Performance TC S5 -20. 6:49.75
DNF    Cooper Winegar Fr Bountiful HS S3 -DNF DNF
DNF    Nick Norman Sr Stansbury HS S1 -DNF DNF
DQ    Marshall Conley Jr Unattached S2 -DQ DQ
3+ consecutive steps inside of curve (5:29.658)
DQ    Luke Douglas Fr Timpanogos HS S4 -DQ DQ
3+ consecutive steps inside of curve (5:32.868)
DQ    Nathan Chantry So Timpanogos HS S2 -DQ DQ
3+ consecutive steps inside of curve (6:18.354)
DNS    Kage Hoon Fr Olympus HS S1 -DNS DNS