2018 BYU Indoor Invitational
BYU Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 5, 2018 - January 6, 2018

Girl's 1 Mile Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Trisha Thompson Fr Bountiful HS 22.  5:47.92
2.    Bailee Gillies So Timpanogos HS 52.  6:11.42
3.    Anna Rickabaugh So Shelley HS-ID 57.  6:14.63
4.    Jennifer Thomas Fr Tooele HS 60.  6:17.23
5.    Rebecca Cromar Jr Salem Hills HS 63.  6:20.31
6.    Hannah Bahr So Skyridge HS 67.  6:26.03
7.    Megan Ballard Fr West Jordan HS 74.  6:34.29
8.    Brynna Shale 8 West HS 77.  6:38.99
9.    Abigale Hunting So Westlake HS 80.  6:41.42
10.    Naomi Gehring Sr Woods Cross HS 81.  6:41.50
11.    Emery Smith 8 Unattached 89.  6:54.87
12.    Aliece Andersen So Shelley HS-ID 94.  7:00.73
13.    Amy Ballard Sr West Jordan HS 98.  7:14.06
14.    Avery Wiberg Fr Woods Cross HS 99.  7:20.32
15.    Ashley Min Fr Timpanogos HS 100.  7:21.14
16.    Makayla Broschinsky Jr Bountiful HS 104.  7:57.90
DNS    Emma Tadler Fr Woods Cross HS DNS  DNS
DNS    Meredith Parker Jr Timpanogos HS DNS  DNS
DNS    Kati Weber So Timpanogos HS DNS  DNS


Girl's 1 Mile Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Paige Taylor Jr Pleasant Grove HS 76.  6:36.18
2.    Samantha Adamson Fr Bountiful HS 78.  6:39.35
3.    Lydia Petersen So Woods Cross HS 79.  6:40.55
4.    Mckinley Perkins Fr Bountiful HS 83.  6:43.54
5.    Emily Hawkes Fr Westlake HS 84.  6:44.12
6.    Amy Robinson So Timpanogos HS 85.  6:48.45
7.    Melinda Corbett Jr Timpanogos HS 86.  6:48.65
8.    Abby Tew Jr Bountiful HS 87.  6:48.89
9.    Haley Hieb Sr West Jordan HS 88.  6:54.29
10.    Megan Nielsen So Woods Cross HS 90.  6:56.08
11.    Whitlee Rosquist So Unattached 91.  6:56.65
12.    Naomi Campbell Fr Bountiful HS 92.  6:57.33
13.    Millie Cox So Timpanogos HS 95.  7:05.61
14.    Mallori Barker Sr Stansbury HS 96.  7:11.00
15.    Bridget Johnston Jr Westlake HS 97.  7:12.35
16.    Taylor Melvin Jr West Jordan HS 101.  7:23.75
17.    Emily Eggleston Sr Maple Mountain HS 102.  7:26.08
18.    Isabella Hanks 8 Bountiful HS 103.  7:31.60
DNS    Kaytlin Thompson Jr Unattached DNS  DNS


Girl's 1 Mile Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kate Marberger Fr Olympus HS 29.  5:54.42
2.    Cassandra Johnsen Sr Olympus HS 38.  6:01.80
3.    Emma Barnett So Olympus HS 41.  6:03.25
4.    Lacey Johnson Jr Pleasant Grove HS 42.  6:04.24
5.    Macie Lee Jr Westlake HS 44.  6:04.59
6.    Eden Rasmussen Sr Olympus HS 48.  6:09.09
7.    Maya Connolly Fr Olympus HS 49.  6:09.27
8.    Mia Bahr Sr Pleasant Grove HS 58.  6:15.02
9.    Whitney Slater 4 Juab HS 59.  6:16.54
10.    Lane Chipman Fr Olympus HS 65.  6:21.37
11.    Becca Cryer So Pleasant Grove HS 66.  6:21.76
12.    Camilla Adams Fr Maple Mountain HS 68.  6:28.22
13.    Ember Moat So Millard HS 69.  6:28.76
14.    Molly Jensen So Westlake HS 70.  6:29.15
15.    Emily Hakala Sr Timpanogos HS 71.  6:29.23
16.    Bella Brower So Westlake HS 72.  6:29.79
17.    Sydney Barney So Maple Mountain HS 75.  6:35.92
18.    Isabelle Ramos So Payson HS 82.  6:41.62
19.    Amy Nield So Shelley HS-ID 93.  6:58.40


Girl's 1 Mile Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Anna Sanford Sr Unattached 23.  5:48.23
2.    Makena Harbertson So Pleasant Grove HS 26.  5:51.80
3.    Maura Williams Jr Juab HS 28.  5:52.69
4.    Anna Sophia Rorrer Warren Jr Bountiful HS 31.  5:58.32
5.    Eliza Beazer Fr Stansbury HS 32.  5:59.33
6.    Abby Benson Fr Timpanogos HS 34.  6:00.83
7.    Eliza Lindstrom Jr Salem Hills HS 35.  6:01.56
8.    Sidney Shock Sr Westlake HS 36.  6:01.58
9.    Sage Chatterton Sr Olympus HS 37.  6:01.75
10.    Masche Osborn Sr Stansbury HS 39.  6:02.95
11.    Allison Rowley Sr Westlake HS 47.  6:08.07
12.    Brook Stratton Jr American Fork HS 51.  6:11.40
13.    Joelle Spilker So Stansbury HS 53.  6:11.47
14.    Bethany Graham Sr Maple Mountain HS 54.  6:12.84
15.    Dani Christlieb Sr American Fork HS 55.  6:13.99
16.    Kristina Salle Sr Westlake HS 56.  6:14.54
17.    Morgan Farley Sr Timpanogos HS 61.  6:17.52
18.    Lyndee Limburg Jr Grantsville HS 64.  6:20.32
19.    Jocelyn Lund Fr Payson HS 73.  6:31.48


Girl's 1 Mile Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Laurie Murphy Jr Bountiful HS 11.  5:31.64
2.    Porshe Eismann So Westlake HS 12.  5:33.31
3.    Mya McKown Jr Pleasant Grove HS 13.  5:35.64
4.    Michelle Christian Jr Woods Cross HS 14.  5:38.98
5.    Sydney Hedquist Fr Unattached 15.  5:40.45
6.    Zoe Hales Sr Stansbury HS 17.  5:43.36
7.    Megan Nielsen Sr Unattached 18.  5:45.64
8.    Abby Barrus So Westlake HS 19.  5:46.53
9.    Ella Park Jr Springville HS 20.  5:46.97
10.    Faith Wagstaff Sr Woods Cross HS 21.  5:47.14
11.    Brittin Roth Sr Westlake HS 25.  5:51.16
12.    Kaylee Anderson Jr Westlake HS 27.  5:52.28
13.    Ashley Rothaug Sr Maple Mountain HS 33.  6:00.73
14.    Kate Koger Sr Maple Mountain HS 40.  6:03.20
15.    Gentry Pierce So West Jordan HS 43.  6:04.40
16.    Danielle Shock So Westlake HS 45.  6:06.31
17.    Brittany Barton Jr Unattached 46.  6:06.89
18.    Jennifer Farfan Sr West Jordan HS 50.  6:09.98
19.    Kaitlyn Gee Jr Springville HS 62.  6:20.21


Girl's 1 Mile Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Carlee Hansen Fr Woods Cross HS 1.  5:10.85
2.    Kennedy Powell Sr Union HS 2.  5:22.09
3.    Abby Jensen Jr Westlake HS 3.  5:22.71
4.    Madison Moffitt Sr Unattached 4.  5:25.02
5.    Tess McInelly Sr Maple Mountain HS 5.  5:26.11
6.    Micaela Rivera Sr Herriman HS 6.  5:26.39
7.    Kiana Campbell Sr Maple Mountain HS 7.  5:27.82
8.    Katelynn Richardson Jr Unattached 8.  5:27.88
9.    Ellie Lundgreen Jr Unattached 9.  5:29.17
10.    Taylor Viertel Sr Timpanogos HS 10.  5:29.46
11.    Annicka Perry Sr Maple Mountain HS 16.  5:40.97
12.    Aleahlani Farnsworth Sr Maple Mountain HS 24.  5:48.34
13.    Brooke Mashburn So Timpanogos HS 30.  5:54.78


Girl's 1 Mile Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Carlee Hansen Fr Woods Cross HS S6 -1. 5:10.85
2.    Kennedy Powell Sr Union HS S6 -2. 5:22.09
3.    Abby Jensen Jr Westlake HS S6 -3. 5:22.71
4.    Madison Moffitt Sr Unattached S6 -4. 5:25.02
5.    Tess McInelly Sr Maple Mountain HS S6 -5. 5:26.11
6.    Micaela Rivera Sr Herriman HS S6 -6. 5:26.39
7.    Kiana Campbell Sr Maple Mountain HS S6 -7. 5:27.82
8.    Katelynn Richardson Jr Unattached S6 -8. 5:27.88
9.    Ellie Lundgreen Jr Unattached S6 -9. 5:29.17
10.    Taylor Viertel Sr Timpanogos HS S6 -10. 5:29.46
11.    Laurie Murphy Jr Bountiful HS S5 -1. 5:31.64
12.    Porshe Eismann So Westlake HS S5 -2. 5:33.31
13.    Mya McKown Jr Pleasant Grove HS S5 -3. 5:35.64
14.    Michelle Christian Jr Woods Cross HS S5 -4. 5:38.98
15.    Sydney Hedquist Fr Unattached S5 -5. 5:40.45
16.    Annicka Perry Sr Maple Mountain HS S6 -11. 5:40.97
17.    Zoe Hales Sr Stansbury HS S5 -6. 5:43.36
18.    Megan Nielsen Sr Unattached S5 -7. 5:45.64
19.    Abby Barrus So Westlake HS S5 -8. 5:46.53
20.    Ella Park Jr Springville HS S5 -9. 5:46.97
21.    Faith Wagstaff Sr Woods Cross HS S5 -10. 5:47.14
22.    Trisha Thompson Fr Bountiful HS S1 -1. 5:47.92
23.    Anna Sanford Sr Unattached S4 -1. 5:48.23
24.    Aleahlani Farnsworth Sr Maple Mountain HS S6 -12. 5:48.34
25.    Brittin Roth Sr Westlake HS S5 -11. 5:51.16
26.    Makena Harbertson So Pleasant Grove HS S4 -2. 5:51.80
27.    Kaylee Anderson Jr Westlake HS S5 -12. 5:52.28
28.    Maura Williams Jr Juab HS S4 -3. 5:52.69
29.    Kate Marberger Fr Olympus HS S3 -1. 5:54.42
30.    Brooke Mashburn So Timpanogos HS S6 -13. 5:54.78
31.    Anna Sophia Rorrer Warren Jr Bountiful HS S4 -4. 5:58.32
32.    Eliza Beazer Fr Stansbury HS S4 -5. 5:59.33
33.    Ashley Rothaug Sr Maple Mountain HS S5 -13. 6:00.73
34.    Abby Benson Fr Timpanogos HS S4 -6. 6:00.83
35.    Eliza Lindstrom Jr Salem Hills HS S4 -7. 6:01.56
36.    Sidney Shock Sr Westlake HS S4 -8. 6:01.58
37.    Sage Chatterton Sr Olympus HS S4 -9. 6:01.75
38.    Cassandra Johnsen Sr Olympus HS S3 -2. 6:01.80
39.    Masche Osborn Sr Stansbury HS S4 -10. 6:02.95
40.    Kate Koger Sr Maple Mountain HS S5 -14. 6:03.20
41.    Emma Barnett So Olympus HS S3 -3. 6:03.25
42.    Lacey Johnson Jr Pleasant Grove HS S3 -4. 6:04.24
43.    Gentry Pierce So West Jordan HS S5 -15. 6:04.40
44.    Macie Lee Jr Westlake HS S3 -5. 6:04.59
45.    Danielle Shock So Westlake HS S5 -16. 6:06.31
46.    Brittany Barton Jr Unattached S5 -17. 6:06.89
47.    Allison Rowley Sr Westlake HS S4 -11. 6:08.07
48.    Eden Rasmussen Sr Olympus HS S3 -6. 6:09.09
49.    Maya Connolly Fr Olympus HS S3 -7. 6:09.27
50.    Jennifer Farfan Sr West Jordan HS S5 -18. 6:09.98
51.    Brook Stratton Jr American Fork HS S4 -12. 6:11.40
52.    Bailee Gillies So Timpanogos HS S1 -2. 6:11.42
53.    Joelle Spilker So Stansbury HS S4 -13. 6:11.47
54.    Bethany Graham Sr Maple Mountain HS S4 -14. 6:12.84
55.    Dani Christlieb Sr American Fork HS S4 -15. 6:13.99
56.    Kristina Salle Sr Westlake HS S4 -16. 6:14.54
57.    Anna Rickabaugh So Shelley HS-ID S1 -3. 6:14.63
58.    Mia Bahr Sr Pleasant Grove HS S3 -8. 6:15.02
59.    Whitney Slater 4 Juab HS S3 -9. 6:16.54
60.    Jennifer Thomas Fr Tooele HS S1 -4. 6:17.23
61.    Morgan Farley Sr Timpanogos HS S4 -17. 6:17.52
62.    Kaitlyn Gee Jr Springville HS S5 -19. 6:20.21
63.    Rebecca Cromar Jr Salem Hills HS S1 -5. 6:20.31
64.    Lyndee Limburg Jr Grantsville HS S4 -18. 6:20.32
65.    Lane Chipman Fr Olympus HS S3 -10. 6:21.37
66.    Becca Cryer So Pleasant Grove HS S3 -11. 6:21.76
67.    Hannah Bahr So Skyridge HS S1 -6. 6:26.03
68.    Camilla Adams Fr Maple Mountain HS S3 -12. 6:28.22
69.    Ember Moat So Millard HS S3 -13. 6:28.76
70.    Molly Jensen So Westlake HS S3 -14. 6:29.15
71.    Emily Hakala Sr Timpanogos HS S3 -15. 6:29.23
72.    Bella Brower So Westlake HS S3 -16. 6:29.79
73.    Jocelyn Lund Fr Payson HS S4 -19. 6:31.48
74.    Megan Ballard Fr West Jordan HS S1 -7. 6:34.29
75.    Sydney Barney So Maple Mountain HS S3 -17. 6:35.92
76.    Paige Taylor Jr Pleasant Grove HS S2 -1. 6:36.18
77.    Brynna Shale 8 West HS S1 -8. 6:38.99
78.    Samantha Adamson Fr Bountiful HS S2 -2. 6:39.35
79.    Lydia Petersen So Woods Cross HS S2 -3. 6:40.55
80.    Abigale Hunting So Westlake HS S1 -9. 6:41.42
81.    Naomi Gehring Sr Woods Cross HS S1 -10. 6:41.50
82.    Isabelle Ramos So Payson HS S3 -18. 6:41.62
83.    Mckinley Perkins Fr Bountiful HS S2 -4. 6:43.54
84.    Emily Hawkes Fr Westlake HS S2 -5. 6:44.12
85.    Amy Robinson So Timpanogos HS S2 -6. 6:48.45
86.    Melinda Corbett Jr Timpanogos HS S2 -7. 6:48.65
87.    Abby Tew Jr Bountiful HS S2 -8. 6:48.89
88.    Haley Hieb Sr West Jordan HS S2 -9. 6:54.29
89.    Emery Smith 8 Unattached S1 -11. 6:54.87
90.    Megan Nielsen So Woods Cross HS S2 -10. 6:56.08
91.    Whitlee Rosquist So Unattached S2 -11. 6:56.65
92.    Naomi Campbell Fr Bountiful HS S2 -12. 6:57.33
93.    Amy Nield So Shelley HS-ID S3 -19. 6:58.40
94.    Aliece Andersen So Shelley HS-ID S1 -12. 7:00.73
95.    Millie Cox So Timpanogos HS S2 -13. 7:05.61
96.    Mallori Barker Sr Stansbury HS S2 -14. 7:11.00
97.    Bridget Johnston Jr Westlake HS S2 -15. 7:12.35
98.    Amy Ballard Sr West Jordan HS S1 -13. 7:14.06
99.    Avery Wiberg Fr Woods Cross HS S1 -14. 7:20.32
100.    Ashley Min Fr Timpanogos HS S1 -15. 7:21.14
101.    Taylor Melvin Jr West Jordan HS S2 -16. 7:23.75
102.    Emily Eggleston Sr Maple Mountain HS S2 -17. 7:26.08
103.    Isabella Hanks 8 Bountiful HS S2 -18. 7:31.60
104.    Makayla Broschinsky Jr Bountiful HS S1 -16. 7:57.90
DNS    Emma Tadler Fr Woods Cross HS S1 -DNS DNS
DNS    Meredith Parker Jr Timpanogos HS S1 -DNS DNS
DNS    Kati Weber So Timpanogos HS S1 -DNS DNS
DNS    Kaytlin Thompson Jr Unattached S2 -DNS DNS