2018 Nebo Invite
Maple Mountain High School
Spanish Fork, UT
March 30, 2018

Boy's 1600 meter Varsity Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Cameron Bean So Pleasant Grove HS 31.  5:19.96    
2.    Bryce Marshall So Spanish Fork HS 32.  5:24.93    
3.    Jared Braden So Juab HS 33.  5:25.00    
4.    McKay Dalley Fr Springville HS 34.  5:30.66    
5.    Brandon Johns Sr Springville HS 35.  5:34.53    
6.    Samuel Brinkerhoff So Maple Mountain HS 36.  5:36.62    
7.    Samuel Chistiansen Sr Pleasant Grove HS 37.  5:39.51    
8.    Spencer Goff Fr Springville HS 38.  5:40.03    
9.    Garrett Haynie So Maple Mountain HS 39.  5:40.72    
10.    Shadrach Christiansen So Maple Mountain HS 40.  5:49.84    
11.    Jonah McNeil Fr Spanish Fork HS 41.  5:55.96    
12.    Bryant Price Jr Pleasant Grove HS 42.  5:56.28    
13.    Connor Weldon Fr Wasatch HS 43.  6:05.79    
14.    Joshua Lewis So Maple Mountain HS 44.  6:12.22    
15.    Max White So Spanish Fork HS 45.  6:18.11    
DNS    Ben Price Fr Springville HS DNS  DNS    
DNS    Nathan Wright So American Leadership Academy DNS  DNS    


Boy's 1600 meter Varsity Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Josh Benson So Wasatch HS 13.  4:56.97    
2.    Aaron Jackson Sr Corner Canyon HS 15.  4:57.43    
3.    Ethan Bradley So Mountain View HS 16.  4:57.72    
4.    Tyler Reese Fr Spanish Fork HS 17.  4:58.10    
5.    Carter Wilkey So Salem Hills HS 18.  4:58.33    
6.    Jason Buchannon So Pleasant Grove HS 19.  4:59.40    
7.    John Jensen So Maple Mountain HS 20.  5:02.34    
8.    Tyler Dinkel So Juab HS 21.  5:02.84    
9.    Caden Black Jr Salem Hills HS 22.  5:03.36    
10.    Jacob Gee Fr Springville HS 23.  5:03.71    
11.    Dason Day Fr Juab HS 24.  5:06.77    
12.    Curtis Stastny Sr Salem Hills HS 25.  5:09.55    
13.    Josh Horner So Wasatch HS 26.  5:09.88    
14.    Michael Funk So Maple Mountain HS 27.  5:10.59    
15.    Tanner Maingot Jr Maple Mountain HS 28.  5:11.09    
16.    Jaggur Walker So Pleasant Grove HS 29.  5:11.44    
17.    Alexander Griggs So Salem Hills HS 30.  5:11.88    


Boy's 1600 meter Varsity Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Garrett Faragher Sr Mountain View HS 1.  4:33.07 10  
2.    Ali Ashtawy Sr Pleasant Grove HS 2.  4:40.56 8  
3.    Spencer Standing So Mountain View HS 3.  4:41.68 6  
4.    Alex Harbertson So Corner Canyon HS 4.  4:43.17 5  
5.    Garrett Dedrickson So Spanish Fork HS 5.  4:46.67 4  
6.    Mack Hinckley So Wasatch HS 6.  4:48.19 3  
7.    Kyle Weldon Sr Wasatch HS 7.  4:48.99 2  
8.    Spencer Bailey So Spanish Fork HS 8.  4:51.56 1  
9.    Braden Meyers Jr Mountain View HS 9.  4:54.56    
10.    Spencer VanAusdal Sr Salem Hills HS 10.  4:56.32    
11.    Bentley Ackerson So Wasatch HS 11.  4:56.65    
12.    Trent Chipman So Mountain View HS 12.  4:56.94    
13.    Daniel Chesnut Sr Salem Hills HS 14.  4:57.25    
DNS    Tyler Johnson Fr Salem Hills HS DNS  DNS    
DNS    Brandon Garnica Sr Springville HS DNS  DNS    
DNS    Grant Gardner Jr Springville HS DNS  DNS    


Boy's 1600 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Garrett Faragher Sr Mountain View HS S3 -1. 4:33.07 10  
2.    Ali Ashtawy Sr Pleasant Grove HS S3 -2. 4:40.56 8  
3.    Spencer Standing So Mountain View HS S3 -3. 4:41.68 6  
4.    Alex Harbertson So Corner Canyon HS S3 -4. 4:43.17 5  
5.    Garrett Dedrickson So Spanish Fork HS S3 -5. 4:46.67 4  
6.    Mack Hinckley So Wasatch HS S3 -6. 4:48.19 3  
7.    Kyle Weldon Sr Wasatch HS S3 -7. 4:48.99 2  
8.    Spencer Bailey So Spanish Fork HS S3 -8. 4:51.56 1  
9.    Braden Meyers Jr Mountain View HS S3 -9. 4:54.56    
10.    Spencer VanAusdal Sr Salem Hills HS S3 -10. 4:56.32    
11.    Bentley Ackerson So Wasatch HS S3 -11. 4:56.65    
12.    Trent Chipman So Mountain View HS S3 -12. 4:56.94    
13.    Josh Benson So Wasatch HS S2 -1. 4:56.97    
14.    Daniel Chesnut Sr Salem Hills HS S3 -13. 4:57.25    
15.    Aaron Jackson Sr Corner Canyon HS S2 -2. 4:57.43    
16.    Ethan Bradley So Mountain View HS S2 -3. 4:57.72    
17.    Tyler Reese Fr Spanish Fork HS S2 -4. 4:58.10    
18.    Carter Wilkey So Salem Hills HS S2 -5. 4:58.33    
19.    Jason Buchannon So Pleasant Grove HS S2 -6. 4:59.40    
20.    John Jensen So Maple Mountain HS S2 -7. 5:02.34    
21.    Tyler Dinkel So Juab HS S2 -8. 5:02.84    
22.    Caden Black Jr Salem Hills HS S2 -9. 5:03.36    
23.    Jacob Gee Fr Springville HS S2 -10. 5:03.71    
24.    Dason Day Fr Juab HS S2 -11. 5:06.77    
25.    Curtis Stastny Sr Salem Hills HS S2 -12. 5:09.55    
26.    Josh Horner So Wasatch HS S2 -13. 5:09.88    
27.    Michael Funk So Maple Mountain HS S2 -14. 5:10.59    
28.    Tanner Maingot Jr Maple Mountain HS S2 -15. 5:11.09    
29.    Jaggur Walker So Pleasant Grove HS S2 -16. 5:11.44    
30.    Alexander Griggs So Salem Hills HS S2 -17. 5:11.88    
31.    Cameron Bean So Pleasant Grove HS S1 -1. 5:19.96    
32.    Bryce Marshall So Spanish Fork HS S1 -2. 5:24.93    
33.    Jared Braden So Juab HS S1 -3. 5:25.00    
34.    McKay Dalley Fr Springville HS S1 -4. 5:30.66    
35.    Brandon Johns Sr Springville HS S1 -5. 5:34.53    
36.    Samuel Brinkerhoff So Maple Mountain HS S1 -6. 5:36.62    
37.    Samuel Chistiansen Sr Pleasant Grove HS S1 -7. 5:39.51    
38.    Spencer Goff Fr Springville HS S1 -8. 5:40.03    
39.    Garrett Haynie So Maple Mountain HS S1 -9. 5:40.72    
40.    Shadrach Christiansen So Maple Mountain HS S1 -10. 5:49.84    
41.    Jonah McNeil Fr Spanish Fork HS S1 -11. 5:55.96    
42.    Bryant Price Jr Pleasant Grove HS S1 -12. 5:56.28    
43.    Connor Weldon Fr Wasatch HS S1 -13. 6:05.79    
44.    Joshua Lewis So Maple Mountain HS S1 -14. 6:12.22    
45.    Max White So Spanish Fork HS S1 -15. 6:18.11    
DNS    Ben Price Fr Springville HS S1 -DNS DNS    
DNS    Tyler Johnson Fr Salem Hills HS S3 -DNS DNS    
DNS    Brandon Garnica Sr Springville HS S3 -DNS DNS    
DNS    Grant Gardner Jr Springville HS S3 -DNS DNS    
DNS    Nathan Wright So American Leadership Academy S1 -DNS DNS    


Men & Women's Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Maple Mountain HS 114 .5   
2.  Springville HS 99     
3.  Salem Hills HS 92 .5   
4.  Wasatch HS 79     
5.  Corner Canyon HS 71     
6.  Spanish Fork HS 64     
7.  Juab HS 31     
8.  Mountain View HS 24     
9.  Pleasant Grove HS 19