2019 BYU Indoor Invitational
BYU Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 18, 2019 - January 19, 2019

Boy's 400 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Marcos Valerio Sr Green River HS-WY 57.  57.12
2.    Carter Young Jr Evanston HS-WY 106.  1:07.02
3.    Jared Westenskow So Green River HS-WY 112.  1:10.79


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Garet Sharp So Evanston HS-WY 101.  1:05.16
2.    Adam Robinson Fr Green River HS-WY 105.  1:06.70
3.    Lance Palmer So Evanston HS-WY 108.  1:07.46


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Nathan Orton Jr Logan HS 70.  58.27
2.    Nathan Mortenson Jr Skyridge HS 79.  59.99
3.    Logan Driver So Evanston HS-WY 87.  1:01.36
4.    Taylor Adams So Northridge HS 95.  1:03.50


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Aaron Pectol Sr Tooele HS 15.  53.52
2.    Tyler Oustrich Jr Lehi HS 21.  53.93
3.    Quincy Cannon Jr Bountiful HS 55.  56.89
4.    Ethan Carter Jr Velocitas TC 59.  57.24


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jared Terrell Jr Lehi HS 43.  56.27
2.    Conner Sebring Jr Bountiful HS 82.  1:00.36
3.    Cameron Lamont So Lone Peak HS 111.  1:10.50
DNS    Kyler Bramall So Timpanogos HS DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Julian Whisman Fr Lone Peak HS 37.  55.94
2.    Acelan Obray Sr Unattached 51.  56.68
3.    Josh Wright So Bountiful HS 61.  57.60
4.    Benjamin Godfrey So Bountiful HS 84.  1:00.44


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Paul Baynes Jr Park City HS 23.  54.09
2.    Elijah Whisman Jr Lone Peak HS 35.  55.80
3.    Max Staheli So Salem Hills HS 46.  56.37
4.    Elijah Manwill Jr Utah Prospects TC 63.  57.82


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Gavin Ward So Lone Peak HS 17.  53.53
2.    Porter Farr Sr Layton HS 73.  59.08
3.    JJ Kent Fr Springville HS 98.  1:04.31
4.    Bryson Hooper So West Jordan HS 102.  1:05.42


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Michael Pearson Sr T-Birds TC 24.  54.35
2.    Davey Newman Jr Utah Sprint Academy 67.  58.03
3.    Cory Winn Sr Lone Peak HS 68.  58.03
4.    Spencer Moreno Sr Tooele HS 83.  1:00.42


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 10
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Aaron Groethe Jr Roy HS 25.  54.51
2.    Hunter Golly Sr Timpanogos HS 76.  59.53
3.    C. Preston Bremser Jr Bingham HS 113.  1:11.76
DNS    Carson Hill Jr Utah Prospects TC DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 11
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jared Dye Fr Juab HS 86.  1:01.12
2.    Zachary Whipple Jr Bountiful HS 88.  1:01.37
3.    Spencer Neel Fr Springville HS 97.  1:04.02
4.    David Dastrup Jr Richfield HS 103.  1:05.77


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 12
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Ben Sparks Jr Unattached 77.  59.71
2.    Paeton Scholes Sr Copper Hills HS 93.  1:02.49
3.    Jared Macarilay Sr Bountiful HS 100.  1:04.69
4.    Dallin Wait So Bountiful HS 109.  1:08.01


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 13
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Cole Goodman Jr Woods Cross HS 81.  1:00.13
2.    Alex Hlad Fr Green River HS-WY 89.  1:01.53
3.    Spencer Holladay Hillcrest HS 90.  1:01.65
4.    Caleb Washington Fr Idaho Dash TC 104.  1:06.03


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 14
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Treyson Lefgren So Box Elder HS 78.  59.77
2.    Parker Ross So Rock Springs HS-WY 96.  1:03.69
3.    Domenick Kunkle So Green River HS-WY 107.  1:07.30
4.    Anders Gilvear Sr Bountiful HS 110.  1:09.08


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 15
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Benjamin Hall Jr Timpanogos HS 45.  56.34
2.    Nathan Avey Jr Idaho Dash TC 85.  1:00.53
3.    Jason Honell Fr Idaho Dash TC 94.  1:02.93
4.    Diego Carlson So Spanish Fork HS 99.  1:04.64


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 16
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Steve Anderson Fr Idaho Dash TC 69.  58.06
2.    Sam Nafus Sr Bountiful HS 74.  59.09
3.    Brandon Murphy Sr Bountiful HS 75.  59.37
4.    Nicholas Schmidt So Idaho Dash TC 80.  1:00.09


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 17
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Justus Bradley Jr Juab HS 53.  56.73
2.    Bryton Matheson Jr Juab HS 60.  57.34
3.    Merrill McKay Hunter So Bingham HS 72.  58.45
4.    Josh Cudney Sr Green River HS-WY 91.  1:01.82


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 18
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Hector Cedillo Sr Olympus HS 31.  55.67
2.    Bridger Pack Sr Skyridge HS 40.  56.12
3.    Jake Borders Jr Idaho Dash TC 47.  56.46
DNS    Andrew Dibble Jr Herriman HS DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 19
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Westin Perry Jr Maple Mountain HS 26.  54.56
2.    Larson Brown Jr Salem Hills HS 52.  56.71
3.    Coltin Fletcher Jr Juab HS 54.  56.74
4.    Seth Saxton Jr Wasatch HS 58.  57.20


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 20
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Tage Wilcox Sr Riverton HS 50.  56.65
2.    Tyler Cox So Cheetahs TC 56.  57.00
3.    Dylan Hayes Sr Pleasant Grove HS 65.  57.93
DNS    Nicholas Hart Sr Hillcrest HS DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 21
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Dylan Christopherson Jr Rock Springs HS-WY 42.  56.24
2.    Gideon Coprivnocar So Idaho Dash TC 64.  57.90
3.    Jacob Morton Jr Hillcrest HS 66.  57.97
4.    Lawrence Lokonobei Sr Cottonwood HS 92.  1:02.18


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 22
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Bryce Anderson Jr Roy HS 18.  53.62
2.    Hunter Bosgieter Jr Unattached 41.  56.19
3.    Kaleb Bowles Jr Morgan HS 71.  58.30
DNS    Payton Suitter Jr Bingham HS DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 23
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Mack Hinckley Jr Wasatch HS 30.  55.46
2.    Brigham Ballard Sr Copper Hills HS 38.  56.01
3.    Clayton Allen So Lone Peak HS 43.  56.27
4.    Keaton Hadley Fr Bountiful HS 48.  56.63


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 24
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Riley Elwood Jr Idaho Dash TC 20.  53.85
2.    Hunter Miles Jr Copper Hills HS 22.  53.93
3.    Jaxson McFarland So Utah Prospects TC 39.  56.07
4.    Landon Woods Jr Unattached 62.  57.81


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 25
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Matthias Dunn Sr Wasatch HS 11.  53.42
2.    Terrence Nash jr Jr Mercury TC 29.  55.42
3.    Brody Schut Sr Idaho Dash TC 34.  55.76
4.    Cris Periman Sr Evanston HS-WY 48.  56.63


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 26
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kody Smith Sr Evanston HS-WY 9.  52.76
2.    Tyrell Halladay Sr Evanston HS-WY 14.  53.51
3.    Torin Turner Jr West HS 32.  55.70
4.    Pieter Van Wissen Sr Idaho Dash TC 33.  55.70


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 27
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Bracken Forsyth Sr Layton HS 13.  53.47
2.    Will Pendleton Sr Utah Prospects TC 16.  53.52
3.    Kasey Hong Jr Mercury TC 19.  53.75
FS    Cole Goich Sr Rock Springs HS-WY FS  FS


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 28
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Dylan Reaves Sr Northridge HS 12.  53.46
2.    Porter Ellis Sr Lone Peak HS 27.  54.95
3.    Jack Eastmon Sr Idaho Dash TC 28.  55.30
DNS    Devon Roberts Sr Bear River HS DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 29
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Luke Tapp Jr Trojan TC-ID 2.  52.29
2.    Ian Bonney Sr Gold Medal Athletics 6.  52.66
3.    Gavin Sturgeon Sr Skyridge HS 10.  53.13
DNS    Jaymon Barrus Sr Idaho Dash TC DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 30
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Carter Guiness Jr Utah Sprint Academy 3.  52.38
2.    Austin Peterson Sr Utah Sprint Academy 4.  52.41
3.    Damon Longfellow Sr Rock Springs HS-WY 5.  52.62
4.    Xander Littlefield Sr Stansbury HS 8.  52.71


Boy's 400 meter Timed Finals

Section 31
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Eli Hazlett Jr Gold Medal Athletics 1.  50.88
2.    Ezekiel Vinson Jr White Pine HS-NV 7.  52.69
3.    Hunter Mogensen Sr Gold Medal Athletics 36.  55.83
DNS    Nathan Kaufusi Sr Syracuse HS DNS  DNS


Boy's 400 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Eli Hazlett Jr Gold Medal Athletics S31 -1. 50.88
2.    Luke Tapp Jr Trojan TC-ID S29 -1. 52.29
3.    Carter Guiness Jr Utah Sprint Academy S30 -1. 52.38
4.    Austin Peterson Sr Utah Sprint Academy S30 -2. 52.41
5.    Damon Longfellow Sr Rock Springs HS-WY S30 -3. 52.62
6.    Ian Bonney Sr Gold Medal Athletics S29 -2. 52.66
7.    Ezekiel Vinson Jr White Pine HS-NV S31 -2. 52.69
8.    Xander Littlefield Sr Stansbury HS S30 -4. 52.71
9.    Kody Smith Sr Evanston HS-WY S26 -1. 52.76
10.    Gavin Sturgeon Sr Skyridge HS S29 -3. 53.13
11.    Matthias Dunn Sr Wasatch HS S25 -1. 53.42
12.    Dylan Reaves Sr Northridge HS S28 -1. 53.46
13.    Bracken Forsyth Sr Layton HS S27 -1. 53.47
14.    Tyrell Halladay Sr Evanston HS-WY S26 -2. 53.51
15.    Aaron Pectol Sr Tooele HS S4 -1. 53.52
16.    Will Pendleton Sr Utah Prospects TC S27 -2. 53.52
17.    Gavin Ward So Lone Peak HS S8 -1. 53.53
18.    Bryce Anderson Jr Roy HS S22 -1. 53.62
19.    Kasey Hong Jr Mercury TC S27 -3. 53.75
20.    Riley Elwood Jr Idaho Dash TC S24 -1. 53.85
21.    Tyler Oustrich Jr Lehi HS S4 -2. 53.93
22.    Hunter Miles Jr Copper Hills HS S24 -2. 53.93
23.    Paul Baynes Jr Park City HS S7 -1. 54.09
24.    Michael Pearson Sr T-Birds TC S9 -1. 54.35
25.    Aaron Groethe Jr Roy HS S10 -1. 54.51
26.    Westin Perry Jr Maple Mountain HS S19 -1. 54.56
27.    Porter Ellis Sr Lone Peak HS S28 -2. 54.95
28.    Jack Eastmon Sr Idaho Dash TC S28 -3. 55.30
29.    Terrence Nash jr Jr Mercury TC S25 -2. 55.42
30.    Mack Hinckley Jr Wasatch HS S23 -1. 55.46
31.    Hector Cedillo Sr Olympus HS S18 -1. 55.67
32.    Torin Turner Jr West HS S26 -3. 55.70
33.    Pieter Van Wissen Sr Idaho Dash TC S26 -4. 55.70
34.    Brody Schut Sr Idaho Dash TC S25 -3. 55.76
35.    Elijah Whisman Jr Lone Peak HS S7 -2. 55.80
36.    Hunter Mogensen Sr Gold Medal Athletics S31 -3. 55.83
37.    Julian Whisman Fr Lone Peak HS S6 -1. 55.94
38.    Brigham Ballard Sr Copper Hills HS S23 -2. 56.01
39.    Jaxson McFarland So Utah Prospects TC S24 -3. 56.07
40.    Bridger Pack Sr Skyridge HS S18 -2. 56.12
41.    Hunter Bosgieter Jr Unattached S22 -2. 56.19
42.    Dylan Christopherson Jr Rock Springs HS-WY S21 -1. 56.24
43.    Clayton Allen So Lone Peak HS S23 -3. 56.27
43.    Jared Terrell Jr Lehi HS S5 -1. 56.27
45.    Benjamin Hall Jr Timpanogos HS S15 -1. 56.34
46.    Max Staheli So Salem Hills HS S7 -3. 56.37
47.    Jake Borders Jr Idaho Dash TC S18 -3. 56.46
48.    Cris Periman Sr Evanston HS-WY S25 -4. 56.63
48.    Keaton Hadley Fr Bountiful HS S23 -4. 56.63
50.    Tage Wilcox Sr Riverton HS S20 -1. 56.65
51.    Acelan Obray Sr Unattached S6 -2. 56.68
52.    Larson Brown Jr Salem Hills HS S19 -2. 56.71
53.    Justus Bradley Jr Juab HS S17 -1. 56.73
54.    Coltin Fletcher Jr Juab HS S19 -3. 56.74
55.    Quincy Cannon Jr Bountiful HS S4 -3. 56.89
56.    Tyler Cox So Cheetahs TC S20 -2. 57.00
57.    Marcos Valerio Sr Green River HS-WY S1 -1. 57.12
58.    Seth Saxton Jr Wasatch HS S19 -4. 57.20
59.    Ethan Carter Jr Velocitas TC S4 -4. 57.24
60.    Bryton Matheson Jr Juab HS S17 -2. 57.34
61.    Josh Wright So Bountiful HS S6 -3. 57.60
62.    Landon Woods Jr Unattached S24 -4. 57.81
63.    Elijah Manwill Jr Utah Prospects TC S7 -4. 57.82
64.    Gideon Coprivnocar So Idaho Dash TC S21 -2. 57.90
65.    Dylan Hayes Sr Pleasant Grove HS S20 -3. 57.93
66.    Jacob Morton Jr Hillcrest HS S21 -3. 57.97
67.    Davey Newman Jr Utah Sprint Academy S9 -2. 58.03
68.    Cory Winn Sr Lone Peak HS S9 -3. 58.03
69.    Steve Anderson Fr Idaho Dash TC S16 -1. 58.06
70.    Nathan Orton Jr Logan HS S3 -1. 58.27
71.    Kaleb Bowles Jr Morgan HS S22 -3. 58.30
72.    Merrill McKay Hunter So Bingham HS S17 -3. 58.45
73.    Porter Farr Sr Layton HS S8 -2. 59.08
74.    Sam Nafus Sr Bountiful HS S16 -2. 59.09
75.    Brandon Murphy Sr Bountiful HS S16 -3. 59.37
76.    Hunter Golly Sr Timpanogos HS S10 -2. 59.53
77.    Ben Sparks Jr Unattached S12 -1. 59.71
78.    Treyson Lefgren So Box Elder HS S14 -1. 59.77
79.    Nathan Mortenson Jr Skyridge HS S3 -2. 59.99
80.    Nicholas Schmidt So Idaho Dash TC S16 -4. 1:00.09
81.    Cole Goodman Jr Woods Cross HS S13 -1. 1:00.13
82.    Conner Sebring Jr Bountiful HS S5 -2. 1:00.36
83.    Spencer Moreno Sr Tooele HS S9 -4. 1:00.42
84.    Benjamin Godfrey So Bountiful HS S6 -4. 1:00.44
85.    Nathan Avey Jr Idaho Dash TC S15 -2. 1:00.53
86.    Jared Dye Fr Juab HS S11 -1. 1:01.12
87.    Logan Driver So Evanston HS-WY S3 -3. 1:01.36
88.    Zachary Whipple Jr Bountiful HS S11 -2. 1:01.37
89.    Alex Hlad Fr Green River HS-WY S13 -2. 1:01.53
90.    Spencer Holladay Hillcrest HS S13 -3. 1:01.65
91.    Josh Cudney Sr Green River HS-WY S17 -4. 1:01.82
92.    Lawrence Lokonobei Sr Cottonwood HS S21 -4. 1:02.18
93.    Paeton Scholes Sr Copper Hills HS S12 -2. 1:02.49
94.    Jason Honell Fr Idaho Dash TC S15 -3. 1:02.93
95.    Taylor Adams So Northridge HS S3 -4. 1:03.50
96.    Parker Ross So Rock Springs HS-WY S14 -2. 1:03.69
97.    Spencer Neel Fr Springville HS S11 -3. 1:04.02
98.    JJ Kent Fr Springville HS S8 -3. 1:04.31
99.    Diego Carlson So Spanish Fork HS S15 -4. 1:04.64
100.    Jared Macarilay Sr Bountiful HS S12 -3. 1:04.69
101.    Garet Sharp So Evanston HS-WY S2 -1. 1:05.16
102.    Bryson Hooper So West Jordan HS S8 -4. 1:05.42
103.    David Dastrup Jr Richfield HS S11 -4. 1:05.77
104.    Caleb Washington Fr Idaho Dash TC S13 -4. 1:06.03
105.    Adam Robinson Fr Green River HS-WY S2 -2. 1:06.70
106.    Carter Young Jr Evanston HS-WY S1 -2. 1:07.02
107.    Domenick Kunkle So Green River HS-WY S14 -3. 1:07.30
108.    Lance Palmer So Evanston HS-WY S2 -3. 1:07.46
109.    Dallin Wait So Bountiful HS S12 -4. 1:08.01
110.    Anders Gilvear Sr Bountiful HS S14 -4. 1:09.08
111.    Cameron Lamont So Lone Peak HS S5 -3. 1:10.50
112.    Jared Westenskow So Green River HS-WY S1 -3. 1:10.79
113.    C. Preston Bremser Jr Bingham HS S10 -3. 1:11.76
FS    Cole Goich Sr Rock Springs HS-WY S27 -FS FS
DNS    Carson Hill Jr Utah Prospects TC S10 -DNS DNS
DNS    Andrew Dibble Jr Herriman HS S18 -DNS DNS
DNS    Nicholas Hart Sr Hillcrest HS S20 -DNS DNS
DNS    Payton Suitter Jr Bingham HS S22 -DNS DNS
DNS    Kyler Bramall So Timpanogos HS S5 -DNS DNS
DNS    Devon Roberts Sr Bear River HS S28 -DNS DNS
DNS    Jaymon Barrus Sr Idaho Dash TC S29 -DNS DNS
DNS    Nathan Kaufusi Sr Syracuse HS S31 -DNS DNS