2019 BYU Indoor Invitational
BYU Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 18, 2019 - January 19, 2019

Boy's 800 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Blake Lawson Jr Farmington HS 31.  2:13.90
2.    Noam Garaway So Northridge HS 45.  2:16.91
3.    Danny Verespey So Snow Canyon HS 74.  2:24.74
4.    Alex Mower Sr Grantsville HS 95.  2:32.10
5.    Caeden Grubb So Green River HS-WY 98.  2:33.93
6.    Lance Palmer So Evanston HS-WY 112.  2:42.05
7.    Adam Robinson Fr Green River HS-WY 113.  2:42.56
8.    Ayden Anderson So Evanston HS-WY 115.  2:43.69
9.    Evin Hansen So Green River HS-WY 120.  3:00.02
10.    Dillon Payne Fr Evanston HS-WY 124.  3:22.04
DNS    Jarom Rojas Sr Unattached DNS  DNS
DNS    Luke Jacobsmeyer Fr Farmington HS DNS  DNS


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jorge Cortes Sr Ben Lomond HS 16.  2:10.90
2.    Spencer Birchum Jr West Jordan HS 24.  2:12.07
3.    Gavin Ward So Lone Peak HS 42.  2:15.89
4.    Gabe Sargent So Morgan HS 59.  2:21.19
5.    Tate Pedersen So Bear River HS 61.  2:21.68
6.    Wilkerlin Sintyl So Cottonwood HS 65.  2:22.75
7.    Coltin Fletcher Jr Juab HS 85.  2:29.47
8.    Diego Cruz-Vargas Sr Unattached 91.  2:30.90
9.    Bryson Hooper So West Jordan HS 108.  2:39.04
10.    Preston Johnson So Lone Peak HS 110.  2:39.37
11.    Benjamin Cannell Fr Juab HS 123.  3:08.77
DNS    Elijah Manwill Jr Utah Prospects TC DNS  DNS


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    John Nielsen Sr Bear River HS 82.  2:28.44
2.    Kaden Wiley Fr Evanston HS-WY 87.  2:30.22
3.    Jackson Peek Jr Rock Springs HS-WY 89.  2:30.42
4.    James Calder Fr Bountiful HS 103.  2:34.56
5.    Gabe Villalobos So Rock Springs HS-WY 111.  2:40.03
6.    Ethan Tufts Jr Woods Cross HS 114.  2:43.23
7.    Spencer Meeks So Maple Mountain HS 117.  2:49.13
8.    Jared Westenskow So Green River HS-WY 118.  2:54.44
9.    Sanford Duncan Jr Woods Cross HS 122.  3:06.89
DNS    Nick Morgan Jr Skyridge HS DNS  DNS
DNS    Ethan Christiansen Jr Bountiful HS DNS  DNS
DNS    Kobe Isenberg So Pleasant Grove HS DNS  DNS


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Tate Martineau Fr Farmington HS 68.  2:23.52
2.    Caden Neuenschwander So Woods Cross HS 92.  2:30.94
3.    Toby Jeffs Fr Herriman HS 96.  2:33.29
4.    Noah Tew So Bountiful HS 100.  2:34.12
5.    Briggs Rober So Maple Mountain HS 101.  2:34.21
6.    Bryant Price Jr Pleasant Grove HS 104.  2:35.38
7.    Ben Wright So Woods Cross HS 105.  2:35.65
8.    Greg Sherwin So Green River HS-WY 106.  2:36.98
9.    Kaden Gailey So Green River HS-WY 107.  2:37.49
10.    Andrew Hess Jr Unattached 109.  2:39.06
11.    Levi Smith So Rock Springs HS-WY 121.  3:06.37
DNS    Jaron Gordon Sr Unattached DNS  DNS


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Sam White So Bountiful HS 54.  2:20.12
2.    Peter Nielsen So Bear River HS 55.  2:20.22
3.    Bryson McNair Fr Woods Cross HS 71.  2:24.06
4.    Nick Reeves So Bountiful HS 75.  2:25.94
5.    McKay Christenson So Timpanogos HS 84.  2:29.34
6.    Paeton Scholes Sr Copper Hills HS 88.  2:30.31
7.    Spencer Goff So Springville HS 90.  2:30.47
8.    Corbin Webster Jr Maple Mountain HS 94.  2:31.21
9.    Bodie Williamson 8 Farmington HS 97.  2:33.69
10.    Charles Winfield Jr Evanston HS-WY 99.  2:34.11
11.    Brysen Roberts So Bear River HS 116.  2:48.95
12.    David Dastrup Jr Richfield HS 119.  2:54.47


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Ben Ricks Fr Trojan TC-ID 43.  2:16.53
2.    Justin Wood Sr Bountiful HS 51.  2:18.70
3.    Carson Maylett Jr Copper Hills HS 56.  2:20.27
4.    Dylan Tidwell So Woods Cross HS 64.  2:22.55
5.    Sam Hansen 8 Woods Cross HS 66.  2:22.81
6.    Jason Thornell Sr Woods Cross HS 69.  2:23.83
7.    Scott Murphy Sr Bountiful HS 72.  2:24.59
8.    Jaden Jensen Jr Bountiful HS 77.  2:26.20
9.    Thomas Murphy So Rock Springs HS-WY 79.  2:26.80
10.    Edmon Huang So Rock Springs HS-WY 80.  2:27.53
11.    Kadyn Druce Jr Rock Springs HS-WY 81.  2:27.87
12.    Jacob Stevenson So Bountiful HS 93.  2:31.10


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Dallin Cardon So Evanston HS-WY 25.  2:12.27
2.    Parker Hunt Sr Unattached 53.  2:19.84
3.    Trevin Harbertson Fr Pleasant Grove HS 57.  2:20.27
4.    Joshua Scott Jr West Jordan HS 58.  2:21.09
5.    Calvin Gehring So Woods Cross HS 60.  2:21.38
6.    Hunter Meeks So Maple Mountain HS 62.  2:22.05
7.    Isaac Halverson Fr Farmington HS 63.  2:22.43
8.    Ben Sparks Jr Unattached 67.  2:23.08
9.    Nathan Diggins Jr Hillcrest HS 73.  2:24.71
10.    Tommy Berger So Trojan TC-ID 86.  2:29.48
DNS    Cameron Bean Jr Pleasant Grove HS DNS  DNS
DNS    Steve Anderson Fr Idaho Dash TC DNS  DNS


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    David Skelton Jr Maple Mountain HS 17.  2:10.99
2.    Timothy Clarke Fr Woods Cross HS 18.  2:11.01
3.    Ethan Peterson Fr Farmington HS 34.  2:14.11
4.    James Christian So Woods Cross HS 41.  2:15.59
5.    Micah Babcock Jr Rock Springs HS-WY 46.  2:17.19
6.    Zach Dustin Sr Woods Cross HS 48.  2:17.39
7.    Taden Morrell So Rock Springs HS-WY 70.  2:23.89
8.    Paxton Hunt Jr Rock Springs HS-WY 78.  2:26.54
9.    Kedryn Chandler So Unattached 83.  2:28.45
10.    Dylan Christopherson Jr Rock Springs HS-WY 102.  2:34.53
DNS    Dylan Hayes Sr Pleasant Grove HS DNS  DNS
DNS    Spencer Manwaring Sr Copper Hills HS DNS  DNS


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Rawson Spackman Jr Farmington HS 15.  2:10.74
2.    Ethan Mabey So Bountiful HS 22.  2:11.81
3.    Ethan Maxfield Jr West Jordan HS 26.  2:12.77
4.    Spencer Stoker Jr Unattached 32.  2:13.91
5.    Luke Perkins Sr West Jordan HS 35.  2:14.45
6.    Isaac Pratt Sr West Jordan HS 36.  2:14.69
7.    Kohl Sanders So Bountiful HS 38.  2:15.09
8.    Andrew Roach Jr West HS 39.  2:15.31
9.    Caleb White Fr Woods Cross HS 44.  2:16.78
10.    Will Merkley Fr American Fork HS 52.  2:18.74
11.    Holden Hunter Sr Maple Mountain HS 76.  2:26.02
DNS    Luke Wilde Jr Farmington HS DNS  DNS


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 10
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Drake DeHaan Sr West Jordan HS 14.  2:09.36
2.    Bridger Booth Sr West Jordan HS 20.  2:11.22
3.    Landon Edwards Jr West Jordan HS 23.  2:11.82
4.    Benny West Fr Maple Mountain HS 28.  2:12.97
5.    Gabe Nuttall So Woods Cross HS 29.  2:13.05
6.    Brandon Meredith Sr Maple Mountain HS 30.  2:13.31
7.    Daniel Leszynski So Bountiful HS 33.  2:14.09
8.    Weston Wiley Sr Evanston HS-WY 40.  2:15.53
9.    Landon Bott So Woods Cross HS 47.  2:17.28
10.    Tyler Dinkel Jr Juab HS 49.  2:17.80
11.    William Spence Fr Olympus HS 50.  2:17.95


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 11
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Matthew Masias Jr Westlake HS 6.  2:04.59
2.    Brandon Morgan Unattached 7.  2:06.09
3.    Kyle Neuenschwander Sr Woods Cross HS 10.  2:07.69
4.    Isaac Woolford Fr Maple Mountain HS 11.  2:08.13
5.    Marcos Valerio Sr Green River HS-WY 13.  2:08.57
6.    Hector Cedillo Sr Olympus HS 19.  2:11.12
7.    Evan Coon Fr Skyline HS 21.  2:11.69
8.    Tim Bryan So Snow Canyon HS 27.  2:12.80
9.    Gavin Clark Sr Fremont HS 37.  2:14.71
DNS    Kobe Serrano 4 American Fork HS DNS  DNS
DNS    Devin Burk Sr Unattached DNS  DNS


Boy's 800 meter Timed Finals

Section 12
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jace Jensen Sr Bountiful HS 1.  2:01.08
2.    David Medina Sr Rock Springs HS-WY 2.  2:01.22
3.    Kaleb Bowles Jr Morgan HS 3.  2:01.81
4.    Ryan Rummens Jr Woods Cross HS 4.  2:02.08
5.    Zac Hastings Sr Hillcrest HS 5.  2:04.28
6.    Joe Campbell Sr Unattached 8.  2:06.46
7.    Garrett DiReda Jr Farmington HS 9.  2:07.07
8.    Chauncey Wilkes Sr Unattached 12.  2:08.40


Boy's 800 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Jace Jensen Sr Bountiful HS S12 -1. 2:01.08
2.    David Medina Sr Rock Springs HS-WY S12 -2. 2:01.22
3.    Kaleb Bowles Jr Morgan HS S12 -3. 2:01.81
4.    Ryan Rummens Jr Woods Cross HS S12 -4. 2:02.08
5.    Zac Hastings Sr Hillcrest HS S12 -5. 2:04.28
6.    Matthew Masias Jr Westlake HS S11 -1. 2:04.59
7.    Brandon Morgan Unattached S11 -2. 2:06.09
8.    Joe Campbell Sr Unattached S12 -6. 2:06.46
9.    Garrett DiReda Jr Farmington HS S12 -7. 2:07.07
10.    Kyle Neuenschwander Sr Woods Cross HS S11 -3. 2:07.69
11.    Isaac Woolford Fr Maple Mountain HS S11 -4. 2:08.13
12.    Chauncey Wilkes Sr Unattached S12 -8. 2:08.40
13.    Marcos Valerio Sr Green River HS-WY S11 -5. 2:08.57
14.    Drake DeHaan Sr West Jordan HS S10 -1. 2:09.36
15.    Rawson Spackman Jr Farmington HS S9 -1. 2:10.74
16.    Jorge Cortes Sr Ben Lomond HS S2 -1. 2:10.90
17.    David Skelton Jr Maple Mountain HS S8 -1. 2:10.99
18.    Timothy Clarke Fr Woods Cross HS S8 -2. 2:11.01
19.    Hector Cedillo Sr Olympus HS S11 -6. 2:11.12
20.    Bridger Booth Sr West Jordan HS S10 -2. 2:11.22
21.    Evan Coon Fr Skyline HS S11 -7. 2:11.69
22.    Ethan Mabey So Bountiful HS S9 -2. 2:11.81
23.    Landon Edwards Jr West Jordan HS S10 -3. 2:11.82
24.    Spencer Birchum Jr West Jordan HS S2 -2. 2:12.07
25.    Dallin Cardon So Evanston HS-WY S7 -1. 2:12.27
26.    Ethan Maxfield Jr West Jordan HS S9 -3. 2:12.77
27.    Tim Bryan So Snow Canyon HS S11 -8. 2:12.80
28.    Benny West Fr Maple Mountain HS S10 -4. 2:12.97
29.    Gabe Nuttall So Woods Cross HS S10 -5. 2:13.05
30.    Brandon Meredith Sr Maple Mountain HS S10 -6. 2:13.31
31.    Blake Lawson Jr Farmington HS S1 -1. 2:13.90
32.    Spencer Stoker Jr Unattached S9 -4. 2:13.91
33.    Daniel Leszynski So Bountiful HS S10 -7. 2:14.09
34.    Ethan Peterson Fr Farmington HS S8 -3. 2:14.11
35.    Luke Perkins Sr West Jordan HS S9 -5. 2:14.45
36.    Isaac Pratt Sr West Jordan HS S9 -6. 2:14.69
37.    Gavin Clark Sr Fremont HS S11 -9. 2:14.71
38.    Kohl Sanders So Bountiful HS S9 -7. 2:15.09
39.    Andrew Roach Jr West HS S9 -8. 2:15.31
40.    Weston Wiley Sr Evanston HS-WY S10 -8. 2:15.53
41.    James Christian So Woods Cross HS S8 -4. 2:15.59
42.    Gavin Ward So Lone Peak HS S2 -3. 2:15.89
43.    Ben Ricks Fr Trojan TC-ID S6 -1. 2:16.53
44.    Caleb White Fr Woods Cross HS S9 -9. 2:16.78
45.    Noam Garaway So Northridge HS S1 -2. 2:16.91
46.    Micah Babcock Jr Rock Springs HS-WY S8 -5. 2:17.19
47.    Landon Bott So Woods Cross HS S10 -9. 2:17.28
48.    Zach Dustin Sr Woods Cross HS S8 -6. 2:17.39
49.    Tyler Dinkel Jr Juab HS S10 -10. 2:17.80
50.    William Spence Fr Olympus HS S10 -11. 2:17.95
51.    Justin Wood Sr Bountiful HS S6 -2. 2:18.70
52.    Will Merkley Fr American Fork HS S9 -10. 2:18.74
53.    Parker Hunt Sr Unattached S7 -2. 2:19.84
54.    Sam White So Bountiful HS S5 -1. 2:20.12
55.    Peter Nielsen So Bear River HS S5 -2. 2:20.22
56.    Carson Maylett Jr Copper Hills HS S6 -3. 2:20.27
57.    Trevin Harbertson Fr Pleasant Grove HS S7 -3. 2:20.27
58.    Joshua Scott Jr West Jordan HS S7 -4. 2:21.09
59.    Gabe Sargent So Morgan HS S2 -4. 2:21.19
60.    Calvin Gehring So Woods Cross HS S7 -5. 2:21.38
61.    Tate Pedersen So Bear River HS S2 -5. 2:21.68
62.    Hunter Meeks So Maple Mountain HS S7 -6. 2:22.05
63.    Isaac Halverson Fr Farmington HS S7 -7. 2:22.43
64.    Dylan Tidwell So Woods Cross HS S6 -4. 2:22.55
65.    Wilkerlin Sintyl So Cottonwood HS S2 -6. 2:22.75
66.    Sam Hansen 8 Woods Cross HS S6 -5. 2:22.81
67.    Ben Sparks Jr Unattached S7 -8. 2:23.08
68.    Tate Martineau Fr Farmington HS S4 -1. 2:23.52
69.    Jason Thornell Sr Woods Cross HS S6 -6. 2:23.83
70.    Taden Morrell So Rock Springs HS-WY S8 -7. 2:23.89
71.    Bryson McNair Fr Woods Cross HS S5 -3. 2:24.06
72.    Scott Murphy Sr Bountiful HS S6 -7. 2:24.59
73.    Nathan Diggins Jr Hillcrest HS S7 -9. 2:24.71
74.    Danny Verespey So Snow Canyon HS S1 -3. 2:24.74
75.    Nick Reeves So Bountiful HS S5 -4. 2:25.94
76.    Holden Hunter Sr Maple Mountain HS S9 -11. 2:26.02
77.    Jaden Jensen Jr Bountiful HS S6 -8. 2:26.20
78.    Paxton Hunt Jr Rock Springs HS-WY S8 -8. 2:26.54
79.    Thomas Murphy So Rock Springs HS-WY S6 -9. 2:26.80
80.    Edmon Huang So Rock Springs HS-WY S6 -10. 2:27.53
81.    Kadyn Druce Jr Rock Springs HS-WY S6 -11. 2:27.87
82.    John Nielsen Sr Bear River HS S3 -1. 2:28.44
83.    Kedryn Chandler So Unattached S8 -9. 2:28.45
84.    McKay Christenson So Timpanogos HS S5 -5. 2:29.34
85.    Coltin Fletcher Jr Juab HS S2 -7. 2:29.47
86.    Tommy Berger So Trojan TC-ID S7 -10. 2:29.48
87.    Kaden Wiley Fr Evanston HS-WY S3 -2. 2:30.22
88.    Paeton Scholes Sr Copper Hills HS S5 -6. 2:30.31
89.    Jackson Peek Jr Rock Springs HS-WY S3 -3. 2:30.42
90.    Spencer Goff So Springville HS S5 -7. 2:30.47
91.    Diego Cruz-Vargas Sr Unattached S2 -8. 2:30.90
92.    Caden Neuenschwander So Woods Cross HS S4 -2. 2:30.94
93.    Jacob Stevenson So Bountiful HS S6 -12. 2:31.10
94.    Corbin Webster Jr Maple Mountain HS S5 -8. 2:31.21
95.    Alex Mower Sr Grantsville HS S1 -4. 2:32.10
96.    Toby Jeffs Fr Herriman HS S4 -3. 2:33.29
97.    Bodie Williamson 8 Farmington HS S5 -9. 2:33.69
98.    Caeden Grubb So Green River HS-WY S1 -5. 2:33.93
99.    Charles Winfield Jr Evanston HS-WY S5 -10. 2:34.11
100.    Noah Tew So Bountiful HS S4 -4. 2:34.12
101.    Briggs Rober So Maple Mountain HS S4 -5. 2:34.21
102.    Dylan Christopherson Jr Rock Springs HS-WY S8 -10. 2:34.53
103.    James Calder Fr Bountiful HS S3 -4. 2:34.56
104.    Bryant Price Jr Pleasant Grove HS S4 -6. 2:35.38
105.    Ben Wright So Woods Cross HS S4 -7. 2:35.65
106.    Greg Sherwin So Green River HS-WY S4 -8. 2:36.98
107.    Kaden Gailey So Green River HS-WY S4 -9. 2:37.49
108.    Bryson Hooper So West Jordan HS S2 -9. 2:39.04
109.    Andrew Hess Jr Unattached S4 -10. 2:39.06
110.    Preston Johnson So Lone Peak HS S2 -10. 2:39.37
111.    Gabe Villalobos So Rock Springs HS-WY S3 -5. 2:40.03
112.    Lance Palmer So Evanston HS-WY S1 -6. 2:42.05
113.    Adam Robinson Fr Green River HS-WY S1 -7. 2:42.56
114.    Ethan Tufts Jr Woods Cross HS S3 -6. 2:43.23
115.    Ayden Anderson So Evanston HS-WY S1 -8. 2:43.69
116.    Brysen Roberts So Bear River HS S5 -11. 2:48.95
117.    Spencer Meeks So Maple Mountain HS S3 -7. 2:49.13
118.    Jared Westenskow So Green River HS-WY S3 -8. 2:54.44
119.    David Dastrup Jr Richfield HS S5 -12. 2:54.47
120.    Evin Hansen So Green River HS-WY S1 -9. 3:00.02
121.    Levi Smith So Rock Springs HS-WY S4 -11. 3:06.37
122.    Sanford Duncan Jr Woods Cross HS S3 -9. 3:06.89
123.    Benjamin Cannell Fr Juab HS S2 -11. 3:08.77
124.    Dillon Payne Fr Evanston HS-WY S1 -10. 3:22.04
DNS    Nick Morgan Jr Skyridge HS S3 -DNS DNS
DNS    Ethan Christiansen Jr Bountiful HS S3 -DNS DNS
DNS    Cameron Bean Jr Pleasant Grove HS S7 -DNS DNS
DNS    Steve Anderson Fr Idaho Dash TC S7 -DNS DNS
DNS    Jarom Rojas Sr Unattached S1 -DNS DNS
DNS    Dylan Hayes Sr Pleasant Grove HS S8 -DNS DNS
DNS    Spencer Manwaring Sr Copper Hills HS S8 -DNS DNS
DNS    Luke Jacobsmeyer Fr Farmington HS S1 -DNS DNS
DNS    Elijah Manwill Jr Utah Prospects TC S2 -DNS DNS
DNS    Luke Wilde Jr Farmington HS S9 -DNS DNS
DNS    Jaron Gordon Sr Unattached S4 -DNS DNS
DNS    Kobe Serrano 4 American Fork HS S11 -DNS DNS
DNS    Kobe Isenberg So Pleasant Grove HS S3 -DNS DNS
DNS    Devin Burk Sr Unattached S11 -DNS DNS