2019 BYU Indoor Invitational
BYU Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 18, 2019 - January 19, 2019

Girl's 800 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Madison White So Bear River HS 27.  2:40.08
2.    Madelynn Jenkins Jr Bountiful HS 30.  2:42.58
3.    Oteta Kitiona 8 Mercury TC 35.  2:44.45
4.    Morgan Mason So Gold Medal Athletics 36.  2:44.71
5.    Alexia Goff Fr Lone Peak HS 44.  2:46.87
6.    Rebecca Cornell So Provo HS 50.  2:49.77
7.    Hailey Cardon Fr Evanston HS-WY 55.  2:52.05
8.    Marinna Mentzel So Evanston HS-WY 67.  3:01.38
9.    Jessica Rees Jr Evanston HS-WY 80.  3:16.09
10.    Victoria Harvey Fr Evanston HS-WY 86.  3:51.10
DNS    Amy Robinson Jr Timpanogos HS DNS  DNS
DNS    Sarah Redding So Evanston HS-WY DNS  DNS


Girl's 800 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Alison Richter So Lone Peak HS 51.  2:51.30
2.    Rachel Thomas 3 Tooele HS 62.  2:57.96
3.    Abigail Almas Jr Cottonwood HS 64.  3:00.18
4.    Allison Bartholomew Fr Provo HS 75.  3:07.29
5.    Kendyll Scott Fr Salem Hills HS 76.  3:11.17
6.    Jessica Baker Jr Bountiful HS 77.  3:12.39
7.    Bailey Rymer Fr Velocitas TC 78.  3:12.71
8.    Makayla Broschinsky Sr Bountiful HS 81.  3:16.67
9.    Catherine Gill Jr West Jordan HS 82.  3:22.53
10.    Hayley Haslam Sr West Jordan HS 83.  3:30.11
11.    Megan Campbell So Woods Cross HS 84.  3:32.44
12.    Mary McLaren Jr Rock Springs HS-WY 85.  3:40.05


Girl's 800 meter Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Ella Stevenson Fr Morgan HS 57.  2:52.67
2.    Maria Callado So Unattached 60.  2:56.22
3.    Rose Oveson Sr Juab HS 61.  2:56.25
4.    Kelly Schroeder So North Summit HS 68.  3:01.86
5.    McKall Peters So West Jordan HS 70.  3:03.65
6.    Breann Brady Fr Bountiful HS 71.  3:04.52
7.    Ellie Horrocks So Evanston HS-WY 72.  3:04.57
8.    Amelia Hunter So Salem Hills HS 73.  3:04.83
9.    Rylee Goble Fr Bountiful HS 74.  3:04.98
10.    April Orgill Sr Bountiful HS 79.  3:15.18
DNS    Andi Longfellow Jr Rock Springs HS-WY DNS  DNS
DNS    Katie Young So Pleasant Grove HS DNS  DNS


Girl's 800 meter Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Adelaide Guzman So Bountiful HS 31.  2:42.83
2.    Katy Saxton Fr Evanston HS-WY 39.  2:46.33
3.    Alex Riley So Rock Springs HS-WY 45.  2:47.53
4.    Tiea Paschal Sr Woods Cross HS 46.  2:47.78
5.    Madison Yoak Fr Green River HS-WY 47.  2:48.16
6.    Abby Tew Sr Bountiful HS 49.  2:49.62
7.    Scarlett Sisemore Sr Rock Springs HS-WY 52.  2:51.53
8.    Ashlyn Wolfe So Rock Springs HS-WY 58.  2:53.59
9.    Kaisa Arnell Sr Green River HS-WY 59.  2:54.57
10.    Syd Shannon Sr Rock Springs HS-WY 63.  2:58.87
11.    Sydney Lyman So Evanston HS-WY 65.  3:01.13
12.    Koya Chandler Fr Unattached 69.  3:02.24


Girl's 800 meter Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Lydia West 8 Maple Mountain HS 28.  2:40.46
2.    Emery Smith Fr Woods Cross HS 32.  2:43.45
3.    Meghan Gardner So Bountiful HS 33.  2:43.51
4.    Sammi Stewart Fr Bountiful HS 34.  2:43.82
5.    Carly Kettering Jr Green River HS-WY 37.  2:45.95
6.    Suzanna Tresner Fr Orem HS 38.  2:46.28
7.    Mya Bateman So Cheetahs TC 41.  2:46.66
8.    Juliana Banks Sr Cottonwood HS 42.  2:46.80
9.    Naomi Campbell So Bountiful HS 43.  2:46.87
10.    Lilly Williams So Evanston HS-WY 54.  2:51.94
11.    Brooklyn Smith So Herriman HS 56.  2:52.60
12.    Erin Poyer Jr Rock Springs HS-WY 66.  3:01.21


Girl's 800 meter Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jenae Ramirez Sr Rock Springs HS-WY 7.  2:31.48
2.    Shaunti Longfellow Jr Rock Springs HS-WY 10.  2:31.60
3.    Camilla Adams So Maple Mountain HS 16.  2:33.30
4.    Tilly Vasquez Jr Farmington HS 21.  2:36.85
5.    Sarah Wilkinson Fr Bountiful HS 22.  2:37.59
6.    Grace Brown Jr Park City HS 23.  2:38.08
7.    Nadia Medina 6 Mercury TC 26.  2:40.01
8.    Makaila Runnels Sr Pleasant Grove HS 29.  2:40.66
9.    Isabella Hanks Fr Bountiful HS 40.  2:46.40
10.    Riley Wolfgramm So Maple Mountain HS 48.  2:48.50
11.    Anna Sophia Rorrer Warren Sr Bountiful HS 53.  2:51.68


Girl's 800 meter Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Abigail Krzemien Fr Idaho Dash TC 3.  2:27.36
2.    Breila Fuller Sr Evanston HS-WY 4.  2:28.22
3.    Kaleena Narrus Fr Idaho Dash TC 6.  2:31.29
4.    Michelle Christian Sr Woods Cross HS 8.  2:31.49
5.    Kenia Ainsworth So Lone Peak HS 9.  2:31.50
6.    Rachel Fitt Jr Unattached 11.  2:31.83
7.    Meg Spence Jr Olympus HS 12.  2:31.94
8.    Trisha Thompson So Bountiful HS 13.  2:32.37
9.    Willa Gibson Sr West HS 19.  2:34.49
10.    Zanna Perry Fr Maple Mountain HS 20.  2:34.74
11.    Makena Harbertson Jr Pleasant Grove HS 24.  2:39.21


Girl's 800 meter Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Carlee Hansen So Woods Cross HS 1.  2:20.67
2.    Laurie Murphy Sr Bountiful HS 2.  2:24.95
3.    AnnaBeth Templeman So Springville HS 5.  2:29.19
4.    Kelli Holiday Sr Unattached 14.  2:32.78
5.    Kelcie Richmond Sr Maple Mountain HS 15.  2:33.01
6.    Ashlyn Belliston Sr Lone Peak HS 17.  2:33.84
7.    Laura Lundahl Jr Lone Peak HS 18.  2:34.40
8.    Ashley Rookstool Sr Unattached 25.  2:39.48
DNS    Bella Ratto 8 Woods Cross HS DNS  DNS


Girl's 800 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Carlee Hansen So Woods Cross HS S8 -1. 2:20.67
2.    Laurie Murphy Sr Bountiful HS S8 -2. 2:24.95
3.    Abigail Krzemien Fr Idaho Dash TC S7 -1. 2:27.36
4.    Breila Fuller Sr Evanston HS-WY S7 -2. 2:28.22
5.    AnnaBeth Templeman So Springville HS S8 -3. 2:29.19
6.    Kaleena Narrus Fr Idaho Dash TC S7 -3. 2:31.29
7.    Jenae Ramirez Sr Rock Springs HS-WY S6 -1. 2:31.48
8.    Michelle Christian Sr Woods Cross HS S7 -4. 2:31.49
9.    Kenia Ainsworth So Lone Peak HS S7 -5. 2:31.50
10.    Shaunti Longfellow Jr Rock Springs HS-WY S6 -2. 2:31.60
11.    Rachel Fitt Jr Unattached S7 -6. 2:31.83
12.    Meg Spence Jr Olympus HS S7 -7. 2:31.94
13.    Trisha Thompson So Bountiful HS S7 -8. 2:32.37
14.    Kelli Holiday Sr Unattached S8 -4. 2:32.78
15.    Kelcie Richmond Sr Maple Mountain HS S8 -5. 2:33.01
16.    Camilla Adams So Maple Mountain HS S6 -3. 2:33.30
17.    Ashlyn Belliston Sr Lone Peak HS S8 -6. 2:33.84
18.    Laura Lundahl Jr Lone Peak HS S8 -7. 2:34.40
19.    Willa Gibson Sr West HS S7 -9. 2:34.49
20.    Zanna Perry Fr Maple Mountain HS S7 -10. 2:34.74
21.    Tilly Vasquez Jr Farmington HS S6 -4. 2:36.85
22.    Sarah Wilkinson Fr Bountiful HS S6 -5. 2:37.59
23.    Grace Brown Jr Park City HS S6 -6. 2:38.08
24.    Makena Harbertson Jr Pleasant Grove HS S7 -11. 2:39.21
25.    Ashley Rookstool Sr Unattached S8 -8. 2:39.48
26.    Nadia Medina 6 Mercury TC S6 -7. 2:40.01
27.    Madison White So Bear River HS S1 -1. 2:40.08
28.    Lydia West 8 Maple Mountain HS S5 -1. 2:40.46
29.    Makaila Runnels Sr Pleasant Grove HS S6 -8. 2:40.66
30.    Madelynn Jenkins Jr Bountiful HS S1 -2. 2:42.58
31.    Adelaide Guzman So Bountiful HS S4 -1. 2:42.83
32.    Emery Smith Fr Woods Cross HS S5 -2. 2:43.45
33.    Meghan Gardner So Bountiful HS S5 -3. 2:43.51
34.    Sammi Stewart Fr Bountiful HS S5 -4. 2:43.82
35.    Oteta Kitiona 8 Mercury TC S1 -3. 2:44.45
36.    Morgan Mason So Gold Medal Athletics S1 -4. 2:44.71
37.    Carly Kettering Jr Green River HS-WY S5 -5. 2:45.95
38.    Suzanna Tresner Fr Orem HS S5 -6. 2:46.28
39.    Katy Saxton Fr Evanston HS-WY S4 -2. 2:46.33
40.    Isabella Hanks Fr Bountiful HS S6 -9. 2:46.40
41.    Mya Bateman So Cheetahs TC S5 -7. 2:46.66
42.    Juliana Banks Sr Cottonwood HS S5 -8. 2:46.80
43.    Naomi Campbell So Bountiful HS S5 -9. 2:46.87
44.    Alexia Goff Fr Lone Peak HS S1 -5. 2:46.87
45.    Alex Riley So Rock Springs HS-WY S4 -3. 2:47.53
46.    Tiea Paschal Sr Woods Cross HS S4 -4. 2:47.78
47.    Madison Yoak Fr Green River HS-WY S4 -5. 2:48.16
48.    Riley Wolfgramm So Maple Mountain HS S6 -10. 2:48.50
49.    Abby Tew Sr Bountiful HS S4 -6. 2:49.62
50.    Rebecca Cornell So Provo HS S1 -6. 2:49.77
51.    Alison Richter So Lone Peak HS S2 -1. 2:51.30
52.    Scarlett Sisemore Sr Rock Springs HS-WY S4 -7. 2:51.53
53.    Anna Sophia Rorrer Warren Sr Bountiful HS S6 -11. 2:51.68
54.    Lilly Williams So Evanston HS-WY S5 -10. 2:51.94
55.    Hailey Cardon Fr Evanston HS-WY S1 -7. 2:52.05
56.    Brooklyn Smith So Herriman HS S5 -11. 2:52.60
57.    Ella Stevenson Fr Morgan HS S3 -1. 2:52.67
58.    Ashlyn Wolfe So Rock Springs HS-WY S4 -8. 2:53.59
59.    Kaisa Arnell Sr Green River HS-WY S4 -9. 2:54.57
60.    Maria Callado So Unattached S3 -2. 2:56.22
61.    Rose Oveson Sr Juab HS S3 -3. 2:56.25
62.    Rachel Thomas 3 Tooele HS S2 -2. 2:57.96
63.    Syd Shannon Sr Rock Springs HS-WY S4 -10. 2:58.87
64.    Abigail Almas Jr Cottonwood HS S2 -3. 3:00.18
65.    Sydney Lyman So Evanston HS-WY S4 -11. 3:01.13
66.    Erin Poyer Jr Rock Springs HS-WY S5 -12. 3:01.21
67.    Marinna Mentzel So Evanston HS-WY S1 -8. 3:01.38
68.    Kelly Schroeder So North Summit HS S3 -4. 3:01.86
69.    Koya Chandler Fr Unattached S4 -12. 3:02.24
70.    McKall Peters So West Jordan HS S3 -5. 3:03.65
71.    Breann Brady Fr Bountiful HS S3 -6. 3:04.52
72.    Ellie Horrocks So Evanston HS-WY S3 -7. 3:04.57
73.    Amelia Hunter So Salem Hills HS S3 -8. 3:04.83
74.    Rylee Goble Fr Bountiful HS S3 -9. 3:04.98
75.    Allison Bartholomew Fr Provo HS S2 -4. 3:07.29
76.    Kendyll Scott Fr Salem Hills HS S2 -5. 3:11.17
77.    Jessica Baker Jr Bountiful HS S2 -6. 3:12.39
78.    Bailey Rymer Fr Velocitas TC S2 -7. 3:12.71
79.    April Orgill Sr Bountiful HS S3 -10. 3:15.18
80.    Jessica Rees Jr Evanston HS-WY S1 -9. 3:16.09
81.    Makayla Broschinsky Sr Bountiful HS S2 -8. 3:16.67
82.    Catherine Gill Jr West Jordan HS S2 -9. 3:22.53
83.    Hayley Haslam Sr West Jordan HS S2 -10. 3:30.11
84.    Megan Campbell So Woods Cross HS S2 -11. 3:32.44
85.    Mary McLaren Jr Rock Springs HS-WY S2 -12. 3:40.05
86.    Victoria Harvey Fr Evanston HS-WY S1 -10. 3:51.10
DNS    Bella Ratto 8 Woods Cross HS S8 -DNS DNS
DNS    Andi Longfellow Jr Rock Springs HS-WY S3 -DNS DNS
DNS    Amy Robinson Jr Timpanogos HS S1 -DNS DNS
DNS    Katie Young So Pleasant Grove HS S3 -DNS DNS
DNS    Sarah Redding So Evanston HS-WY S1 -DNS DNS