2019 BYU Indoor Invitational
BYU Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 18, 2019 - January 19, 2019

Girl's 1 Mile Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Madison White So Bear River HS 38.  5:55.93
2.    Chloe Christy Fr Farmington HS 39.  5:56.12
3.    Madelynn Jenkins Jr Bountiful HS 47.  6:02.24
4.    Mindy Ogden Fr Stansbury HS 81.  6:29.04
5.    Hope Smith Jr Farmington HS 86.  6:33.67
6.    Abby Benson So Timpanogos HS 88.  6:34.02
7.    Kati Weber Jr Timpanogos HS 89.  6:34.07
8.    Abigail Bradshaw Bradshaw Jr Farmington HS 92.  6:38.72
9.    Anna Hale So Timpanogos HS 109.  6:57.06
10.    Marinna Mentzel So Evanston HS-WY 118.  7:06.15
11.    Nicole Crain So Hillcrest HS 119.  7:06.97
12.    Ashley Min So Timpanogos HS 120.  7:07.68
13.    Millie Cox Jr Timpanogos HS 121.  7:07.69
14.    Abby Child Sr Bountiful HS 122.  7:08.25
15.    Monica Blanco Jr Pleasant Grove HS 126.  7:11.95
16.    Riley Antonino Fr Mountain View HS-WY 127.  7:11.98
17.    Bryanna Hansen Fr T-Birds TC 129.  7:12.79
18.    Jessica Rees Jr Evanston HS-WY 130.  7:22.30
19.    Rylie Davis Fr Westlake HS 136.  7:38.01
20.    Nicole Matheson Fr Juab HS 138.  8:00.12
21.    Avery Wiberg So Woods Cross HS 139.  8:02.42
DNS    Aubrey Patton Jr Morgan HS DNS  DNS
DNS    Kelsey Childs Sr Bountiful HS DNS  DNS


Girl's 1 Mile Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Katy Saxton Fr Evanston HS-WY 76.  6:27.00
2.    Sara Corey Fr American Fork HS 91.  6:37.70
3.    Whitlee Rosquist Jr Juab HS 93.  6:39.50
4.    Elaine Dahl Fr T-Birds TC 99.  6:46.44
5.    Ellie Manwaring So Westlake HS 100.  6:49.05
6.    Breann Brady Fr Bountiful HS 101.  6:49.87
7.    Rylee Goble Fr Bountiful HS 103.  6:51.99
8.    Aimee Hunt So Lehi HS 104.  6:52.52
9.    Rebekah Yorgason Fr T-Birds TC 108.  6:56.86
10.    Sarah Jex Jr Westlake HS 112.  6:59.73
11.    Kendyll Scott Fr Salem Hills HS 114.  7:00.77
12.    Hailey Derington Fr American Fork HS 115.  7:02.74
13.    Bridget Johnston Sr Westlake HS 116.  7:04.26
14.    April Orgill Sr Bountiful HS 123.  7:08.45
15.    Genevieve Hansen 8 Mercury TC 124.  7:08.54
16.    Jessica Baker Jr Bountiful HS 125.  7:09.18
17.    Julie Curcio So Westlake HS 128.  7:12.33
18.    Emma Tadler So Woods Cross HS 131.  7:25.26
19.    Averie Giles So Pleasant Grove HS 132.  7:25.84
20.    Naomi Ogles So Springville HS 133.  7:26.51
21.    Rachel Gardiner Fr Unattached 134.  7:34.61
22.    Megan Stoker So American Fork HS 135.  7:36.83
23.    Makayla Broschinsky Sr Bountiful HS 137.  7:49.89


Girl's 1 Mile Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Lizzy Sampson Fr Westlake HS 46.  6:02.00
2.    Mercy Smith Fr T-Birds TC 68.  6:17.11
3.    Lilly Williams So Evanston HS-WY 69.  6:18.08
4.    Abigail Barlow Fr American Fork HS 71.  6:21.41
5.    Emma Evans Jr Pleasant Grove HS 75.  6:25.61
6.    Kaleigh Glauser So Jordan HS 82.  6:32.73
7.    Hailey Cardon Fr Evanston HS-WY 83.  6:33.19
8.    Shaylee Anderson So Pleasant Grove HS 84.  6:33.19
9.    Kendyl Jakins Sr T-Birds TC 90.  6:35.63
10.    Adrianna Cluff Sr American Fork HS 94.  6:41.28
11.    Erin Atkinson Fr Hillcrest HS 95.  6:42.88
12.    Erica Maestas So Salem Hills HS 96.  6:45.77
13.    Sydney Lyman So Evanston HS-WY 97.  6:46.11
14.    Jessie Taylor Jr Farmington HS 98.  6:46.22
15.    Melinda Corbett Sr Timpanogos HS 102.  6:50.10
16.    Abigail Lundberg Sr T-Birds TC 105.  6:53.01
17.    Olivia Woodward So Pleasant Grove HS 106.  6:53.71
18.    Alexus Jensen Jr Hillcrest HS 107.  6:56.20
19.    Halle Tueller So Pleasant Grove HS 110.  6:57.13
20.    Amelia Hunter So Salem Hills HS 113.  7:00.71
21.    Brittany Frye So Pleasant Grove HS 117.  7:05.73
DQ    Lydia Templeman 8 Unattached DQ  DQ
5+ consecutive steps into line (6:05.518)


Girl's 1 Mile Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Breila Fuller Sr Evanston HS-WY 33.  5:54.07
2.    Sariah Jackson So American Fork HS 40.  5:57.76
3.    Shelby Stubbs Sr T-Birds TC 41.  5:59.38
4.    Reghan Worley Sr Evanston HS-WY 42.  6:00.03
5.    Anne Ballard Fr Westlake HS 44.  6:01.14
6.    Alex Riley So Rock Springs HS-WY 48.  6:02.71
7.    Adelaide Guzman So Bountiful HS 53.  6:08.29
8.    Lily Evans So Cottonwood HS 55.  6:09.23
9.    Brooke Hansen So American Fork HS 56.  6:09.55
10.    Alyssa Stratton Fr American Fork HS 59.  6:10.05
11.    Syd Shannon Sr Rock Springs HS-WY 61.  6:11.38
12.    Naomi Campbell So Bountiful HS 63.  6:12.08
13.    Mathilde Oscarson Jr T-Birds TC 66.  6:15.20
14.    Isabelle Smith Jr Farmington HS 70.  6:20.48
15.    Scarlett Sisemore Sr Rock Springs HS-WY 72.  6:21.64
16.    Jennifer Thomas 2 Tooele HS 73.  6:23.23
17.    Abby Tew Sr Bountiful HS 74.  6:25.56
18.    Madison Galbraith 8 Unattached 78.  6:27.31
19.    Keri Vance So Bountiful HS 79.  6:27.42
20.    Rebecca Cornell So Provo HS 85.  6:33.27
21.    Kanza Allen Jr Westlake HS 87.  6:33.83
22.    Aubrey Westover So American Fork HS 111.  6:57.64
DNS    Kailey Hopkins Fr American Fork HS DNS  DNS


Girl's 1 Mile Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jaroldeen Oveson Fr T-Birds TC 20.  5:44.82
2.    Abigail Krzemien Fr Idaho Dash TC 24.  5:48.94
3.    Brook Stratton Sr American Fork HS 27.  5:49.92
4.    Sadie Hess Fr American Fork HS 28.  5:50.85
5.    Lauren Thornley Fr Layton HS 30.  5:51.53
6.    Ella Park Sr Springville HS 31.  5:52.79
7.    Natalie Jensen Fr American Fork HS 32.  5:52.86
8.    Sammi Stewart Fr Bountiful HS 34.  5:54.27
9.    Lydia West 8 Maple Mountain HS 36.  5:54.67
10.    Alivia Scoresby So Westlake HS 43.  6:00.64
11.    Tilly Vasquez Jr Farmington HS 45.  6:01.40
12.    Shayla Hendricks Sr American Fork HS 51.  6:07.24
13.    Jane Hansen Jr American Fork HS 52.  6:07.65
14.    Isabella Hanks Fr Bountiful HS 54.  6:08.40
15.    Kayley Kerr So American Fork HS 57.  6:09.76
16.    Molly Jensen Jr Westlake HS 62.  6:11.89
17.    Brooklyn Smith So Herriman HS 64.  6:12.15
18.    Riley Wolfgramm So Maple Mountain HS 65.  6:14.10
19.    Odessa Stewart So White Pine HS-NV 77.  6:27.27
20.    Sedona Hansen Jr T-Birds TC 80.  6:27.75


Girl's 1 Mile Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Makena Harbertson Jr Pleasant Grove HS 12.  5:38.23
2.    Camilla Adams So Maple Mountain HS 13.  5:38.25
3.    Hailey Hess Sr American Fork HS 14.  5:38.67
4.    Summer Lundberg So T-Birds TC 16.  5:40.21
5.    Elizabeth Wilcox Sr T-Birds TC 17.  5:40.52
6.    Hazel Baird Fr American Fork HS 18.  5:42.71
7.    Avery Moore Fr Unattached 22.  5:45.97
8.    Shaunti Longfellow Jr Rock Springs HS-WY 23.  5:47.36
9.    Makaila Runnels Sr Pleasant Grove HS 25.  5:49.07
10.    Lucy Orison Fr Farmington HS 26.  5:49.21
11.    Rebecca Teeples Sr American Fork HS 29.  5:51.00
12.    Allie Green Sr American Fork HS 35.  5:54.47
13.    Anna Sophia Rorrer Warren Sr Bountiful HS 37.  5:55.27
14.    Becca Cryer Jr Pleasant Grove HS 49.  6:04.80
15.    Brynn Black Jr West Jordan HS 50.  6:06.62
16.    Samantha Carver Fr Pleasant Grove HS 58.  6:09.99
17.    Bella Brower Jr Westlake HS 60.  6:11.11
18.    Zanna Perry Fr Maple Mountain HS 67.  6:15.77


Girl's 1 Mile Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Laurie Murphy Sr Bountiful HS 1.  5:17.53
2.    Abby Jensen Sr Westlake HS 2.  5:28.74
3.    Abby Rasmussen Sr Olympus HS 3.  5:30.40
4.    Madison Hess Sr American Fork HS 4.  5:31.21
5.    Abby Barrus Jr Westlake HS 5.  5:31.54
6.    Kate Thomas Jr Olympus HS 6.  5:34.06
7.    Danielle Shock Jr American Fork HS 7.  5:34.97
8.    Mya McKown Sr Pleasant Grove HS 8.  5:35.23
9.    Trisha Thompson So Bountiful HS 9.  5:36.15
10.    Taylia Norris Jr Panguitch HS 10.  5:36.60
11.    Madelyn Boulton Sr T-Birds TC 11.  5:38.14
12.    Mackenzie Hess Sr American Fork HS 15.  5:40.09
13.    Kenia Ainsworth So Lone Peak HS 19.  5:44.47
14.    Rachel Fitt Jr Unattached 21.  5:45.38
DQ    Lily Nettesheim Sr American Fork HS DQ  DQ
Run 4+ consecutive steps (5:44.160)


Girl's 1 Mile Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time 

1.    Laurie Murphy Sr Bountiful HS S7 -1. 5:17.53
2.    Abby Jensen Sr Westlake HS S7 -2. 5:28.74
3.    Abby Rasmussen Sr Olympus HS S7 -3. 5:30.40
4.    Madison Hess Sr American Fork HS S7 -4. 5:31.21
5.    Abby Barrus Jr Westlake HS S7 -5. 5:31.54
6.    Kate Thomas Jr Olympus HS S7 -6. 5:34.06
7.    Danielle Shock Jr American Fork HS S7 -7. 5:34.97
8.    Mya McKown Sr Pleasant Grove HS S7 -8. 5:35.23
9.    Trisha Thompson So Bountiful HS S7 -9. 5:36.15
10.    Taylia Norris Jr Panguitch HS S7 -10. 5:36.60
11.    Madelyn Boulton Sr T-Birds TC S7 -11. 5:38.14
12.    Makena Harbertson Jr Pleasant Grove HS S6 -1. 5:38.23
13.    Camilla Adams So Maple Mountain HS S6 -2. 5:38.25
14.    Hailey Hess Sr American Fork HS S6 -3. 5:38.67
15.    Mackenzie Hess Sr American Fork HS S7 -12. 5:40.09
16.    Summer Lundberg So T-Birds TC S6 -4. 5:40.21
17.    Elizabeth Wilcox Sr T-Birds TC S6 -5. 5:40.52
18.    Hazel Baird Fr American Fork HS S6 -6. 5:42.71
19.    Kenia Ainsworth So Lone Peak HS S7 -13. 5:44.47
20.    Jaroldeen Oveson Fr T-Birds TC S5 -1. 5:44.82
21.    Rachel Fitt Jr Unattached S7 -14. 5:45.38
22.    Avery Moore Fr Unattached S6 -7. 5:45.97
23.    Shaunti Longfellow Jr Rock Springs HS-WY S6 -8. 5:47.36
24.    Abigail Krzemien Fr Idaho Dash TC S5 -2. 5:48.94
25.    Makaila Runnels Sr Pleasant Grove HS S6 -9. 5:49.07
26.    Lucy Orison Fr Farmington HS S6 -10. 5:49.21
27.    Brook Stratton Sr American Fork HS S5 -3. 5:49.92
28.    Sadie Hess Fr American Fork HS S5 -4. 5:50.85
29.    Rebecca Teeples Sr American Fork HS S6 -11. 5:51.00
30.    Lauren Thornley Fr Layton HS S5 -5. 5:51.53
31.    Ella Park Sr Springville HS S5 -6. 5:52.79
32.    Natalie Jensen Fr American Fork HS S5 -7. 5:52.86
33.    Breila Fuller Sr Evanston HS-WY S4 -1. 5:54.07
34.    Sammi Stewart Fr Bountiful HS S5 -8. 5:54.27
35.    Allie Green Sr American Fork HS S6 -12. 5:54.47
36.    Lydia West 8 Maple Mountain HS S5 -9. 5:54.67
37.    Anna Sophia Rorrer Warren Sr Bountiful HS S6 -13. 5:55.27
38.    Madison White So Bear River HS S1 -1. 5:55.93
39.    Chloe Christy Fr Farmington HS S1 -2. 5:56.12
40.    Sariah Jackson So American Fork HS S4 -2. 5:57.76
41.    Shelby Stubbs Sr T-Birds TC S4 -3. 5:59.38
42.    Reghan Worley Sr Evanston HS-WY S4 -4. 6:00.03
43.    Alivia Scoresby So Westlake HS S5 -10. 6:00.64
44.    Anne Ballard Fr Westlake HS S4 -5. 6:01.14
45.    Tilly Vasquez Jr Farmington HS S5 -11. 6:01.40
46.    Lizzy Sampson Fr Westlake HS S3 -1. 6:02.00
47.    Madelynn Jenkins Jr Bountiful HS S1 -3. 6:02.24
48.    Alex Riley So Rock Springs HS-WY S4 -6. 6:02.71
49.    Becca Cryer Jr Pleasant Grove HS S6 -14. 6:04.80
50.    Brynn Black Jr West Jordan HS S6 -15. 6:06.62
51.    Shayla Hendricks Sr American Fork HS S5 -12. 6:07.24
52.    Jane Hansen Jr American Fork HS S5 -13. 6:07.65
53.    Adelaide Guzman So Bountiful HS S4 -7. 6:08.29
54.    Isabella Hanks Fr Bountiful HS S5 -14. 6:08.40
55.    Lily Evans So Cottonwood HS S4 -8. 6:09.23
56.    Brooke Hansen So American Fork HS S4 -9. 6:09.55
57.    Kayley Kerr So American Fork HS S5 -15. 6:09.76
58.    Samantha Carver Fr Pleasant Grove HS S6 -16. 6:09.99
59.    Alyssa Stratton Fr American Fork HS S4 -10. 6:10.05
60.    Bella Brower Jr Westlake HS S6 -17. 6:11.11
61.    Syd Shannon Sr Rock Springs HS-WY S4 -11. 6:11.38
62.    Molly Jensen Jr Westlake HS S5 -16. 6:11.89
63.    Naomi Campbell So Bountiful HS S4 -12. 6:12.08
64.    Brooklyn Smith So Herriman HS S5 -17. 6:12.15
65.    Riley Wolfgramm So Maple Mountain HS S5 -18. 6:14.10
66.    Mathilde Oscarson Jr T-Birds TC S4 -13. 6:15.20
67.    Zanna Perry Fr Maple Mountain HS S6 -18. 6:15.77
68.    Mercy Smith Fr T-Birds TC S3 -2. 6:17.11
69.    Lilly Williams So Evanston HS-WY S3 -3. 6:18.08
70.    Isabelle Smith Jr Farmington HS S4 -14. 6:20.48
71.    Abigail Barlow Fr American Fork HS S3 -4. 6:21.41
72.    Scarlett Sisemore Sr Rock Springs HS-WY S4 -15. 6:21.64
73.    Jennifer Thomas 2 Tooele HS S4 -16. 6:23.23
74.    Abby Tew Sr Bountiful HS S4 -17. 6:25.56
75.    Emma Evans Jr Pleasant Grove HS S3 -5. 6:25.61
76.    Katy Saxton Fr Evanston HS-WY S2 -1. 6:27.00
77.    Odessa Stewart So White Pine HS-NV S5 -19. 6:27.27
78.    Madison Galbraith 8 Unattached S4 -18. 6:27.31
79.    Keri Vance So Bountiful HS S4 -19. 6:27.42
80.    Sedona Hansen Jr T-Birds TC S5 -20. 6:27.75
81.    Mindy Ogden Fr Stansbury HS S1 -4. 6:29.04
82.    Kaleigh Glauser So Jordan HS S3 -6. 6:32.73
83.    Hailey Cardon Fr Evanston HS-WY S3 -7. 6:33.19
84.    Shaylee Anderson So Pleasant Grove HS S3 -8. 6:33.19
85.    Rebecca Cornell So Provo HS S4 -20. 6:33.27
86.    Hope Smith Jr Farmington HS S1 -5. 6:33.67
87.    Kanza Allen Jr Westlake HS S4 -21. 6:33.83
88.    Abby Benson So Timpanogos HS S1 -6. 6:34.02
89.    Kati Weber Jr Timpanogos HS S1 -7. 6:34.07
90.    Kendyl Jakins Sr T-Birds TC S3 -9. 6:35.63
91.    Sara Corey Fr American Fork HS S2 -2. 6:37.70
92.    Abigail Bradshaw Bradshaw Jr Farmington HS S1 -8. 6:38.72
93.    Whitlee Rosquist Jr Juab HS S2 -3. 6:39.50
94.    Adrianna Cluff Sr American Fork HS S3 -10. 6:41.28
95.    Erin Atkinson Fr Hillcrest HS S3 -11. 6:42.88
96.    Erica Maestas So Salem Hills HS S3 -12. 6:45.77
97.    Sydney Lyman So Evanston HS-WY S3 -13. 6:46.11
98.    Jessie Taylor Jr Farmington HS S3 -14. 6:46.22
99.    Elaine Dahl Fr T-Birds TC S2 -4. 6:46.44
100.    Ellie Manwaring So Westlake HS S2 -5. 6:49.05
101.    Breann Brady Fr Bountiful HS S2 -6. 6:49.87
102.    Melinda Corbett Sr Timpanogos HS S3 -15. 6:50.10
103.    Rylee Goble Fr Bountiful HS S2 -7. 6:51.99
104.    Aimee Hunt So Lehi HS S2 -8. 6:52.52
105.    Abigail Lundberg Sr T-Birds TC S3 -16. 6:53.01
106.    Olivia Woodward So Pleasant Grove HS S3 -17. 6:53.71
107.    Alexus Jensen Jr Hillcrest HS S3 -18. 6:56.20
108.    Rebekah Yorgason Fr T-Birds TC S2 -9. 6:56.86
109.    Anna Hale So Timpanogos HS S1 -9. 6:57.06
110.    Halle Tueller So Pleasant Grove HS S3 -19. 6:57.13
111.    Aubrey Westover So American Fork HS S4 -22. 6:57.64
112.    Sarah Jex Jr Westlake HS S2 -10. 6:59.73
113.    Amelia Hunter So Salem Hills HS S3 -20. 7:00.71
114.    Kendyll Scott Fr Salem Hills HS S2 -11. 7:00.77
115.    Hailey Derington Fr American Fork HS S2 -12. 7:02.74
116.    Bridget Johnston Sr Westlake HS S2 -13. 7:04.26
117.    Brittany Frye So Pleasant Grove HS S3 -21. 7:05.73
118.    Marinna Mentzel So Evanston HS-WY S1 -10. 7:06.15
119.    Nicole Crain So Hillcrest HS S1 -11. 7:06.97
120.    Ashley Min So Timpanogos HS S1 -12. 7:07.68
121.    Millie Cox Jr Timpanogos HS S1 -13. 7:07.69
122.    Abby Child Sr Bountiful HS S1 -14. 7:08.25
123.    April Orgill Sr Bountiful HS S2 -14. 7:08.45
124.    Genevieve Hansen 8 Mercury TC S2 -15. 7:08.54
125.    Jessica Baker Jr Bountiful HS S2 -16. 7:09.18
126.    Monica Blanco Jr Pleasant Grove HS S1 -15. 7:11.95
127.    Riley Antonino Fr Mountain View HS-WY S1 -16. 7:11.98
128.    Julie Curcio So Westlake HS S2 -17. 7:12.33
129.    Bryanna Hansen Fr T-Birds TC S1 -17. 7:12.79
130.    Jessica Rees Jr Evanston HS-WY S1 -18. 7:22.30
131.    Emma Tadler So Woods Cross HS S2 -18. 7:25.26
132.    Averie Giles So Pleasant Grove HS S2 -19. 7:25.84
133.    Naomi Ogles So Springville HS S2 -20. 7:26.51
134.    Rachel Gardiner Fr Unattached S2 -21. 7:34.61
135.    Megan Stoker So American Fork HS S2 -22. 7:36.83
136.    Rylie Davis Fr Westlake HS S1 -19. 7:38.01
137.    Makayla Broschinsky Sr Bountiful HS S2 -23. 7:49.89
138.    Nicole Matheson Fr Juab HS S1 -20. 8:00.12
139.    Avery Wiberg So Woods Cross HS S1 -21. 8:02.42
DQ    Lily Nettesheim Sr American Fork HS S7 -DQ DQ
Run 4+ consecutive steps (5:44.160)
DQ    Lydia Templeman 8 Unattached S3 -DQ DQ
5+ consecutive steps into line (6:05.518)
DNS    Kailey Hopkins Fr American Fork HS S4 -DNS DNS
DNS    Aubrey Patton Jr Morgan HS S1 -DNS DNS
DNS    Kelsey Childs Sr Bountiful HS S1 -DNS DNS