2019 BYU Indoor Invitational
BYU Smith Fieldhouse
Provo, UT
January 18, 2019 - January 19, 2019

Girl's 60 Hurdles Heats

Heat 1
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Oteta Kitiona 8 Mercury TC 21.  10.71
2.    Taylor Cooper Sr Utah Prospects TC 27.  11.04
3.    Kaleena Narrus Fr Idaho Dash TC 31.  11.24


Girl's 60 Hurdles Heats

Heat 2
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Emma Bagley Jr Corner Canyon HS 12.  10.28
2.    Makayla Miller Jr Copper Hills HS 37.  11.53
3.    Caroline Olsen So Unattached 45.  12.58


Girl's 60 Hurdles Heats

Heat 3
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Julia Nixon Jr Idaho Dash TC 24.  10.92
2.    Reagan Briggs Sr American Fork HS 49.  15.16
DQ    Rachel Pletcher Jr Idaho Dash TC DQ  DQ
Went around a hurdle (14.971)


Girl's 60 Hurdles Heats

Heat 4
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Brittany Kuhn Sr Unattached 4.  9.93 q
2.    Annie Hill Jr Gold Medal Athletics 6.  10.10 q
3.    Emma Burnham Jr Spanish Fork HS 44.  11.94


Girl's 60 Hurdles Heats

Heat 5
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Ashlyn Baker Jr Timpanogos HS 19.  10.55
2.    Lillian Munoz Fr Green River HS-WY 22.  10.79
3.    Bailey Bross Jr Mountain View HS-WY 47.  12.92


Girl's 60 Hurdles Heats

Heat 6
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jessi Mangum So Spanish Fork HS 13.  10.34
2.    Daniella Rivera Sr Mercury TC 20.  10.56
3.    Rachel Foster Jr Green River HS-WY 26.  10.99


Girl's 60 Hurdles Heats

Heat 7
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Olivia Madsen So Utah Sprint Academy 30.  11.17
2.    Brianna McHoes Sr Springville HS 34.  11.27
3.    Aubrey Holdaway Jr Riverton HS 39.  11.59


Girl's 60 Hurdles Heats

Heat 8
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Bailey Brandt Sr Brighton HS 11.  10.27
2.    Madeline Edwards Jr American Fork HS 18.  10.52
3.    Simone Wrathall Fr West HS 29.  11.08


Girl's 60 Hurdles Heats

Heat 9
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Darcie Miles Sr Unattached 15.  10.49
2.    Katelynn Misener So Bountiful HS 28.  11.08
3.    Bailey Jeppesen Sr Tooele HS 35.  11.34


Girl's 60 Hurdles Heats

Heat 10
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Madilyn Zink Jr Pocatello Track Club 1.  9.34 q
2.    Brooklyn Proffit So Unattached 7.  10.10 q
3.    Sara Davies Sr Syracuse HS 10.  10.11


Girl's 60 Hurdles Heats

Heat 11
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Hannah Stuart So Desert Hills HS 7.  10.10 q
2.    Adelaide Johnson Sr Orem HS 14.  10.43
3.    Kaiimilani Crockett 8 Woods Cross HS 40.  11.70


Girl's 60 Hurdles Heats

Heat 12
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jordan Folsom Jr Unattached 25.  10.93
2.    Reagan Bolos So Fremont HS 36.  11.51
3.    Olivia Mortensen Jr Bountiful HS 41.  11.72


Girl's 60 Hurdles Heats

Heat 13
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jenna Welch Jr Desert Hills HS 3.  9.89 q
2.    Audri Richins Jr North Summit HS 23.  10.81
3.    Magdalena Erekson So Hillcrest HS 38.  11.53


Girl's 60 Hurdles Heats

Heat 14
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kelsey Giorgis Sr Mountain View HS-WY 33.  11.26
2.    Madi Durrant Fr Evanston HS-WY 46.  12.77
3.    Cayleigh Welch Jr Green River HS-WY 48.  14.39


Girl's 60 Hurdles Heats

Heat 15
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kayla Butterfield Sr Herriman HS 2.  9.85 q
2.    Emmalee Osborn Jr Springville HS 16.  10.50
3.    Ellie Horrocks So Evanston HS-WY 42.  11.82


Girl's 60 Hurdles Heats

Heat 16
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Jessica Reddish Sr Weber HS 5.  10.09 q
2.    Lindsey Cascaddan Fremont HS 32.  11.26
3.    Kate Fallon Fr Spanish Fork HS 43.  11.86


Girl's 60 Hurdles Heats

Heat 17
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kimball Clements Sr Spanish Fork HS 9.  10.10 q
2.    Maili Boyer Fr Unattached 17.  10.51


Girl's 60 Hurdles Heats
Top 9 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time 

1.    Madilyn Zink Jr Pocatello Track Club H10 -1. 9.34 q
2.    Kayla Butterfield Sr Herriman HS H15 -1. 9.85 q
3.    Jenna Welch Jr Desert Hills HS H13 -1. 9.89 q
4.    Brittany Kuhn Sr Unattached H4 -1. 9.93 q
5.    Jessica Reddish Sr Weber HS H16 -1. 10.09 q
6.    Annie Hill Jr Gold Medal Athletics H4 -2. 10.10 q
7.    Hannah Stuart So Desert Hills HS H11 -1. 10.10 q
7.    Brooklyn Proffit So Unattached H10 -2. 10.10 q
9.    Kimball Clements Sr Spanish Fork HS H17 -1. 10.10 q
10.    Sara Davies Sr Syracuse HS H10 -3. 10.11
11.    Bailey Brandt Sr Brighton HS H8 -1. 10.27
12.    Emma Bagley Jr Corner Canyon HS H2 -1. 10.28
13.    Jessi Mangum So Spanish Fork HS H6 -1. 10.34
14.    Adelaide Johnson Sr Orem HS H11 -2. 10.43
15.    Darcie Miles Sr Unattached H9 -1. 10.49
16.    Emmalee Osborn Jr Springville HS H15 -2. 10.50
17.    Maili Boyer Fr Unattached H17 -2. 10.51
18.    Madeline Edwards Jr American Fork HS H8 -2. 10.52
19.    Ashlyn Baker Jr Timpanogos HS H5 -1. 10.55
20.    Daniella Rivera Sr Mercury TC H6 -2. 10.56
21.    Oteta Kitiona 8 Mercury TC H1 -1. 10.71
22.    Lillian Munoz Fr Green River HS-WY H5 -2. 10.79
23.    Audri Richins Jr North Summit HS H13 -2. 10.81
24.    Julia Nixon Jr Idaho Dash TC H3 -1. 10.92
25.    Jordan Folsom Jr Unattached H12 -1. 10.93
26.    Rachel Foster Jr Green River HS-WY H6 -3. 10.99
27.    Taylor Cooper Sr Utah Prospects TC H1 -2. 11.04
28.    Katelynn Misener So Bountiful HS H9 -2. 11.08
29.    Simone Wrathall Fr West HS H8 -3. 11.08
30.    Olivia Madsen So Utah Sprint Academy H7 -1. 11.17
31.    Kaleena Narrus Fr Idaho Dash TC H1 -3. 11.24
32.    Lindsey Cascaddan Fremont HS H16 -2. 11.26
33.    Kelsey Giorgis Sr Mountain View HS-WY H14 -1. 11.26
34.    Brianna McHoes Sr Springville HS H7 -2. 11.27
35.    Bailey Jeppesen Sr Tooele HS H9 -3. 11.34
36.    Reagan Bolos So Fremont HS H12 -2. 11.51
37.    Makayla Miller Jr Copper Hills HS H2 -2. 11.53
38.    Magdalena Erekson So Hillcrest HS H13 -3. 11.53
39.    Aubrey Holdaway Jr Riverton HS H7 -3. 11.59
40.    Kaiimilani Crockett 8 Woods Cross HS H11 -3. 11.70
41.    Olivia Mortensen Jr Bountiful HS H12 -3. 11.72
42.    Ellie Horrocks So Evanston HS-WY H15 -3. 11.82
43.    Kate Fallon Fr Spanish Fork HS H16 -3. 11.86
44.    Emma Burnham Jr Spanish Fork HS H4 -3. 11.94
45.    Caroline Olsen So Unattached H2 -3. 12.58
46.    Madi Durrant Fr Evanston HS-WY H14 -2. 12.77
47.    Bailey Bross Jr Mountain View HS-WY H5 -3. 12.92
48.    Cayleigh Welch Jr Green River HS-WY H14 -3. 14.39
49.    Reagan Briggs Sr American Fork HS H3 -2. 15.16
DQ    Rachel Pletcher Jr Idaho Dash TC H3 -DQ DQ
Went around a hurdle (14.971)