2019 Mr. Mac/BYU Invitational
Clarence Robison Track-Brigham Young University
Provo, UT
May 3, 2019 - May 4, 2019

Boy's 200 meter 1A-3A Heats

Heat 1
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Levi Saylor Jr Parowan HS 10.  23.35
2.    Kanyon Lamb Sr Panguitch HS 21.  23.65
3.    Ethan Carter Jr Gunnison Valley HS 37.  24.11
4.    Dakota Young Sr Tabiona HS 38.  24.16
5.    Jaden Fails Jr Beaver HS 77.  25.17
6.    Ethan Udy Fr Richfield HS 109.  25.87
7.    Logan Kerr Jr Pinnacle HS 118.  28.15
DNS    Connor Chappell So North Summit HS DNS  DNS


Boy's 200 meter 1A-3A Heats

Heat 2
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Brandon Harris Sr Parowan HS 8.  23.23 q -0.6 q
2.    Dean Shaw Jr Star Valley HS-WY 26.  23.68 -0.6
3.    Jaylon Dennis Jr Carbon HS 52.  24.44 -0.6
4.    Dalton Moss Jr Bear Lake HS-ID 59.  24.60 -0.6
5.    Darin Sandberg Jr Grantsville HS 78.  25.18 -0.6
6.    Michael Planishek So Union HS 79.  25.20 -0.6
7.    Seth Spackman So San Juan HS 97.  25.60 -0.6
8.    Ethan Platt So Bryce Valley HS 107.  25.84 -0.6


Boy's 200 meter 1A-3A Heats

Heat 3
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Kade Jensen Sr Richfield HS 13.  23.43 -0.5
2.    Derek Smith Jr Delta HS 24.  23.67 -0.5
3.    Nathan Despain Jr Millard HS 30.  23.84 -0.5
4.    Cannon Richins Jr North Summit HS 56.  24.52 -0.5
5.    Christian Jimenez Sr Enterprise HS 62.  24.72 -0.5
6.    Hunter Anderton Jr Maeser Prep Acad 85.  25.26 -0.5
7.    Cole Lunde So Rowland Hall 101.  25.67 -0.5
8.    Chance Oxenbine So Bear Lake HS-ID 102.  25.69 -0.5
9.    Kashden Limb So Beaver HS 113.  26.04 -0.5


Boy's 200 meter 1A-3A Heats

Heat 4
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Oran Finlinson So Delta HS 15.  23.50 -1.3
2.    Brigham Perry Sr Juab HS 16.  23.51 -1.3
3.    Cesar Lemus Jr North Sanpete HS 32.  23.85 -1.3
4.    Nathan Parsons Sr American Leadership Acad 46.  24.31 -1.3
5.    Skyler Staheli Jr Enterprise HS 61.  24.69 -1.3
6.    Brayden Angell Fr Beaver HS 106.  25.82 -1.3
7.    Logan Chappell Jr Wayne HS 108.  25.86 -1.3
DNS    Kort Sorenson Fr Gunnison Valley HS DNS  DNS -1.3
DNS    Dairius Martyny Jr West Ridge Academy DNS  DNS -1.3


Boy's 200 meter 1A-3A Heats

Heat 5
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Ashton Schofield So Mountain View HS-WY 11.  23.38 +0.0
2.    Keenan Moulton Jr Manti HS 19.  23.59 +0.0
3.    Zay Davis Jr Preston HS-ID 35.  23.97 +0.0
4.    Brayton Pope Jr Sugar-Salem HS-ID 45.  24.29 +0.0
5.    William Finlinson So Delta HS 68.  24.92 +0.0
6.    Adrian Carlson Sr Union HS 88.  25.31 +0.0
7.    Rulon Barlow So Water Canyon HS 98.  25.61 +0.0
8.    Carter Thomas Sr Enterprise HS 100.  25.66 +0.0
9.    Cooper Black Fr San Juan HS 111.  25.97 +0.0


Boy's 200 meter 1A-3A Heats

Heat 6
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Jakob Burt Jr Morgan HS 23.  23.67 +0.2
2.    Kian Conway Jr San Juan HS 27.  23.73 +0.2
3.    Gaige Hardy Sr Milford HS 34.  23.96 +0.2
4.    Alex Wall Sr Millard HS 43.  24.26 +0.2
5.    Tyson Brenchley So Manti HS 63.  24.75 +0.2
6.    Carson Brunson Fr Millard HS 66.  24.87 +0.2
7.    Ryker Johnson Fr North Summit HS 110.  25.97 +0.2
8.    Shaffer Myers Jr South Summit HS 116.  26.50 +0.2
DNS    Jimmy Smith Jr Altamont HS DNS  DNS +0.2


Boy's 200 meter 1A-3A Heats

Heat 7
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Connor Guerrero Sr Grand County HS 14.  23.49 +1.0
2.    Ethan Johnson Fr Manti HS 28.  23.79 +1.0
3.    Deklyn Strong Jr Enterprise HS 36.  24.09 +1.0
4.    Talmage Brown Sr Summit Academy 42.  24.25 +1.0
5.    John Harris Jr Maeser Prep Acad 57.  24.54 +1.0
6.    Carston Jensen Fr Richfield HS 72.  25.04 +1.0
7.    Calvin Schultz Sr American Leadership Acad 73.  25.08 +1.0
8.    McCoy Fitzgerald Sr Tintic HS 76.  25.16 +1.0
9.    Jagen Blackburn So North Sevier HS 104.  25.72 +1.0


Boy's 200 meter 1A-3A Heats

Heat 8
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Scott Dunn Jr Preston HS-ID 6.  22.88 q +1.3 q
2.    Riley Ogden Sr North Sevier HS 9.  23.29 q +1.3 q
3.    William Curzon Sr American Heritage 29.  23.79 +1.3
4.    Lucas Hatch Sr Monticello HS 41.  24.24 +1.3
5.    Dawson Grant Sr Duchesne HS 74.  25.13 +1.3
6.    Hunter Fowler Sr Enterprise HS 86.  25.29 +1.3
7.    Shayden Christensen Jr Pinnacle HS 115.  26.48 +1.3
DNS    Benjamin Jeffs So Water Canyon HS DNS  DNS +1.3
DNS    Hyrum Fechser So Water Canyon HS DNS  DNS +1.3


Boy's 200 meter 1A-3A Heats

Heat 9
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Cameron Franklin Sr Valley HS 4.  22.79 q +1.4 q
2.    Wyatt Roberts Jr North Sanpete HS 18.  23.56 +1.4
3.    Riley Certonio Jr Panguitch HS 48.  24.40 +1.4
4.    Logan Gillman Sr Union HS 50.  24.41 +1.4
5.    Marshall Sellers Sr Rockwell HS 55.  24.51 +1.4
6.    Dylan Ferguson Fr Milford HS 81.  25.23 +1.4
7.    Gage Morrison So Richfield HS 82.  25.23 +1.4
8.    McKay Rees Jr North Summit HS 83.  25.24 +1.4
9.    Roman Bell Jr Telos Academy 114.  26.40 +1.4


Boy's 200 meter 1A-3A Heats

Heat 10
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Bret Beebe So Milford HS 7.  23.23 q +0.5 q
2.    Gabe Morris Jr Evanston HS-WY 17.  23.54 +0.5
3.    Russell Walker Jr Milford HS 44.  24.28 +0.5
4.    Elyja Fowles So North Sanpete HS 65.  24.85 +0.5
5.    Luke Browning So Kanab HS 75.  25.16 +0.5
6.    Turner Williams Fr Beaver HS 80.  25.21 +0.5
7.    Carson Hurst Fr Grantsville HS 92.  25.46 +0.5
8.    Edmison Lenidrik So Layton Christian Acad 94.  25.47 +0.5
9.    Norman Mckenna Jr Altamont HS 112.  25.99 +0.5


Boy's 200 meter 1A-3A Heats

Heat 11
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Porter Giles Jr Morgan HS 5.  22.80 q -1.6 q
2.    Corbin Arbon Sr Grand County HS 25.  23.67 -1.6
3.    Peyton Litton Sr North Fremont HS-ID 40.  24.21 -1.6
4.    Bryant Pace Sr Wayne HS 47.  24.31 -1.6
5.    Eric Estrada Sr Coral Academy-NV 51.  24.42 -1.6
6.    Jamal Mayoul Sr North Sanpete HS 67.  24.90 -1.6
7.    Kevin Bridges Jr Panguitch HS 90.  25.38 -1.6
8.    Koleman MacInnis Fr Valley HS 95.  25.52 -1.6
9.    Ethan Fielding Fr North Sevier HS 117.  26.91 -1.6


Boy's 200 meter 1A-3A Heats

Heat 12
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Eli Hazlett Jr Grand County HS 3.  22.34 q -1.1 q
2.    Kaden Barnard Jr Preston HS-ID 12.  23.41 -1.1
3.    Connor Peterson Jr South Sevier HS 20.  23.62 -1.1
4.    Kaleb Sanchez So Duchesne HS 53.  24.45 -1.1
5.    Reed Hedgelin Sr Monticello HS 54.  24.48 -1.1
6.    Westen Sylvester Jr Piute HS 60.  24.61 -1.1
7.    Spencer Knudsen Sr Monticello HS 70.  24.94 -1.1
8.    Alex Bradshaw Fr Lyman HS-WY 87.  25.29 -1.1
9.    Colton Lewis Sr Monticello HS 99.  25.65 -1.1


Boy's 200 meter 1A-3A Heats

Heat 13
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Braiden Ivie Jr Emery HS 1.  21.67 q -0.4 q
2.    Porter Albrecht Jr Beaver HS 33.  23.89 -0.4
3.    Tyki Ngo Sr Coral Academy-NV 39.  24.21 -0.4
4.    Will Smith So Richfield HS 49.  24.41 -0.4
5.    John Hunzeker Fr Grantsville HS 64.  24.83 -0.4
6.    Hunter Cherrington Sr Mountain View HS-WY 89.  25.35 -0.4
7.    Carson Cox Jr Milford HS 91.  25.42 -0.4
8.    Jaden Westwood Fr Piute HS 96.  25.57 -0.4
9.    Marc Certonio So Panguitch HS 103.  25.69 -0.4


Boy's 200 meter 1A-3A Heats

Heat 14
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Wyatt Moore Sr Star Valley HS-WY 2.  22.03 q -0.2 q
2.    Kaleb Barney Jr Beaver HS 22.  23.65 -0.2
3.    Hunter Carter So Beaver HS 30.  23.84 -0.2
4.    Graydee Warren Sr Millard HS 58.  24.58 -0.2
5.    Lymir Benn Sr San Juan HS 69.  24.93 -0.2
6.    Frank Matheson Sr South Summit HS 71.  25.03 -0.2
7.    Garett Fabrizio Fr Duchesne HS 84.  25.25 -0.2
8.    Carson Thornock So South Sevier HS 93.  25.47 -0.2
9.    Wade Stanford Jr North Summit HS 105.  25.73 -0.2


Boy's 200 meter 1A-3A Heats
Top 9 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind 

1.    Braiden Ivie Jr Emery HS H13 -1. 21.67 q -0.4 q
2.    Wyatt Moore Sr Star Valley HS-WY H14 -1. 22.03 q -0.2 q
3.    Eli Hazlett Jr Grand County HS H12 -1. 22.34 q -1.1 q
4.    Cameron Franklin Sr Valley HS H9 -1. 22.79 q +1.4 q
5.    Porter Giles Jr Morgan HS H11 -1. 22.80 q -1.6 q
6.    Scott Dunn Jr Preston HS-ID H8 -1. 22.88 q +1.3 q
7.    Bret Beebe So Milford HS H10 -1. 23.23 q +0.5 q
8.    Brandon Harris Sr Parowan HS H2 -1. 23.23 q -0.6 q
9.    Riley Ogden Sr North Sevier HS H8 -2. 23.29 q +1.3 q
10.    Levi Saylor Jr Parowan HS H1 -1. 23.35
11.    Ashton Schofield So Mountain View HS-WY H5 -1. 23.38 +0.0
12.    Kaden Barnard Jr Preston HS-ID H12 -2. 23.41 -1.1
13.    Kade Jensen Sr Richfield HS H3 -1. 23.43 -0.5
14.    Connor Guerrero Sr Grand County HS H7 -1. 23.49 +1.0
15.    Oran Finlinson So Delta HS H4 -1. 23.50 -1.3
16.    Brigham Perry Sr Juab HS H4 -2. 23.51 -1.3
17.    Gabe Morris Jr Evanston HS-WY H10 -2. 23.54 +0.5
18.    Wyatt Roberts Jr North Sanpete HS H9 -2. 23.56 +1.4
19.    Keenan Moulton Jr Manti HS H5 -2. 23.59 +0.0
20.    Connor Peterson Jr South Sevier HS H12 -3. 23.62 -1.1
21.    Kanyon Lamb Sr Panguitch HS H1 -2. 23.65
22.    Kaleb Barney Jr Beaver HS H14 -2. 23.65 -0.2
23.    Jakob Burt Jr Morgan HS H6 -1. 23.67 +0.2
24.    Derek Smith Jr Delta HS H3 -2. 23.67 -0.5
25.    Corbin Arbon Sr Grand County HS H11 -2. 23.67 -1.6
26.    Dean Shaw Jr Star Valley HS-WY H2 -2. 23.68 -0.6
27.    Kian Conway Jr San Juan HS H6 -2. 23.73 +0.2
28.    Ethan Johnson Fr Manti HS H7 -2. 23.79 +1.0
29.    William Curzon Sr American Heritage H8 -3. 23.79 +1.3
30.    Hunter Carter So Beaver HS H14 -3. 23.84 -0.2
30.    Nathan Despain Jr Millard HS H3 -3. 23.84 -0.5
32.    Cesar Lemus Jr North Sanpete HS H4 -3. 23.85 -1.3
33.    Porter Albrecht Jr Beaver HS H13 -2. 23.89 -0.4
34.    Gaige Hardy Sr Milford HS H6 -3. 23.96 +0.2
35.    Zay Davis Jr Preston HS-ID H5 -3. 23.97 +0.0
36.    Deklyn Strong Jr Enterprise HS H7 -3. 24.09 +1.0
37.    Ethan Carter Jr Gunnison Valley HS H1 -3. 24.11
38.    Dakota Young Sr Tabiona HS H1 -4. 24.16
39.    Tyki Ngo Sr Coral Academy-NV H13 -3. 24.21 -0.4
40.    Peyton Litton Sr North Fremont HS-ID H11 -3. 24.21 -1.6
41.    Lucas Hatch Sr Monticello HS H8 -4. 24.24 +1.3
42.    Talmage Brown Sr Summit Academy H7 -4. 24.25 +1.0
43.    Alex Wall Sr Millard HS H6 -4. 24.26 +0.2
44.    Russell Walker Jr Milford HS H10 -3. 24.28 +0.5
45.    Brayton Pope Jr Sugar-Salem HS-ID H5 -4. 24.29 +0.0
46.    Nathan Parsons Sr American Leadership Acad H4 -4. 24.31 -1.3
47.    Bryant Pace Sr Wayne HS H11 -4. 24.31 -1.6
48.    Riley Certonio Jr Panguitch HS H9 -3. 24.40 +1.4
49.    Will Smith So Richfield HS H13 -4. 24.41 -0.4
50.    Logan Gillman Sr Union HS H9 -4. 24.41 +1.4
51.    Eric Estrada Sr Coral Academy-NV H11 -5. 24.42 -1.6
52.    Jaylon Dennis Jr Carbon HS H2 -3. 24.44 -0.6
53.    Kaleb Sanchez So Duchesne HS H12 -4. 24.45 -1.1
54.    Reed Hedgelin Sr Monticello HS H12 -5. 24.48 -1.1
55.    Marshall Sellers Sr Rockwell HS H9 -5. 24.51 +1.4
56.    Cannon Richins Jr North Summit HS H3 -4. 24.52 -0.5
57.    John Harris Jr Maeser Prep Acad H7 -5. 24.54 +1.0
58.    Graydee Warren Sr Millard HS H14 -4. 24.58 -0.2
59.    Dalton Moss Jr Bear Lake HS-ID H2 -4. 24.60 -0.6
60.    Westen Sylvester Jr Piute HS H12 -6. 24.61 -1.1
61.    Skyler Staheli Jr Enterprise HS H4 -5. 24.69 -1.3
62.    Christian Jimenez Sr Enterprise HS H3 -5. 24.72 -0.5
63.    Tyson Brenchley So Manti HS H6 -5. 24.75 +0.2
64.    John Hunzeker Fr Grantsville HS H13 -5. 24.83 -0.4
65.    Elyja Fowles So North Sanpete HS H10 -4. 24.85 +0.5
66.    Carson Brunson Fr Millard HS H6 -6. 24.87 +0.2
67.    Jamal Mayoul Sr North Sanpete HS H11 -6. 24.90 -1.6
68.    William Finlinson So Delta HS H5 -5. 24.92 +0.0
69.    Lymir Benn Sr San Juan HS H14 -5. 24.93 -0.2
70.    Spencer Knudsen Sr Monticello HS H12 -7. 24.94 -1.1
71.    Frank Matheson Sr South Summit HS H14 -6. 25.03 -0.2
72.    Carston Jensen Fr Richfield HS H7 -6. 25.04 +1.0
73.    Calvin Schultz Sr American Leadership Acad H7 -7. 25.08 +1.0
74.    Dawson Grant Sr Duchesne HS H8 -5. 25.13 +1.3
75.    Luke Browning So Kanab HS H10 -5. 25.16 +0.5
76.    McCoy Fitzgerald Sr Tintic HS H7 -8. 25.16 +1.0
77.    Jaden Fails Jr Beaver HS H1 -5. 25.17
78.    Darin Sandberg Jr Grantsville HS H2 -5. 25.18 -0.6
79.    Michael Planishek So Union HS H2 -6. 25.20 -0.6
80.    Turner Williams Fr Beaver HS H10 -6. 25.21 +0.5
81.    Dylan Ferguson Fr Milford HS H9 -6. 25.23 +1.4
82.    Gage Morrison So Richfield HS H9 -7. 25.23 +1.4
83.    McKay Rees Jr North Summit HS H9 -8. 25.24 +1.4
84.    Garett Fabrizio Fr Duchesne HS H14 -7. 25.25 -0.2
85.    Hunter Anderton Jr Maeser Prep Acad H3 -6. 25.26 -0.5
86.    Hunter Fowler Sr Enterprise HS H8 -6. 25.29 +1.3
87.    Alex Bradshaw Fr Lyman HS-WY H12 -8. 25.29 -1.1
88.    Adrian Carlson Sr Union HS H5 -6. 25.31 +0.0
89.    Hunter Cherrington Sr Mountain View HS-WY H13 -6. 25.35 -0.4
90.    Kevin Bridges Jr Panguitch HS H11 -7. 25.38 -1.6
91.    Carson Cox Jr Milford HS H13 -7. 25.42 -0.4
92.    Carson Hurst Fr Grantsville HS H10 -7. 25.46 +0.5
93.    Carson Thornock So South Sevier HS H14 -8. 25.47 -0.2
94.    Edmison Lenidrik So Layton Christian Acad H10 -8. 25.47 +0.5
95.    Koleman MacInnis Fr Valley HS H11 -8. 25.52 -1.6
96.    Jaden Westwood Fr Piute HS H13 -8. 25.57 -0.4
97.    Seth Spackman So San Juan HS H2 -7. 25.60 -0.6
98.    Rulon Barlow So Water Canyon HS H5 -7. 25.61 +0.0
99.    Colton Lewis Sr Monticello HS H12 -9. 25.65 -1.1
100.    Carter Thomas Sr Enterprise HS H5 -8. 25.66 +0.0
101.    Cole Lunde So Rowland Hall H3 -7. 25.67 -0.5
102.    Chance Oxenbine So Bear Lake HS-ID H3 -8. 25.69 -0.5
103.    Marc Certonio So Panguitch HS H13 -9. 25.69 -0.4
104.    Jagen Blackburn So North Sevier HS H7 -9. 25.72 +1.0
105.    Wade Stanford Jr North Summit HS H14 -9. 25.73 -0.2
106.    Brayden Angell Fr Beaver HS H4 -6. 25.82 -1.3
107.    Ethan Platt So Bryce Valley HS H2 -8. 25.84 -0.6
108.    Logan Chappell Jr Wayne HS H4 -7. 25.86 -1.3
109.    Ethan Udy Fr Richfield HS H1 -6. 25.87
110.    Ryker Johnson Fr North Summit HS H6 -7. 25.97 +0.2
111.    Cooper Black Fr San Juan HS H5 -9. 25.97 +0.0
112.    Norman Mckenna Jr Altamont HS H10 -9. 25.99 +0.5
113.    Kashden Limb So Beaver HS H3 -9. 26.04 -0.5
114.    Roman Bell Jr Telos Academy H9 -9. 26.40 +1.4
115.    Shayden Christensen Jr Pinnacle HS H8 -7. 26.48 +1.3
116.    Shaffer Myers Jr South Summit HS H6 -8. 26.50 +0.2
117.    Ethan Fielding Fr North Sevier HS H11 -9. 26.91 -1.6
118.    Logan Kerr Jr Pinnacle HS H1 -7. 28.15
DNS    Benjamin Jeffs So Water Canyon HS H8 -DNS DNS +1.3
DNS    Connor Chappell So North Summit HS H1 -DNS DNS
DNS    Kort Sorenson Fr Gunnison Valley HS H4 -DNS DNS -1.3
DNS    Jimmy Smith Jr Altamont HS H6 -DNS DNS +0.2
DNS    Hyrum Fechser So Water Canyon HS H8 -DNS DNS +1.3
DNS    Dairius Martyny Jr West Ridge Academy H4 -DNS DNS -1.3