2019 Mr. Mac/BYU Invitational
Clarence Robison Track-Brigham Young University
Provo, UT
May 3, 2019 - May 4, 2019

Boy's 400 meter 1A-3A Heats

Heat 1
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Shade Woodard Jr Millard HS 10.  51.87
2.    Gabe Morris Jr Evanston HS-WY 11.  51.96
3.    Brooks Andreason Sr Summit Academy 27.  53.31
4.    Caleb Madsen So North Sevier HS 42.  54.62
5.    Izaiah Sanders Sr Grantsville HS 43.  54.66
6.    Christian Jimenez Sr Enterprise HS 45.  54.91
7.    Miles Guerrero Fr Wayne HS 46.  54.97
8.    McCoy Fitzgerald Sr Tintic HS 53.  55.89


Boy's 400 meter 1A-3A Heats

Heat 2
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Oran Finlinson So Delta HS 8.  51.71 q
2.    Kollin Wing Jr Preston HS-ID 16.  52.32
3.    Jaden Sterner Sr Manti HS 19.  52.43
4.    Spencer Williams Sr Beaver HS 28.  53.37
5.    John Harris Jr Maeser Prep Acad 32.  53.99
6.    Ryelan Jones So Grand County HS 49.  55.12
7.    Jaden Fails Jr Beaver HS 55.  56.17
8.    Kobe Cruz Fr Carbon HS 65.  58.33


Boy's 400 meter 1A-3A Heats

Heat 3
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kody Smith Sr Evanston HS-WY 7.  51.70 q
2.    Brody Hills Jr Jackson Hole HS-WY 13.  52.05
3.    Logan Gillman Sr Union HS 15.  52.21
4.    Turner Williams Fr Beaver HS 26.  53.28
5.    Jace Curtis Fr Emery HS 30.  53.52
6.    Eric Estrada Sr Coral Academy-NV 38.  54.35
7.    Kevin Bridges Jr Panguitch HS 54.  56.17
8.    Benjamin Jeffs So Water Canyon HS 57.  56.37


Boy's 400 meter 1A-3A Heats

Heat 4
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Bryson Barnes Jr Milford HS 4.  51.44 q
2.    Tyrell Halladay Sr Evanston HS-WY 9.  51.76 q
3.    Brandon Harris Sr Parowan HS 34.  54.03
4.    Tilden Kesler So Millard HS 35.  54.03
5.    Hunter Anderton Jr Maeser Prep Acad 36.  54.12
6.    Lucas Hatch Sr Monticello HS 37.  54.31
7.    Michael Bera Jr Carbon HS 60.  57.26
8.    Tait Schramm Jr Rockwell HS 64.  58.33
9.    Ben Sparks Jr Wasatch Academy 66.  58.88


Boy's 400 meter 1A-3A Heats

Heat 5
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Trenton Wells Sr Mountain View HS-WY 5.  51.45 q
2.    Cameron Franklin Sr Valley HS 6.  51.46 q
3.    Wyatt Roberts Jr North Sanpete HS 20.  52.69
4.    Jay Carrigan Jr Morgan HS 22.  52.95
5.    Darin Sandberg Jr Grantsville HS 41.  54.60
6.    Daniel Clark Jr Manti HS 56.  56.24
7.    Chase Christiansen Sr Emery HS 62.  58.18
8.    Jayton Jessup Fr Beaver HS 63.  58.20
DNS    Wyatt VanOrden Sr Wayne HS DNS  DNS


Boy's 400 meter 1A-3A Heats

Heat 6
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Porter Giles Jr Morgan HS 2.  50.09 q
2.    Nathan Despain Jr Millard HS 12.  52.04
3.    Braxton Ostemiller Jr Sugar-Salem HS-ID 18.  52.42
4.    Riley Certonio Jr Panguitch HS 21.  52.69
5.    Russell Walker Jr Milford HS 23.  53.11
6.    Will Smith So Richfield HS 33.  54.02
7.    Devan Moody Sr Cokeville HS-WY 39.  54.44
8.    Westyn Clark So Bryce Valley HS 48.  54.99
9.    Logan Kerr Jr Pinnacle HS 67.  59.82


Boy's 400 meter 1A-3A Heats

Heat 7
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kade Jensen Sr Richfield HS 3.  50.33 q
2.    Peyton Litton Sr North Fremont HS-ID 14.  52.14
3.    Hunter Carter So Beaver HS 17.  52.32
4.    Jaden Mickelson Sr Union HS 29.  53.49
5.    Logan Phillips So Altamont HS 31.  53.67
6.    Kaleb Barney Jr Beaver HS 47.  54.98
7.    Logan Bateman Jr Rowland Hall 50.  55.30
8.    Ethan Alford Sr Richfield HS 58.  56.55
DNS    William Finlinson So Delta HS DNS  DNS


Boy's 400 meter 1A-3A Heats

Heat 8
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Eli Hazlett Jr Grand County HS 1.  48.60 q
2.    Levi Saylor Jr Parowan HS 24.  53.12
3.    Sam Galati Jr South Summit HS 25.  53.15
4.    Alex Wall Sr Millard HS 40.  54.47
5.    Jacob Jewkes Sr Carbon HS 44.  54.76
6.    Carston Jensen Fr Richfield HS 51.  55.49
7.    McKay Rees Jr North Summit HS 52.  55.64
8.    Austin Hawkes Jr Sugar-Salem HS-ID 59.  56.56
9.    Dairius Martyny Jr West Ridge Academy 61.  57.30


Boy's 400 meter 1A-3A Heats
Top 9 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time 

1.    Eli Hazlett Jr Grand County HS H8 -1. 48.60 q
2.    Porter Giles Jr Morgan HS H6 -1. 50.09 q
3.    Kade Jensen Sr Richfield HS H7 -1. 50.33 q
4.    Bryson Barnes Jr Milford HS H4 -1. 51.44 q
5.    Trenton Wells Sr Mountain View HS-WY H5 -1. 51.45 q
6.    Cameron Franklin Sr Valley HS H5 -2. 51.46 q
7.    Kody Smith Sr Evanston HS-WY H3 -1. 51.70 q
8.    Oran Finlinson So Delta HS H2 -1. 51.71 q
9.    Tyrell Halladay Sr Evanston HS-WY H4 -2. 51.76 q
10.    Shade Woodard Jr Millard HS H1 -1. 51.87
11.    Gabe Morris Jr Evanston HS-WY H1 -2. 51.96
12.    Nathan Despain Jr Millard HS H6 -2. 52.04
13.    Brody Hills Jr Jackson Hole HS-WY H3 -2. 52.05
14.    Peyton Litton Sr North Fremont HS-ID H7 -2. 52.14
15.    Logan Gillman Sr Union HS H3 -3. 52.21
16.    Kollin Wing Jr Preston HS-ID H2 -2. 52.32
17.    Hunter Carter So Beaver HS H7 -3. 52.32
18.    Braxton Ostemiller Jr Sugar-Salem HS-ID H6 -3. 52.42
19.    Jaden Sterner Sr Manti HS H2 -3. 52.43
20.    Wyatt Roberts Jr North Sanpete HS H5 -3. 52.69
21.    Riley Certonio Jr Panguitch HS H6 -4. 52.69
22.    Jay Carrigan Jr Morgan HS H5 -4. 52.95
23.    Russell Walker Jr Milford HS H6 -5. 53.11
24.    Levi Saylor Jr Parowan HS H8 -2. 53.12
25.    Sam Galati Jr South Summit HS H8 -3. 53.15
26.    Turner Williams Fr Beaver HS H3 -4. 53.28
27.    Brooks Andreason Sr Summit Academy H1 -3. 53.31
28.    Spencer Williams Sr Beaver HS H2 -4. 53.37
29.    Jaden Mickelson Sr Union HS H7 -4. 53.49
30.    Jace Curtis Fr Emery HS H3 -5. 53.52
31.    Logan Phillips So Altamont HS H7 -5. 53.67
32.    John Harris Jr Maeser Prep Acad H2 -5. 53.99
33.    Will Smith So Richfield HS H6 -6. 54.02
34.    Brandon Harris Sr Parowan HS H4 -3. 54.03
35.    Tilden Kesler So Millard HS H4 -4. 54.03
36.    Hunter Anderton Jr Maeser Prep Acad H4 -5. 54.12
37.    Lucas Hatch Sr Monticello HS H4 -6. 54.31
38.    Eric Estrada Sr Coral Academy-NV H3 -6. 54.35
39.    Devan Moody Sr Cokeville HS-WY H6 -7. 54.44
40.    Alex Wall Sr Millard HS H8 -4. 54.47
41.    Darin Sandberg Jr Grantsville HS H5 -5. 54.60
42.    Caleb Madsen So North Sevier HS H1 -4. 54.62
43.    Izaiah Sanders Sr Grantsville HS H1 -5. 54.66
44.    Jacob Jewkes Sr Carbon HS H8 -5. 54.76
45.    Christian Jimenez Sr Enterprise HS H1 -6. 54.91
46.    Miles Guerrero Fr Wayne HS H1 -7. 54.97
47.    Kaleb Barney Jr Beaver HS H7 -6. 54.98
48.    Westyn Clark So Bryce Valley HS H6 -8. 54.99
49.    Ryelan Jones So Grand County HS H2 -6. 55.12
50.    Logan Bateman Jr Rowland Hall H7 -7. 55.30
51.    Carston Jensen Fr Richfield HS H8 -6. 55.49
52.    McKay Rees Jr North Summit HS H8 -7. 55.64
53.    McCoy Fitzgerald Sr Tintic HS H1 -8. 55.89
54.    Kevin Bridges Jr Panguitch HS H3 -7. 56.17
55.    Jaden Fails Jr Beaver HS H2 -7. 56.17
56.    Daniel Clark Jr Manti HS H5 -6. 56.24
57.    Benjamin Jeffs So Water Canyon HS H3 -8. 56.37
58.    Ethan Alford Sr Richfield HS H7 -8. 56.55
59.    Austin Hawkes Jr Sugar-Salem HS-ID H8 -8. 56.56
60.    Michael Bera Jr Carbon HS H4 -7. 57.26
61.    Dairius Martyny Jr West Ridge Academy H8 -9. 57.30
62.    Chase Christiansen Sr Emery HS H5 -7. 58.18
63.    Jayton Jessup Fr Beaver HS H5 -8. 58.20
64.    Tait Schramm Jr Rockwell HS H4 -8. 58.33
65.    Kobe Cruz Fr Carbon HS H2 -8. 58.33
66.    Ben Sparks Jr Wasatch Academy H4 -9. 58.88
67.    Logan Kerr Jr Pinnacle HS H6 -9. 59.82
DNS    Wyatt VanOrden Sr Wayne HS H5 -DNS DNS
DNS    William Finlinson So Delta HS H7 -DNS DNS