2019 Mr. Mac/BYU Invitational
Clarence Robison Track-Brigham Young University
Provo, UT
May 3, 2019 - May 4, 2019

Boy's 110 Meter Hurdles 4A-6A Heats

Heat 1
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Jace Jensen Sr Bountiful HS 4.  15.39 q +1.5 q
2.    Justin Rogers So Tooele HS 5.  15.39 q +1.5 q
3.    Jared Downard Sr Tooele HS 7.  15.53 q +1.5 q
4.    Kenneth Moore So Hurricane HS 10.  15.69 +1.5
5.    Jakobi Butler Sr Salem Hills HS 20.  16.11 +1.5
6.    Brandon Murphy Sr Bountiful HS 27.  16.41 +1.5
7.    Dax Smith Sr Sky View HS 32.  16.66 +1.5
8.    McCade Davis So Spanish Fork HS 35.  16.72 +1.5
9.    Payton Larsen Sr Bountiful HS 37.  16.86 +1.5


Boy's 110 Meter Hurdles 4A-6A Heats

Heat 2
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Payton Suitter Jr Bingham HS 6.  15.41 q +0.3 q
2.    Shem Frandsen Jr Timpview HS 11.  15.75 +0.3
3.    Seth Hymas Jr Rock Springs HS-WY 15.  15.99 +0.3
4.    Cole Noriega Jr Davis HS 16.  15.99 +0.3
5.    Tate Isom Jr Davis HS 23.  16.22 +0.3
6.    Charleston Palama Sr Hunter HS 25.  16.39 +0.3
7.    Tony Torres Sr Sky View HS 29.  16.47 +0.3
8.    Kelson Jensen Sr Timpview HS 31.  16.60 +0.3
9.    Isaiah Tauai So Lehi HS 36.  16.73 +0.3


Boy's 110 Meter Hurdles 4A-6A Heats

Heat 3
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Spencer Carlile So Dixie HS 8.  15.61 q -0.5 q
2.    Cole Goich Sr Rock Springs HS-WY 9.  15.64 q -0.5 q
3.    Kaleb Hendersen Jr Maple Mountain HS 12.  15.78 -0.5
4.    Chandler Twitchell Sr Cedar HS 14.  15.98 -0.5
5.    Jacob Moore Jr Spanish Fork HS 28.  16.44 -0.5
6.    Dalton Swallow Jr Park City HS 34.  16.72 -0.5
7.    Josh Backlund Jr Green Canyon HS 39.  16.94 -0.5
8.    Spencer Nelson Sr Payson HS 40.  17.80 -0.5


Boy's 110 Meter Hurdles 4A-6A Heats

Heat 4
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Dillon Jensen Sr Timpview HS 3.  15.38 q +0.0 q
2.    Braydon Cavalieri Sr Canyon View HS 13.  15.85 +0.0
3.    Aaron Erickson Sr Bingham HS 18.  16.04 +0.0
4.    Austin Russon Sr Pleasant Grove HS 21.  16.15 +0.0
5.    Dm Mulugeda So Davis HS 26.  16.41 +0.0
6.    Tanner Lunceford Sr Hunter HS 30.  16.56 +0.0
7.    Elijah Whisman Jr Lone Peak HS 33.  16.69 +0.0
8.    Braxton Romans Jr Westlake HS 41.  20.94 +0.0


Boy's 110 Meter Hurdles 4A-6A Heats

Heat 5
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind 

1.    Lawrence Lokonobei Sr Cottonwood HS 1.  15.05 q +0.4 q
2.    Parker Farnworth Sr Maple Mountain HS 2.  15.32 q +0.4 q
3.    Isaac Fillmore Sr Timpview HS 17.  16.02 +0.4
4.    Sam Goodwin Sr Bountiful HS 18.  16.04 +0.4
5.    Christian Alvarez Sr Murray HS 22.  16.21 +0.4
6.    Joel Dopp Sr Layton HS 24.  16.28 +0.4
7.    Mosiah Worth Jr Cedar HS 38.  16.91 +0.4


Boy's 110 Meter Hurdles 4A-6A Heats
Top 9 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time  Wind 

1.    Lawrence Lokonobei Sr Cottonwood HS H5 -1. 15.05 q +0.4 q
2.    Parker Farnworth Sr Maple Mountain HS H5 -2. 15.32 q +0.4 q
3.    Dillon Jensen Sr Timpview HS H4 -1. 15.38 q +0.0 q
4.    Jace Jensen Sr Bountiful HS H1 -1. 15.39 q +1.5 q
5.    Justin Rogers So Tooele HS H1 -2. 15.39 q +1.5 q
6.    Payton Suitter Jr Bingham HS H2 -1. 15.41 q +0.3 q
7.    Jared Downard Sr Tooele HS H1 -3. 15.53 q +1.5 q
8.    Spencer Carlile So Dixie HS H3 -1. 15.61 q -0.5 q
9.    Cole Goich Sr Rock Springs HS-WY H3 -2. 15.64 q -0.5 q
10.    Kenneth Moore So Hurricane HS H1 -4. 15.69 +1.5
11.    Shem Frandsen Jr Timpview HS H2 -2. 15.75 +0.3
12.    Kaleb Hendersen Jr Maple Mountain HS H3 -3. 15.78 -0.5
13.    Braydon Cavalieri Sr Canyon View HS H4 -2. 15.85 +0.0
14.    Chandler Twitchell Sr Cedar HS H3 -4. 15.98 -0.5
15.    Seth Hymas Jr Rock Springs HS-WY H2 -3. 15.99 +0.3
16.    Cole Noriega Jr Davis HS H2 -4. 15.99 +0.3
17.    Isaac Fillmore Sr Timpview HS H5 -3. 16.02 +0.4
18.    Aaron Erickson Sr Bingham HS H4 -3. 16.04 +0.0
18.    Sam Goodwin Sr Bountiful HS H5 -4. 16.04 +0.4
20.    Jakobi Butler Sr Salem Hills HS H1 -5. 16.11 +1.5
21.    Austin Russon Sr Pleasant Grove HS H4 -4. 16.15 +0.0
22.    Christian Alvarez Sr Murray HS H5 -5. 16.21 +0.4
23.    Tate Isom Jr Davis HS H2 -5. 16.22 +0.3
24.    Joel Dopp Sr Layton HS H5 -6. 16.28 +0.4
25.    Charleston Palama Sr Hunter HS H2 -6. 16.39 +0.3
26.    Dm Mulugeda So Davis HS H4 -5. 16.41 +0.0
27.    Brandon Murphy Sr Bountiful HS H1 -6. 16.41 +1.5
28.    Jacob Moore Jr Spanish Fork HS H3 -5. 16.44 -0.5
29.    Tony Torres Sr Sky View HS H2 -7. 16.47 +0.3
30.    Tanner Lunceford Sr Hunter HS H4 -6. 16.56 +0.0
31.    Kelson Jensen Sr Timpview HS H2 -8. 16.60 +0.3
32.    Dax Smith Sr Sky View HS H1 -7. 16.66 +1.5
33.    Elijah Whisman Jr Lone Peak HS H4 -7. 16.69 +0.0
34.    Dalton Swallow Jr Park City HS H3 -6. 16.72 -0.5
35.    McCade Davis So Spanish Fork HS H1 -8. 16.72 +1.5
36.    Isaiah Tauai So Lehi HS H2 -9. 16.73 +0.3
37.    Payton Larsen Sr Bountiful HS H1 -9. 16.86 +1.5
38.    Mosiah Worth Jr Cedar HS H5 -7. 16.91 +0.4
39.    Josh Backlund Jr Green Canyon HS H3 -7. 16.94 -0.5
40.    Spencer Nelson Sr Payson HS H3 -8. 17.80 -0.5
41.    Braxton Romans Jr Westlake HS H4 -8. 20.94 +0.0