2019 Mr. Mac/BYU Invitational
Clarence Robison Track-Brigham Young University
Provo, UT
May 3, 2019 - May 4, 2019

Girl's 300 Meter Hurdles 4A-6A Heats

Heat 1
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Ally Gomm Sr Provo HS 8.  45.80 q
2.    Kimball Clements Sr Spanish Fork HS 10.  45.99
3.    Katie Brotherson Sr Park City HS 22.  48.33
4.    Maeci Hicken Sr Hurricane HS 26.  48.67
5.    Abby Finlinson Sr Dixie HS 29.  49.01
6.    Keslie Duersch Fr Ridgeline HS 47.  50.47
7.    Haley Maki Sr Park City HS 51.  51.26
8.    Jamelle Latu So Bountiful HS 56.  52.13


Girl's 300 Meter Hurdles 4A-6A Heats

Heat 2
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Bailey Kealamakia Jr Davis HS 9.  45.94 q
2.    Jenae Ramirez Sr Rock Springs HS-WY 13.  47.01
3.    Grace Wallace Jr Timpview HS 16.  47.52
4.    Lexie Leavitt Jr Snow Canyon HS 25.  48.54
5.    Sydnee Evans Sr Canyon View HS 34.  49.21
6.    Emma Bagley Jr Corner Canyon HS 38.  49.63
7.    Remy Eichner Jr Park City HS 50.  51.03
8.    Mae Foster So Wasatch HS 54.  52.01


Girl's 300 Meter Hurdles 4A-6A Heats

Heat 3
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Lauren Merrill Sr Orem HS 4.  45.17 q
2.    Olivia Smith Jr Ridgeline HS 6.  45.32 q
3.    Brittany Kuhn Sr Hunter HS 19.  47.90
4.    Kayla Alvey Jr Stansbury HS 21.  48.27
5.    Charity Clark Jr Lehi HS 24.  48.42
6.    Breklyn Call Sr Box Elder HS 30.  49.04
7.    Nizhone Tso Sr Tooele HS 41.  50.19
8.    Eliza Smith Fr Bingham HS 44.  50.30


Girl's 300 Meter Hurdles 4A-6A Heats

Heat 4
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Mylee Moon Jr Hurricane HS 1.  44.18 q
2.    Kathryn Vance Sr Timpanogos HS 15.  47.45
3.    Payge Walz Fr Spring Creek HS-NV 20.  48.24
4.    Evy Ethington Jr Springville HS 31.  49.07
5.    Elise Porter Jr Bingham HS 32.  49.19
6.    Jessica Pace Jr Canyon View HS 33.  49.21
7.    Shaelynn Wood Jr Davis HS 35.  49.30
8.    Brianna McHoes Sr Springville HS 37.  49.54
9.    Brooke Christensen Sr Murray HS 45.  50.30


Girl's 300 Meter Hurdles 4A-6A Heats

Heat 5
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Maddy Eaton Sr Lone Peak HS 2.  45.09 q
2.    Mayci Torgerson Jr Cedar HS 7.  45.43 q
3.    Aubrey West Sr Roy HS 14.  47.42
4.    Lexi Rosenberg Sr Salem Hills HS 18.  47.74
5.    Ryley Thompson So Green Canyon HS 23.  48.40
6.    Hailey Jarman Sr Box Elder HS 36.  49.32
7.    Alexandra Baer So Ridgeline HS 48.  50.94
8.    Julie Solomon Sr Murray HS 55.  52.04
9.    Samantha Coleman So Stansbury HS 57.  52.40


Girl's 300 Meter Hurdles 4A-6A Heats

Heat 6
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Kaitlyn Richins So Layton HS 3.  45.13 q
2.    Kimberley Harper Sr Skyridge HS 12.  46.85
3.    Ellie Wittwer So Dixie HS 28.  48.96
4.    Brianna Farnsworth So Maple Mountain HS 40.  50.13
5.    Sydney Black So Salem Hills HS 42.  50.27
6.    Annie Hill Jr Wasatch HS 43.  50.30
7.    Cassie Price Sr Taylorsville HS 53.  51.44
DNS    Addison Wood Jr Mountain Crest HS DNS  DNS
DNS    Adelaide Johnson Sr Orem HS DNS  DNS


Girl's 300 Meter Hurdles 4A-6A Heats

Heat 7
Top 9 Times advance to the Final
 Place       Year     Team   Overall Place   Time 

1.    Madeline Edwards Jr American Fork HS 5.  45.22 q
2.    Samantha James Sr Lone Peak HS 11.  46.63
3.    Jessi Mangum So Spanish Fork HS 17.  47.73
4.    Alisabeth Apedaile So Mountain Crest HS 27.  48.86
5.    Annie Bennett Sr Skyline HS 39.  50.01
6.    Cosette Salisbury Jr Bingham HS 46.  50.31
7.    Kelsi Christensen Jr Davis HS 49.  50.94
8.    Hayley Payne Jr Westlake HS 52.  51.27
9.    Makenna Hritz So Lehi HS 58.  53.09


Girl's 300 Meter Hurdles 4A-6A Heats
Top 9 Times advance to the Final
Overall     Year  Team Heat  Time 

1.    Mylee Moon Jr Hurricane HS H4 -1. 44.18 q
2.    Maddy Eaton Sr Lone Peak HS H5 -1. 45.09 q
3.    Kaitlyn Richins So Layton HS H6 -1. 45.13 q
4.    Lauren Merrill Sr Orem HS H3 -1. 45.17 q
5.    Madeline Edwards Jr American Fork HS H7 -1. 45.22 q
6.    Olivia Smith Jr Ridgeline HS H3 -2. 45.32 q
7.    Mayci Torgerson Jr Cedar HS H5 -2. 45.43 q
8.    Ally Gomm Sr Provo HS H1 -1. 45.80 q
9.    Bailey Kealamakia Jr Davis HS H2 -1. 45.94 q
10.    Kimball Clements Sr Spanish Fork HS H1 -2. 45.99
11.    Samantha James Sr Lone Peak HS H7 -2. 46.63
12.    Kimberley Harper Sr Skyridge HS H6 -2. 46.85
13.    Jenae Ramirez Sr Rock Springs HS-WY H2 -2. 47.01
14.    Aubrey West Sr Roy HS H5 -3. 47.42
15.    Kathryn Vance Sr Timpanogos HS H4 -2. 47.45
16.    Grace Wallace Jr Timpview HS H2 -3. 47.52
17.    Jessi Mangum So Spanish Fork HS H7 -3. 47.73
18.    Lexi Rosenberg Sr Salem Hills HS H5 -4. 47.74
19.    Brittany Kuhn Sr Hunter HS H3 -3. 47.90
20.    Payge Walz Fr Spring Creek HS-NV H4 -3. 48.24
21.    Kayla Alvey Jr Stansbury HS H3 -4. 48.27
22.    Katie Brotherson Sr Park City HS H1 -3. 48.33
23.    Ryley Thompson So Green Canyon HS H5 -5. 48.40
24.    Charity Clark Jr Lehi HS H3 -5. 48.42
25.    Lexie Leavitt Jr Snow Canyon HS H2 -4. 48.54
26.    Maeci Hicken Sr Hurricane HS H1 -4. 48.67
27.    Alisabeth Apedaile So Mountain Crest HS H7 -4. 48.86
28.    Ellie Wittwer So Dixie HS H6 -3. 48.96
29.    Abby Finlinson Sr Dixie HS H1 -5. 49.01
30.    Breklyn Call Sr Box Elder HS H3 -6. 49.04
31.    Evy Ethington Jr Springville HS H4 -4. 49.07
32.    Elise Porter Jr Bingham HS H4 -5. 49.19
33.    Jessica Pace Jr Canyon View HS H4 -6. 49.21
34.    Sydnee Evans Sr Canyon View HS H2 -5. 49.21
35.    Shaelynn Wood Jr Davis HS H4 -7. 49.30
36.    Hailey Jarman Sr Box Elder HS H5 -6. 49.32
37.    Brianna McHoes Sr Springville HS H4 -8. 49.54
38.    Emma Bagley Jr Corner Canyon HS H2 -6. 49.63
39.    Annie Bennett Sr Skyline HS H7 -5. 50.01
40.    Brianna Farnsworth So Maple Mountain HS H6 -4. 50.13
41.    Nizhone Tso Sr Tooele HS H3 -7. 50.19
42.    Sydney Black So Salem Hills HS H6 -5. 50.27
43.    Annie Hill Jr Wasatch HS H6 -6. 50.30
44.    Eliza Smith Fr Bingham HS H3 -8. 50.30
45.    Brooke Christensen Sr Murray HS H4 -9. 50.30
46.    Cosette Salisbury Jr Bingham HS H7 -6. 50.31
47.    Keslie Duersch Fr Ridgeline HS H1 -6. 50.47
48.    Alexandra Baer So Ridgeline HS H5 -7. 50.94
49.    Kelsi Christensen Jr Davis HS H7 -7. 50.94
50.    Remy Eichner Jr Park City HS H2 -7. 51.03
51.    Haley Maki Sr Park City HS H1 -7. 51.26
52.    Hayley Payne Jr Westlake HS H7 -8. 51.27
53.    Cassie Price Sr Taylorsville HS H6 -7. 51.44
54.    Mae Foster So Wasatch HS H2 -8. 52.01
55.    Julie Solomon Sr Murray HS H5 -8. 52.04
56.    Jamelle Latu So Bountiful HS H1 -8. 52.13
57.    Samantha Coleman So Stansbury HS H5 -9. 52.40
58.    Makenna Hritz So Lehi HS H7 -9. 53.09
DNS    Addison Wood Jr Mountain Crest HS H6 -DNS DNS
DNS    Adelaide Johnson Sr Orem HS H6 -DNS DNS