2019 Mr. Mac/BYU Invitational
Clarence Robison Track-Brigham Young University
Provo, UT
May 3, 2019 - May 4, 2019

Girl's 800 meter 1A-3A Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Lydia Pugh So San Juan HS 58.  2:45.24    
2.    Ella Brown So Rowland Hall 66.  2:47.76    
3.    Katie Plavan So Rowland Hall 69.  2:48.16    
4.    Haylee Sethman Fr Wells HS-NV 70.  2:48.17    
5.    Abby Morgan Jr Piute HS 74.  2:49.41    
6.    Alicia Smith Sr North Summit HS 75.  2:50.03    
7.    Callie Killian Jr Grantsville HS 76.  2:50.28    
8.    Malia Sellers Sr Rockwell HS 77.  2:50.61    
9.    Laisha Padilla So Rowland Hall 78.  2:50.65    
10.    Hanna Myrin Jr Altamont HS 80.  2:51.27    
11.    Joelle Werlinger So Kanab HS 83.  2:52.35    
12.    Shami Bistline Sr Water Canyon HS 85.  2:53.23    
13.    Melanie Navarro Sr Coral Academy-NV 86.  2:53.41    
14.    Kayli Baker So EskDale HS 87.  2:54.15    
15.    Ruby Mendez Fr Coral Academy-NV 89.  2:56.70    
DNS    Alissa Catmull Sr Escalante HS DNS  DNS    
DNS    Ivy Erickson Sr Piute HS DNS  DNS    
DNS    Caitlynn Lyman So Escalante HS DNS  DNS    


Girl's 800 meter 1A-3A Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Lacy Coles Jr Star Valley HS-WY 42.  2:38.82    
2.    Emmalee Hale Fr Star Valley HS-WY 54.  2:43.67    
3.    Annie Peart Fr Rich HS 60.  2:46.20    
4.    Caelyn Long Sr Star Valley HS-WY 63.  2:46.77    
5.    Katelyn Tolbert Jr Delta HS 64.  2:47.65    
6.    Kennedy Gillins Fr Beaver HS 67.  2:48.03    
7.    Emily Jacobsen So San Juan HS 72.  2:48.59    
8.    Jill England So Star Valley HS-WY 73.  2:48.90    
9.    Mariana Delgado Jr Coral Academy-NV 79.  2:50.75    
10.    Celeste Hillhouse Sr San Juan HS 81.  2:51.52    
11.    Karissa Lemmon Sr Altamont HS 82.  2:52.34    
12.    Macey Mattson Jr Bear Lake HS-ID 84.  2:53.17    
13.    Allie Boyer Sr North Summit HS 88.  2:54.29    
DNS    Madison Freestone Jr Monticello HS DNS  DNS    
DNS    Brooquelyn Knight So Green River HS DNS  DNS    
DNS    Kaidence Meadows So Green River HS DNS  DNS    
DNS    Anika Scherer So Grand County HS DNS  DNS    
DNS    Carlie Bennett So Emery HS DNS  DNS    


Girl's 800 meter 1A-3A Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Nichole Evans So Duchesne HS 27.  2:34.89    
2.    Tisha Stewart Sr Delta HS 45.  2:39.66    
3.    Vanessa Solis Jr Wells HS-NV 50.  2:41.47    
4.    Lauren Thomson Sr Rich HS 51.  2:42.61    
5.    Kortnie Lemmon Fr Altamont HS 52.  2:42.92    
6.    Janna Thompson Jr Manti HS 53.  2:43.26    
7.    Jamie Kirkham Fr Manti HS 55.  2:44.39    
8.    Brooklyn Brinkerhoff Fr Panguitch HS 56.  2:44.71    
9.    Nakomie Yardley So Beaver HS 57.  2:45.16    
10.    Amber Roy Fr Coral Academy-NV 61.  2:46.22    
11.    Jessica Anderson Jr Grand County HS 62.  2:46.42    
12.    Khari Cox Jr Millard HS 65.  2:47.66    
13.    Adelyn Crockett Fr Parowan HS 68.  2:48.05    
14.    Brenna Davison Jr Rowland Hall 71.  2:48.45    
DNS    Maria Callado So Layton Christian Acad DNS  DNS    
DNS    Felicity Williams So Wayne HS DNS  DNS    
DNS    Tamsin Stewart So North Sanpete HS DNS  DNS    
DNS    Rachael Jones Fr North Sanpete HS DNS  DNS    


Girl's 800 meter 1A-3A Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Tana Frandsen Jr Panguitch HS 29.  2:35.39    
2.    Alexia Muhlestein So Maeser Prep Acad 30.  2:35.75    
3.    Lily Long Fr Monticello HS 34.  2:36.90    
4.    Ashlyn Gatherum Sr Duchesne HS 36.  2:37.16    
5.    Ellie Hyde So Rowland Hall 37.  2:37.25    
6.    Purity Kattam Jr Wasatch Academy 39.  2:38.34    
7.    Isabeau Miller So Carbon HS 41.  2:38.63    
8.    Lily Scaife So Rowland Hall 43.  2:39.57    
9.    Shayley Anderson Jr Delta HS 44.  2:39.65    
10.    Emma Tonga Sr Cokeville HS-WY 46.  2:40.19    
11.    Lacey Marshall Fr Panguitch HS 47.  2:40.45    
12.    Aden Scheer Fr Farson HS-WY 48.  2:40.90    
13.    Anna Rasmussen So Union HS 49.  2:41.11    
14.    Rachel Jones Sr Beaver HS 59.  2:45.80    
15.    Sydney Peck Fr Real Salt Lake Acad 90.  2:59.60    
DNS    Morgan Platt Sr Bryce Valley HS DNS  DNS    
DNS    Avery Smith Fr North Sevier HS DNS  DNS    
DNS    Dakota Robinson Jr Parowan HS DNS  DNS    


Girl's 800 meter 1A-3A Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Linzy Flinders Sr North Sanpete HS 31.  2:35.94    
2.    Lindsey Palmer So Grantsville HS 33.  2:36.89    
3.    Annalyce Rudd So Morgan HS 35.  2:37.04    
4.    Jamie Holt So Richfield HS 40.  2:38.37    
DNS    Quincee Allred So Delta HS DNS  DNS    


Girl's 800 meter 1A-3A Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Lexi Demander Sr Evanston HS-WY 17.  2:32.17    
2.    Ashley Lagat Jr Wasatch Academy 28.  2:34.91    
3.    Macie Stewart Jr Kanab HS 32.  2:36.64    
4.    Allie Bridges So Manti HS 38.  2:37.76    


Girl's 800 meter 1A-3A Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Jaynee Hunt Jr Mountain View HS-WY 20.  2:32.86    
2.    Hannah Koyle Fr Millard HS 23.  2:33.42    


Girl's 800 meter 1A-3A Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Suzi Galbraith Jr Sugar-Salem HS-ID 15.  2:31.76    
2.    Hailey Cardon So Evanston HS-WY 16.  2:31.85    
3.    Nora Foster So Richfield HS 18.  2:32.35    


Girl's 800 meter 1A-3A Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Jaresa Jackson Fr Sugar-Salem HS-ID 19.  2:32.53    
2.    Lily Richardson Jr Cokeville HS-WY 24.  2:33.72    
3.    Zoee Oldroyd Fr Parowan HS 25.  2:33.99    
4.    Tressa Carter Sr Enterprise HS 26.  2:34.72    


Girl's 800 meter 1A-3A Timed Finals

Section 10
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Marissa Hall So Juab HS 8.  2:28.64 1  
2.    Elise Kelsey Fr Bear Lake HS-ID 11.  2:30.58    
3.    Kate Robinson Fr Richfield HS 12.  2:31.22    
4.    Harli Hymas Jr Preston HS-ID 13.  2:31.49    
DNS    Emily Edgington So Morgan HS DNS  DNS    


Girl's 800 meter 1A-3A Timed Finals

Section 11
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Kylah Ricks So Grand County HS 3.  2:22.48 6  
2.    Makenna Blanc So Carbon HS 7.  2:28.01 2  
3.    Riley Ward Fr Preston HS-ID 9.  2:30.04    
4.    Sheilah Cheruiyot Sr Wasatch Academy 10.  2:30.09    
5.    Brooke Reed So Parowan HS 14.  2:31.62    
6.    Emmy Heywood Sr Star Valley HS-WY 22.  2:33.06    


Girl's 800 meter 1A-3A Timed Finals

Section 12
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Taylor Romney Fr Preston HS-ID 21.  2:32.87    


Girl's 800 meter 1A-3A Timed Finals

Section 13
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Alyssa Richins Jr North Summit HS 2.  2:21.62 8  
2.    Sidney Snow So Union HS 5.  2:24.46 4  


Girl's 800 meter 1A-3A Timed Finals

Section 14
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Taylia Norris Jr Panguitch HS 1.  2:20.23 10  
2.    Katy Kelly So Millard HS 4.  2:23.58 5  
3.    Breila Fuller Sr Evanston HS-WY 6.  2:25.24 3  


Girl's 800 meter 1A-3A Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Taylia Norris Jr Panguitch HS S14 -1. 2:20.23 10  
2.    Alyssa Richins Jr North Summit HS S13 -1. 2:21.62 8  
3.    Kylah Ricks So Grand County HS S11 -1. 2:22.48 6  
4.    Katy Kelly So Millard HS S14 -2. 2:23.58 5  
5.    Sidney Snow So Union HS S13 -2. 2:24.46 4  
6.    Breila Fuller Sr Evanston HS-WY S14 -3. 2:25.24 3  
7.    Makenna Blanc So Carbon HS S11 -2. 2:28.01 2  
8.    Marissa Hall So Juab HS S10 -1. 2:28.64 1  
9.    Riley Ward Fr Preston HS-ID S11 -3. 2:30.04    
10.    Sheilah Cheruiyot Sr Wasatch Academy S11 -4. 2:30.09    
11.    Elise Kelsey Fr Bear Lake HS-ID S10 -2. 2:30.58    
12.    Kate Robinson Fr Richfield HS S10 -3. 2:31.22    
13.    Harli Hymas Jr Preston HS-ID S10 -4. 2:31.49    
14.    Brooke Reed So Parowan HS S11 -5. 2:31.62    
15.    Suzi Galbraith Jr Sugar-Salem HS-ID S8 -1. 2:31.76    
16.    Hailey Cardon So Evanston HS-WY S8 -2. 2:31.85    
17.    Lexi Demander Sr Evanston HS-WY S6 -1. 2:32.17    
18.    Nora Foster So Richfield HS S8 -3. 2:32.35    
19.    Jaresa Jackson Fr Sugar-Salem HS-ID S9 -1. 2:32.53    
20.    Jaynee Hunt Jr Mountain View HS-WY S7 -1. 2:32.86    
21.    Taylor Romney Fr Preston HS-ID S12 -1. 2:32.87    
22.    Emmy Heywood Sr Star Valley HS-WY S11 -6. 2:33.06    
23.    Hannah Koyle Fr Millard HS S7 -2. 2:33.42    
24.    Lily Richardson Jr Cokeville HS-WY S9 -2. 2:33.72    
25.    Zoee Oldroyd Fr Parowan HS S9 -3. 2:33.99    
26.    Tressa Carter Sr Enterprise HS S9 -4. 2:34.72    
27.    Nichole Evans So Duchesne HS S3 -1. 2:34.89    
28.    Ashley Lagat Jr Wasatch Academy S6 -2. 2:34.91    
29.    Tana Frandsen Jr Panguitch HS S4 -1. 2:35.39    
30.    Alexia Muhlestein So Maeser Prep Acad S4 -2. 2:35.75    
31.    Linzy Flinders Sr North Sanpete HS S5 -1. 2:35.94    
32.    Macie Stewart Jr Kanab HS S6 -3. 2:36.64    
33.    Lindsey Palmer So Grantsville HS S5 -2. 2:36.89    
34.    Lily Long Fr Monticello HS S4 -3. 2:36.90    
35.    Annalyce Rudd So Morgan HS S5 -3. 2:37.04    
36.    Ashlyn Gatherum Sr Duchesne HS S4 -4. 2:37.16    
37.    Ellie Hyde So Rowland Hall S4 -5. 2:37.25    
38.    Allie Bridges So Manti HS S6 -4. 2:37.76    
39.    Purity Kattam Jr Wasatch Academy S4 -6. 2:38.34    
40.    Jamie Holt So Richfield HS S5 -4. 2:38.37    
41.    Isabeau Miller So Carbon HS S4 -7. 2:38.63    
42.    Lacy Coles Jr Star Valley HS-WY S2 -1. 2:38.82    
43.    Lily Scaife So Rowland Hall S4 -8. 2:39.57    
44.    Shayley Anderson Jr Delta HS S4 -9. 2:39.65    
45.    Tisha Stewart Sr Delta HS S3 -2. 2:39.66    
46.    Emma Tonga Sr Cokeville HS-WY S4 -10. 2:40.19    
47.    Lacey Marshall Fr Panguitch HS S4 -11. 2:40.45    
48.    Aden Scheer Fr Farson HS-WY S4 -12. 2:40.90    
49.    Anna Rasmussen So Union HS S4 -13. 2:41.11    
50.    Vanessa Solis Jr Wells HS-NV S3 -3. 2:41.47    
51.    Lauren Thomson Sr Rich HS S3 -4. 2:42.61    
52.    Kortnie Lemmon Fr Altamont HS S3 -5. 2:42.92    
53.    Janna Thompson Jr Manti HS S3 -6. 2:43.26    
54.    Emmalee Hale Fr Star Valley HS-WY S2 -2. 2:43.67    
55.    Jamie Kirkham Fr Manti HS S3 -7. 2:44.39    
56.    Brooklyn Brinkerhoff Fr Panguitch HS S3 -8. 2:44.71    
57.    Nakomie Yardley So Beaver HS S3 -9. 2:45.16    
58.    Lydia Pugh So San Juan HS S1 -1. 2:45.24    
59.    Rachel Jones Sr Beaver HS S4 -14. 2:45.80    
60.    Annie Peart Fr Rich HS S2 -3. 2:46.20    
61.    Amber Roy Fr Coral Academy-NV S3 -10. 2:46.22    
62.    Jessica Anderson Jr Grand County HS S3 -11. 2:46.42    
63.    Caelyn Long Sr Star Valley HS-WY S2 -4. 2:46.77    
64.    Katelyn Tolbert Jr Delta HS S2 -5. 2:47.65    
65.    Khari Cox Jr Millard HS S3 -12. 2:47.66    
66.    Ella Brown So Rowland Hall S1 -2. 2:47.76    
67.    Kennedy Gillins Fr Beaver HS S2 -6. 2:48.03    
68.    Adelyn Crockett Fr Parowan HS S3 -13. 2:48.05    
69.    Katie Plavan So Rowland Hall S1 -3. 2:48.16    
70.    Haylee Sethman Fr Wells HS-NV S1 -4. 2:48.17    
71.    Brenna Davison Jr Rowland Hall S3 -14. 2:48.45    
72.    Emily Jacobsen So San Juan HS S2 -7. 2:48.59    
73.    Jill England So Star Valley HS-WY S2 -8. 2:48.90    
74.    Abby Morgan Jr Piute HS S1 -5. 2:49.41    
75.    Alicia Smith Sr North Summit HS S1 -6. 2:50.03    
76.    Callie Killian Jr Grantsville HS S1 -7. 2:50.28    
77.    Malia Sellers Sr Rockwell HS S1 -8. 2:50.61    
78.    Laisha Padilla So Rowland Hall S1 -9. 2:50.65    
79.    Mariana Delgado Jr Coral Academy-NV S2 -9. 2:50.75    
80.    Hanna Myrin Jr Altamont HS S1 -10. 2:51.27    
81.    Celeste Hillhouse Sr San Juan HS S2 -10. 2:51.52    
82.    Karissa Lemmon Sr Altamont HS S2 -11. 2:52.34    
83.    Joelle Werlinger So Kanab HS S1 -11. 2:52.35    
84.    Macey Mattson Jr Bear Lake HS-ID S2 -12. 2:53.17    
85.    Shami Bistline Sr Water Canyon HS S1 -12. 2:53.23    
86.    Melanie Navarro Sr Coral Academy-NV S1 -13. 2:53.41    
87.    Kayli Baker So EskDale HS S1 -14. 2:54.15    
88.    Allie Boyer Sr North Summit HS S2 -13. 2:54.29    
89.    Ruby Mendez Fr Coral Academy-NV S1 -15. 2:56.70    
90.    Sydney Peck Fr Real Salt Lake Acad S4 -15. 2:59.60    
DNS    Alissa Catmull Sr Escalante HS S1 -DNS DNS    
DNS    Madison Freestone Jr Monticello HS S2 -DNS DNS    
DNS    Brooquelyn Knight So Green River HS S2 -DNS DNS    
DNS    Kaidence Meadows So Green River HS S2 -DNS DNS    
DNS    Anika Scherer So Grand County HS S2 -DNS DNS    
DNS    Maria Callado So Layton Christian Acad S3 -DNS DNS    
DNS    Felicity Williams So Wayne HS S3 -DNS DNS    
DNS    Tamsin Stewart So North Sanpete HS S3 -DNS DNS    
DNS    Emily Edgington So Morgan HS S10 -DNS DNS    
DNS    Rachael Jones Fr North Sanpete HS S3 -DNS DNS    
DNS    Morgan Platt Sr Bryce Valley HS S4 -DNS DNS    
DNS    Avery Smith Fr North Sevier HS S4 -DNS DNS    
DNS    Ivy Erickson Sr Piute HS S1 -DNS DNS    
DNS    Carlie Bennett So Emery HS S2 -DNS DNS    
DNS    Caitlynn Lyman So Escalante HS S1 -DNS DNS    
DNS    Dakota Robinson Jr Parowan HS S4 -DNS DNS    
DNS    Quincee Allred So Delta HS S5 -DNS DNS    


Men & Women's 1A-3A Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  North Summit HS 65     
2.  Delta HS 64     
3.  Juab HS 39     
4.  Panguitch HS 38     
5.  Evanston HS-WY 34     
6.  Grand County HS 33     
7.  Richfield HS 31     
8.  Union HS 26     
8.  Lyman HS-WY 26     
10.  Morgan HS 23     
10.  Millard HS 23     
12.  Sugar-Salem HS-ID 20     
13.  Cokeville HS-WY 19     
14.  Gunnison Valley HS 17     
14.  Grantsville HS 17     
16.  Carbon HS 16     
17.  Altamont HS 14     
18.  San Juan HS 13     
18.  Preston HS-ID 13     
18.  West Jefferson HS-ID 13     
21.  Saint Joseph CHS 12     
21.  Star Valley HS-WY 12     
23.  Wayne HS 10 .5   
24.  North Sanpete HS 10     
24.  South Sevier HS 10     
26.  Milford HS 8     
26.  Parowan HS 8     
28.  Mountain View HS-WY 7     
28.  Bear Lake HS-ID 7     
30.  Beaver HS 6     
30.  Piute HS 6     
32.  Shelley HS-ID 5     
33.  Manti HS 4     
34.  Duchesne HS 3     
35.  Enterprise HS 2     
35.  North Fremont HS-ID 2     
35.  North Sevier HS 2     
38.  Kanab HS 1     
39.  Maeser Prep Acad 0 .5