2019 Mr. Mac/BYU Invitational
Clarence Robison Track-Brigham Young University
Provo, UT
May 3, 2019 - May 4, 2019

Boy's 800 meter 4A-6A Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Jackson Hancey Sr Green Canyon HS 85.  2:07.83    
2.    Ethan Bradley Jr Mountain View HS 88.  2:08.25    
3.    Trent Chipman Jr Mountain View HS 91.  2:08.49    
4.    Daxton Nielson Sr Murray HS 96.  2:09.78    


Boy's 800 meter 4A-6A Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Mack Hinckley Jr Wasatch HS 33.  2:02.07    
2.    Dayton Merrell Jr Uintah HS 36.  2:02.53    
3.    Noah Mahlke Sr Spring Creek HS-NV 49.  2:04.22    
4.    James Christian So Woods Cross HS 58.  2:05.61    
5.    Luke Howell Jr Lehi HS 70.  2:06.61    
6.    Scott McMullin Sr Park City HS 72.  2:06.84    
7.    Spencer Bailey Jr Spanish Fork HS 73.  2:06.85    
8.    Easton Ewer Sr Ridgeline HS 75.  2:06.92    
9.    River Christensen Jr Snow Canyon HS 79.  2:07.23    
10.    Thomas Doxey Jr Ogden HS 81.  2:07.40    
11.    Easton Foster So Logan HS 87.  2:08.20    
12.    Jaylan Porras Jr Dixie HS 89.  2:08.27    
13.    Spencer Rose So Cedar HS 90.  2:08.46    
14.    David Skelton Jr Maple Mountain HS 92.  2:08.66    
15.    Josh Horner Jr Wasatch HS 95.  2:09.62    
16.    Tyler Asay So Maple Mountain HS 97.  2:11.06    
DNS    Isaac Pratt Sr West Jordan HS DNS  DNS    


Boy's 800 meter 4A-6A Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Brandon Meredith Sr Maple Mountain HS 25.  2:01.16    
2.    Kasen Johnson So Payson HS 37.  2:02.55    
3.    Andrew Hunting Sr Ridgeline HS 47.  2:04.15    
4.    Kyle Neuenschwander Sr Woods Cross HS 48.  2:04.20    
5.    Creed Robertson Jr Provo HS 52.  2:04.52    
6.    Daniel Verespey So Snow Canyon HS 60.  2:05.81    
7.    Koby Jensen Sr Skyridge HS 62.  2:05.97    
8.    Griffin Sanders So Hurricane HS 65.  2:06.25    
9.    Colby Seeley Jr Springville HS 66.  2:06.29    
10.    Ethan Mabey So Bountiful HS 68.  2:06.37    
11.    Braden Meyers Sr Mountain View HS 74.  2:06.91    
12.    Kohl Sanders So Bountiful HS 76.  2:06.98    
13.    Cameron Watts Sr Lehi HS 77.  2:07.14    
14.    Teagan Palmer Sr Tooele HS 78.  2:07.22    
15.    Zachary Bradshaw So Springville HS 82.  2:07.48    
16.    Gabe Nuttall So Woods Cross HS 83.  2:07.52    
DNS    Christopher Allred Sr Ogden HS DNS  DNS    


Boy's 800 meter 4A-6A Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Bentley Ackerson Jr Wasatch HS 42.  2:03.41    
2.    Kason Strate Sr Sky View HS 50.  2:04.43    
3.    Will Henry So Park City HS 55.  2:05.15    
4.    Landon Bott So Woods Cross HS 56.  2:05.30    
5.    Garett Whimple Sr Spring Creek HS-NV 57.  2:05.43    
6.    Carter Middleton So Timpview HS 64.  2:06.15    
7.    Ethan Fullmer Sr Green Canyon HS 67.  2:06.37    
8.    Caleb Anson Fr Payson HS 69.  2:06.48    
9.    Paul Jarvis Jr Canyon View HS 86.  2:08.02    
DNS    Sam Sanft Sr Timpview HS DNS  DNS    
DNS    Jeff Armstrong Jr Timpview HS DNS  DNS    
DNS    Max Bailey Sr Ogden HS DNS  DNS    
DNS    Braunson Provence Jr Box Elder HS DNS  DNS    
DNS    McCoy Stewart So Uintah HS DNS  DNS    
DNS    Cooper Clark Jr Box Elder HS DNS  DNS    


Boy's 800 meter 4A-6A Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Drake DeHaan Sr West Jordan HS 17.  2:00.45    
2.    Jake Dowdle Sr Bingham HS 34.  2:02.11    
3.    Evan Coon Fr Skyline HS 39.  2:02.88    
4.    Daniel Leszynski So Bountiful HS 43.  2:03.63    
5.    William Francom Jr Springville HS 45.  2:03.94    
6.    Andrew Baird Sr American Fork HS 53.  2:04.62    
7.    Dawson Balzotti Sr Westlake HS 71.  2:06.77    
8.    Spencer Anderson Jr Ogden HS 80.  2:07.25    
9.    Eric Christen Sr Pleasant Grove HS 84.  2:07.70    
10.    Jackson Peek Jr Rock Springs HS-WY 93.  2:08.72    
11.    Cade Parkinson Jr Maple Mountain HS 98.  2:14.91    
12.    Hunter Jones Sr Canyon View HS 99.  2:17.89    


Boy's 800 meter 4A-6A Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Tanner Olsen Sr Spanish Fork HS 11.  1:59.40    
2.    Michael Moffat So Westlake HS 16.  2:00.42    
3.    Morgan Calder Sr Bingham HS 21.  2:00.85    
4.    Landon Edwards Jr West Jordan HS 24.  2:01.12    
5.    Jonathan Cantwell Sr Ridgeline HS 26.  2:01.38    
6.    Jorge Vasquez Sr Bonneville HS 27.  2:01.73    
7.    Parker Dillon Sr Skyridge HS 32.  2:01.98    
8.    Tristan Mott Jr Lone Peak HS 35.  2:02.44    
9.    Kade Hansen So Skyridge HS 44.  2:03.78    
10.    Hector Cedillo Sr Olympus HS 46.  2:04.05    
11.    Dylan Rawlings Jr American Fork HS 51.  2:04.52    
12.    Luke Perkins Sr West Jordan HS 54.  2:05.08    
13.    Jorge Cortes Sr Ben Lomond HS 63.  2:05.98    
14.    Spencer Adams So Ridgeline HS 94.  2:09.54    
DNS    Isaac Woolford Fr Maple Mountain HS DNS  DNS    
DNS    Michael Durrant Sr Murray HS DNS  DNS    
DNS    Colby Orton So Payson HS DNS  DNS    


Boy's 800 meter 4A-6A Timed Finals

Section 10
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Jackson Dymond Jr Olympus HS 7.  1:58.77 2  
2.    Ryan Rummens Jr Woods Cross HS 8.  1:58.96 1  
3.    Carter Paxton Sr Springville HS 10.  1:59.24    
4.    Max Tokhtuev So Skyline HS 12.  1:59.70    
5.    Tim Bryan So Snow Canyon HS 13.  2:00.08    
6.    Ian Bressel Jr Logan HS 18.  2:00.53    
7.    Connor Poulsen Sr Snow Canyon HS 19.  2:00.71    
8.    Jackson Adams Jr Springville HS 23.  2:01.12    
9.    Jake Porter Jr Roy HS 28.  2:01.74    
10.    Asa Bell Sr Mountain View HS 29.  2:01.74    
11.    Spencer Standing Jr Mountain View HS 38.  2:02.86    
12.    Spencer Birchum Jr West Jordan HS 40.  2:03.09    
13.    Calvin Boyce Sr Timpview HS 41.  2:03.19    
14.    Tim Amodt Sr Hurricane HS 59.  2:05.78    
DNS    Bryce Anderson Jr Roy HS DNS  DNS    
DNS    Aaron Pectol Sr Tooele HS DNS  DNS    


Boy's 800 meter 4A-6A Timed Finals

Section 11
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Joe Corbridge Sr American Fork HS 1.  1:53.75 10  
2.    Matt Masias Jr Westlake HS 2.  1:56.63 8  
3.    Dustin Tidwell Sr Bingham HS 3.  1:56.66 6  
4.    Dalton Brems Sr American Fork HS 4.  1:56.93 5  
5.    Austin Hone Jr Bingham HS 5.  1:57.03 4  
6.    Hite Stromberg Sr Ogden HS 6.  1:57.46 3  
7.    Brady Bettridge Jr Cedar HS 9.  1:59.18    
8.    Brandon Morgan Sr Salem Hills HS 14.  2:00.13    
9.    Colin Christensen Sr Timpanogos HS 15.  2:00.33    
10.    Jake Orr So Corner Canyon HS 20.  2:00.85    
11.    Kellin Olsen Sr Wasatch HS 22.  2:01.01    
12.    Zarek Proffit Jr Snow Canyon HS 30.  2:01.82    
13.    Carson Finch Jr Lone Peak HS 31.  2:01.93    
14.    Bailey Oswald Jr Cedar HS 61.  2:05.90    
DNS    Alec Dimick Jr Woods Cross HS DNS  DNS    


Boy's 800 meter 4A-6A Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Joe Corbridge Sr American Fork HS S11 -1. 1:53.75 10  
2.    Matt Masias Jr Westlake HS S11 -2. 1:56.63 8  
3.    Dustin Tidwell Sr Bingham HS S11 -3. 1:56.66 6  
4.    Dalton Brems Sr American Fork HS S11 -4. 1:56.93 5  
5.    Austin Hone Jr Bingham HS S11 -5. 1:57.03 4  
6.    Hite Stromberg Sr Ogden HS S11 -6. 1:57.46 3  
7.    Jackson Dymond Jr Olympus HS S10 -1. 1:58.77 2  
8.    Ryan Rummens Jr Woods Cross HS S10 -2. 1:58.96 1  
9.    Brady Bettridge Jr Cedar HS S11 -7. 1:59.18    
10.    Carter Paxton Sr Springville HS S10 -3. 1:59.24    
11.    Tanner Olsen Sr Spanish Fork HS S9 -1. 1:59.40    
12.    Max Tokhtuev So Skyline HS S10 -4. 1:59.70    
13.    Tim Bryan So Snow Canyon HS S10 -5. 2:00.08    
14.    Brandon Morgan Sr Salem Hills HS S11 -8. 2:00.13    
15.    Colin Christensen Sr Timpanogos HS S11 -9. 2:00.33    
16.    Michael Moffat So Westlake HS S9 -2. 2:00.42    
17.    Drake DeHaan Sr West Jordan HS S8 -1. 2:00.45    
18.    Ian Bressel Jr Logan HS S10 -6. 2:00.53    
19.    Connor Poulsen Sr Snow Canyon HS S10 -7. 2:00.71    
20.    Jake Orr So Corner Canyon HS S11 -10. 2:00.85    
21.    Morgan Calder Sr Bingham HS S9 -3. 2:00.85    
22.    Kellin Olsen Sr Wasatch HS S11 -11. 2:01.01    
23.    Jackson Adams Jr Springville HS S10 -8. 2:01.12    
24.    Landon Edwards Jr West Jordan HS S9 -4. 2:01.12    
25.    Brandon Meredith Sr Maple Mountain HS S6 -1. 2:01.16    
26.    Jonathan Cantwell Sr Ridgeline HS S9 -5. 2:01.38    
27.    Jorge Vasquez Sr Bonneville HS S9 -6. 2:01.73    
28.    Jake Porter Jr Roy HS S10 -9. 2:01.74    
29.    Asa Bell Sr Mountain View HS S10 -10. 2:01.74    
30.    Zarek Proffit Jr Snow Canyon HS S11 -12. 2:01.82    
31.    Carson Finch Jr Lone Peak HS S11 -13. 2:01.93    
32.    Parker Dillon Sr Skyridge HS S9 -7. 2:01.98    
33.    Mack Hinckley Jr Wasatch HS S5 -1. 2:02.07    
34.    Jake Dowdle Sr Bingham HS S8 -2. 2:02.11    
35.    Tristan Mott Jr Lone Peak HS S9 -8. 2:02.44    
36.    Dayton Merrell Jr Uintah HS S5 -2. 2:02.53    
37.    Kasen Johnson So Payson HS S6 -2. 2:02.55    
38.    Spencer Standing Jr Mountain View HS S10 -11. 2:02.86    
39.    Evan Coon Fr Skyline HS S8 -3. 2:02.88    
40.    Spencer Birchum Jr West Jordan HS S10 -12. 2:03.09    
41.    Calvin Boyce Sr Timpview HS S10 -13. 2:03.19    
42.    Bentley Ackerson Jr Wasatch HS S7 -1. 2:03.41    
43.    Daniel Leszynski So Bountiful HS S8 -4. 2:03.63    
44.    Kade Hansen So Skyridge HS S9 -9. 2:03.78    
45.    William Francom Jr Springville HS S8 -5. 2:03.94    
46.    Hector Cedillo Sr Olympus HS S9 -10. 2:04.05    
47.    Andrew Hunting Sr Ridgeline HS S6 -3. 2:04.15    
48.    Kyle Neuenschwander Sr Woods Cross HS S6 -4. 2:04.20    
49.    Noah Mahlke Sr Spring Creek HS-NV S5 -3. 2:04.22    
50.    Kason Strate Sr Sky View HS S7 -2. 2:04.43    
51.    Dylan Rawlings Jr American Fork HS S9 -11. 2:04.52    
52.    Creed Robertson Jr Provo HS S6 -5. 2:04.52    
53.    Andrew Baird Sr American Fork HS S8 -6. 2:04.62    
54.    Luke Perkins Sr West Jordan HS S9 -12. 2:05.08    
55.    Will Henry So Park City HS S7 -3. 2:05.15    
56.    Landon Bott So Woods Cross HS S7 -4. 2:05.30    
57.    Garett Whimple Sr Spring Creek HS-NV S7 -5. 2:05.43    
58.    James Christian So Woods Cross HS S5 -4. 2:05.61    
59.    Tim Amodt Sr Hurricane HS S10 -14. 2:05.78    
60.    Daniel Verespey So Snow Canyon HS S6 -6. 2:05.81    
61.    Bailey Oswald Jr Cedar HS S11 -14. 2:05.90    
62.    Koby Jensen Sr Skyridge HS S6 -7. 2:05.97    
63.    Jorge Cortes Sr Ben Lomond HS S9 -13. 2:05.98    
64.    Carter Middleton So Timpview HS S7 -6. 2:06.15    
65.    Griffin Sanders So Hurricane HS S6 -8. 2:06.25    
66.    Colby Seeley Jr Springville HS S6 -9. 2:06.29    
67.    Ethan Fullmer Sr Green Canyon HS S7 -7. 2:06.37    
68.    Ethan Mabey So Bountiful HS S6 -10. 2:06.37    
69.    Caleb Anson Fr Payson HS S7 -8. 2:06.48    
70.    Luke Howell Jr Lehi HS S5 -5. 2:06.61    
71.    Dawson Balzotti Sr Westlake HS S8 -7. 2:06.77    
72.    Scott McMullin Sr Park City HS S5 -6. 2:06.84    
73.    Spencer Bailey Jr Spanish Fork HS S5 -7. 2:06.85    
74.    Braden Meyers Sr Mountain View HS S6 -11. 2:06.91    
75.    Easton Ewer Sr Ridgeline HS S5 -8. 2:06.92    
76.    Kohl Sanders So Bountiful HS S6 -12. 2:06.98    
77.    Cameron Watts Sr Lehi HS S6 -13. 2:07.14    
78.    Teagan Palmer Sr Tooele HS S6 -14. 2:07.22    
79.    River Christensen Jr Snow Canyon HS S5 -9. 2:07.23    
80.    Spencer Anderson Jr Ogden HS S8 -8. 2:07.25    
81.    Thomas Doxey Jr Ogden HS S5 -10. 2:07.40    
82.    Zachary Bradshaw So Springville HS S6 -15. 2:07.48    
83.    Gabe Nuttall So Woods Cross HS S6 -16. 2:07.52    
84.    Eric Christen Sr Pleasant Grove HS S8 -9. 2:07.70    
85.    Jackson Hancey Sr Green Canyon HS S4 -1. 2:07.83    
86.    Paul Jarvis Jr Canyon View HS S7 -9. 2:08.02    
87.    Easton Foster So Logan HS S5 -11. 2:08.20    
88.    Ethan Bradley Jr Mountain View HS S4 -2. 2:08.25    
89.    Jaylan Porras Jr Dixie HS S5 -12. 2:08.27    
90.    Spencer Rose So Cedar HS S5 -13. 2:08.46    
91.    Trent Chipman Jr Mountain View HS S4 -3. 2:08.49    
92.    David Skelton Jr Maple Mountain HS S5 -14. 2:08.66    
93.    Jackson Peek Jr Rock Springs HS-WY S8 -10. 2:08.72    
94.    Spencer Adams So Ridgeline HS S9 -14. 2:09.54    
95.    Josh Horner Jr Wasatch HS S5 -15. 2:09.62    
96.    Daxton Nielson Sr Murray HS S4 -4. 2:09.78    
97.    Tyler Asay So Maple Mountain HS S5 -16. 2:11.06    
98.    Cade Parkinson Jr Maple Mountain HS S8 -11. 2:14.91    
99.    Hunter Jones Sr Canyon View HS S8 -12. 2:17.89    
DNS    Isaac Pratt Sr West Jordan HS S5 -DNS DNS    
DNS    Isaac Woolford Fr Maple Mountain HS S9 -DNS DNS    
DNS    Michael Durrant Sr Murray HS S9 -DNS DNS    
DNS    Christopher Allred Sr Ogden HS S6 -DNS DNS    
DNS    Alec Dimick Jr Woods Cross HS S11 -DNS DNS    
DNS    Colby Orton So Payson HS S9 -DNS DNS    
DNS    Sam Sanft Sr Timpview HS S7 -DNS DNS    
DNS    Jeff Armstrong Jr Timpview HS S7 -DNS DNS    
DNS    Max Bailey Sr Ogden HS S7 -DNS DNS    
DNS    Braunson Provence Jr Box Elder HS S7 -DNS DNS    
DNS    McCoy Stewart So Uintah HS S7 -DNS DNS    
DNS    Cooper Clark Jr Box Elder HS S7 -DNS DNS    
DNS    Bryce Anderson Jr Roy HS S10 -DNS DNS    
DNS    Aaron Pectol Sr Tooele HS S10 -DNS DNS    


Men & Women's 4A-6A Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Orem HS 47     
2.  Dixie HS 45     
3.  Bingham HS 42     
4.  Lone Peak HS 36     
5.  American Fork HS 33     
6.  Spanish Fork HS 30     
6.  Skyridge HS 30     
8.  Springville HS 27     
9.  Timpanogos HS 26     
9.  Alta HS 26     
11.  Corner Canyon HS 24     
12.  Davis HS 22     
13.  Skyline HS 20     
14.  Hurricane HS 18     
15.  Logan HS 17     
16.  Maple Mountain HS 16     
17.  Lehi HS 15     
18.  Rock Springs HS-WY 14     
18.  Salem Hills HS 14     
20.  Sky View HS 12     
20.  Tooele HS 12     
22.  Cottonwood HS 10     
22.  Timpview HS 10     
24.  West Jordan HS 9 .5   
25.  Rigby HS-ID 9     
25.  Park City HS 9     
27.  Westlake HS 8 .5   
28.  Snow Canyon HS 8     
28.  Box Elder HS 8     
28.  Stansbury HS 8     
28.  Payson HS 8     
28.  Uintah HS 8     
28.  Taylorsville HS 8     
34.  Murray HS 7     
35.  Pleasant Grove HS 5     
36.  Riverton HS 3     
36.  Ogden HS 3     
36.  Bountiful HS 3     
39.  Olympus HS 2     
39.  Mountain View HS 2     
39.  Northridge HS 2     
42.  Woods Cross HS 1     
42.  Cedar HS 1