2019 Mr. Mac/BYU Invitational
Clarence Robison Track-Brigham Young University
Provo, UT
May 3, 2019 - May 4, 2019

Boy's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    John Scott So Rich HS 41.  4:48.89    
2.    Dillon Foley Jr Star Valley HS-WY 45.  4:50.61    
3.    Kydon Davis Fr Milford HS 61.  4:59.11    
4.    Sam Galati Jr South Summit HS 62.  4:59.55    
5.    Tanner Layton So Altamont HS 66.  5:00.04    
6.    Hayden Meek So Rich HS 67.  5:00.34    
7.    Shane Schaugaard Jr Carbon HS 70.  5:01.59    
8.    Sam Cox Jr Manti HS 72.  5:02.56    
9.    Logan Hunt Jr Evanston HS-WY 75.  5:04.38    
10.    Cree Jones Fr Farson HS-WY 76.  5:04.66    
11.    Ben Johnson So Manti HS 77.  5:05.08    
12.    Lucas Forsyth So Union HS 79.  5:06.32    
13.    Lance Chynoweth Sr Emery HS 81.  5:07.47    
14.    Jace Rigby Fr Parowan HS 83.  5:08.01    
15.    Kelby Bosh So North Sevier HS 85.  5:11.53    
16.    Dawson Thelin So Enterprise HS 87.  5:12.55    
17.    Matthew Strasser So Coral Academy-NV 89.  5:14.23    
18.    Landen Hardy So Pinnacle HS 91.  5:18.29    
19.    Matthew Draper So Manila HS 92.  5:19.20    
20.    Pablo Biggers So American Leadership Acad 93.  5:26.79    
DNS    Cody Rivers Jr Richfield HS DNS  DNS    
DNS    Miles Guerrero Fr Wayne HS DNS  DNS    


Boy's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Logan Bateman Jr Rowland Hall 46.  4:51.48    
2.    McKay Meccariello Sr Emery HS 49.  4:52.39    
3.    Calder Moon Fr Duchesne HS 54.  4:54.01    
4.    Brock Syrett Fr Bryce Valley HS 55.  4:54.17    
5.    Boston Sargent So North Summit HS 58.  4:57.23    
6.    Aksel Anderson Jr Rowland Hall 59.  4:57.56    
7.    Justin Hamblin Sr Mountain View HS-WY 64.  4:59.70    
8.    Marciano Shavano Sr Union HS 69.  5:00.90    
9.    West Saunders Sr Wayne HS 71.  5:01.62    
10.    Isaac Allred Fr Maeser Prep Acad 73.  5:03.59    
11.    Jason Cardon Fr Beaver HS 74.  5:03.81    
12.    Garrett Fisher So Milford HS 78.  5:06.08    
13.    Adam Edwards Fr Parowan HS 80.  5:06.57    
14.    Noah Draney So Star Valley HS-WY 82.  5:07.97    
15.    Dylan Bistline Sr Kanab HS 84.  5:10.11    
16.    Ethan Clayburn Jr Duchesne HS 86.  5:12.54    
17.    Landon Wells Sr Rockwell HS 88.  5:12.96    
18.    Evan Thomas So Grantsville HS 90.  5:15.77    
DNS    Riley Carillo Fr Rich HS DNS  DNS    
DNS    Dylan Beck Sr Rockwell HS DNS  DNS    
DNS    Wyatt Gardner So Enterprise HS DNS  DNS    


Boy's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Dason Day So Juab HS 21.  4:40.31    
2.    Chad Page Jr Carbon HS 22.  4:40.70    
3.    Tanner Erickson Fr Mountain View HS-WY 24.  4:42.15    
4.    James Bryner Jr Carbon HS 28.  4:43.55    
5.    Ethan Bird So Cokeville HS-WY 31.  4:44.23    
6.    Porter Schoppe So Panguitch HS 32.  4:44.31    
7.    Ryan Page Jr Carbon HS 34.  4:44.60    
8.    Jess Christiansen Fr Emery HS 36.  4:45.49    
9.    Kristopher Nez Sr Bryce Valley HS 39.  4:46.91    
10.    Tyler Dinkel Jr Juab HS 42.  4:49.08    
11.    Morris Maxfield Jr Millard HS 43.  4:49.39    
12.    John McLaws So Delta HS 44.  4:49.92    
13.    Alan Pettit So Monticello HS 47.  4:51.74    
14.    Logan Phillips So Altamont HS 48.  4:52.21    
15.    Jared Braden Jr Juab HS 50.  4:52.79    
16.    Cory Bunker So Monticello HS 52.  4:53.37    
17.    Robert Gomez So Evanston HS-WY 56.  4:54.31    
18.    Jonathan Fitzgerald Sr Parowan HS 57.  4:57.07    
19.    Max Palmer Fr North Fremont HS-ID 60.  4:57.66    
20.    Jett Davenport Fr Union HS 65.  4:59.78    
21.    Nathan Bowman So Kanab HS 68.  5:00.59    
DNS    Tyler Moyes So Cokeville HS-WY DNS  DNS    


Boy's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Parker Galbraith Jr Sugar-Salem HS-ID 19.  4:37.34    
2.    Garrett Hale Fr Preston HS-ID 25.  4:42.21    
3.    Clay Shakespear Jr Kanab HS 33.  4:44.39    
4.    Nick Woolsey Jr Richfield HS 35.  4:44.81    
5.    Wyatt Teggins Jr Grantsville HS 38.  4:46.12    
6.    Tyler Johnson So Richfield HS 53.  4:53.45    


Boy's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Jessie Loveland Jr Star Valley HS-WY 17.  4:35.81    
2.    Evan Ellison Jr Grand County HS 18.  4:37.32    
3.    Lain Mitchelson Sr Farson HS-WY 29.  4:43.69    
4.    Malachi Ricks Jr Grand County HS 30.  4:44.06    


Boy's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Carson Burian So Rowland Hall 14.  4:33.42    
2.    Adam Bunker Sr Monticello HS 16.  4:33.80    
3.    Bryar Meccariello So Emery HS 23.  4:41.25    
4.    Hunter Lorenz Sr Parowan HS 26.  4:42.28    
5.    Jaren Camp Sr Millard HS 37.  4:46.05    
6.    Matt Hindes Jr North Sanpete HS 40.  4:47.46    


Boy's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Travis Harmon Jr Mountain View HS-WY 15.  4:33.62    
2.    Riley Reid Jr Preston HS-ID 20.  4:38.99    
3.    Orange Peel Jr North Sanpete HS 27.  4:42.90    
4.    Logan Snow Sr Union HS 51.  4:53.20    


Boy's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Sam Jeppsen So Preston HS-ID 11.  4:30.63    
2.    Kayson Klingler Jr Sugar-Salem HS-ID 13.  4:32.73    
3.    Kaleb Bowles Jr Morgan HS 63.  4:59.62    
DNS    Sanford Porter Sr Morgan HS DNS  DNS    


Boy's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 10
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Johnathan Simmons So Salmon HS-ID 6.  4:27.24 3  
2.    Andy Gebhardt Jr Salmon HS-ID 8.  4:28.58 1  


Boy's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 11
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Porter Whitworth Jr Grantsville HS 5.  4:22.74 4  
2.    Cody White Sr North Summit HS 7.  4:27.40 2  
3.    Josh Harrison Jr Preston HS-ID 10.  4:30.58    


Boy's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 12
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Peter Visser So Star Valley HS-WY 2.  4:20.92 8  
2.    Asefa Wetzel Sr Star Valley HS-WY 3.  4:21.52 6  
3.    Caleb Hamblin Jr Liberty HS-ID 4.  4:22.07 5  
4.    Dallin Cardon Sr Evanston HS-WY 12.  4:32.42    


Boy's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 13
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Hayden Harward Jr Richfield HS 1.  4:18.41 10  
2.    Carson Wilkins Sr Morgan HS 9.  4:30.31    


Boy's 1600 meter 1A-3A Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Hayden Harward Jr Richfield HS S13 -1. 4:18.41 10  
2.    Peter Visser So Star Valley HS-WY S12 -1. 4:20.92 8  
3.    Asefa Wetzel Sr Star Valley HS-WY S12 -2. 4:21.52 6  
4.    Caleb Hamblin Jr Liberty HS-ID S12 -3. 4:22.07 5  
5.    Porter Whitworth Jr Grantsville HS S11 -1. 4:22.74 4  
6.    Johnathan Simmons So Salmon HS-ID S10 -1. 4:27.24 3  
7.    Cody White Sr North Summit HS S11 -2. 4:27.40 2  
8.    Andy Gebhardt Jr Salmon HS-ID S10 -2. 4:28.58 1  
9.    Carson Wilkins Sr Morgan HS S13 -2. 4:30.31    
10.    Josh Harrison Jr Preston HS-ID S11 -3. 4:30.58    
11.    Sam Jeppsen So Preston HS-ID S9 -1. 4:30.63    
12.    Dallin Cardon Sr Evanston HS-WY S12 -4. 4:32.42    
13.    Kayson Klingler Jr Sugar-Salem HS-ID S9 -2. 4:32.73    
14.    Carson Burian So Rowland Hall S6 -1. 4:33.42    
15.    Travis Harmon Jr Mountain View HS-WY S8 -1. 4:33.62    
16.    Adam Bunker Sr Monticello HS S6 -2. 4:33.80    
17.    Jessie Loveland Jr Star Valley HS-WY S5 -1. 4:35.81    
18.    Evan Ellison Jr Grand County HS S5 -2. 4:37.32    
19.    Parker Galbraith Jr Sugar-Salem HS-ID S4 -1. 4:37.34    
20.    Riley Reid Jr Preston HS-ID S8 -2. 4:38.99    
21.    Dason Day So Juab HS S3 -1. 4:40.31    
22.    Chad Page Jr Carbon HS S3 -2. 4:40.70    
23.    Bryar Meccariello So Emery HS S6 -3. 4:41.25    
24.    Tanner Erickson Fr Mountain View HS-WY S3 -3. 4:42.15    
25.    Garrett Hale Fr Preston HS-ID S4 -2. 4:42.21    
26.    Hunter Lorenz Sr Parowan HS S6 -4. 4:42.28    
27.    Orange Peel Jr North Sanpete HS S8 -3. 4:42.90    
28.    James Bryner Jr Carbon HS S3 -4. 4:43.55    
29.    Lain Mitchelson Sr Farson HS-WY S5 -3. 4:43.69    
30.    Malachi Ricks Jr Grand County HS S5 -4. 4:44.06    
31.    Ethan Bird So Cokeville HS-WY S3 -5. 4:44.23    
32.    Porter Schoppe So Panguitch HS S3 -6. 4:44.31    
33.    Clay Shakespear Jr Kanab HS S4 -3. 4:44.39    
34.    Ryan Page Jr Carbon HS S3 -7. 4:44.60    
35.    Nick Woolsey Jr Richfield HS S4 -4. 4:44.81    
36.    Jess Christiansen Fr Emery HS S3 -8. 4:45.49    
37.    Jaren Camp Sr Millard HS S6 -5. 4:46.05    
38.    Wyatt Teggins Jr Grantsville HS S4 -5. 4:46.12    
39.    Kristopher Nez Sr Bryce Valley HS S3 -9. 4:46.91    
40.    Matt Hindes Jr North Sanpete HS S6 -6. 4:47.46    
41.    John Scott So Rich HS S1 -1. 4:48.89    
42.    Tyler Dinkel Jr Juab HS S3 -10. 4:49.08    
43.    Morris Maxfield Jr Millard HS S3 -11. 4:49.39    
44.    John McLaws So Delta HS S3 -12. 4:49.92    
45.    Dillon Foley Jr Star Valley HS-WY S1 -2. 4:50.61    
46.    Logan Bateman Jr Rowland Hall S2 -1. 4:51.48    
47.    Alan Pettit So Monticello HS S3 -13. 4:51.74    
48.    Logan Phillips So Altamont HS S3 -14. 4:52.21    
49.    McKay Meccariello Sr Emery HS S2 -2. 4:52.39    
50.    Jared Braden Jr Juab HS S3 -15. 4:52.79    
51.    Logan Snow Sr Union HS S8 -4. 4:53.20    
52.    Cory Bunker So Monticello HS S3 -16. 4:53.37    
53.    Tyler Johnson So Richfield HS S4 -6. 4:53.45    
54.    Calder Moon Fr Duchesne HS S2 -3. 4:54.01    
55.    Brock Syrett Fr Bryce Valley HS S2 -4. 4:54.17    
56.    Robert Gomez So Evanston HS-WY S3 -17. 4:54.31    
57.    Jonathan Fitzgerald Sr Parowan HS S3 -18. 4:57.07    
58.    Boston Sargent So North Summit HS S2 -5. 4:57.23    
59.    Aksel Anderson Jr Rowland Hall S2 -6. 4:57.56    
60.    Max Palmer Fr North Fremont HS-ID S3 -19. 4:57.66    
61.    Kydon Davis Fr Milford HS S1 -3. 4:59.11    
62.    Sam Galati Jr South Summit HS S1 -4. 4:59.55    
63.    Kaleb Bowles Jr Morgan HS S9 -3. 4:59.62    
64.    Justin Hamblin Sr Mountain View HS-WY S2 -7. 4:59.70    
65.    Jett Davenport Fr Union HS S3 -20. 4:59.78    
66.    Tanner Layton So Altamont HS S1 -5. 5:00.04    
67.    Hayden Meek So Rich HS S1 -6. 5:00.34    
68.    Nathan Bowman So Kanab HS S3 -21. 5:00.59    
69.    Marciano Shavano Sr Union HS S2 -8. 5:00.90    
70.    Shane Schaugaard Jr Carbon HS S1 -7. 5:01.59    
71.    West Saunders Sr Wayne HS S2 -9. 5:01.62    
72.    Sam Cox Jr Manti HS S1 -8. 5:02.56    
73.    Isaac Allred Fr Maeser Prep Acad S2 -10. 5:03.59    
74.    Jason Cardon Fr Beaver HS S2 -11. 5:03.81    
75.    Logan Hunt Jr Evanston HS-WY S1 -9. 5:04.38    
76.    Cree Jones Fr Farson HS-WY S1 -10. 5:04.66    
77.    Ben Johnson So Manti HS S1 -11. 5:05.08    
78.    Garrett Fisher So Milford HS S2 -12. 5:06.08    
79.    Lucas Forsyth So Union HS S1 -12. 5:06.32    
80.    Adam Edwards Fr Parowan HS S2 -13. 5:06.57    
81.    Lance Chynoweth Sr Emery HS S1 -13. 5:07.47    
82.    Noah Draney So Star Valley HS-WY S2 -14. 5:07.97    
83.    Jace Rigby Fr Parowan HS S1 -14. 5:08.01    
84.    Dylan Bistline Sr Kanab HS S2 -15. 5:10.11    
85.    Kelby Bosh So North Sevier HS S1 -15. 5:11.53    
86.    Ethan Clayburn Jr Duchesne HS S2 -16. 5:12.54    
87.    Dawson Thelin So Enterprise HS S1 -16. 5:12.55    
88.    Landon Wells Sr Rockwell HS S2 -17. 5:12.96    
89.    Matthew Strasser So Coral Academy-NV S1 -17. 5:14.23    
90.    Evan Thomas So Grantsville HS S2 -18. 5:15.77    
91.    Landen Hardy So Pinnacle HS S1 -18. 5:18.29    
92.    Matthew Draper So Manila HS S1 -19. 5:19.20    
93.    Pablo Biggers So American Leadership Acad S1 -20. 5:26.79    
DNS    Riley Carillo Fr Rich HS S2 -DNS DNS    
DNS    Dylan Beck Sr Rockwell HS S2 -DNS DNS    
DNS    Sanford Porter Sr Morgan HS S9 -DNS DNS    
DNS    Wyatt Gardner So Enterprise HS S2 -DNS DNS    
DNS    Cody Rivers Jr Richfield HS S1 -DNS DNS    
DNS    Miles Guerrero Fr Wayne HS S1 -DNS DNS    
DNS    Tyler Moyes So Cokeville HS-WY S3 -DNS DNS    


Men & Women's 1A-3A Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Mountain View HS-WY 75 .5   
2.  Sugar-Salem HS-ID 56     
3.  Star Valley HS-WY 47     
4.  Grand County HS 44 .333   
5.  Evanston HS-WY 44     
6.  North Fremont HS-ID 36     
7.  Morgan HS 32     
7.  Grantsville HS 32     
9.  Beaver HS 29     
10.  Emery HS 27     
11.  Preston HS-ID 25     
12.  Delta HS 24     
13.  Carbon HS 21     
14.  Shelley HS-ID 18     
14.  Richfield HS 18     
16.  Valley HS 17 .5   
17.  South Summit HS 13     
18.  Juab HS 11     
19.  Monticello HS 10     
20.  Millard HS 9     
21.  Jackson Hole HS-WY 8     
22.  Lyman HS-WY 6     
22.  Coral Academy-NV 6     
22.  Tabiona HS 6     
22.  Salmon HS-ID 6     
26.  Liberty HS-ID 5     
26.  North Sanpete HS 5     
28.  Parowan HS 4 .333   
29.  Manti HS 4     
29.  Cokeville HS-WY 4     
29.  Wayne HS 4     
29.  North Summit HS 4     
33.  Rowland Hall 3     
34.  Altamont HS 2     
35.  West Ridge Academy 1     
35.  North Sevier HS 1     
35.  Panguitch HS 1     
38.  American Heritage 0 .333