2019 Mr. Mac/BYU Invitational
Clarence Robison Track-Brigham Young University
Provo, UT
May 3, 2019 - May 4, 2019

Girl's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Bella Porter Sr Morgan HS 36.  5:48.89    
2.    Aden Scheer Fr Farson HS-WY 43.  5:57.19    
3.    Fiel Woods Fr Manti HS 47.  5:57.94    
4.    Rachael Jones Fr North Sanpete HS 51.  5:59.89    
5.    Anna Rasmussen So Union HS 52.  6:00.22    
6.    Avery Smith Fr North Sevier HS 55.  6:03.31    
7.    Ella Brown So Rowland Hall 56.  6:03.74    
8.    Cali Alder Fr Manti HS 57.  6:04.22    
9.    Katie Plavan So Rowland Hall 58.  6:04.93    
10.    Carlee Anderson Sr Sugar-Salem HS-ID 59.  6:06.39    
11.    Emmalee Hale Fr Star Valley HS-WY 60.  6:06.80    
12.    Whitlee Rosquist So Juab HS 61.  6:07.87    
13.    Kristen Stewart Fr Bryce Valley HS 62.  6:08.85    
14.    Hattie Mattson Fr Bear Lake HS-ID 63.  6:10.66    
15.    Kortnie Lemmon Fr Altamont HS 64.  6:10.91    
16.    Aimee Davenport Sr Millard HS 65.  6:16.28    
17.    Camri Fischer Jr Panguitch HS 66.  6:17.86    
18.    Felicity Williams So Wayne HS 67.  6:19.65    
19.    Karissa Lemmon Sr Altamont HS 68.  6:28.38    
20.    Savannah Wood So Valley HS 69.  6:28.45    
DNS    Madison Freestone Jr Monticello HS DNS  DNS    


Girl's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Emmy Heywood Sr Star Valley HS-WY 16.  5:38.09    
2.    Jaresa Jackson Fr Sugar-Salem HS-ID 20.  5:39.14    
3.    Annalyce Rudd So Morgan HS 28.  5:44.95    
4.    Lily Scaife So Rowland Hall 29.  5:47.06    
5.    Purity Kattam Jr Wasatch Academy 31.  5:47.37    
6.    Eve Mavy Fr Star Valley HS-WY 32.  5:48.20    
7.    Nichole Evans So Duchesne HS 34.  5:48.72    
8.    Allie Bridges So Manti HS 35.  5:48.84    
9.    Savannah Richins Fr North Summit HS 38.  5:51.82    
10.    Aubry Cook Fr North Sanpete HS 39.  5:53.31    
11.    Lauren Thomson Sr Rich HS 41.  5:55.46    
12.    Akaydeh Livingston Jr Milford HS 42.  5:55.72    
13.    Adelyn Crockett Fr Parowan HS 44.  5:57.33    
14.    Annalee Thompson So Richfield HS 46.  5:57.92    
15.    Eleanor Lowery Fr Grantsville HS 48.  5:57.99    
16.    Elaina Halls Jr Morgan HS 49.  5:58.19    
17.    Jessica Anderson Jr Grand County HS 50.  5:58.95    
18.    Taya Brewer Jr Sugar-Salem HS-ID 53.  6:00.47    
19.    Tamsin Stewart So North Sanpete HS 54.  6:02.25    
DNS    Yanely Duenas Sr Wendover HS DNS  DNS    
DNS    Alethia Hirt Jr Grand County HS DNS  DNS    


Girl's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Marissa Hall So Juab HS 8.  5:32.07 1  
2.    Josi Kelsey Jr Bear Lake HS-ID 14.  5:37.13    
3.    Emma Haddock Sr Carbon HS 15.  5:37.47    
4.    Grace Broadbear Jr Carbon HS 19.  5:38.87    
5.    Charity Harmon Sr Mountain View HS-WY 22.  5:40.25    
6.    Maura Williams Sr Juab HS 23.  5:40.35    
7.    Nora Foster So Richfield HS 30.  5:47.34    
8.    Lindsey Palmer So Grantsville HS 33.  5:48.22    
9.    Kate Robinson Fr Richfield HS 37.  5:49.86    
10.    Avery Foster Sr Richfield HS 45.  5:57.58    


Girl's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Sarenady Price Jr Sugar-Salem HS-ID 17.  5:38.24    
2.    Andie Bell Fr Preston HS-ID 18.  5:38.79    
3.    McKinley Scott Fr Preston HS-ID 25.  5:42.25    
4.    Lily Long Fr Monticello HS 27.  5:43.99    
5.    Clara Morely Jr American Leadership Acad 40.  5:54.01    


Girl's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Elli Kelsey Fr Bear Lake HS-ID 10.  5:32.66    
2.    Riley Ward Fr Preston HS-ID 11.  5:33.80    
3.    Ashley Lagat Jr Wasatch Academy 26.  5:42.56    


Girl's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Elizabeth Zwahlen So North Summit HS 5.  5:24.19 4  
2.    Kinley Spaulding So Milford HS 12.  5:34.13    
3.    Kate Heywood Fr Morgan HS 21.  5:39.64    
4.    Ember Moat Jr Millard HS 24.  5:41.99    


Girl's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Sidney Snow So Union HS 7.  5:26.95 2  
2.    Sheilah Cheruiyot Sr Wasatch Academy 9.  5:32.17    
3.    Brooke Reed So Parowan HS 13.  5:36.54    
DNS    Cienna Halls Sr Cokeville HS-WY DNS  DNS    


Girl's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Kylah Ricks So Grand County HS 2.  5:13.73 8  
2.    Elise Kelsey Fr Bear Lake HS-ID 6.  5:25.64 3  
DNS    Reghan Worley Sr Evanston HS-WY DNS  DNS    


Girl's 1600 meter 1A-3A Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Taylia Norris Jr Panguitch HS 1.  5:13.36 10  
2.    Breila Fuller Sr Evanston HS-WY 3.  5:20.28 6  
3.    Audrey Camp So Millard HS 4.  5:20.49 5  


Girl's 1600 meter 1A-3A Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Taylia Norris Jr Panguitch HS S9 -1. 5:13.36 10  
2.    Kylah Ricks So Grand County HS S8 -1. 5:13.73 8  
3.    Breila Fuller Sr Evanston HS-WY S9 -2. 5:20.28 6  
4.    Audrey Camp So Millard HS S9 -3. 5:20.49 5  
5.    Elizabeth Zwahlen So North Summit HS S6 -1. 5:24.19 4  
6.    Elise Kelsey Fr Bear Lake HS-ID S8 -2. 5:25.64 3  
7.    Sidney Snow So Union HS S7 -1. 5:26.95 2  
8.    Marissa Hall So Juab HS S3 -1. 5:32.07 1  
9.    Sheilah Cheruiyot Sr Wasatch Academy S7 -2. 5:32.17    
10.    Elli Kelsey Fr Bear Lake HS-ID S5 -1. 5:32.66    
11.    Riley Ward Fr Preston HS-ID S5 -2. 5:33.80    
12.    Kinley Spaulding So Milford HS S6 -2. 5:34.13    
13.    Brooke Reed So Parowan HS S7 -3. 5:36.54    
14.    Josi Kelsey Jr Bear Lake HS-ID S3 -2. 5:37.13    
15.    Emma Haddock Sr Carbon HS S3 -3. 5:37.47    
16.    Emmy Heywood Sr Star Valley HS-WY S2 -1. 5:38.09    
17.    Sarenady Price Jr Sugar-Salem HS-ID S4 -1. 5:38.24    
18.    Andie Bell Fr Preston HS-ID S4 -2. 5:38.79    
19.    Grace Broadbear Jr Carbon HS S3 -4. 5:38.87    
20.    Jaresa Jackson Fr Sugar-Salem HS-ID S2 -2. 5:39.14    
21.    Kate Heywood Fr Morgan HS S6 -3. 5:39.64    
22.    Charity Harmon Sr Mountain View HS-WY S3 -5. 5:40.25    
23.    Maura Williams Sr Juab HS S3 -6. 5:40.35    
24.    Ember Moat Jr Millard HS S6 -4. 5:41.99    
25.    McKinley Scott Fr Preston HS-ID S4 -3. 5:42.25    
26.    Ashley Lagat Jr Wasatch Academy S5 -3. 5:42.56    
27.    Lily Long Fr Monticello HS S4 -4. 5:43.99    
28.    Annalyce Rudd So Morgan HS S2 -3. 5:44.95    
29.    Lily Scaife So Rowland Hall S2 -4. 5:47.06    
30.    Nora Foster So Richfield HS S3 -7. 5:47.34    
31.    Purity Kattam Jr Wasatch Academy S2 -5. 5:47.37    
32.    Eve Mavy Fr Star Valley HS-WY S2 -6. 5:48.20    
33.    Lindsey Palmer So Grantsville HS S3 -8. 5:48.22    
34.    Nichole Evans So Duchesne HS S2 -7. 5:48.72    
35.    Allie Bridges So Manti HS S2 -8. 5:48.84    
36.    Bella Porter Sr Morgan HS S1 -1. 5:48.89    
37.    Kate Robinson Fr Richfield HS S3 -9. 5:49.86    
38.    Savannah Richins Fr North Summit HS S2 -9. 5:51.82    
39.    Aubry Cook Fr North Sanpete HS S2 -10. 5:53.31    
40.    Clara Morely Jr American Leadership Acad S4 -5. 5:54.01    
41.    Lauren Thomson Sr Rich HS S2 -11. 5:55.46    
42.    Akaydeh Livingston Jr Milford HS S2 -12. 5:55.72    
43.    Aden Scheer Fr Farson HS-WY S1 -2. 5:57.19    
44.    Adelyn Crockett Fr Parowan HS S2 -13. 5:57.33    
45.    Avery Foster Sr Richfield HS S3 -10. 5:57.58    
46.    Annalee Thompson So Richfield HS S2 -14. 5:57.92    
47.    Fiel Woods Fr Manti HS S1 -3. 5:57.94    
48.    Eleanor Lowery Fr Grantsville HS S2 -15. 5:57.99    
49.    Elaina Halls Jr Morgan HS S2 -16. 5:58.19    
50.    Jessica Anderson Jr Grand County HS S2 -17. 5:58.95    
51.    Rachael Jones Fr North Sanpete HS S1 -4. 5:59.89    
52.    Anna Rasmussen So Union HS S1 -5. 6:00.22    
53.    Taya Brewer Jr Sugar-Salem HS-ID S2 -18. 6:00.47    
54.    Tamsin Stewart So North Sanpete HS S2 -19. 6:02.25    
55.    Avery Smith Fr North Sevier HS S1 -6. 6:03.31    
56.    Ella Brown So Rowland Hall S1 -7. 6:03.74    
57.    Cali Alder Fr Manti HS S1 -8. 6:04.22    
58.    Katie Plavan So Rowland Hall S1 -9. 6:04.93    
59.    Carlee Anderson Sr Sugar-Salem HS-ID S1 -10. 6:06.39    
60.    Emmalee Hale Fr Star Valley HS-WY S1 -11. 6:06.80    
61.    Whitlee Rosquist So Juab HS S1 -12. 6:07.87    
62.    Kristen Stewart Fr Bryce Valley HS S1 -13. 6:08.85    
63.    Hattie Mattson Fr Bear Lake HS-ID S1 -14. 6:10.66    
64.    Kortnie Lemmon Fr Altamont HS S1 -15. 6:10.91    
65.    Aimee Davenport Sr Millard HS S1 -16. 6:16.28    
66.    Camri Fischer Jr Panguitch HS S1 -17. 6:17.86    
67.    Felicity Williams So Wayne HS S1 -18. 6:19.65    
68.    Karissa Lemmon Sr Altamont HS S1 -19. 6:28.38    
69.    Savannah Wood So Valley HS S1 -20. 6:28.45    
DNS    Yanely Duenas Sr Wendover HS S2 -DNS DNS    
DNS    Cienna Halls Sr Cokeville HS-WY S7 -DNS DNS    
DNS    Madison Freestone Jr Monticello HS S1 -DNS DNS    
DNS    Alethia Hirt Jr Grand County HS S2 -DNS DNS    
DNS    Reghan Worley Sr Evanston HS-WY S8 -DNS DNS    


Men & Women's 1A-3A Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  North Summit HS 65     
2.  Delta HS 64     
3.  Juab HS 39     
4.  Panguitch HS 38     
5.  Evanston HS-WY 34     
6.  Grand County HS 33     
7.  Richfield HS 31     
8.  Union HS 26     
8.  Lyman HS-WY 26     
10.  Morgan HS 23     
10.  Millard HS 23     
12.  Sugar-Salem HS-ID 20     
13.  Cokeville HS-WY 19     
14.  Gunnison Valley HS 17     
14.  Grantsville HS 17     
16.  Carbon HS 16     
17.  Altamont HS 14     
18.  San Juan HS 13     
18.  Preston HS-ID 13     
18.  West Jefferson HS-ID 13     
21.  Saint Joseph CHS 12     
21.  Star Valley HS-WY 12     
23.  Wayne HS 10 .5   
24.  North Sanpete HS 10     
24.  South Sevier HS 10     
26.  Milford HS 8     
26.  Parowan HS 8     
28.  Bear Lake HS-ID 7     
28.  Mountain View HS-WY 7     
30.  Beaver HS 6     
30.  Piute HS 6     
32.  Shelley HS-ID 5     
33.  Manti HS 4     
34.  Duchesne HS 3     
35.  North Fremont HS-ID 2     
35.  North Sevier HS 2     
35.  Enterprise HS 2     
38.  Kanab HS 1     
39.  Maeser Prep Acad 0 .5