2019 Mr. Mac/BYU Invitational
Clarence Robison Track-Brigham Young University
Provo, UT
May 3, 2019 - May 4, 2019

Girl's 1600 meter 4A-6A Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Shelbie Hickman Sr Timpanogos HS 84.  5:36.24    
2.    Carissa Hofeling Fr Cedar HS 85.  5:36.73    
3.    Bella Jensen Jr Green Canyon HS 93.  5:39.12    
4.    Lydia Felix So Springville HS 101.  5:40.57    
5.    Maddy Jenkins Jr Bountiful HS 102.  5:40.87    
6.    Savannah Eatough Fr Provo HS 103.  5:41.17    
7.    Allison Oler Fr Corner Canyon HS 110.  5:46.42    
8.    Alex Riley So Rock Springs HS-WY 122.  6:01.17    
9.    Isabella Hanks Fr Bountiful HS 123.  6:11.65    
10.    Holly Johansen So Tooele HS 124.  6:11.66    
11.    Ralayna Amy Fr Canyon View HS 125.  6:18.37    


Girl's 1600 meter 4A-6A Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Brynlee Brown Fr Ridgeline HS 79.  5:34.73    
2.    Kate Dickenson So Sky View HS 87.  5:37.81    
3.    Hanna Shuler So Rock Springs HS-WY 90.  5:37.99    
4.    Maya Connolly So Olympus HS 91.  5:38.18    
5.    Kayla Fuller Sr Ridgeline HS 92.  5:38.92    
6.    Mikkala Perchetti Sr Spring Creek HS-NV 95.  5:39.36    
7.    Macey Cox Jr Hurricane HS 96.  5:39.36    
8.    Madelyn King Jr Wasatch HS 97.  5:39.93    
9.    Ari Trimble Fr Orem HS 104.  5:41.99    
10.    Kennedy Bird Fr Maple Mountain HS 105.  5:42.61    
11.    Rachel Mortensen So Mountain View HS 109.  5:45.96    
12.    Dantzel Petersen Sr Green Canyon HS 111.  5:47.42    
13.    Molly Jensen Jr Westlake HS 118.  5:55.19    
14.    Mia Legas Jr Orem HS 120.  5:59.90    
DNS    Elena Grissom Fr Park City HS DNS  DNS    
DNS    Makaila Runnels Sr Pleasant Grove HS DNS  DNS    
DNS    Meg Spence Jr Olympus HS DNS  DNS    


Girl's 1600 meter 4A-6A Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Bayleigh Redd So Spanish Fork HS 60.  5:28.52    
2.    Makena Harbertson Jr Pleasant Grove HS 68.  5:30.74    
3.    Lacey Johnson Sr Pleasant Grove HS 74.  5:33.31    
4.    Hallie Noorda So Roy HS 77.  5:34.19    
5.    Rachel Slaugh Jr Uintah HS 83.  5:35.22    
6.    Marina Brawand Sr Bingham HS 86.  5:37.71    
7.    Brynne MacWilliams So Skyline HS 88.  5:37.94    
8.    Jenna Chariton So Mountain View HS 94.  5:39.13    
9.    Alysa Lindley So Mountain View HS 98.  5:40.12    
10.    Baylee Vogler Sr Bingham HS 100.  5:40.46    
11.    Brynn Black Jr West Jordan HS 108.  5:44.73    
12.    Kristine Deffner Jr Juan Diego CHS 112.  5:47.49    
13.    Kate Peterson Jr Bonneville HS 113.  5:50.05    
14.    Mercy Smith Fr Timpview HS 114.  5:50.12    
15.    Ali Baker Fr Ridgeline HS 115.  5:50.62    
16.    Hailey Ellis Jr Wasatch HS 116.  5:53.22    
17.    Eliza Lindstrom Sr Salem Hills HS 117.  5:53.63    
18.    Shelby Archer Jr Stansbury HS 119.  5:58.78    


Girl's 1600 meter 4A-6A Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Kendra Lusk So Spring Creek HS-NV 39.  5:24.70    
2.    Hailey Odekirk Jr Hurricane HS 44.  5:25.67    
3.    Anne Ballard Fr Westlake HS 45.  5:25.86    
4.    Lily Nettesheim Sr American Fork HS 49.  5:26.30    
5.    Katelyn Howe Sr Skyline HS 51.  5:26.50    
6.    Brook Stratton Sr American Fork HS 64.  5:29.18    
7.    Lexi Jonart So Skyline HS 69.  5:30.95    
8.    Brooklyn Hopkins Jr American Fork HS 72.  5:31.28    
9.    Kailey Hopkins Fr American Fork HS 73.  5:31.60    
10.    Ella Park Sr Springville HS 75.  5:33.46    
11.    Natalie Jensen Fr American Fork HS 81.  5:34.94    
12.    Grace Florence So Spring Creek HS-NV 82.  5:34.99    
13.    Rachel Margetts Sr Bingham HS 89.  5:37.95    
14.    Geneva Humbert Sr Highland HS 99.  5:40.35    
15.    Meredith Parker Sr Timpanogos HS 106.  5:43.54    
16.    Alivia Scoresby So Westlake HS 107.  5:43.83    
17.    Madelyn Boulton Sr Timpview HS 121.  6:00.13    


Girl's 1600 meter 4A-6A Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Isabel Wall Jr Skyline HS 29.  5:20.82    
2.    Ruth Wright So Davis HS 34.  5:23.43    
3.    Abigail Gray Sr Lehi HS 36.  5:24.07    
4.    Trisha Thompson So Bountiful HS 41.  5:25.01    
5.    Emma Barnett Jr Olympus HS 48.  5:26.15    
6.    Sadie Hess Fr American Fork HS 50.  5:26.35    
7.    Lizzie Ware Sr Canyon View HS 53.  5:26.68    
8.    Jaylee Sorenson Jr Canyon View HS 57.  5:27.50    
9.    Hailey Hess Sr American Fork HS 59.  5:28.43    
10.    Victoria Galley Sr Bingham HS 62.  5:28.76    
11.    Alexia Larsen Jr Corner Canyon HS 65.  5:29.30    
12.    Kate Allred Jr Ogden HS 67.  5:30.22    
13.    Brooke Mashburn Jr Timpanogos HS 70.  5:31.07    
14.    Bonita Gray So Ogden HS 71.  5:31.14    
DNS    Shelby Stubbs Sr Timpview HS DNS  DNS    
DNS    Kalii Caldwell Sr Ogden HS DNS  DNS    
DNS    Mackenzie Kalista Jr Ogden HS DNS  DNS    


Girl's 1600 meter 4A-6A Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Blaklee Butler So Skyline HS 31.  5:21.63    
2.    Madison Hess Sr American Fork HS 32.  5:22.69    
3.    Lauren Thornley Fr Layton HS 35.  5:24.02    
4.    Elizabeth Wilcox Sr Timpview HS 37.  5:24.14    
5.    Madison Seegmiller Jr Riverton HS 42.  5:25.20    
6.    Kate Thomas Jr Olympus HS 43.  5:25.21    
7.    Ashley Faragher So Mountain View HS 47.  5:25.92    
8.    Camilla Adams So Maple Mountain HS 54.  5:26.97    
9.    Madison Patrick So Ridgeline HS 58.  5:28.16    
10.    Tate Beasley So Ogden HS 61.  5:28.61    
11.    Mariah Skinner Sr Springville HS 63.  5:28.78    
12.    Malayna Steffensen Jr Canyon View HS 66.  5:30.10    
13.    Morgan Jensen Jr Alta HS 76.  5:34.04    
14.    Whitney Walpole So Davis HS 78.  5:34.53    
15.    Arantxa Melendez Sr Snow Canyon HS 80.  5:34.84    
DNS    Sidney Preator Jr Timpanogos HS DNS  DNS    
DNS    Callie Morgan Jr Roy HS DNS  DNS    
DNS    Jaroldeen Oveson Fr Timpview HS DNS  DNS    


Girl's 1600 meter 4A-6A Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    AnnaBeth Templeman So Springville HS 11.  5:13.23    
2.    Jane Fredrick Jr Olympus HS 14.  5:14.90    
3.    Danielle Shock Jr American Fork HS 16.  5:15.46    
4.    Summer Lundberg So Timpview HS 17.  5:15.97    
5.    Ruby Ludlow Fr Dixie HS 18.  5:16.00    
6.    Katie Bybee Fr Lone Peak HS 20.  5:16.32    
7.    Rachel Winterton Jr Skyline HS 22.  5:16.98    
8.    Olivia Webster Fr Cedar HS 23.  5:17.19    
9.    Mya McKown Sr Pleasant Grove HS 24.  5:18.23    
10.    Rylie Lusk Sr Spring Creek HS-NV 25.  5:18.87    
11.    Kelsi Lindley Sr Mountain View HS 26.  5:19.40    
12.    Emma Thornley So Layton HS 28.  5:20.75    
13.    Makenzi Smith Jr Mountain View HS 30.  5:21.35    
14.    Shaunti Longfellow Jr Rock Springs HS-WY 38.  5:24.59    
15.    Taylor Smart Sr Lone Peak HS 40.  5:24.95    
16.    Gwen Sepp So Dixie HS 46.  5:25.92    
17.    Mackenzie Hess Sr American Fork HS 52.  5:26.54    
18.    Abbie Randall So Wasatch HS 56.  5:27.29    


Girl's 1600 meter 4A-6A Timed Finals

Section 10
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Laurie Murphy Sr Bountiful HS 1.  4:57.66 10  
2.    Mattalyn Geddes Jr Twin Falls HS-ID 2.  5:01.38 8  
3.    Abby Jensen Sr Westlake HS 3.  5:01.91 6  
4.    Arianna Stiener Sr Sky View HS 4.  5:05.04 5  
5.    Ali Bybee Sr Lone Peak HS 5.  5:06.40 4  
6.    Eliza Arrington So Lone Peak HS 6.  5:09.06 3  
7.    Ellie Lundgreen Sr Davis HS 7.  5:09.83 2  
8.    Grace Burnett Sr Skyline HS 8.  5:10.78 1  
9.    Karli Branch Sr Corner Canyon HS 9.  5:12.32    
10.    Reagan Gardner So Lone Peak HS 10.  5:12.93    
11.    Heidi Sumsion So Springville HS 12.  5:13.40    
12.    Liza Sybrowsky Sr Timpview HS 13.  5:13.85    
13.    Megan Terry Sr Fremont HS 15.  5:15.14    
14.    Emma Heslop So Westlake HS 19.  5:16.18    
15.    Sydney Hedquist So Davis HS 21.  5:16.44    
16.    Kate Richardson Sr Layton HS 27.  5:20.67    
17.    Harley Taylor Sr Cedar HS 33.  5:23.22    
18.    Mic Webster Sr Cedar HS 55.  5:27.03    
DNS    Carlee Hansen So Woods Cross HS DNS  DNS    


Girl's 1600 meter 4A-6A Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Laurie Murphy Sr Bountiful HS S10 -1. 4:57.66 10  
2.    Mattalyn Geddes Jr Twin Falls HS-ID S10 -2. 5:01.38 8  
3.    Abby Jensen Sr Westlake HS S10 -3. 5:01.91 6  
4.    Arianna Stiener Sr Sky View HS S10 -4. 5:05.04 5  
5.    Ali Bybee Sr Lone Peak HS S10 -5. 5:06.40 4  
6.    Eliza Arrington So Lone Peak HS S10 -6. 5:09.06 3  
7.    Ellie Lundgreen Sr Davis HS S10 -7. 5:09.83 2  
8.    Grace Burnett Sr Skyline HS S10 -8. 5:10.78 1  
9.    Karli Branch Sr Corner Canyon HS S10 -9. 5:12.32    
10.    Reagan Gardner So Lone Peak HS S10 -10. 5:12.93    
11.    AnnaBeth Templeman So Springville HS S9 -1. 5:13.23    
12.    Heidi Sumsion So Springville HS S10 -11. 5:13.40    
13.    Liza Sybrowsky Sr Timpview HS S10 -12. 5:13.85    
14.    Jane Fredrick Jr Olympus HS S9 -2. 5:14.90    
15.    Megan Terry Sr Fremont HS S10 -13. 5:15.14    
16.    Danielle Shock Jr American Fork HS S9 -3. 5:15.46    
17.    Summer Lundberg So Timpview HS S9 -4. 5:15.97    
18.    Ruby Ludlow Fr Dixie HS S9 -5. 5:16.00    
19.    Emma Heslop So Westlake HS S10 -14. 5:16.18    
20.    Katie Bybee Fr Lone Peak HS S9 -6. 5:16.32    
21.    Sydney Hedquist So Davis HS S10 -15. 5:16.44    
22.    Rachel Winterton Jr Skyline HS S9 -7. 5:16.98    
23.    Olivia Webster Fr Cedar HS S9 -8. 5:17.19    
24.    Mya McKown Sr Pleasant Grove HS S9 -9. 5:18.23    
25.    Rylie Lusk Sr Spring Creek HS-NV S9 -10. 5:18.87    
26.    Kelsi Lindley Sr Mountain View HS S9 -11. 5:19.40    
27.    Kate Richardson Sr Layton HS S10 -16. 5:20.67    
28.    Emma Thornley So Layton HS S9 -12. 5:20.75    
29.    Isabel Wall Jr Skyline HS S7 -1. 5:20.82    
30.    Makenzi Smith Jr Mountain View HS S9 -13. 5:21.35    
31.    Blaklee Butler So Skyline HS S8 -1. 5:21.63    
32.    Madison Hess Sr American Fork HS S8 -2. 5:22.69    
33.    Harley Taylor Sr Cedar HS S10 -17. 5:23.22    
34.    Ruth Wright So Davis HS S7 -2. 5:23.43    
35.    Lauren Thornley Fr Layton HS S8 -3. 5:24.02    
36.    Abigail Gray Sr Lehi HS S7 -3. 5:24.07    
37.    Elizabeth Wilcox Sr Timpview HS S8 -4. 5:24.14    
38.    Shaunti Longfellow Jr Rock Springs HS-WY S9 -14. 5:24.59    
39.    Kendra Lusk So Spring Creek HS-NV S6 -1. 5:24.70    
40.    Taylor Smart Sr Lone Peak HS S9 -15. 5:24.95    
41.    Trisha Thompson So Bountiful HS S7 -4. 5:25.01    
42.    Madison Seegmiller Jr Riverton HS S8 -5. 5:25.20    
43.    Kate Thomas Jr Olympus HS S8 -6. 5:25.21    
44.    Hailey Odekirk Jr Hurricane HS S6 -2. 5:25.67    
45.    Anne Ballard Fr Westlake HS S6 -3. 5:25.86    
46.    Gwen Sepp So Dixie HS S9 -16. 5:25.92    
47.    Ashley Faragher So Mountain View HS S8 -7. 5:25.92    
48.    Emma Barnett Jr Olympus HS S7 -5. 5:26.15    
49.    Lily Nettesheim Sr American Fork HS S6 -4. 5:26.30    
50.    Sadie Hess Fr American Fork HS S7 -6. 5:26.35    
51.    Katelyn Howe Sr Skyline HS S6 -5. 5:26.50    
52.    Mackenzie Hess Sr American Fork HS S9 -17. 5:26.54    
53.    Lizzie Ware Sr Canyon View HS S7 -7. 5:26.68    
54.    Camilla Adams So Maple Mountain HS S8 -8. 5:26.97    
55.    Mic Webster Sr Cedar HS S10 -18. 5:27.03    
56.    Abbie Randall So Wasatch HS S9 -18. 5:27.29    
57.    Jaylee Sorenson Jr Canyon View HS S7 -8. 5:27.50    
58.    Madison Patrick So Ridgeline HS S8 -9. 5:28.16    
59.    Hailey Hess Sr American Fork HS S7 -9. 5:28.43    
60.    Bayleigh Redd So Spanish Fork HS S5 -1. 5:28.52    
61.    Tate Beasley So Ogden HS S8 -10. 5:28.61    
62.    Victoria Galley Sr Bingham HS S7 -10. 5:28.76    
63.    Mariah Skinner Sr Springville HS S8 -11. 5:28.78    
64.    Brook Stratton Sr American Fork HS S6 -6. 5:29.18    
65.    Alexia Larsen Jr Corner Canyon HS S7 -11. 5:29.30    
66.    Malayna Steffensen Jr Canyon View HS S8 -12. 5:30.10    
67.    Kate Allred Jr Ogden HS S7 -12. 5:30.22    
68.    Makena Harbertson Jr Pleasant Grove HS S5 -2. 5:30.74    
69.    Lexi Jonart So Skyline HS S6 -7. 5:30.95    
70.    Brooke Mashburn Jr Timpanogos HS S7 -13. 5:31.07    
71.    Bonita Gray So Ogden HS S7 -14. 5:31.14    
72.    Brooklyn Hopkins Jr American Fork HS S6 -8. 5:31.28    
73.    Kailey Hopkins Fr American Fork HS S6 -9. 5:31.60    
74.    Lacey Johnson Sr Pleasant Grove HS S5 -3. 5:33.31    
75.    Ella Park Sr Springville HS S6 -10. 5:33.46    
76.    Morgan Jensen Jr Alta HS S8 -13. 5:34.04    
77.    Hallie Noorda So Roy HS S5 -4. 5:34.19    
78.    Whitney Walpole So Davis HS S8 -14. 5:34.53    
79.    Brynlee Brown Fr Ridgeline HS S4 -1. 5:34.73    
80.    Arantxa Melendez Sr Snow Canyon HS S8 -15. 5:34.84    
81.    Natalie Jensen Fr American Fork HS S6 -11. 5:34.94    
82.    Grace Florence So Spring Creek HS-NV S6 -12. 5:34.99    
83.    Rachel Slaugh Jr Uintah HS S5 -5. 5:35.22    
84.    Shelbie Hickman Sr Timpanogos HS S3 -1. 5:36.24    
85.    Carissa Hofeling Fr Cedar HS S3 -2. 5:36.73    
86.    Marina Brawand Sr Bingham HS S5 -6. 5:37.71    
87.    Kate Dickenson So Sky View HS S4 -2. 5:37.81    
88.    Brynne MacWilliams So Skyline HS S5 -7. 5:37.94    
89.    Rachel Margetts Sr Bingham HS S6 -13. 5:37.95    
90.    Hanna Shuler So Rock Springs HS-WY S4 -3. 5:37.99    
91.    Maya Connolly So Olympus HS S4 -4. 5:38.18    
92.    Kayla Fuller Sr Ridgeline HS S4 -5. 5:38.92    
93.    Bella Jensen Jr Green Canyon HS S3 -3. 5:39.12    
94.    Jenna Chariton So Mountain View HS S5 -8. 5:39.13    
95.    Mikkala Perchetti Sr Spring Creek HS-NV S4 -6. 5:39.36    
96.    Macey Cox Jr Hurricane HS S4 -7. 5:39.36    
97.    Madelyn King Jr Wasatch HS S4 -8. 5:39.93    
98.    Alysa Lindley So Mountain View HS S5 -9. 5:40.12    
99.    Geneva Humbert Sr Highland HS S6 -14. 5:40.35    
100.    Baylee Vogler Sr Bingham HS S5 -10. 5:40.46    
101.    Lydia Felix So Springville HS S3 -4. 5:40.57    
102.    Maddy Jenkins Jr Bountiful HS S3 -5. 5:40.87    
103.    Savannah Eatough Fr Provo HS S3 -6. 5:41.17    
104.    Ari Trimble Fr Orem HS S4 -9. 5:41.99    
105.    Kennedy Bird Fr Maple Mountain HS S4 -10. 5:42.61    
106.    Meredith Parker Sr Timpanogos HS S6 -15. 5:43.54    
107.    Alivia Scoresby So Westlake HS S6 -16. 5:43.83    
108.    Brynn Black Jr West Jordan HS S5 -11. 5:44.73    
109.    Rachel Mortensen So Mountain View HS S4 -11. 5:45.96    
110.    Allison Oler Fr Corner Canyon HS S3 -7. 5:46.42    
111.    Dantzel Petersen Sr Green Canyon HS S4 -12. 5:47.42    
112.    Kristine Deffner Jr Juan Diego CHS S5 -12. 5:47.49    
113.    Kate Peterson Jr Bonneville HS S5 -13. 5:50.05    
114.    Mercy Smith Fr Timpview HS S5 -14. 5:50.12    
115.    Ali Baker Fr Ridgeline HS S5 -15. 5:50.62    
116.    Hailey Ellis Jr Wasatch HS S5 -16. 5:53.22    
117.    Eliza Lindstrom Sr Salem Hills HS S5 -17. 5:53.63    
118.    Molly Jensen Jr Westlake HS S4 -13. 5:55.19    
119.    Shelby Archer Jr Stansbury HS S5 -18. 5:58.78    
120.    Mia Legas Jr Orem HS S4 -14. 5:59.90    
121.    Madelyn Boulton Sr Timpview HS S6 -17. 6:00.13    
122.    Alex Riley So Rock Springs HS-WY S3 -8. 6:01.17    
123.    Isabella Hanks Fr Bountiful HS S3 -9. 6:11.65    
124.    Holly Johansen So Tooele HS S3 -10. 6:11.66    
125.    Ralayna Amy Fr Canyon View HS S3 -11. 6:18.37    
DNS    Elena Grissom Fr Park City HS S4 -DNS DNS    
DNS    Shelby Stubbs Sr Timpview HS S7 -DNS DNS    
DNS    Makaila Runnels Sr Pleasant Grove HS S4 -DNS DNS    
DNS    Kalii Caldwell Sr Ogden HS S7 -DNS DNS    
DNS    Mackenzie Kalista Jr Ogden HS S7 -DNS DNS    
DNS    Meg Spence Jr Olympus HS S4 -DNS DNS    
DNS    Sidney Preator Jr Timpanogos HS S8 -DNS DNS    
DNS    Callie Morgan Jr Roy HS S8 -DNS DNS    
DNS    Jaroldeen Oveson Fr Timpview HS S8 -DNS DNS    
DNS    Carlee Hansen So Woods Cross HS S10 -DNS DNS    


Men & Women's 4A-6A Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Lone Peak HS 90 .5   
2.  Cedar HS 57     
3.  Orem HS 46     
4.  Rock Springs HS-WY 37     
5.  Hurricane HS 30     
6.  Layton HS 27     
7.  Bountiful HS 26     
8.  Davis HS 25 .5   
9.  Woods Cross HS 22     
10.  Provo HS 21     
11.  Westlake HS 20     
12.  American Fork HS 18     
13.  Spring Creek HS-NV 15     
14.  Rigby HS-ID 14     
15.  Box Elder HS 13     
15.  Twin Falls HS-ID 13     
17.  Spanish Fork HS 12     
17.  Lehi HS 12     
19.  Salem Hills HS 11     
19.  Bingham HS 11     
19.  Canyon View HS 11     
22.  Corner Canyon HS 10     
22.  Snow Canyon HS 10     
22.  Jordan HS 10     
22.  Dixie HS 10     
26.  West Jordan HS 9     
26.  Wasatch HS 9     
26.  Sky View HS 9     
26.  Highland HS 9     
30.  Payson HS 8     
31.  Skyridge HS 6     
32.  Springville HS 5     
32.  Tooele HS 5     
32.  Maple Mountain HS 5     
35.  Roy HS 4     
35.  Green Canyon HS 4     
37.  West HS 3     
37.  Stansbury HS 3     
37.  Uintah HS 3     
37.  Mountain Crest HS 3     
41.  Ridgeline HS 2     
41.  Cottonwood HS 2     
43.  Skyline HS 1     
43.  Timpview HS 1