2019 Mr. Mac/BYU Invitational
Clarence Robison Track-Brigham Young University
Provo, UT
May 3, 2019 - May 4, 2019

Boy's 3200 meter 1A-3A Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Sam Jeppsen So Preston HS-ID 7.  9:38.47 2  
2.    Adam Bunker Sr Monticello HS 13.  9:44.59    
3.    Ben Williams So Jackson Hole HS-WY 15.  9:50.87    
4.    Cody White Sr North Summit HS 17.  9:56.53    
5.    Travis Harmon Jr Mountain View HS-WY 18.  10:03.98    
6.    Malachi Ricks Jr Grand County HS 19.  10:06.78    
7.    Jessie Loveland Jr Star Valley HS-WY 20.  10:08.57    
8.    Matt Hindes Jr North Sanpete HS 21.  10:09.40    
9.    Evan Ellison Jr Grand County HS 22.  10:10.34    
10.    Bryar Meccariello So Emery HS 23.  10:11.73    
11.    Orange Peel Jr North Sanpete HS 24.  10:14.16    
12.    Tanner Erickson Fr Mountain View HS-WY 25.  10:15.96    
13.    Lain Mitchelson Sr Farson HS-WY 26.  10:16.72    
14.    Garrett Hale Fr Preston HS-ID 27.  10:16.98    
15.    Max Palmer Fr North Fremont HS-ID 28.  10:21.91    
16.    Cory Bunker So Monticello HS 29.  10:22.46    
17.    Shade Woodard Jr Millard HS 30.  10:22.88    
18.    Gabe Sargent So Morgan HS 31.  10:23.43    
19.    Jaren Camp Sr Millard HS 32.  10:25.27    
20.    Alan Pettit So Monticello HS 33.  10:26.21    
21.    Porter Schoppe So Panguitch HS 34.  10:27.89    
22.    Jett Davenport Fr Union HS 35.  10:38.74    
23.    John Scott So Rich HS 36.  10:43.36    
24.    Nick Woolsey Jr Richfield HS 37.  10:44.74    
25.    Clay Shakespear Jr Kanab HS 38.  10:46.40    
26.    Ethan Bird So Cokeville HS-WY 39.  10:47.04    
27.    Justin Hamblin Sr Mountain View HS-WY 40.  10:47.11    
28.    Kydon Davis Fr Milford HS 41.  10:47.32    
29.    Nathan Bowman So Kanab HS 42.  10:49.12    
30.    Cree Jones Fr Farson HS-WY 43.  10:50.84    
31.    Hunter Lorenz Sr Parowan HS 44.  10:53.57    
32.    Calder Moon Fr Duchesne HS 45.  10:56.77    
33.    Adam Edwards Fr Parowan HS 46.  11:03.42    
34.    Garrett Fisher So Milford HS 47.  11:04.14    
35.    Tanner Baggett Fr Sugar-Salem HS-ID 48.  11:06.35    
36.    Jace Rigby Fr Parowan HS 49.  11:09.66    
37.    Kody Dalling Jr Sugar-Salem HS-ID 50.  11:13.03    
38.    Dylan Bistline Sr Kanab HS 51.  11:15.54    
39.    Ethan Clayburn Jr Duchesne HS 52.  11:16.37    
40.    Carson Jones So Farson HS-WY 53.  11:18.60    
41.    West Saunders Sr Wayne HS 54.  11:21.31    
42.    Tyler Moyes So Cokeville HS-WY 55.  11:34.35    
43.    Nate Kunze Jr Wayne HS 56.  11:59.44    
DNF    Joshua Hammon Fr Water Canyon HS DNF  DNF    
DNS    Brock Syrett Fr Bryce Valley HS DNS  DNS    
DNS    Sanford Porter Sr Morgan HS DNS  DNS    
DNS    Dwason Allred Jr Tabiona HS DNS  DNS    


Boy's 3200 meter 1A-3A Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Porter Whitworth Jr Grantsville HS 1.  9:26.18 10  
2.    Mac Staryk Sr Jackson Hole HS-WY 2.  9:26.19 8  
3.    Asefa Wetzel Sr Star Valley HS-WY 3.  9:30.07 6  
4.    Carson Wilkins Sr Morgan HS 4.  9:30.51 5  
5.    Peter Visser So Star Valley HS-WY 5.  9:33.98 4  
6.    Carson Burian So Rowland Hall 6.  9:37.62 3  
7.    Josh Harrison Jr Preston HS-ID 8.  9:39.82 1  
8.    Caleb Hamblin Jr Liberty HS-ID 9.  9:40.32    
9.    Wyatt Sullivan Sr Jackson Hole HS-WY 10.  9:40.58    
10.    Kooper Williams Sr Sugar-Salem HS-ID 11.  9:40.93    
11.    Riley Reid Jr Preston HS-ID 12.  9:43.87    
12.    Hayden Harward Jr Richfield HS 14.  9:46.09    
13.    Dallin Cardon Sr Evanston HS-WY 16.  9:52.69    


Boy's 3200 meter 1A-3A Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Porter Whitworth Jr Grantsville HS S2 -1. 9:26.18 10  
2.    Mac Staryk Sr Jackson Hole HS-WY S2 -2. 9:26.19 8  
3.    Asefa Wetzel Sr Star Valley HS-WY S2 -3. 9:30.07 6  
4.    Carson Wilkins Sr Morgan HS S2 -4. 9:30.51 5  
5.    Peter Visser So Star Valley HS-WY S2 -5. 9:33.98 4  
6.    Carson Burian So Rowland Hall S2 -6. 9:37.62 3  
7.    Sam Jeppsen So Preston HS-ID S1 -1. 9:38.47 2  
8.    Josh Harrison Jr Preston HS-ID S2 -7. 9:39.82 1  
9.    Caleb Hamblin Jr Liberty HS-ID S2 -8. 9:40.32    
10.    Wyatt Sullivan Sr Jackson Hole HS-WY S2 -9. 9:40.58    
11.    Kooper Williams Sr Sugar-Salem HS-ID S2 -10. 9:40.93    
12.    Riley Reid Jr Preston HS-ID S2 -11. 9:43.87    
13.    Adam Bunker Sr Monticello HS S1 -2. 9:44.59    
14.    Hayden Harward Jr Richfield HS S2 -12. 9:46.09    
15.    Ben Williams So Jackson Hole HS-WY S1 -3. 9:50.87    
16.    Dallin Cardon Sr Evanston HS-WY S2 -13. 9:52.69    
17.    Cody White Sr North Summit HS S1 -4. 9:56.53    
18.    Travis Harmon Jr Mountain View HS-WY S1 -5. 10:03.98    
19.    Malachi Ricks Jr Grand County HS S1 -6. 10:06.78    
20.    Jessie Loveland Jr Star Valley HS-WY S1 -7. 10:08.57    
21.    Matt Hindes Jr North Sanpete HS S1 -8. 10:09.40    
22.    Evan Ellison Jr Grand County HS S1 -9. 10:10.34    
23.    Bryar Meccariello So Emery HS S1 -10. 10:11.73    
24.    Orange Peel Jr North Sanpete HS S1 -11. 10:14.16    
25.    Tanner Erickson Fr Mountain View HS-WY S1 -12. 10:15.96    
26.    Lain Mitchelson Sr Farson HS-WY S1 -13. 10:16.72    
27.    Garrett Hale Fr Preston HS-ID S1 -14. 10:16.98    
28.    Max Palmer Fr North Fremont HS-ID S1 -15. 10:21.91    
29.    Cory Bunker So Monticello HS S1 -16. 10:22.46    
30.    Shade Woodard Jr Millard HS S1 -17. 10:22.88    
31.    Gabe Sargent So Morgan HS S1 -18. 10:23.43    
32.    Jaren Camp Sr Millard HS S1 -19. 10:25.27    
33.    Alan Pettit So Monticello HS S1 -20. 10:26.21    
34.    Porter Schoppe So Panguitch HS S1 -21. 10:27.89    
35.    Jett Davenport Fr Union HS S1 -22. 10:38.74    
36.    John Scott So Rich HS S1 -23. 10:43.36    
37.    Nick Woolsey Jr Richfield HS S1 -24. 10:44.74    
38.    Clay Shakespear Jr Kanab HS S1 -25. 10:46.40    
39.    Ethan Bird So Cokeville HS-WY S1 -26. 10:47.04    
40.    Justin Hamblin Sr Mountain View HS-WY S1 -27. 10:47.11    
41.    Kydon Davis Fr Milford HS S1 -28. 10:47.32    
42.    Nathan Bowman So Kanab HS S1 -29. 10:49.12    
43.    Cree Jones Fr Farson HS-WY S1 -30. 10:50.84    
44.    Hunter Lorenz Sr Parowan HS S1 -31. 10:53.57    
45.    Calder Moon Fr Duchesne HS S1 -32. 10:56.77    
46.    Adam Edwards Fr Parowan HS S1 -33. 11:03.42    
47.    Garrett Fisher So Milford HS S1 -34. 11:04.14    
48.    Tanner Baggett Fr Sugar-Salem HS-ID S1 -35. 11:06.35    
49.    Jace Rigby Fr Parowan HS S1 -36. 11:09.66    
50.    Kody Dalling Jr Sugar-Salem HS-ID S1 -37. 11:13.03    
51.    Dylan Bistline Sr Kanab HS S1 -38. 11:15.54    
52.    Ethan Clayburn Jr Duchesne HS S1 -39. 11:16.37    
53.    Carson Jones So Farson HS-WY S1 -40. 11:18.60    
54.    West Saunders Sr Wayne HS S1 -41. 11:21.31    
55.    Tyler Moyes So Cokeville HS-WY S1 -42. 11:34.35    
56.    Nate Kunze Jr Wayne HS S1 -43. 11:59.44    
DNF    Joshua Hammon Fr Water Canyon HS S1 -DNF DNF    
DNS    Brock Syrett Fr Bryce Valley HS S1 -DNS DNS    
DNS    Sanford Porter Sr Morgan HS S1 -DNS DNS    
DNS    Dwason Allred Jr Tabiona HS S1 -DNS DNS    


Men & Women's 1A-3A Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Mountain View HS-WY 75 .5   
2.  Sugar-Salem HS-ID 56     
3.  Star Valley HS-WY 47     
4.  Grand County HS 44 .333   
5.  Evanston HS-WY 44     
6.  North Fremont HS-ID 36     
7.  Morgan HS 32     
7.  Grantsville HS 32     
9.  Beaver HS 29     
10.  Emery HS 27     
11.  Preston HS-ID 25     
12.  Delta HS 24     
13.  Carbon HS 21     
14.  Shelley HS-ID 18     
14.  Richfield HS 18     
16.  Valley HS 17 .5   
17.  South Summit HS 13     
18.  Juab HS 11     
19.  Monticello HS 10     
20.  Millard HS 9     
21.  Jackson Hole HS-WY 8     
22.  Lyman HS-WY 6     
22.  Coral Academy-NV 6     
22.  Tabiona HS 6     
22.  Salmon HS-ID 6     
26.  North Sanpete HS 5     
26.  Liberty HS-ID 5     
28.  Parowan HS 4 .333   
29.  Manti HS 4     
29.  Cokeville HS-WY 4     
29.  Wayne HS 4     
29.  North Summit HS 4     
33.  Rowland Hall 3     
34.  Altamont HS 2     
35.  Panguitch HS 1     
35.  West Ridge Academy 1     
35.  North Sevier HS 1     
38.  American Heritage 0 .333