2019 Mr. Mac/BYU Invitational
Clarence Robison Track-Brigham Young University
Provo, UT
May 3, 2019 - May 4, 2019

Girl's Javelin 1A-3A Finals

Flight 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English  Score

1.    Katie Sugiyama Jr Saint Joseph CHS 23.  29.32 96-02.25    
      29.32
96-02.25
  23.00
75-05.50
  24.88
81-07.50
                       
2.    JaLeana Tsosie Fr Milford HS 32.  27.88 91-05.75    
      23.68
77-08.25
  23.20
76-01.50
  27.88
91-05.75
                       
3.    Kennedy Gillins Fr Beaver HS 34.  27.74 91-00.25    
      19.50
63-11.75
  FOUL
FOUL
  27.74
91-00.25
                       
4.    Karson Albrecht So Delta HS 38.  27.36 89-09.25    
      23.64
77-06.75
  25.18
82-07.25
  27.36
89-09.25
                       
5.    Jojo Petersen Jr Emery HS 39.  27.18 89-02    
      25.68
84-03
  26.92
88-03.75
  27.18
89-02
                       
6.    Juliana Rojas So Wendover HS 41.  26.50 86-11.25    
      18.44
60-06
  26.50
86-11.25
  25.64
84-01.50
                       
7.    Emri Roberts Sr Piute HS 47.  25.88 84-11    
      25.54
83-09.50
  25.88
84-11
  25.60
83-11.75
                       
8.    Naomi Boorman Sr Manti HS 51.  24.74 81-02    
      24.74
81-02
  23.12
75-10.25
  23.32
76-06
                       
9.    Tanya Duran Sr Wendover HS 55.  23.68 77-08.25    
      23.68
77-08.25
  20.34
66-08.75
  21.70
71-02.25
                       
10.    Brittyn Heaton Fr Valley HS 56.  23.36 76-07.75    
      22.36
73-04.25
  21.80
71-06.25
  23.36
76-07.75
                       
11.    Elsbeth Kruse Sr Dugway HS 59.  20.68 67-10.25    
      20.68
67-10.25
  18.12
59-05.50
  20.38
66-10.25
                       
DNS    Kendall Stapel Jr Rich HS DNS  DNS DNS    
                                       


Girl's Javelin 1A-3A Finals

Flight 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English  Score

1.    Ayline Vega Sr Milford HS 25.  29.00 95-01.75    
      26.84
88-00.75
  26.76
87-09.50
  29.00
95-01.75
                       
2.    Ashton Ekins Sr Grantsville HS 30.  28.22 92-07    
      23.68
77-08.25
  27.78
91-01.75
  28.22
92-07
                       
3.    Haylie Hatch So Kanab HS 40.  26.70 87-07.25    
      25.38
83-03.25
  26.68
87-06.50
  26.70
87-07.25
                       
4.    Brooke Barson Jr Manti HS 43.  26.40 86-07.25    
      26.40
86-07.25
  24.76
81-02.75
  24.66
80-10.75
                       
5.    Tamara Ayala Fr Wayne HS 45.  26.20 85-11.50    
      26.08
85-06.75
  26.20
85-11.50
  FOUL
FOUL
                       
6.    Shelbie Farnsworth Sr Enterprise HS 48.  25.82 84-08.50    
      24.58
80-07.75
  23.56
77-03.50
  25.82
84-08.50
                       
7.    Hillary Cloward So Grantsville HS 50.  25.46 83-06.25    
      25.46
83-06.25
  19.88
65-02.75
  24.98
81-11.50
                       
8.    Hanna Williams So Wayne HS 52.  24.62 80-09.25    
      21.70
71-02.25
  24.62
80-09.25
  FOUL
FOUL
                       
9.    Aspen Mitchell Jr Altamont HS 53.  24.20 79-04.75    
      22.80
74-09.75
  24.20
79-04.75
  23.92
78-05.75
                       
10.    Jordan Madsen Fr Carbon HS 54.  24.18 79-04    
      23.66
77-07.50
  21.44
70-04
  24.18
79-04
                       
DNS    Jazmine Smith Fr Millard HS DNS  DNS DNS    
                                       
DNS    Esther Cox So Valley HS DNS  DNS DNS    
                                       


Girl's Javelin 1A-3A Finals

Flight 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English  Score

1.    Lyndee Hereford Sr Mountain View HS-WY 19.  30.76 100-11    
      30.36
99-07.25
  26.80
87-11
  30.76
100-11
                       
2.    Amy Cox Jr Valley HS 21.  29.76 97-07.75    
      29.76
97-07.75
  29.32
96-02.25
  27.90
91-06.50
                       
3.    Elise Pratt Sr Delta HS 27.  28.66 94-00.25    
      28.66
94-00.25
  20.46
67-01.50
  25.78
84-07
                       
4.    Kimzi Sawyer Sr Manila HS 28.  28.56 93-08.50    
      26.72
87-08
  27.96
91-08.75
  28.56
93-08.50
                       
5.    Megan Jensen Sr Emery HS 29.  28.24 92-07.75    
      24.52
80-05.25
  26.98
88-06.25
  28.24
92-07.75
                       
6.    Alaina Barney So North Sevier HS 35.  27.58 90-05.75    
      22.68
74-05
  24.92
81-09
  27.58
90-05.75
                       
7.    Kaelynn Cox Fr Panguitch HS 37.  27.54 90-04.25    
      27.54
90-04.25
  27.28
89-06
  27.32
89-07.50
                       
8.    Brynlee Richins So North Summit HS 42.  26.40 86-07.25    
      23.82
78-01.75
  26.40
86-07.25
  24.94
81-10
                       
9.    Tiesha Smith Jr North Sevier HS 44.  26.26 86-01.75    
      23.32
76-06
  26.26
86-01.75
  25.08
82-03.50
                       
10.    Breana Cruz Jr Manti HS 46.  25.92 85-00.50    
      23.84
78-02.50
  25.92
85-00.50
  21.78
71-05.50
                       
11.    Gracie Moysh Jr Gunnison Valley HS 57.  23.18 76-00.50    
      22.84
74-11.25
  23.18
76-00.50
  20.64
67-08.50
                       
12.    Diana Solano Sr Wendover HS 58.  21.56 70-08.75    
      21.24
69-08.25
  21.56
70-08.75
  21.32
69-11.25
                       
DNS    Paige Peterson Sr Grantsville HS DNS  DNS DNS    
                                       


Girl's Javelin 1A-3A Finals

Flight 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English  Score

1.    Millee Breshears Jr Morgan HS 10.  32.68 107-02.50    
      NM
NM
  29.82
97-10
  32.68
107-02.50
                       
2.    Dallee Cobb So Enterprise HS 11.  32.48 106-06.75    
      28.82
94-06.75
  32.48
106-06.75
  28.18
92-05.50
                       
3.    Breana Barson So Manti HS 12.  32.38 106-02.75    
      26.40
86-07.25
  26.36
86-05.75
  32.38
106-02.75
                       
4.    Brinley Mason Jr North Sevier HS 14.  32.00 104-11.75    
      25.48
83-07.25
  25.54
83-09.50
  32.00
104-11.75
                       
5.    Taya Darrington Jr Juab HS 17.  31.18 102-03.50    
      24.66
80-10.75
  29.88
98-00.50
  31.18
102-03.50
                       
6.    Macady Goble Jr North Sevier HS 20.  30.54 100-02.25    
      30.54
100-02.25
  24.86
81-06.75
  NM
NM
                       
7.    Heidi Thurman So Millard HS 22.  29.56 96-11.75    
      23.80
78-01
  27.08
88-10.25
  29.56
96-11.75
                       
8.    Keyera Braithwaite Jr Manti HS 24.  29.00 95-01.75    
      23.76
77-11.50
  29.00
95-01.75
  27.96
91-08.75
                       
9.    Brinklie Sentker Sr Delta HS 26.  28.84 94-07.50    
      23.84
78-02.50
  NM
NM
  28.84
94-07.50
                       
10.    Tatum Hyatt Sr Juab HS 31.  28.08 92-01.50    
      28.08
92-01.50
  27.16
89-01.25
  27.88
91-05.75
                       
11.    Grace Roberts Jr Duchesne HS 33.  27.80 91-02.50    
      27.80
91-02.50
  26.56
87-01.75
  27.70
90-10.50
                       
12.    Chloe Gowans Sr Grantsville HS 36.  27.54 90-04.25    
      25.66
84-02.25
  27.50
90-02.75
  27.54
90-04.25
                       
13.    Jacelin Hardy Jr Milford HS 49.  25.50 83-08    
      25.50
83-08
  24.32
79-09.50
  15.54
50-11.75
                       


Girl's Javelin 1A-3A Finals

Flight 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English  Score

1.    Brynnli Nelson Sr Wayne HS 1.  37.96 124-06.50 10  
      32.90
107-11.25
  33.60
110-02.75
  30.58
100-04
  31.84
104-05.50
  37.96
124-06.50
  31.02
101-09.25
           
2.    Jade Garcia So Grantsville HS 2.  36.98 121-04 8  
      33.02
108-04
  35.22
115-06.50
  36.40
119-05
  32.46
106-06
  36.98
121-04
  33.24
109-00.75
           
3.    Jacky Hatch Jr Delta HS 3.  36.18 118-08.50 6  
      36.00
118-01.25
  33.82
110-11.50
  31.02
101-09.25
  33.84
111-00.25
  36.18
118-08.50
  NM
NM
           
4.    Marianna Molinar Jr Carbon HS 4.  35.34 115-11.25 5  
      31.60
103-08
  28.86
94-08.25
  35.34
115-11.25
  31.56
103-06.50
  32.00
104-11.75
  32.96
108-01.75
           
5.    Emrey Maxfield So Altamont HS 5.  35.08 115-01 4  
      31.68
103-11.25
  33.24
109-00.75
  35.08
115-01
  30.30
99-05
  32.08
105-03
  32.58
106-10.75
           
6.    Veda Gritts Sr Grand County HS 6.  34.94 114-07.50 3  
      27.68
90-09.75
  34.94
114-07.50
  NM
NM
  34.48
113-01.50
  NM
NM
  NM
NM
           
7.    Shalise Flannigan Sr Enterprise HS 7.  34.44 113-00 2  
      NM
NM
  34.44
113-00
  33.28
109-02.25
  32.80
107-07.25
  33.88
111-01.75
  32.00
104-11.75
           
8.    Brinley Unsworth Jr Kanab HS 8.  33.48 109-10 1  
      27.18
89-02
  25.30
83-00
  33.48
109-10
  26.54
87-01
  26.02
85-04.50
  29.50
96-09.50
           
9.    Mary Degraffenreid Fr Millard HS 9.  32.90 107-11.25    
      27.44
90-00.25
  29.42
96-06.25
  32.90
107-11.25
  NM
NM
  29.34
96-03
  29.92
98-02
           
10.    Mataya Barney Jr Panguitch HS 13.  32.36 106-02    
      32.36
106-02
  NM
NM
  32.34
106-01.25
                       
11.    Kiesa Miller Jr Panguitch HS 15.  31.78 104-03.25    
      28.14
92-03.75
  31.66
103-10.50
  31.78
104-03.25
                       
12.    Karlee Eyre Sr Panguitch HS 16.  31.64 103-09.75    
      31.64
103-09.75
  NM
NM
  28.08
92-01.50
                       
13.    Nizhoni Buckway Jr North Summit HS 18.  31.10 102-00.50    
      31.10
102-00.50
  NM
NM
  29.48
96-08.75
                       


Girl's Javelin 1A-3A Finals
Overall     Year  Team Flight  Metric  English Score

1.    Brynnli Nelson Sr Wayne HS F5 -1.  37.96  124-06.50 10  
      32.90
107-11.25
  33.60
110-02.75
  30.58
100-04
  31.84
104-05.50
  37.96
124-06.50
  31.02
101-09.25
           
2.    Jade Garcia So Grantsville HS F5 -2.  36.98  121-04 8  
      33.02
108-04
  35.22
115-06.50
  36.40
119-05
  32.46
106-06
  36.98
121-04
  33.24
109-00.75
           
3.    Jacky Hatch Jr Delta HS F5 -3.  36.18  118-08.50 6  
      36.00
118-01.25
  33.82
110-11.50
  31.02
101-09.25
  33.84
111-00.25
  36.18
118-08.50
  NM
NM
           
4.    Marianna Molinar Jr Carbon HS F5 -4.  35.34  115-11.25 5  
      31.60
103-08
  28.86
94-08.25
  35.34
115-11.25
  31.56
103-06.50
  32.00
104-11.75
  32.96
108-01.75
           
5.    Emrey Maxfield So Altamont HS F5 -5.  35.08  115-01 4  
      31.68
103-11.25
  33.24
109-00.75
  35.08
115-01
  30.30
99-05
  32.08
105-03
  32.58
106-10.75
           
6.    Veda Gritts Sr Grand County HS F5 -6.  34.94  114-07.50 3  
      27.68
90-09.75
  34.94
114-07.50
  NM
NM
  34.48
113-01.50
  NM
NM
  NM
NM
           
7.    Shalise Flannigan Sr Enterprise HS F5 -7.  34.44  113-00 2  
      NM
NM
  34.44
113-00
  33.28
109-02.25
  32.80
107-07.25
  33.88
111-01.75
  32.00
104-11.75
           
8.    Brinley Unsworth Jr Kanab HS F5 -8.  33.48  109-10 1  
      27.18
89-02
  25.30
83-00
  33.48
109-10
  26.54
87-01
  26.02
85-04.50
  29.50
96-09.50
           
9.    Mary Degraffenreid Fr Millard HS F5 -9.  32.90  107-11.25    
      27.44
90-00.25
  29.42
96-06.25
  32.90
107-11.25
  NM
NM
  29.34
96-03
  29.92
98-02
           
10.    Millee Breshears Jr Morgan HS F4 -1.  32.68  107-02.50    
      NM
NM
  29.82
97-10
  32.68
107-02.50
                       
11.    Dallee Cobb So Enterprise HS F4 -2.  32.48  106-06.75    
      28.82
94-06.75
  32.48
106-06.75
  28.18
92-05.50
                       
12.    Breana Barson So Manti HS F4 -3.  32.38  106-02.75    
      26.40
86-07.25
  26.36
86-05.75
  32.38
106-02.75
                       
13.    Mataya Barney Jr Panguitch HS F5 -10.  32.36  106-02    
      32.36
106-02
  NM
NM
  32.34
106-01.25
                       
14.    Brinley Mason Jr North Sevier HS F4 -4.  32.00  104-11.75    
      25.48
83-07.25
  25.54
83-09.50
  32.00
104-11.75
                       
15.    Kiesa Miller Jr Panguitch HS F5 -11.  31.78  104-03.25    
      28.14
92-03.75
  31.66
103-10.50
  31.78
104-03.25
                       
16.    Karlee Eyre Sr Panguitch HS F5 -12.  31.64  103-09.75    
      31.64
103-09.75
  NM
NM
  28.08
92-01.50
                       
17.    Taya Darrington Jr Juab HS F4 -5.  31.18  102-03.50    
      24.66
80-10.75
  29.88
98-00.50
  31.18
102-03.50
                       
18.    Nizhoni Buckway Jr North Summit HS F5 -13.  31.10  102-00.50    
      31.10
102-00.50
  NM
NM
  29.48
96-08.75
                       
19.    Lyndee Hereford Sr Mountain View HS-WY F3 -1.  30.76  100-11    
      30.36
99-07.25
  26.80
87-11
  30.76
100-11
                       
20.    Macady Goble Jr North Sevier HS F4 -6.  30.54  100-02.25    
      30.54
100-02.25
  24.86
81-06.75
  NM
NM
                       
21.    Amy Cox Jr Valley HS F3 -2.  29.76  97-07.75    
      29.76
97-07.75
  29.32
96-02.25
  27.90
91-06.50
                       
22.    Heidi Thurman So Millard HS F4 -7.  29.56  96-11.75    
      23.80
78-01
  27.08
88-10.25
  29.56
96-11.75
                       
23.    Katie Sugiyama Jr Saint Joseph CHS F1 -1.  29.32  96-02.25    
      29.32
96-02.25
  23.00
75-05.50
  24.88
81-07.50
                       
24.    Keyera Braithwaite Jr Manti HS F4 -8.  29.00  95-01.75    
      23.76
77-11.50
  29.00
95-01.75
  27.96
91-08.75
                       
25.    Ayline Vega Sr Milford HS F2 -1.  29.00  95-01.75    
      26.84
88-00.75
  26.76
87-09.50
  29.00
95-01.75
                       
26.    Brinklie Sentker Sr Delta HS F4 -9.  28.84  94-07.50    
      23.84
78-02.50
  NM
NM
  28.84
94-07.50
                       
27.    Elise Pratt Sr Delta HS F3 -3.  28.66  94-00.25    
      28.66
94-00.25
  20.46
67-01.50
  25.78
84-07
                       
28.    Kimzi Sawyer Sr Manila HS F3 -4.  28.56  93-08.50    
      26.72
87-08
  27.96
91-08.75
  28.56
93-08.50
                       
29.    Megan Jensen Sr Emery HS F3 -5.  28.24  92-07.75    
      24.52
80-05.25
  26.98
88-06.25
  28.24
92-07.75
                       
30.    Ashton Ekins Sr Grantsville HS F2 -2.  28.22  92-07    
      23.68
77-08.25
  27.78
91-01.75
  28.22
92-07
                       
31.    Tatum Hyatt Sr Juab HS F4 -10.  28.08  92-01.50    
      28.08
92-01.50
  27.16
89-01.25
  27.88
91-05.75
                       
32.    JaLeana Tsosie Fr Milford HS F1 -2.  27.88  91-05.75    
      23.68
77-08.25
  23.20
76-01.50
  27.88
91-05.75
                       
33.    Grace Roberts Jr Duchesne HS F4 -11.  27.80  91-02.50    
      27.80
91-02.50
  26.56
87-01.75
  27.70
90-10.50
                       
34.    Kennedy Gillins Fr Beaver HS F1 -3.  27.74  91-00.25    
      19.50
63-11.75
  FOUL
FOUL
  27.74
91-00.25
                       
35.    Alaina Barney So North Sevier HS F3 -6.  27.58  90-05.75    
      22.68
74-05
  24.92
81-09
  27.58
90-05.75
                       
36.    Chloe Gowans Sr Grantsville HS F4 -12.  27.54  90-04.25    
      25.66
84-02.25
  27.50
90-02.75
  27.54
90-04.25
                       
37.    Kaelynn Cox Fr Panguitch HS F3 -7.  27.54  90-04.25    
      27.54
90-04.25
  27.28
89-06
  27.32
89-07.50
                       
38.    Karson Albrecht So Delta HS F1 -4.  27.36  89-09.25    
      23.64
77-06.75
  25.18
82-07.25
  27.36
89-09.25
                       
39.    Jojo Petersen Jr Emery HS F1 -5.  27.18  89-02    
      25.68
84-03
  26.92
88-03.75
  27.18
89-02
                       
40.    Haylie Hatch So Kanab HS F2 -3.  26.70  87-07.25    
      25.38
83-03.25
  26.68
87-06.50
  26.70
87-07.25
                       
41.    Juliana Rojas So Wendover HS F1 -6.  26.50  86-11.25    
      18.44
60-06
  26.50
86-11.25
  25.64
84-01.50
                       
42.    Brynlee Richins So North Summit HS F3 -8.  26.40  86-07.25    
      23.82
78-01.75
  26.40
86-07.25
  24.94
81-10
                       
43.    Brooke Barson Jr Manti HS F2 -4.  26.40  86-07.25    
      26.40
86-07.25
  24.76
81-02.75
  24.66
80-10.75
                       
44.    Tiesha Smith Jr North Sevier HS F3 -9.  26.26  86-01.75    
      23.32
76-06
  26.26
86-01.75
  25.08
82-03.50
                       
45.    Tamara Ayala Fr Wayne HS F2 -5.  26.20  85-11.50    
      26.08
85-06.75
  26.20
85-11.50
  FOUL
FOUL
                       
46.    Breana Cruz Jr Manti HS F3 -10.  25.92  85-00.50    
      23.84
78-02.50
  25.92
85-00.50
  21.78
71-05.50
                       
47.    Emri Roberts Sr Piute HS F1 -7.  25.88  84-11    
      25.54
83-09.50
  25.88
84-11
  25.60
83-11.75
                       
48.    Shelbie Farnsworth Sr Enterprise HS F2 -6.  25.82  84-08.50    
      24.58
80-07.75
  23.56
77-03.50
  25.82
84-08.50
                       
49.    Jacelin Hardy Jr Milford HS F4 -13.  25.50  83-08    
      25.50
83-08
  24.32
79-09.50
  15.54
50-11.75
                       
50.    Hillary Cloward So Grantsville HS F2 -7.  25.46  83-06.25    
      25.46
83-06.25
  19.88
65-02.75
  24.98
81-11.50
                       
51.    Naomi Boorman Sr Manti HS F1 -8.  24.74  81-02    
      24.74
81-02
  23.12
75-10.25
  23.32
76-06
                       
52.    Hanna Williams So Wayne HS F2 -8.  24.62  80-09.25    
      21.70
71-02.25
  24.62
80-09.25
  FOUL
FOUL
                       
53.    Aspen Mitchell Jr Altamont HS F2 -9.  24.20  79-04.75    
      22.80
74-09.75
  24.20
79-04.75
  23.92
78-05.75
                       
54.    Jordan Madsen Fr Carbon HS F2 -10.  24.18  79-04    
      23.66
77-07.50
  21.44
70-04
  24.18
79-04
                       
55.    Tanya Duran Sr Wendover HS F1 -9.  23.68  77-08.25    
      23.68
77-08.25
  20.34
66-08.75
  21.70
71-02.25
                       
56.    Brittyn Heaton Fr Valley HS F1 -10.  23.36  76-07.75    
      22.36
73-04.25
  21.80
71-06.25
  23.36
76-07.75
                       
57.    Gracie Moysh Jr Gunnison Valley HS F3 -11.  23.18  76-00.50    
      22.84
74-11.25
  23.18
76-00.50
  20.64
67-08.50
                       
58.    Diana Solano Sr Wendover HS F3 -12.  21.56  70-08.75    
      21.24
69-08.25
  21.56
70-08.75
  21.32
69-11.25
                       
59.    Elsbeth Kruse Sr Dugway HS F1 -11.  20.68  67-10.25    
      20.68
67-10.25
  18.12
59-05.50
  20.38
66-10.25
                       
DNS    Paige Peterson Sr Grantsville HS F3 -DNS  DNS  DNS    
                                       
DNS    Jazmine Smith Fr Millard HS F2 -DNS  DNS  DNS    
                                       
DNS    Kendall Stapel Jr Rich HS F1 -DNS  DNS  DNS    
                                       
DNS    Esther Cox So Valley HS F2 -DNS  DNS  DNS    
                                       


Men & Women's 1A-3A Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  North Summit HS 65     
2.  Delta HS 64     
3.  Juab HS 39     
4.  Panguitch HS 38     
5.  Evanston HS-WY 34     
6.  Grand County HS 33     
7.  Richfield HS 31     
8.  Union HS 26     
8.  Lyman HS-WY 26     
10.  Morgan HS 23     
10.  Millard HS 23     
12.  Sugar-Salem HS-ID 20     
13.  Cokeville HS-WY 19     
14.  Gunnison Valley HS 17     
14.  Grantsville HS 17     
16.  Carbon HS 16     
17.  Altamont HS 14     
18.  San Juan HS 13     
18.  Preston HS-ID 13     
18.  West Jefferson HS-ID 13     
21.  Saint Joseph CHS 12     
21.  Star Valley HS-WY 12     
23.  Wayne HS 10 .5   
24.  North Sanpete HS 10     
24.  South Sevier HS 10     
26.  Milford HS 8     
26.  Parowan HS 8     
28.  Bear Lake HS-ID 7     
28.  Mountain View HS-WY 7     
30.  Beaver HS 6     
30.  Piute HS 6     
32.  Shelley HS-ID 5     
33.  Manti HS 4     
34.  Duchesne HS 3     
35.  North Fremont HS-ID 2     
35.  North Sevier HS 2     
35.  Enterprise HS 2     
38.  Kanab HS 1     
39.  Maeser Prep Acad 0 .5