2019 Mr. Mac/BYU Invitational
Clarence Robison Track-Brigham Young University
Provo, UT
May 3, 2019 - May 4, 2019

Boy's 4x400 4A-6A Timed Finals

Section 1
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Lone Peak HS A Lone Peak HS 16.  3:31.96    
  1.  Elijah Whisman   2.  Ethan Sherman   3.  Corey Miles   4.  Conner Rugg   5.  Porter Ellis   6.  Gavin Ward
2.    Riverton HS A Riverton HS 26.  3:47.93    
  1.  Aaron Abercrombie   2.  Paul Taylor   3.  Cade Kartchner   4.  Ethan Bird   5.  Gage Allan   6.  Owen Anderson


Boy's 4x400 4A-6A Timed Finals

Section 3
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Olympus HS A Olympus HS 10.  3:28.05    
  1.  Ben Hegewald   2.  Daniel Taylor   3.  Hector Cedillo   4.  Alex Delaney   5.  Jackson Dymond   6.  Skyler Spence
2.    Bountiful HS A Bountiful HS 22.  3:39.05    
  1.  Daniel Leszynski   2.  Sam Goodwin   3.  David Del Toro   4.  Ethan Mabey   5.  Jace Jensen   6.  Daniel Mason
3.    Logan HS A Logan HS 25.  3:45.01    
  1.  Ian Bressel   2.  Alex Rasmussen   3.  Easton Foster   4.  Nathan Orton   5.  Isaac Hopkins   6.  Mitch Carter


Boy's 4x400 4A-6A Timed Finals

Section 4
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Cedar HS A Cedar HS 9.  3:27.97    
  1.  Hunter Mogensen   2.  Eric Anderson   3.  Mekhi Sobel   4.  Bailey Oswald   5.  Brady Bettridge   6.  Trey Payne
2.    Maple Mountain HS A Maple Mountain HS 14.  3:31.08    
  1.  Gavin Taylor   2.  Cade Parkinson   3.  Ryan Wing   4.  Brandon Meredith   5.  Tyler Asay   6.  David Skelton
3.    Cottonwood HS A Cottonwood HS 15.  3:31.10    
  1.  Lawrence Lokonobei   2.  Wilkerlin Sintyl   3.  Gnoulelein Tako   4.  Donovan Cooper   5.  Issiah Rivera   6.  Cody Madsen
4.    Wasatch HS A Wasatch HS 17.  3:33.70    
  1.  Mack Hinckley   2.  Samuel Lemon   3.  Matt Johnston   4.  Carson Guymon   5.  Bentley Ackerson   6.  Jay May
5.    Timpview HS A Timpview HS 19.  3:34.09    
  1.  Dallin Burningham   2.  Dillon Jensen   3.  Joseph Martin   4.  Michael Pearson   5.  Vave Adolpho   6.  Jack Degraff
6.    Rock Springs HS-WY A Rock Springs HS-WY 20.  3:34.71    
  1.  Colin Madsen   2.  Erick Salcido   3.  Jayson Caudell   4.  Emmanuel Odogwu   5.  Cole Goich    
DNS    Dixie HS A Dixie HS DNS  DNS    
  1.  Spencer Carlile   2.  Alex Callister   3.  Jonathan Roundy   4.  Kyler Coleman   5.  Tyler Kline   6.  Jaylan Porras


Boy's 4x400 4A-6A Timed Finals

Section 5
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Lehi HS A Lehi HS 4.  3:26.18 5  
  1.  Tyler Oustrich   2.  Ashraf Abudu   3.  Miles Wilcox   4.  Jared Terrell   5.  Logan James   6.  Cameron Watts
2.    Snow Canyon HS A Snow Canyon HS 6.  3:26.98 3  
  1.  Keilen Washington   2.  Connor Poulsen   3.  Dallin Graf   4.  Zarek Proffit   5.  Tim Bryan   6.  River Christensen
3.    Tooele HS A Tooele HS 7.  3:27.11 2  
  1.  Joseph Wilkins   2.  Gavin Ware   3.  Justin Rogers   4.  Aaron Pectol   5.  Jared Downard   6.  Spencer Moreno
4.    Roy HS A Roy HS 12.  3:28.62    
  1.  Jacob Bird   2.  Jake Porter   3.  Bryce Anderson   4.  Aaron Groethe   5.  Jordan Clark   6.  Dimitri Hansen
5.    Woods Cross HS A Woods Cross HS 13.  3:31.03    
  1.  Landon Bott   2.  Kolby Taylor   3.  Ryan Rummens   4.  Alec Dimick   5.  Nick Olea   6.  James Christian
6.    American Fork HS A American Fork HS 18.  3:33.93    
  1.  Roberto Hixon   2.  Ryan Jolley   3.  Kooper Dibb   4.  Tim Rasmussen   5.  Logan Johnson   6.  Aidan Nielsen
7.    Corner Canyon HS A Corner Canyon HS 21.  3:36.23    
  1.  Kasey Hong   2.  August Jacobs   3.  Arik Manwaring   4.  Peter Oldham   5.  Michael McCarter   6.  Steven Oler
8.    Timpanogos HS A Timpanogos HS 23.  3:39.10    
  1.  Tyson Heinz   2.  Haydn Sandstrom   3.  Adonai Lopes   4.  Tyler Adams   5.  Derek Fox   6.  Nate Mace
9.    Spanish Fork HS A Spanish Fork HS 27.  3:51.85    
  1.  Nate Roberts   2.  Spencer Larsen   3.  Daniel Buckley   4.  Josh Marsigli   5.  Matthew Cable   6.  Spencer Bailey


Boy's 4x400 4A-6A Timed Finals

Section 6
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Salem Hills HS A Salem Hills HS 1.  3:25.33 10  
  1.  Ty Chisholm   2.  Jacob MacArthur   3.  Marcus Gonzalez   4.  Tanner Rogers   5.  Dallin Southwick   6.  Dylan McEwan
2.    Orem HS A Orem HS 2.  3:25.64 8  
  1.  Jacob Dabb   2.  Brady Jarvis   3.  Israel Alohan   4.  Brett Carlson   5.  Aiden Liston    
3.    Bingham HS A Bingham HS 3.  3:25.98 6  
  1.  Dallin Melton   2.  Adriano Demartin   3.  Dylan Tidwell   4.  Dustin Tidwell   5.  Austin Hone   6.  Nicholas Ogden
4.    Skyridge HS A Skyridge HS 5.  3:26.73 4  
  1.  Gavin Sturgeon   2.  Bridger Pack   3.  Kade Hansen   4.  Josh Taylor   5.  Nathan Mortenson   6.  Colin Taylor
5.    Park City HS A Park City HS 8.  3:27.96 1  
  1.  Seth Warner   2.  Will Henry   3.  Kaleb Barnhart   4.  Paul Baynes   5.  Harrison Keating   6.  Connor McDonald
6.    Canyon View HS A Canyon View HS 11.  3:28.36    
  1.  Jayden Paxton   2.  Hunter Jones   3.  Braydon Cavalieri   4.  Britt Dunnell   5.  Paul Jarvis   6.  Jared Hunt
7.    Springville HS A Springville HS 24.  3:39.27    
  1.  Connor Snapp   2.  Reagan Kelly   3.  Colby Seeley   4.  Tyler Maccabee   5.  Carter Paxton   6.  McKay Francom
DNS    Westlake HS A Westlake HS DNS  DNS    
                       


Boy's 4x400 4A-6A Timed Finals
Overall    Team Section  Time Score

1.    Salem Hills HS A Salem Hills HS S6 -1. 3:25.33 10  
  1.  Ty Chisholm   2.  Jacob MacArthur   3.  Marcus Gonzalez   4.  Tanner Rogers   5.  Dallin Southwick   6.  Dylan McEwan
2.    Orem HS A Orem HS S6 -2. 3:25.64 8  
  1.  Jacob Dabb   2.  Brady Jarvis   3.  Israel Alohan   4.  Brett Carlson   5.  Aiden Liston    
3.    Bingham HS A Bingham HS S6 -3. 3:25.98 6  
  1.  Dallin Melton   2.  Adriano Demartin   3.  Dylan Tidwell   4.  Dustin Tidwell   5.  Austin Hone   6.  Nicholas Ogden
4.    Lehi HS A Lehi HS S5 -1. 3:26.18 5  
  1.  Tyler Oustrich   2.  Ashraf Abudu   3.  Miles Wilcox   4.  Jared Terrell   5.  Logan James   6.  Cameron Watts
5.    Skyridge HS A Skyridge HS S6 -4. 3:26.73 4  
  1.  Gavin Sturgeon   2.  Bridger Pack   3.  Kade Hansen   4.  Josh Taylor   5.  Nathan Mortenson   6.  Colin Taylor
6.    Snow Canyon HS A Snow Canyon HS S5 -2. 3:26.98 3  
  1.  Keilen Washington   2.  Connor Poulsen   3.  Dallin Graf   4.  Zarek Proffit   5.  Tim Bryan   6.  River Christensen
7.    Tooele HS A Tooele HS S5 -3. 3:27.11 2  
  1.  Joseph Wilkins   2.  Gavin Ware   3.  Justin Rogers   4.  Aaron Pectol   5.  Jared Downard   6.  Spencer Moreno
8.    Park City HS A Park City HS S6 -5. 3:27.96 1  
  1.  Seth Warner   2.  Will Henry   3.  Kaleb Barnhart   4.  Paul Baynes   5.  Harrison Keating   6.  Connor McDonald
9.    Cedar HS A Cedar HS S4 -1. 3:27.97    
  1.  Hunter Mogensen   2.  Eric Anderson   3.  Mekhi Sobel   4.  Bailey Oswald   5.  Brady Bettridge   6.  Trey Payne
10.    Olympus HS A Olympus HS S3 -1. 3:28.05    
  1.  Ben Hegewald   2.  Daniel Taylor   3.  Hector Cedillo   4.  Alex Delaney   5.  Jackson Dymond   6.  Skyler Spence
11.    Canyon View HS A Canyon View HS S6 -6. 3:28.36    
  1.  Jayden Paxton   2.  Hunter Jones   3.  Braydon Cavalieri   4.  Britt Dunnell   5.  Paul Jarvis   6.  Jared Hunt
12.    Roy HS A Roy HS S5 -4. 3:28.62    
  1.  Jacob Bird   2.  Jake Porter   3.  Bryce Anderson   4.  Aaron Groethe   5.  Jordan Clark   6.  Dimitri Hansen
13.    Woods Cross HS A Woods Cross HS S5 -5. 3:31.03    
  1.  Landon Bott   2.  Kolby Taylor   3.  Ryan Rummens   4.  Alec Dimick   5.  Nick Olea   6.  James Christian
14.    Maple Mountain HS A Maple Mountain HS S4 -2. 3:31.08    
  1.  Gavin Taylor   2.  Cade Parkinson   3.  Ryan Wing   4.  Brandon Meredith   5.  Tyler Asay   6.  David Skelton
15.    Cottonwood HS A Cottonwood HS S4 -3. 3:31.10    
  1.  Lawrence Lokonobei   2.  Wilkerlin Sintyl   3.  Gnoulelein Tako   4.  Donovan Cooper   5.  Issiah Rivera   6.  Cody Madsen
16.    Lone Peak HS A Lone Peak HS S1 -1. 3:31.96    
  1.  Elijah Whisman   2.  Ethan Sherman   3.  Corey Miles   4.  Conner Rugg   5.  Porter Ellis   6.  Gavin Ward
17.    Wasatch HS A Wasatch HS S4 -4. 3:33.70    
  1.  Mack Hinckley   2.  Samuel Lemon   3.  Matt Johnston   4.  Carson Guymon   5.  Bentley Ackerson   6.  Jay May
18.    American Fork HS A American Fork HS S5 -6. 3:33.93    
  1.  Roberto Hixon   2.  Ryan Jolley   3.  Kooper Dibb   4.  Tim Rasmussen   5.  Logan Johnson   6.  Aidan Nielsen
19.    Timpview HS A Timpview HS S4 -5. 3:34.09    
  1.  Dallin Burningham   2.  Dillon Jensen   3.  Joseph Martin   4.  Michael Pearson   5.  Vave Adolpho   6.  Jack Degraff
20.    Rock Springs HS-WY A Rock Springs HS-WY S4 -6. 3:34.71    
  1.  Colin Madsen   2.  Erick Salcido   3.  Jayson Caudell   4.  Emmanuel Odogwu   5.  Cole Goich    
21.    Corner Canyon HS A Corner Canyon HS S5 -7. 3:36.23    
  1.  Kasey Hong   2.  August Jacobs   3.  Arik Manwaring   4.  Peter Oldham   5.  Michael McCarter   6.  Steven Oler
22.    Bountiful HS A Bountiful HS S3 -2. 3:39.05    
  1.  Daniel Leszynski   2.  Sam Goodwin   3.  David Del Toro   4.  Ethan Mabey   5.  Jace Jensen   6.  Daniel Mason
23.    Timpanogos HS A Timpanogos HS S5 -8. 3:39.10    
  1.  Tyson Heinz   2.  Haydn Sandstrom   3.  Adonai Lopes   4.  Tyler Adams   5.  Derek Fox   6.  Nate Mace
24.    Springville HS A Springville HS S6 -7. 3:39.27    
  1.  Connor Snapp   2.  Reagan Kelly   3.  Colby Seeley   4.  Tyler Maccabee   5.  Carter Paxton   6.  McKay Francom
25.    Logan HS A Logan HS S3 -3. 3:45.01    
  1.  Ian Bressel   2.  Alex Rasmussen   3.  Easton Foster   4.  Nathan Orton   5.  Isaac Hopkins   6.  Mitch Carter
26.    Riverton HS A Riverton HS S1 -2. 3:47.93    
  1.  Aaron Abercrombie   2.  Paul Taylor   3.  Cade Kartchner   4.  Ethan Bird   5.  Gage Allan   6.  Owen Anderson
27.    Spanish Fork HS A Spanish Fork HS S5 -9. 3:51.85    
  1.  Nate Roberts   2.  Spencer Larsen   3.  Daniel Buckley   4.  Josh Marsigli   5.  Matthew Cable   6.  Spencer Bailey
DNS    Westlake HS A Westlake HS S6 -DNS DNS    
                       
DNS    Dixie HS A Dixie HS S4 -DNS DNS    
  1.  Spencer Carlile   2.  Alex Callister   3.  Jonathan Roundy   4.  Kyler Coleman   5.  Tyler Kline   6.  Jaylan Porras


Men & Women's 4A-6A Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Orem HS 47     
2.  Dixie HS 45     
3.  Bingham HS 42     
4.  Lone Peak HS 36     
5.  American Fork HS 33     
6.  Spanish Fork HS 30     
6.  Skyridge HS 30     
8.  Springville HS 27     
9.  Timpanogos HS 26     
9.  Alta HS 26     
11.  Corner Canyon HS 24     
12.  Davis HS 22     
13.  Skyline HS 20     
14.  Hurricane HS 18     
15.  Logan HS 17     
16.  Maple Mountain HS 16     
17.  Lehi HS 15     
18.  Rock Springs HS-WY 14     
18.  Salem Hills HS 14     
20.  Sky View HS 12     
20.  Tooele HS 12     
22.  Cottonwood HS 10     
22.  Timpview HS 10     
24.  West Jordan HS 9 .5   
25.  Rigby HS-ID 9     
25.  Park City HS 9     
27.  Westlake HS 8 .5   
28.  Snow Canyon HS 8     
28.  Box Elder HS 8     
28.  Stansbury HS 8     
28.  Payson HS 8     
28.  Uintah HS 8     
28.  Taylorsville HS 8     
34.  Murray HS 7     
35.  Pleasant Grove HS 5     
36.  Ogden HS 3     
36.  Bountiful HS 3     
36.  Riverton HS 3     
39.  Olympus HS 2     
39.  Mountain View HS 2     
39.  Northridge HS 2     
42.  Woods Cross HS 1     
42.  Cedar HS 1