2019 Utah UHSAA State T&F Championships |
Clarence Robison Track - BYU |
Provo, UT |
May 16, 2019 - May 18, 2019 |
Girl's 400 meter 1A Heats |
Heat 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
Top 9 Times advance to the Final | |||||||||||||||||||||||||||||
Place | Year | Team | Overall Place | Time | |||||||||||||||||||||||||
1. | Alana Henderson | Jr | Wendover HS | 2. | 1:02.76 | q | |||||||||||||||||||||||
2. | Taylor Alger | Jr | Milford HS | 4. | 1:03.44 | q | |||||||||||||||||||||||
3. | Madysen Griffiths | So | Milford HS | 7. | 1:06.19 | q | |||||||||||||||||||||||
4. | Taylor Lewis | Fr | Monticello HS | 9. | 1:09.40 | q | |||||||||||||||||||||||
5. | Abby Morgan | Jr | Piute HS | 10. | 1:09.47 | ||||||||||||||||||||||||
6. | Kassen Pace | Fr | Wayne HS | 13. | 1:12.97 | ||||||||||||||||||||||||
7. | Shaunte Dance | Sr | Whitehorse HS | 15. | 1:20.22 | ||||||||||||||||||||||||
DNS | Sage Tingey | So | Rich HS | DNS | DNS | ||||||||||||||||||||||||
DNS | Taylia Norris | Jr | Panguitch HS | DNS | DNS | ||||||||||||||||||||||||
Girl's 400 meter 1A Heats |
Heat 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
Top 9 Times advance to the Final | |||||||||||||||||||||||||||||
Place | Year | Team | Overall Place | Time | |||||||||||||||||||||||||
1. | Vanessa Delgado | Sr | Piute HS | 1. | 1:02.51 | q | |||||||||||||||||||||||
2. | Myndi Morgan | Jr | Piute HS | 3. | 1:03.18 | q | |||||||||||||||||||||||
3. | Alexa Walker | Fr | Milford HS | 5. | 1:04.18 | q | |||||||||||||||||||||||
4. | Lilly Steed | Sr | Escalante HS | 6. | 1:05.74 | q | |||||||||||||||||||||||
5. | Aspen Collett | Sr | Manila HS | 8. | 1:06.40 | q | |||||||||||||||||||||||
6. | Kasidie Thomas | Sr | Tabiona HS | 11. | 1:09.95 | ||||||||||||||||||||||||
7. | Ambria Lutz | Fr | Rich HS | 12. | 1:12.19 | ||||||||||||||||||||||||
8. | Kassidee Groll | Fr | Rich HS | 14. | 1:17.08 | ||||||||||||||||||||||||
DNS | Morgan Platt | Sr | Bryce Valley HS | DNS | DNS | ||||||||||||||||||||||||
Girl's 400 meter 1A Heats | |||||||||||||||||||||||||||||
Top 9 Times advance to the Final | |||||||||||||||||||||||||||||
Overall | Year | Team | Heat | Time | |||||||||||||||||||||||||
1. | Vanessa Delgado | Sr | Piute HS | H2 | -1. | 1:02.51 | q | ||||||||||||||||||||||
2. | Alana Henderson | Jr | Wendover HS | H1 | -1. | 1:02.76 | q | ||||||||||||||||||||||
3. | Myndi Morgan | Jr | Piute HS | H2 | -2. | 1:03.18 | q | ||||||||||||||||||||||
4. | Taylor Alger | Jr | Milford HS | H1 | -2. | 1:03.44 | q | ||||||||||||||||||||||
5. | Alexa Walker | Fr | Milford HS | H2 | -3. | 1:04.18 | q | ||||||||||||||||||||||
6. | Lilly Steed | Sr | Escalante HS | H2 | -4. | 1:05.74 | q | ||||||||||||||||||||||
7. | Madysen Griffiths | So | Milford HS | H1 | -3. | 1:06.19 | q | ||||||||||||||||||||||
8. | Aspen Collett | Sr | Manila HS | H2 | -5. | 1:06.40 | q | ||||||||||||||||||||||
9. | Taylor Lewis | Fr | Monticello HS | H1 | -4. | 1:09.40 | q | ||||||||||||||||||||||
10. | Abby Morgan | Jr | Piute HS | H1 | -5. | 1:09.47 | |||||||||||||||||||||||
11. | Kasidie Thomas | Sr | Tabiona HS | H2 | -6. | 1:09.95 | |||||||||||||||||||||||
12. | Ambria Lutz | Fr | Rich HS | H2 | -7. | 1:12.19 | |||||||||||||||||||||||
13. | Kassen Pace | Fr | Wayne HS | H1 | -6. | 1:12.97 | |||||||||||||||||||||||
14. | Kassidee Groll | Fr | Rich HS | H2 | -8. | 1:17.08 | |||||||||||||||||||||||
15. | Shaunte Dance | Sr | Whitehorse HS | H1 | -7. | 1:20.22 | |||||||||||||||||||||||
DNS | Sage Tingey | So | Rich HS | H1 | -DNS | DNS | |||||||||||||||||||||||
DNS | Morgan Platt | Sr | Bryce Valley HS | H2 | -DNS | DNS | |||||||||||||||||||||||
DNS | Taylia Norris | Jr | Panguitch HS | H1 | -DNS | DNS | |||||||||||||||||||||||