2019 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 16, 2019 - May 18, 2019

Girl's 800 meter 1A Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Lauren Thomson Sr Rich HS 9.  2:42.95    
2.    Abby Morgan Jr Piute HS 11.  2:46.50    
3.    Annie Peart Fr Rich HS 12.  2:47.11    
4.    Shami Bistline Sr Water Canyon HS 13.  2:49.02    
5.    Felicity Williams So Wayne HS 14.  2:49.40    
6.    Madison Freestone Jr Monticello HS 16.  2:52.21    
7.    Tiauna Allred Jr West Desert HS 17.  2:59.77    
8.    JaLeana Tsosie Fr Milford HS 18.  3:04.81    
9.    Aurora Draper Fr Manila HS 19.  3:09.78    
DNS    Sage Tingey So Rich HS DNS  DNS    


Girl's 800 meter 1A Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Taylia Norris Jr Panguitch HS 1.  2:20.82 10  
2.    Kinley Spaulding So Milford HS 2.  2:34.07 8  
3.    Tana Frandsen Jr Panguitch HS 3.  2:37.54 6  
4.    Lily Long Fr Monticello HS 4.  2:38.08 5  
5.    Aliza Woolsey Jr Milford HS 5.  2:40.43 4  
6.    Lacey Marshall Fr Panguitch HS 6.  2:41.39 3  
7.    Alicia Dixon Sr Whitehorse HS 7.  2:41.42 2  
8.    Akaydeh Livingston Jr Milford HS 8.  2:42.45 1  
9.    Brooklyn Brinkerhoff Fr Panguitch HS 10.  2:44.73    
10.    Kayli Baker So EskDale HS 15.  2:50.17    
DNS    Abigail Holman Fr Panguitch HS DNS  DNS    


Girl's 800 meter 1A Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Taylia Norris Jr Panguitch HS S2 -1. 2:20.82 10  
2.    Kinley Spaulding So Milford HS S2 -2. 2:34.07 8  
3.    Tana Frandsen Jr Panguitch HS S2 -3. 2:37.54 6  
4.    Lily Long Fr Monticello HS S2 -4. 2:38.08 5  
5.    Aliza Woolsey Jr Milford HS S2 -5. 2:40.43 4  
6.    Lacey Marshall Fr Panguitch HS S2 -6. 2:41.39 3  
7.    Alicia Dixon Sr Whitehorse HS S2 -7. 2:41.42 2  
8.    Akaydeh Livingston Jr Milford HS S2 -8. 2:42.45 1  
9.    Lauren Thomson Sr Rich HS S1 -1. 2:42.95    
10.    Brooklyn Brinkerhoff Fr Panguitch HS S2 -9. 2:44.73    
11.    Abby Morgan Jr Piute HS S1 -2. 2:46.50    
12.    Annie Peart Fr Rich HS S1 -3. 2:47.11    
13.    Shami Bistline Sr Water Canyon HS S1 -4. 2:49.02    
14.    Felicity Williams So Wayne HS S1 -5. 2:49.40    
15.    Kayli Baker So EskDale HS S2 -10. 2:50.17    
16.    Madison Freestone Jr Monticello HS S1 -6. 2:52.21    
17.    Tiauna Allred Jr West Desert HS S1 -7. 2:59.77    
18.    JaLeana Tsosie Fr Milford HS S1 -8. 3:04.81    
19.    Aurora Draper Fr Manila HS S1 -9. 3:09.78    
DNS    Abigail Holman Fr Panguitch HS S2 -DNS DNS    
DNS    Sage Tingey So Rich HS S1 -DNS DNS    


Men & Women's 1A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Panguitch HS 142     
2.  Milford HS 136     
3.  Piute HS 67     
4.  Monticello HS 45     
5.  Bryce Valley HS 39     
6.  Wayne HS 36     
6.  Wendover HS 36     
8.  Tabiona HS 25     
9.  Tintic HS 23     
10.  Manila HS 22     
11.  Rich HS 21     
12.  Escalante HS 7     
13.  Valley HS 5     
13.  Pinnacle HS 5     
13.  Whitehorse HS 5     
16.  Monument Valley HS 4     
17.  Water Canyon HS 3