2019 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 16, 2019 - May 18, 2019

Girl's 800 meter 2A Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Lily Scaife So Rowland Hall 6.  2:32.54 3  
2.    Ellie Hyde So Rowland Hall 12.  2:34.88    
3.    Hannah Lamon Sr North Summit HS 13.  2:36.51    
4.    Ashlyn Gatherum Sr Duchesne HS 14.  2:37.46    
5.    Purity Kattam Jr Wasatch Academy 15.  2:39.13    
6.    Savannah Richins Fr North Summit HS 16.  2:44.08    
7.    Katie Plavan So Rowland Hall 17.  2:45.89    
8.    Kortnie Lemmon Fr Altamont HS 18.  2:47.70    
9.    Lynsie White Fr North Summit HS 19.  2:48.38    


Girl's 800 meter 2A Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Katy Kelly So Millard HS 1.  2:23.47 10  
2.    Alyssa Richins Jr North Summit HS 2.  2:24.21 8  
3.    Audrey Camp So Millard HS 3.  2:30.55 6  
4.    Jade Wimmer Jr Gunnison Valley HS 4.  2:31.40 5  
5.    Elizabeth Zwahlen So North Summit HS 5.  2:31.98 4  
6.    Sheilah Cheruiyot Sr Wasatch Academy 7.  2:32.67 2  
7.    Ashley Lagat Jr Wasatch Academy 8.  2:32.73 1  
8.    Brooke Reed So Parowan HS 9.  2:33.11    
9.    Hannah Koyle Fr Millard HS 10.  2:33.13    
10.    Tressa Carter Sr Enterprise HS 11.  2:34.27    


Girl's 800 meter 2A Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Katy Kelly So Millard HS S2 -1. 2:23.47 10  
2.    Alyssa Richins Jr North Summit HS S2 -2. 2:24.21 8  
3.    Audrey Camp So Millard HS S2 -3. 2:30.55 6  
4.    Jade Wimmer Jr Gunnison Valley HS S2 -4. 2:31.40 5  
5.    Elizabeth Zwahlen So North Summit HS S2 -5. 2:31.98 4  
6.    Lily Scaife So Rowland Hall S1 -1. 2:32.54 3  
7.    Sheilah Cheruiyot Sr Wasatch Academy S2 -6. 2:32.67 2  
8.    Ashley Lagat Jr Wasatch Academy S2 -7. 2:32.73 1  
9.    Brooke Reed So Parowan HS S2 -8. 2:33.11    
10.    Hannah Koyle Fr Millard HS S2 -9. 2:33.13    
11.    Tressa Carter Sr Enterprise HS S2 -10. 2:34.27    
12.    Ellie Hyde So Rowland Hall S1 -2. 2:34.88    
13.    Hannah Lamon Sr North Summit HS S1 -3. 2:36.51    
14.    Ashlyn Gatherum Sr Duchesne HS S1 -4. 2:37.46    
15.    Purity Kattam Jr Wasatch Academy S1 -5. 2:39.13    
16.    Savannah Richins Fr North Summit HS S1 -6. 2:44.08    
17.    Katie Plavan So Rowland Hall S1 -7. 2:45.89    
18.    Kortnie Lemmon Fr Altamont HS S1 -8. 2:47.70    
19.    Lynsie White Fr North Summit HS S1 -9. 2:48.38    


Men & Women's 2A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  North Summit HS 143     
2.  Millard HS 99     
3.  Enterprise HS 61     
4.  Parowan HS 52 .5   
5.  Saint Joseph CHS 42 .5   
6.  Altamont HS 41     
7.  Duchesne HS 36     
8.  Gunnison Valley HS 33     
9.  Beaver HS 31     
10.  Kanab HS 28     
11.  Wasatch Academy 23     
12.  Rowland Hall 17     
13.  North Sevier HS 14     
14.  Layton Christian Acad 2