2019 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 16, 2019 - May 18, 2019

Boy's 800 meter 5A Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Kellin Olsen Sr Wasatch HS 8.  1:57.86 1  
2.    Jeddy Bennett Sr Jordan HS 9.  1:58.24    
3.    Max Tokhtuev So Skyline HS 12.  1:59.64    
4.    Evan Coon Fr Skyline HS 13.  1:59.71    
5.    Alec Dimick Jr Woods Cross HS 14.  2:00.06    
6.    Jake Porter Jr Roy HS 15.  2:00.16    
7.    Calvin Boyce Sr Timpview HS 17.  2:00.76    
8.    Ryan Rummens Jr Woods Cross HS 18.  2:00.95    
9.    Hector Cedillo Sr Olympus HS 19.  2:03.79    


Boy's 800 meter 5A Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Grant Gardner Sr Springville HS 1.  1:53.95 10  
2.    Colin Christensen Sr Timpanogos HS 2.  1:55.09 8  
3.    Carter Paxton Sr Springville HS 3.  1:55.72 6  
4.    Alex Harbertson Jr Corner Canyon HS 4.  1:56.11 5  
5.    Mark Boyle Jr Corner Canyon HS 5.  1:56.39 4  
6.    Jake Orr So Corner Canyon HS 6.  1:56.42 3  
7.    Jackson Dymond Jr Olympus HS 7.  1:56.98 2  
8.    Bryce Anderson Jr Roy HS 10.  1:58.58    
9.    Kaleb Paulsen Sr Timpanogos HS 11.  1:59.50    
10.    Ian Valentine Sr Alta HS 16.  2:00.28    


Boy's 800 meter 5A Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Grant Gardner Sr Springville HS S2 -1. 1:53.95 10  
2.    Colin Christensen Sr Timpanogos HS S2 -2. 1:55.09 8  
3.    Carter Paxton Sr Springville HS S2 -3. 1:55.72 6  
4.    Alex Harbertson Jr Corner Canyon HS S2 -4. 1:56.11 5  
5.    Mark Boyle Jr Corner Canyon HS S2 -5. 1:56.39 4  
6.    Jake Orr So Corner Canyon HS S2 -6. 1:56.42 3  
7.    Jackson Dymond Jr Olympus HS S2 -7. 1:56.98 2  
8.    Kellin Olsen Sr Wasatch HS S1 -1. 1:57.86 1  
9.    Jeddy Bennett Sr Jordan HS S1 -2. 1:58.24    
10.    Bryce Anderson Jr Roy HS S2 -8. 1:58.58    
11.    Kaleb Paulsen Sr Timpanogos HS S2 -9. 1:59.50    
12.    Max Tokhtuev So Skyline HS S1 -3. 1:59.64    
13.    Evan Coon Fr Skyline HS S1 -4. 1:59.71    
14.    Alec Dimick Jr Woods Cross HS S1 -5. 2:00.06    
15.    Jake Porter Jr Roy HS S1 -6. 2:00.16    
16.    Ian Valentine Sr Alta HS S2 -10. 2:00.28    
17.    Calvin Boyce Sr Timpview HS S1 -7. 2:00.76    
18.    Ryan Rummens Jr Woods Cross HS S1 -8. 2:00.95    
19.    Hector Cedillo Sr Olympus HS S1 -9. 2:03.79    


Men & Women's 5A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Corner Canyon HS 81     
2.  Springville HS 69     
3.  Timpanogos HS 67     
4.  Skyridge HS 55     
5.  Timpview HS 38     
5.  Box Elder HS 38     
7.  Bountiful HS 37     
8.  Maple Mountain HS 31     
9.  Alta HS 27     
10.  Jordan HS 23     
11.  West HS 20 .5   
12.  Roy HS 20     
13.  Provo HS 18     
14.  Skyline HS 16     
15.  Farmington HS 12     
15.  Brighton HS 12     
15.  Viewmont HS 12     
18.  Wasatch HS 11     
19.  Olympus HS 9     
19.  Cottonwood HS 9     
21.  Murray HS 6     
21.  Woods Cross HS 6     
23.  Highland HS 4 .5   
24.  East HS 2