2019 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 16, 2019 - May 18, 2019

Boy's Long Jump 2A Finals

Flight 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English   Wind  Score

1.    Dominic Maughn Jr Draper APA 6.  5.92 19-05.00 -0.7 3  
      5.48
17-11.75
+1.2
  5.56
18-03.00
+0.7
  5.88
19-03.50
+0.8
  5.22
17-01.50
-1.4
  FOUL
FOUL
-1.7
  5.92
19-05.00
-0.7
           
2.    Ryker Johnson Fr North Summit HS 8.  5.67 18-07.25 +0.0 1  
      FOUL
FOUL
+0.8
  5.66
18-06.75
+1.0
  5.67
18-07.25
+0.0
  5.28
17-03.75
-1.4
  5.24
17-02.25
-1.6
  5.22
17-01.50
+0.0
           
3.    Cannon Richins Jr North Summit HS 10.  5.65 18-06.50 +0.0    
      5.36
17-07.00
+2.2
  5.46
17-11.00
+0.0
  5.65
18-06.50
+0.0
  5.31
17-05.00
+0.0
  5.55
18-02.50
-1.9
  5.41
17-09.00
+0.0
           
4.    Riley Ogden Sr North Sevier HS 11.  5.64 18-06.00 +0.0    
      5.59
18-04.00
+0.0
  5.64
18-06.00
+0.0
  5.60
18-04.50
+0.0
                       
5.    Dawson Grant Sr Duchesne HS 14.  5.32 17-05.50 +1.4    
      5.31
17-05.00
+0.3
  5.32
17-05.50
+1.4
  5.24
17-02.25
+0.0
                       
6.    Brandon Le Sr American Prep Acad 16.  5.16 16-11.25 +2.0    
      4.98
16-04.00
+1.0
  5.16
16-11.25
+2.0
  5.01
16-05.25
+0.0
                       
7.    Robert Largent Jr Rockwell HS 17.  5.08 16-08.00 +1.0    
      5.08
16-08.00
+1.0
  4.88
16-00.25
+1.9
  4.32
14-02.00
+0.0
                       


Boy's Long Jump 2A Finals

Flight 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English   Wind  Score

1.    Porter Albrecht Jr Beaver HS 1.  6.60 21-07.75 +0.0 10  
      FOUL
FOUL
+0.0
  6.60
21-07.75
+0.0
  6.46
21-02.25
+0.0
  PASS
PASS
PASS
  PASS
PASS
PASS
  6.03
19-09.50
-1.8
           
2.    Dominique Ramkison Jr Layton Christian Acad 2.  6.42 21-00.75 +0.0 8  
      FOUL
FOUL
+0.0
  6.42
21-00.75
+0.0
  5.66
18-06.75
+0.0
  FOUL
FOUL
-2.9
  5.95
19-06.25
-1.5
  6.01
19-08.50
-0.1
           
3.    Bryant Jimenez So Enterprise HS 3.  6.07 19-11.00 +0.0 6  
      6.07
19-11.00
+0.0
  FOUL
FOUL
+0.0
  6.00
19-08.25
+0.0
  5.55
18-02.50
-2.0
  FOUL
FOUL
-1.4
  6.00
19-08.25
-1.3
           
4.    Kaleb Barney Jr Beaver HS 4.  6.00 19-08.25 +0.3 5  
      6.00
19-08.25
+0.3
  FOUL
FOUL
+0.0
  5.45
17-10.50
+0.0
  5.41
17-09.00
-1.7
  FOUL
FOUL
-2.1
  5.56
18-03.00
-1.5
           
5.    Sam Hatch Sr American Prep Acad 5.  5.94 19-05.75 +0.0 4  
      5.78
18-11.50
+0.1
  5.94
19-05.75
+0.0
  5.68
18-07.50
+0.0
  5.43
17-09.75
-1.4
  4.91
16-01.25
-2.1
  5.49
18-00.25
+0.0
           
6.    Kort Sorenson Fr Gunnison Valley HS 7.  5.78 18-11.50 +0.3 2  
      FOUL
FOUL
+1.3
  FOUL
FOUL
+0.0
  5.78
18-11.50
+0.3
  FOUL
FOUL
-1.7
  4.91
16-01.25
-1.8
  FOUL
FOUL
-0.6
           
7.    Kaden Gale Jr Parowan HS 9.  5.65 18-06.50 +0.0    
      FOUL
FOUL
+0.0
  5.65
18-06.50
+0.0
  5.55
18-02.50
+0.0
  5.51
18-01.00
-2.2
  5.33
17-05.75
-4.1
  FOUL
FOUL
-0.4
           
8.    Kaden Bleazard Jr Duchesne HS 12.  5.59 18-04.00 +0.0    
      FOUL
FOUL
+0.5
  5.59
18-04.00
+0.0
  5.36
17-07.00
+0.0
                       
9.    Landan Gale So North Sevier HS 13.  5.56 18-03.00 +0.0    
      5.43
17-09.75
+0.0
  5.56
18-03.00
+0.0
  5.25
17-02.75
+0.0
                       
10.    Revanth Sindri Fr Draper APA 15.  5.32 17-05.50 +1.1    
      FOUL
FOUL
+1.2
  4.29
14-01.00
+0.0
  5.32
17-05.50
+1.1
                       
FOUL    Jarom Johnson Sr Kanab HS FOUL  FOUL FOUL +0.0    
      FOUL
FOUL
+0.0
  FOUL
FOUL
+0.0
  FOUL
FOUL
+0.0
                       
DNS    Krue Stubbs So Parowan HS DNS  DNS DNS    
                                       


Boy's Long Jump 2A Finals
Overall     Year  Team Flight  Metric  English  Wind Score

1.    Porter Albrecht Jr Beaver HS F2 -1.  6.60  21-07.75 +0.0 10  
      FOUL
FOUL
+0.0
  6.60
21-07.75
+0.0
  6.46
21-02.25
+0.0
  PASS
PASS
PASS
  PASS
PASS
PASS
  6.03
19-09.50
-1.8
           
2.    Dominique Ramkison Jr Layton Christian Acad F2 -2.  6.42  21-00.75 +0.0 8  
      FOUL
FOUL
+0.0
  6.42
21-00.75
+0.0
  5.66
18-06.75
+0.0
  FOUL
FOUL
-2.9
  5.95
19-06.25
-1.5
  6.01
19-08.50
-0.1
           
3.    Bryant Jimenez So Enterprise HS F2 -3.  6.07  19-11.00 +0.0 6  
      6.07
19-11.00
+0.0
  FOUL
FOUL
+0.0
  6.00
19-08.25
+0.0
  5.55
18-02.50
-2.0
  FOUL
FOUL
-1.4
  6.00
19-08.25
-1.3
           
4.    Kaleb Barney Jr Beaver HS F2 -4.  6.00  19-08.25 +0.3 5  
      6.00
19-08.25
+0.3
  FOUL
FOUL
+0.0
  5.45
17-10.50
+0.0
  5.41
17-09.00
-1.7
  FOUL
FOUL
-2.1
  5.56
18-03.00
-1.5
           
5.    Sam Hatch Sr American Prep Acad F2 -5.  5.94  19-05.75 +0.0 4  
      5.78
18-11.50
+0.1
  5.94
19-05.75
+0.0
  5.68
18-07.50
+0.0
  5.43
17-09.75
-1.4
  4.91
16-01.25
-2.1
  5.49
18-00.25
+0.0
           
6.    Dominic Maughn Jr Draper APA F1 -1.  5.92  19-05.00 -0.7 3  
      5.48
17-11.75
+1.2
  5.56
18-03.00
+0.7
  5.88
19-03.50
+0.8
  5.22
17-01.50
-1.4
  FOUL
FOUL
-1.7
  5.92
19-05.00
-0.7
           
7.    Kort Sorenson Fr Gunnison Valley HS F2 -6.  5.78  18-11.50 +0.3 2  
      FOUL
FOUL
+1.3
  FOUL
FOUL
+0.0
  5.78
18-11.50
+0.3
  FOUL
FOUL
-1.7
  4.91
16-01.25
-1.8
  FOUL
FOUL
-0.6
           
8.    Ryker Johnson Fr North Summit HS F1 -2.  5.67  18-07.25 +0.0 1  
      FOUL
FOUL
+0.8
  5.66
18-06.75
+1.0
  5.67
18-07.25
+0.0
  5.28
17-03.75
-1.4
  5.24
17-02.25
-1.6
  5.22
17-01.50
+0.0
           
9.    Kaden Gale Jr Parowan HS F2 -7.  5.65  18-06.50 +0.0    
      FOUL
FOUL
+0.0
  5.65
18-06.50
+0.0
  5.55
18-02.50
+0.0
  5.51
18-01.00
-2.2
  5.33
17-05.75
-4.1
  FOUL
FOUL
-0.4
           
10.    Cannon Richins Jr North Summit HS F1 -3.  5.65  18-06.50 +0.0    
      5.36
17-07.00
+2.2
  5.46
17-11.00
+0.0
  5.65
18-06.50
+0.0
  5.31
17-05.00
+0.0
  5.55
18-02.50
-1.9
  5.41
17-09.00
+0.0
           
11.    Riley Ogden Sr North Sevier HS F1 -4.  5.64  18-06.00 +0.0    
      5.59
18-04.00
+0.0
  5.64
18-06.00
+0.0
  5.60
18-04.50
+0.0
                       
12.    Kaden Bleazard Jr Duchesne HS F2 -8.  5.59  18-04.00 +0.0    
      FOUL
FOUL
+0.5
  5.59
18-04.00
+0.0
  5.36
17-07.00
+0.0
                       
13.    Landan Gale So North Sevier HS F2 -9.  5.56  18-03.00 +0.0    
      5.43
17-09.75
+0.0
  5.56
18-03.00
+0.0
  5.25
17-02.75
+0.0
                       
14.    Dawson Grant Sr Duchesne HS F1 -5.  5.32  17-05.50 +1.4    
      5.31
17-05.00
+0.3
  5.32
17-05.50
+1.4
  5.24
17-02.25
+0.0
                       
15.    Revanth Sindri Fr Draper APA F2 -10.  5.32  17-05.50 +1.1    
      FOUL
FOUL
+1.2
  4.29
14-01.00
+0.0
  5.32
17-05.50
+1.1
                       
16.    Brandon Le Sr American Prep Acad F1 -6.  5.16  16-11.25 +2.0    
      4.98
16-04.00
+1.0
  5.16
16-11.25
+2.0
  5.01
16-05.25
+0.0
                       
17.    Robert Largent Jr Rockwell HS F1 -7.  5.08  16-08.00 +1.0    
      5.08
16-08.00
+1.0
  4.88
16-00.25
+1.9
  4.32
14-02.00
+0.0
                       
FOUL    Jarom Johnson Sr Kanab HS F2 -FOUL  FOUL  FOUL +0.0    
      FOUL
FOUL
+0.0
  FOUL
FOUL
+0.0
  FOUL
FOUL
+0.0
                       
DNS    Krue Stubbs So Parowan HS F2 -DNS  DNS  DNS    
                                       


Men & Women's 2A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Millard HS 130     
2.  Parowan HS 93     
3.  Kanab HS 82     
4.  Beaver HS 70     
5.  North Summit HS 53     
6.  Enterprise HS 44     
7.  Duchesne HS 36     
8.  Altamont HS 35     
9.  Rowland Hall 24     
10.  North Sevier HS 21     
11.  Gunnison Valley HS 10     
12.  Layton Christian Acad 8     
13.  American Prep Acad 6     
13.  Draper APA 6     
15.  Saint Joseph CHS 4     
16.  Rockwell HS 2