2019 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 16, 2019 - May 18, 2019

Girl's Javelin 2A Finals

Flight 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English  Score

1.    Aspen Mitchell Jr Altamont HS 10.  26.82 88-00    
      26.82
88-00
  24.58
80-07.75
  24.48
80-03.75
                       
2.    Cassandra Nelson So Rockwell HS 11.  19.60 64-03.75    
      19.60
64-03.75
  14.30
46-11.00
  19.02
62-04.75
                       
3.    Jazmin Miramontes Jr American Prep Acad 12.  18.72 61-05    
      18.38
60-03.50
  18.72
61-05
  17.42
57-01.75
                       
4.    Jezzie Sammons Fr Rowland Hall 13.  16.64 54-07    
      16.64
54-07
  16.62
54-06.25
  15.76
51-08.50
                       
5.    Premy Tangpong Jr Rockwell HS 14.  10.30 33-09.50    
      9.90
32-05.75
  9.50
31-02.00
  10.30
33-09.50
                       


Girl's Javelin 2A Finals

Flight 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Metric   English  Score

1.    Emrey Maxfield So Altamont HS 1.  35.34 115-11.25 10  
      35.09
115-01.50
  35.34
115-11.25
  34.80
114-02
  32.45
106-05.50
  32.21
105-08
  34.76
114-00.50
           
2.    Shalise Flanigan Sr Enterprise HS 2.  34.45 113-00.25 8  
      32.09
105-03.50
  FOUL
FOUL
  31.34
102-09.75
  32.39
106-03.25
  33.32
109-03.75
  34.45
113-00.25
           
3.    Mary Degraffenreid Fr Millard HS 3.  33.18 108-10.25 6  
      FOUL
FOUL
  33.18
108-10.25
  FOUL
FOUL
  32.12
105-04.50
  28.04
92-00
  32.35
106-01.50
           
4.    Grace Roberts Jr Duchesne HS 4.  32.84 107-09 5  
      30.76
100-11
  FOUL
FOUL
  30.21
99-01.25
  29.62
97-02.25
  32.84
107-09
  30.17
98-11.75
           
5.    Nizhoni Buckway Jr North Summit HS 5.  32.61 106-11.75 4  
      31.43
103-01.50
  32.12
105-04.50
  28.87
94-08.50
  29.75
97-07.25
  28.67
94-00.75
  32.61
106-11.75
           
6.    Brinley Mason Jr North Sevier HS 6.  32.17 105-06.50 3  
      30.50
100-00.75
  FOUL
FOUL
  27.62
90-07.50
  30.15
98-11
  31.67
103-10.75
  32.17
105-06.50
           
7.    Brinley Unsworth Jr Kanab HS 7.  31.13 102-01.50 2  
      24.43
80-01.75
  23.49
77-00.75
  30.44
99-10.50
  28.90
94-09.75
  31.13
102-01.50
  30.62
100-05.50
           
8.    Dallee Cobb So Enterprise HS 8.  30.23 99-02.25 1  
      29.11
95-06
  29.89
98-00.75
  29.49
96-09
  29.65
97-03.25
  30.23
99-02.25
  29.07
95-04.50
           
9.    Katie Sugiyama Jr Saint Joseph CHS 9.  29.20 95-09.50    
      29.02
95-02.50
  28.24
92-07.75
  29.20
95-09.50
  FOUL
FOUL
  27.62
90-07.50
  28.40
93-02
           


Girl's Javelin 2A Finals
Overall     Year  Team Flight  Metric  English Score

1.    Emrey Maxfield So Altamont HS F2 -1.  35.34  115-11.25 10  
      35.09
115-01.50
  35.34
115-11.25
  34.80
114-02
  32.45
106-05.50
  32.21
105-08
  34.76
114-00.50
           
2.    Shalise Flanigan Sr Enterprise HS F2 -2.  34.45  113-00.25 8  
      32.09
105-03.50
  FOUL
FOUL
  31.34
102-09.75
  32.39
106-03.25
  33.32
109-03.75
  34.45
113-00.25
           
3.    Mary Degraffenreid Fr Millard HS F2 -3.  33.18  108-10.25 6  
      FOUL
FOUL
  33.18
108-10.25
  FOUL
FOUL
  32.12
105-04.50
  28.04
92-00
  32.35
106-01.50
           
4.    Grace Roberts Jr Duchesne HS F2 -4.  32.84  107-09 5  
      30.76
100-11
  FOUL
FOUL
  30.21
99-01.25
  29.62
97-02.25
  32.84
107-09
  30.17
98-11.75
           
5.    Nizhoni Buckway Jr North Summit HS F2 -5.  32.61  106-11.75 4  
      31.43
103-01.50
  32.12
105-04.50
  28.87
94-08.50
  29.75
97-07.25
  28.67
94-00.75
  32.61
106-11.75
           
6.    Brinley Mason Jr North Sevier HS F2 -6.  32.17  105-06.50 3  
      30.50
100-00.75
  FOUL
FOUL
  27.62
90-07.50
  30.15
98-11
  31.67
103-10.75
  32.17
105-06.50
           
7.    Brinley Unsworth Jr Kanab HS F2 -7.  31.13  102-01.50 2  
      24.43
80-01.75
  23.49
77-00.75
  30.44
99-10.50
  28.90
94-09.75
  31.13
102-01.50
  30.62
100-05.50
           
8.    Dallee Cobb So Enterprise HS F2 -8.  30.23  99-02.25 1  
      29.11
95-06
  29.89
98-00.75
  29.49
96-09
  29.65
97-03.25
  30.23
99-02.25
  29.07
95-04.50
           
9.    Katie Sugiyama Jr Saint Joseph CHS F2 -9.  29.20  95-09.50    
      29.02
95-02.50
  28.24
92-07.75
  29.20
95-09.50
  FOUL
FOUL
  27.62
90-07.50
  28.40
93-02
           
10.    Aspen Mitchell Jr Altamont HS F1 -1.  26.82  88-00    
      26.82
88-00
  24.58
80-07.75
  24.48
80-03.75
                       
11.    Cassandra Nelson So Rockwell HS F1 -2.  19.60  64-03.75    
      19.60
64-03.75
  14.30
46-11.00
  19.02
62-04.75
                       
12.    Jazmin Miramontes Jr American Prep Acad F1 -3.  18.72  61-05    
      18.38
60-03.50
  18.72
61-05
  17.42
57-01.75
                       
13.    Jezzie Sammons Fr Rowland Hall F1 -4.  16.64  54-07    
      16.64
54-07
  16.62
54-06.25
  15.76
51-08.50
                       
14.    Premy Tangpong Jr Rockwell HS F1 -5.  10.30  33-09.50    
      9.90
32-05.75
  9.50
31-02.00
  10.30
33-09.50
                       


Men & Women's 2A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  North Summit HS 143     
2.  Millard HS 99     
3.  Enterprise HS 61     
4.  Parowan HS 52 .5   
5.  Saint Joseph CHS 42 .5   
6.  Altamont HS 41     
7.  Duchesne HS 36     
8.  Gunnison Valley HS 33     
9.  Beaver HS 31     
10.  Kanab HS 28     
11.  Wasatch Academy 23     
12.  Rowland Hall 17     
13.  North Sevier HS 14     
14.  Layton Christian Acad 2