2019 Utah UHSAA State T&F Championships |
Clarence Robison Track - BYU |
Provo, UT |
May 16, 2019 - May 18, 2019 |
Boy's 300 Meter Hurdles 6A Heats |
Heat 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
Top 9 Times advance to the Final | |||||||||||||||||||||||||||||
Place | Year | Team | Overall Place | Time | |||||||||||||||||||||||||
1. | Tanner Judd | Sr | Syracuse HS | 3. | 39.81 | q | |||||||||||||||||||||||
2. | Gage Schofield | Jr | Fremont HS | 6. | 40.62 | q | |||||||||||||||||||||||
3. | Elijah Whisman | Jr | Lone Peak HS | 8. | 41.07 | q | |||||||||||||||||||||||
4. | Gavin Schofield | Jr | Fremont HS | 10. | 41.36 | ||||||||||||||||||||||||
5. | Kacey Hardman | Sr | Kearns HS | 16. | 43.29 | ||||||||||||||||||||||||
DNS | Davey Newman | Jr | Herriman HS | DNS | DNS | ||||||||||||||||||||||||
Boy's 300 Meter Hurdles 6A Heats |
Heat 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
Top 9 Times advance to the Final | |||||||||||||||||||||||||||||
Place | Year | Team | Overall Place | Time | |||||||||||||||||||||||||
1. | Trevor Burrell | Sr | Syracuse HS | 2. | 39.19 | q | |||||||||||||||||||||||
2. | Kendrick Bolos | Sr | Fremont HS | 5. | 40.38 | q | |||||||||||||||||||||||
3. | Payton Suitter | Jr | Bingham HS | 7. | 40.84 | q | |||||||||||||||||||||||
4. | Axton Mikkelsen | So | Pleasant Grove HS | 11. | 41.47 | ||||||||||||||||||||||||
5. | Brock Lloyd | Sr | Hillcrest HS | 13. | 41.98 | ||||||||||||||||||||||||
6. | Jackson Zander | So | West Jordan HS | 14. | 42.59 | ||||||||||||||||||||||||
Boy's 300 Meter Hurdles 6A Heats |
Heat 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
Top 9 Times advance to the Final | |||||||||||||||||||||||||||||
Place | Year | Team | Overall Place | Time | |||||||||||||||||||||||||
1. | Porter Ellis | Sr | Lone Peak HS | 1. | 38.91 | q | |||||||||||||||||||||||
2. | Cole Noriega | Jr | Davis HS | 4. | 39.96 | q | |||||||||||||||||||||||
3. | Bracken Forsyth | Sr | Layton HS | 9. | 41.29 | q | |||||||||||||||||||||||
4. | AJ White | Jr | Herriman HS | 12. | 41.80 | ||||||||||||||||||||||||
5. | Elijah Reives | Jr | West Jordan HS | 15. | 42.60 | ||||||||||||||||||||||||
6. | Tanner Lunceford | Sr | Hunter HS | 17. | 43.70 | ||||||||||||||||||||||||
7. | Colton Newsome | Sr | Cyprus HS | 18. | 44.78 | ||||||||||||||||||||||||
Boy's 300 Meter Hurdles 6A Heats | |||||||||||||||||||||||||||||
Top 9 Times advance to the Final | |||||||||||||||||||||||||||||
Overall | Year | Team | Heat | Time | |||||||||||||||||||||||||
1. | Porter Ellis | Sr | Lone Peak HS | H3 | -1. | 38.91 | q | ||||||||||||||||||||||
2. | Trevor Burrell | Sr | Syracuse HS | H2 | -1. | 39.19 | q | ||||||||||||||||||||||
3. | Tanner Judd | Sr | Syracuse HS | H1 | -1. | 39.81 | q | ||||||||||||||||||||||
4. | Cole Noriega | Jr | Davis HS | H3 | -2. | 39.96 | q | ||||||||||||||||||||||
5. | Kendrick Bolos | Sr | Fremont HS | H2 | -2. | 40.38 | q | ||||||||||||||||||||||
6. | Gage Schofield | Jr | Fremont HS | H1 | -2. | 40.62 | q | ||||||||||||||||||||||
7. | Payton Suitter | Jr | Bingham HS | H2 | -3. | 40.84 | q | ||||||||||||||||||||||
8. | Elijah Whisman | Jr | Lone Peak HS | H1 | -3. | 41.07 | q | ||||||||||||||||||||||
9. | Bracken Forsyth | Sr | Layton HS | H3 | -3. | 41.29 | q | ||||||||||||||||||||||
10. | Gavin Schofield | Jr | Fremont HS | H1 | -4. | 41.36 | |||||||||||||||||||||||
11. | Axton Mikkelsen | So | Pleasant Grove HS | H2 | -4. | 41.47 | |||||||||||||||||||||||
12. | AJ White | Jr | Herriman HS | H3 | -4. | 41.80 | |||||||||||||||||||||||
13. | Brock Lloyd | Sr | Hillcrest HS | H2 | -5. | 41.98 | |||||||||||||||||||||||
14. | Jackson Zander | So | West Jordan HS | H2 | -6. | 42.59 | |||||||||||||||||||||||
15. | Elijah Reives | Jr | West Jordan HS | H3 | -5. | 42.60 | |||||||||||||||||||||||
16. | Kacey Hardman | Sr | Kearns HS | H1 | -5. | 43.29 | |||||||||||||||||||||||
17. | Tanner Lunceford | Sr | Hunter HS | H3 | -6. | 43.70 | |||||||||||||||||||||||
18. | Colton Newsome | Sr | Cyprus HS | H3 | -7. | 44.78 | |||||||||||||||||||||||
DNS | Davey Newman | Jr | Herriman HS | H1 | -DNS | DNS | |||||||||||||||||||||||