2019 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 16, 2019 - May 18, 2019

Boy's 4x400 3A Timed Finals

Section 1
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Union HS A Union HS 7.  3:36.32 2  
  1.  Logan Gillman   2.  Logan Snow   3.  Ammon Garcia   4.  Adrian Carlson   5.  Lucas Forsyth   6.  Colten Harding
2.    Grantsville HS A Grantsville HS 11.  3:40.86    
  1.  Darin Sandberg   2.  Jeffrey Yadon   3.  Stetson Spencer   4.  Izaiah Sanders   5.  Garon Mower   6.  Nathen Carpenter
3.    Maeser Prep Acad A Maeser Prep Acad 12.  3:42.96    
  1.  Isaac Allred   2.  Cody Wilkins   3.  John Harris   4.  Hunter Anderton   5.  Adam Cottle   6.  Jacob Cottle
4.    Judge Memorial CHS A Judge Memorial CHS 13.  3:53.37    
  1.  Joseph Craddock   2.  Atticus Richardson   3.  Christopher Zwerin   4.  Sean Parent   5.  Jonathan Barnhart   6.  Max Brown
5.    Summit Acad A Summit Acad 14.  4:43.05    
  1.  Jake Boysun   2.  Krew Shelley   3.  Isaac West   4.  Chase Ebert   5.  Jarren Berrett    


Boy's 4x400 3A Timed Finals

Section 2
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Richfield HS A Richfield HS 1.  3:27.58 10  
  1.  Kyson Grant   2.  Ian Bate   3.  Hayden Harward   4.  Kade Jensen   5.  Carston Jensen   6.  Nick Woolsey
2.    Emery HS A Emery HS 2.  3:27.60 8  
  1.  Treven Brazier   2.  Keldan Guymon   3.  Jace Curtis   4.  Braiden Ivie   5.  Mason Faimalo   6.  Chase Christiansen
3.    Juab HS A Juab HS 3.  3:29.84 6  
  1.  Coltin Fletcher   2.  Tyler Dinkel   3.  Dason Day   4.  Brigham Perry   5.  Bryton Matheson   6.  Jake Bailey
4.    Delta HS A Delta HS 4.  3:30.42 5  
  1.  William Finlinson   2.  Oran Finlinson   3.  Derek Smith   4.  Jaymen Brough   5.  Trey Brough   6.  Jamison Bishop
5.    Morgan HS A Morgan HS 5.  3:31.81 4  
  1.  Jakob Burt   2.  Jay Carrigan   3.  Payton Bird   4.  Jarron Savage   5.  Robby Cameron   6.  Josh Heywood
6.    Grand County HS A Grand County HS 6.  3:32.56 3  
  1.  Stacy Randall   2.  Kaine Allred   3.  Ryelan Jones   4.  Corbin Arbon   5.  Nolan Ramirez   6.  Jimmie Johnson
7.    Carbon HS A Carbon HS 8.  3:36.63 1  
  1.  Carson Frame   2.  Ryker Childs   3.  Jared Spendlove   4.  Jacob Jewkes   5.  Michael Bera   6.  Kobe Cruz
8.    Manti HS A Manti HS 9.  3:38.77    
  1.  Daniel Clark   2.  Josh Blauer   3.  Trevor Robinson   4.  Jaden Sterner   5.  Tyson Brenchley    
9.    North Sanpete HS A North Sanpete HS 10.  3:39.54    
  1.  Brage Anderson   2.  Matt Hindes   3.  Orange Peel   4.  Wyatt Roberts   5.  Jamal Mayoul   6.  Scott Hatch


Boy's 4x400 3A Timed Finals
Overall    Team Section  Time Score

1.    Richfield HS A Richfield HS S2 -1. 3:27.58 10  
  1.  Kyson Grant   2.  Ian Bate   3.  Hayden Harward   4.  Kade Jensen   5.  Carston Jensen   6.  Nick Woolsey
2.    Emery HS A Emery HS S2 -2. 3:27.60 8  
  1.  Treven Brazier   2.  Keldan Guymon   3.  Jace Curtis   4.  Braiden Ivie   5.  Mason Faimalo   6.  Chase Christiansen
3.    Juab HS A Juab HS S2 -3. 3:29.84 6  
  1.  Coltin Fletcher   2.  Tyler Dinkel   3.  Dason Day   4.  Brigham Perry   5.  Bryton Matheson   6.  Jake Bailey
4.    Delta HS A Delta HS S2 -4. 3:30.42 5  
  1.  William Finlinson   2.  Oran Finlinson   3.  Derek Smith   4.  Jaymen Brough   5.  Trey Brough   6.  Jamison Bishop
5.    Morgan HS A Morgan HS S2 -5. 3:31.81 4  
  1.  Jakob Burt   2.  Jay Carrigan   3.  Payton Bird   4.  Jarron Savage   5.  Robby Cameron   6.  Josh Heywood
6.    Grand County HS A Grand County HS S2 -6. 3:32.56 3  
  1.  Stacy Randall   2.  Kaine Allred   3.  Ryelan Jones   4.  Corbin Arbon   5.  Nolan Ramirez   6.  Jimmie Johnson
7.    Union HS A Union HS S1 -1. 3:36.32 2  
  1.  Logan Gillman   2.  Logan Snow   3.  Ammon Garcia   4.  Adrian Carlson   5.  Lucas Forsyth   6.  Colten Harding
8.    Carbon HS A Carbon HS S2 -7. 3:36.63 1  
  1.  Carson Frame   2.  Ryker Childs   3.  Jared Spendlove   4.  Jacob Jewkes   5.  Michael Bera   6.  Kobe Cruz
9.    Manti HS A Manti HS S2 -8. 3:38.77    
  1.  Daniel Clark   2.  Josh Blauer   3.  Trevor Robinson   4.  Jaden Sterner   5.  Tyson Brenchley    
10.    North Sanpete HS A North Sanpete HS S2 -9. 3:39.54    
  1.  Brage Anderson   2.  Matt Hindes   3.  Orange Peel   4.  Wyatt Roberts   5.  Jamal Mayoul   6.  Scott Hatch
11.    Grantsville HS A Grantsville HS S1 -2. 3:40.86    
  1.  Darin Sandberg   2.  Jeffrey Yadon   3.  Stetson Spencer   4.  Izaiah Sanders   5.  Garon Mower   6.  Nathen Carpenter
12.    Maeser Prep Acad A Maeser Prep Acad S1 -3. 3:42.96    
  1.  Isaac Allred   2.  Cody Wilkins   3.  John Harris   4.  Hunter Anderton   5.  Adam Cottle   6.  Jacob Cottle
13.    Judge Memorial CHS A Judge Memorial CHS S1 -4. 3:53.37    
  1.  Joseph Craddock   2.  Atticus Richardson   3.  Christopher Zwerin   4.  Sean Parent   5.  Jonathan Barnhart   6.  Max Brown
14.    Summit Acad A Summit Acad S1 -5. 4:43.05    
  1.  Jake Boysun   2.  Krew Shelley   3.  Isaac West   4.  Chase Ebert   5.  Jarren Berrett    


Men & Women's 3A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Morgan HS 96 .5   
2.  Grand County HS 89     
3.  Emery HS 71 .5   
4.  Delta HS 65     
5.  Richfield HS 60     
6.  Juab HS 57     
7.  South Summit HS 45     
8.  Grantsville HS 38 .5   
9.  North Sanpete HS 28     
10.  Manti HS 22     
11.  Carbon HS 21     
12.  Union HS 17     
13.  San Juan HS 9     
14.  South Sevier HS 4 .5