2019 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 16, 2019 - May 18, 2019

Boy's 4x400 5A Timed Finals

Section 1
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Timpview HS A Timpview HS 4.  3:25.71 5  
  1.  Dallin Burningham   2.  Dillon Jensen   3.  Calvin Boyce   4.  Michael Pearson   5.  Ethan Davis   6.  Joseph Martin
2.    Olympus HS A Olympus HS 6.  3:26.56 3  
  1.  Ben Hegewald   2.  Daniel Taylor   3.  Hector Cedillo   4.  Alex Delaney   5.  Jackson Dymond   6.  Jack Thompson
3.    Murray HS A Murray HS 12.  3:28.72    
  1.  Isaiah Githuka   2.  Michael Durrant   3.  Autjoe Soe   4.  Ian Bonney   5.  Seth Lockhart   6.  Jared Atkin
4.    Cottonwood HS A Cottonwood HS 13.  3:29.75    
  1.  Lawrence Lokonobei   2.  Wilkerlin Sintyl   3.  Gnoulelein Tako   4.  Donovan Cooper   5.  Issiah Rivera   6.  Mathew Boss
5.    Farmington HS A Farmington HS 14.  3:32.90    
  1.  Colton Thomas   2.  Jackson DeAnda   3.  Garrett Direda   4.  Nicholas Shirley   5.  Mark Harrison    
6.    Highland HS A Highland HS 15.  3:35.64    
  1.  Nick Pembroke   2.  Ben Boren   3.  Ben Nielsen   4.  Rex Graham   5.  Lynn Aung   6.  Jonah Gaye
7.    West HS A West HS 16.  3:36.38    
  1.  Austin Shumway   2.  Asa Turok   3.  Miles Watson   4.  Torin Turner   5.  Bryan Hope   6.  Ries Tviet
8.    Bountiful HS A Bountiful HS 17.  3:36.39    
  1.  Sam Goodwin   2.  Daniel Leszynski   3.  Ethan Mabey   4.  Conner Draper   5.  Sam Nafus   6.  David Del Toro


Boy's 4x400 5A Timed Finals

Section 2
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Skyridge HS A Skyridge HS 1.  3:22.40 10  
  1.  Gavin Sturgeon   2.  Bridger Pack   3.  Nathan Mortenson   4.  Josh Taylor   5.  Kade Hansen   6.  Parker Dillon
2.    Corner Canyon HS A Corner Canyon HS 2.  3:22.59 8  
  1.  Harrison Taggart   2.  Noah Kjar   3.  Jake Orr   4.  Alex Harbertson   5.  Kasey Hong   6.  Cody Hagen
Uniform Violation (Warning)
3.    Roy HS A Roy HS 3.  3:24.03 6  
  1.  Jacob Bird   2.  Jake Porter   3.  Aaron Groethe   4.  Bryce Anderson   5.  Dimitri Hansen   6.  Jordan Clark
4.    Springville HS A Springville HS 5.  3:26.55 4  
  1.  Reagan Kelly   2.  Connor Snapp   3.  Jackson Adams   4.  Carter Paxton   5.  Tyler Maccabee   6.  Colby Seeley
5.    Wasatch HS A Wasatch HS 7.  3:27.21 2  
  1.  Bentley Ackerson   2.  Josh Benson   3.  Kellin Olsen   4.  Mack Hinckley   5.  Matt Johnston   6.  Jay May
6.    Timpanogos HS A Timpanogos HS 8.  3:27.43 1  
  1.  Weston Evelyn   2.  Ben Hall   3.  Kaleb Paulsen   4.  Colin Christensen   5.  Derek Fox   6.  Isaac Berlin
7.    Jordan HS A Jordan HS 9.  3:27.65    
  1.  Landon Davenport   2.  Chandler Glauser   3.  Sam Bennett   4.  Jeddy Bennett   5.  Alex Harston   6.  Lincoln Oldham
8.    Woods Cross HS A Woods Cross HS 10.  3:27.71    
  1.  Landon Bott   2.  Kolby Taylor   3.  Ryan Rummens   4.  Alec Dimick   5.  Jason Davis   6.  Nick Olea
9.    Maple Mountain HS A Maple Mountain HS 11.  3:28.67    
  1.  Gavin Taylor   2.  Cade Parkinson   3.  Ryan Wing   4.  Brandon Meredith   5.  Taylor Harris   6.  David Skelton


Boy's 4x400 5A Timed Finals
Overall    Team Section  Time Score

1.    Skyridge HS A Skyridge HS S2 -1. 3:22.40 10  
  1.  Gavin Sturgeon   2.  Bridger Pack   3.  Nathan Mortenson   4.  Josh Taylor   5.  Kade Hansen   6.  Parker Dillon
2.    Corner Canyon HS A Corner Canyon HS S2 -2. 3:22.59 8  
  1.  Harrison Taggart   2.  Noah Kjar   3.  Jake Orr   4.  Alex Harbertson   5.  Kasey Hong   6.  Cody Hagen
Uniform Violation (Warning)
3.    Roy HS A Roy HS S2 -3. 3:24.03 6  
  1.  Jacob Bird   2.  Jake Porter   3.  Aaron Groethe   4.  Bryce Anderson   5.  Dimitri Hansen   6.  Jordan Clark
4.    Timpview HS A Timpview HS S1 -1. 3:25.71 5  
  1.  Dallin Burningham   2.  Dillon Jensen   3.  Calvin Boyce   4.  Michael Pearson   5.  Ethan Davis   6.  Joseph Martin
5.    Springville HS A Springville HS S2 -4. 3:26.55 4  
  1.  Reagan Kelly   2.  Connor Snapp   3.  Jackson Adams   4.  Carter Paxton   5.  Tyler Maccabee   6.  Colby Seeley
6.    Olympus HS A Olympus HS S1 -2. 3:26.56 3  
  1.  Ben Hegewald   2.  Daniel Taylor   3.  Hector Cedillo   4.  Alex Delaney   5.  Jackson Dymond   6.  Jack Thompson
7.    Wasatch HS A Wasatch HS S2 -5. 3:27.21 2  
  1.  Bentley Ackerson   2.  Josh Benson   3.  Kellin Olsen   4.  Mack Hinckley   5.  Matt Johnston   6.  Jay May
8.    Timpanogos HS A Timpanogos HS S2 -6. 3:27.43 1  
  1.  Weston Evelyn   2.  Ben Hall   3.  Kaleb Paulsen   4.  Colin Christensen   5.  Derek Fox   6.  Isaac Berlin
9.    Jordan HS A Jordan HS S2 -7. 3:27.65    
  1.  Landon Davenport   2.  Chandler Glauser   3.  Sam Bennett   4.  Jeddy Bennett   5.  Alex Harston   6.  Lincoln Oldham
10.    Woods Cross HS A Woods Cross HS S2 -8. 3:27.71    
  1.  Landon Bott   2.  Kolby Taylor   3.  Ryan Rummens   4.  Alec Dimick   5.  Jason Davis   6.  Nick Olea
11.    Maple Mountain HS A Maple Mountain HS S2 -9. 3:28.67    
  1.  Gavin Taylor   2.  Cade Parkinson   3.  Ryan Wing   4.  Brandon Meredith   5.  Taylor Harris   6.  David Skelton
12.    Murray HS A Murray HS S1 -3. 3:28.72    
  1.  Isaiah Githuka   2.  Michael Durrant   3.  Autjoe Soe   4.  Ian Bonney   5.  Seth Lockhart   6.  Jared Atkin
13.    Cottonwood HS A Cottonwood HS S1 -4. 3:29.75    
  1.  Lawrence Lokonobei   2.  Wilkerlin Sintyl   3.  Gnoulelein Tako   4.  Donovan Cooper   5.  Issiah Rivera   6.  Mathew Boss
14.    Farmington HS A Farmington HS S1 -5. 3:32.90    
  1.  Colton Thomas   2.  Jackson DeAnda   3.  Garrett Direda   4.  Nicholas Shirley   5.  Mark Harrison    
15.    Highland HS A Highland HS S1 -6. 3:35.64    
  1.  Nick Pembroke   2.  Ben Boren   3.  Ben Nielsen   4.  Rex Graham   5.  Lynn Aung   6.  Jonah Gaye
16.    West HS A West HS S1 -7. 3:36.38    
  1.  Austin Shumway   2.  Asa Turok   3.  Miles Watson   4.  Torin Turner   5.  Bryan Hope   6.  Ries Tviet
17.    Bountiful HS A Bountiful HS S1 -8. 3:36.39    
  1.  Sam Goodwin   2.  Daniel Leszynski   3.  Ethan Mabey   4.  Conner Draper   5.  Sam Nafus   6.  David Del Toro


Men & Women's 5A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Corner Canyon HS 81     
2.  Springville HS 69     
3.  Timpanogos HS 67     
4.  Skyridge HS 55     
5.  Timpview HS 38     
5.  Box Elder HS 38     
7.  Bountiful HS 37     
8.  Maple Mountain HS 31     
9.  Alta HS 27     
10.  Jordan HS 23     
11.  West HS 20 .5   
12.  Roy HS 20     
13.  Provo HS 18     
14.  Skyline HS 16     
15.  Farmington HS 12     
15.  Brighton HS 12     
15.  Viewmont HS 12     
18.  Wasatch HS 11     
19.  Olympus HS 9     
19.  Cottonwood HS 9     
21.  Woods Cross HS 6     
21.  Murray HS 6     
23.  Highland HS 4 .5   
24.  East HS 2