2019 Utah UHSAA State T&F Championships
Clarence Robison Track - BYU
Provo, UT
May 16, 2019 - May 18, 2019

Boy's Sprint Medley 1A Timed Finals

Section 1
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Tintic HS A Tintic HS 7.  4:09.04 2  
  1.  Ryder Bigler   2.  Cooper Snell   3.  McCoy Fitzgerald   4.  Taigh McDonald   5.  Gavin Campbell   6.  Wyatt Isaacson
2.    Rich HS A Rich HS 9.  4:20.11    
  1.  Riley Taylor   2.  Jaidyn Groll   3.  Travis Gifford   4.  Hayden Meek   5.  John Scott   6.  Danny Staheli
3.    Manila HS A Manila HS 10.  4:38.37    
  1.  Chase Harmer   2.  Malek McFetridge   3.  Matthew Draper   4.  Jaycee Olsen   5.  Emmit Lund   6.  Colton Tippets


Boy's Sprint Medley 1A Timed Finals

Section 2
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Monticello HS A Monticello HS 1.  3:52.29 10  
  1.  Colton Lewis   2.  Reed Hedgelin   3.  Lucas Hatch   4.  Alan Pettit   5.  Spencer Knudsen   6.  Adam Bunker
2.    Wayne HS A Wayne HS 2.  3:53.52 8  
  1.  Logan Chappell   2.  Bryant Pace   3.  Wyatt VanOrden   4.  Miles Guerrero   5.  West Saunders   6.  Nate Kunze
3.    Bryce Valley HS A Bryce Valley HS 3.  3:55.67 6  
  1.  Ethan Platt   2.  Westyn Clark   3.  Treyson Roberts   4.  Brock Syrett   5.  Kristopher Nez   6.  Braysyn Brinkerhoff
4.    Panguitch HS A Panguitch HS 4.  3:56.65 5  
  1.  Kevin Bridges   2.  Marc Certonio   3.  Paxton Wolfley   4.  Porter Schoppe   5.  Riley Howell   6.  Lane Bangerter
5.    Piute HS A Piute HS 5.  4:01.93 4  
  1.  Wesley Jensen   2.  Jaden Westwood   3.  Westen Sylvester   4.  Kelby Jessen   5.  Gavin Morgan   6.  Kyle Morgan
6.    Water Canyon HS A Water Canyon HS 6.  4:06.36 3  
  1.  Oliver Cooke   2.  Jordan Nicol   3.  Benjamin Jeffs   4.  James Jeffs   5.  Rulon Barlow   6.  Joshua Hammon
7.    Whitehorse HS A Whitehorse HS 8.  4:10.54 1  
  1.  Alphonso Mike   2.  Deondre Benn   3.  RaShawn Nocki   4.  Xavier Martin   5.  Weston Manygoates   6.  Nicolas Howell
DQ    Milford HS A Milford HS DQ  DQ    
  1.  Carson Cox   2.  Marques Williamson   3.  Michael Roxburgh   4.  Kydon Davis   5.  Blake Barnes   6.  Garrett Fisher
Passed relay baton after leaving zone 1 (4:06.871)


Boy's Sprint Medley 1A Timed Finals
Overall    Team Section  Time Score

1.    Monticello HS A Monticello HS S2 -1. 3:52.29 10  
  1.  Colton Lewis   2.  Reed Hedgelin   3.  Lucas Hatch   4.  Alan Pettit   5.  Spencer Knudsen   6.  Adam Bunker
2.    Wayne HS A Wayne HS S2 -2. 3:53.52 8  
  1.  Logan Chappell   2.  Bryant Pace   3.  Wyatt VanOrden   4.  Miles Guerrero   5.  West Saunders   6.  Nate Kunze
3.    Bryce Valley HS A Bryce Valley HS S2 -3. 3:55.67 6  
  1.  Ethan Platt   2.  Westyn Clark   3.  Treyson Roberts   4.  Brock Syrett   5.  Kristopher Nez   6.  Braysyn Brinkerhoff
4.    Panguitch HS A Panguitch HS S2 -4. 3:56.65 5  
  1.  Kevin Bridges   2.  Marc Certonio   3.  Paxton Wolfley   4.  Porter Schoppe   5.  Riley Howell   6.  Lane Bangerter
5.    Piute HS A Piute HS S2 -5. 4:01.93 4  
  1.  Wesley Jensen   2.  Jaden Westwood   3.  Westen Sylvester   4.  Kelby Jessen   5.  Gavin Morgan   6.  Kyle Morgan
6.    Water Canyon HS A Water Canyon HS S2 -6. 4:06.36 3  
  1.  Oliver Cooke   2.  Jordan Nicol   3.  Benjamin Jeffs   4.  James Jeffs   5.  Rulon Barlow   6.  Joshua Hammon
7.    Tintic HS A Tintic HS S1 -1. 4:09.04 2  
  1.  Ryder Bigler   2.  Cooper Snell   3.  McCoy Fitzgerald   4.  Taigh McDonald   5.  Gavin Campbell   6.  Wyatt Isaacson
8.    Whitehorse HS A Whitehorse HS S2 -7. 4:10.54 1  
  1.  Alphonso Mike   2.  Deondre Benn   3.  RaShawn Nocki   4.  Xavier Martin   5.  Weston Manygoates   6.  Nicolas Howell
9.    Rich HS A Rich HS S1 -2. 4:20.11    
  1.  Riley Taylor   2.  Jaidyn Groll   3.  Travis Gifford   4.  Hayden Meek   5.  John Scott   6.  Danny Staheli
10.    Manila HS A Manila HS S1 -3. 4:38.37    
  1.  Chase Harmer   2.  Malek McFetridge   3.  Matthew Draper   4.  Jaycee Olsen   5.  Emmit Lund   6.  Colton Tippets
DQ    Milford HS A Milford HS S2 -DQ DQ    
  1.  Carson Cox   2.  Marques Williamson   3.  Michael Roxburgh   4.  Kydon Davis   5.  Blake Barnes   6.  Garrett Fisher
Passed relay baton after leaving zone 1 (4:06.871)


Men & Women's 1A Team Scores
After 16 Events
 
Overall  Team Score

1.  Monticello HS 123 .5   
2.  Panguitch HS 114     
3.  Milford HS 106     
4.  Valley HS 56     
5.  Wayne HS 39 .5   
6.  Tabiona HS 37 .5   
7.  Bryce Valley HS 35     
8.  Water Canyon HS 33     
9.  Tintic HS 17 .5   
10.  Piute HS 14     
11.  Rich HS 12     
12.  Monument Valley HS 8     
12.  West Ridge Acad 8     
14.  Mount Vernon Acad 7     
15.  Pinnacle HS 5     
16.  Whitehorse HS 3     
17.  Green River HS 2